Γαμήλιο ταξίδι στην Καραϊβική. Γνώμες-Εντυπώσεις

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Από το δικό μου ψάξιμο, βρίσκω 2 επιλογές:
1. Κουαζιέρα Costa Cruises που αναχωρεί από Δομήνικο (Λα Ρομάνα) οπότε θα μπορούσα να μείνω μία εβδομάδα μετά εκεί.
2. Κρουαζιέρα από Φλόριντα και μετά κρουαζιέρα cruise and stay στο Γκραν Μπαχάμα με discovery cruises.
Υπάρχει κρουαζιέρα που να μην ξεκινάει από Φλόριντα αλλά από κάποιο νησί (εκτός Silversea & Star Clippers γιατί δεν βγαίνουμε οικονομικά) ώστε να παρατείνουμε τη διαμονή μας εκεί?
ψηφίζω το 1. λόγω πλοίου. το αρνητικό είναι τα αεροπορικά πρεπει να τα πάρεις από την Costa για να εχουν λογικό κόστος. το ίδιο ισχύει και για Γουαδελούπη. κοίτα και Πουέρτο Ρίκο, και τα "γερμανικά" TUI - Aida από La Romana, Aida από Barbados. σχετικά καλές τιμές.
 
Μηνύματα
776
Likes
617
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Ευχαριστώ για το τιπ για τα γερμανικά, δεν τα είχα σκεφτεί καθόλου, παρότι και "γνωστός" των TUI και Thomas Cook. Έχεις καμιά ιδέα αν έχουν και άλλες εθνικότητες επιβατών ή θα είμαστε σαν τη μύγα μες το birkenschtock και θα πρέπει να βάλουμε και εμείς κάλτσα για να μην ξεχωρίζουμε?
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Καλημέρα στους ειδικούς επί της Καραϊβικής και από εμένα. Για να μην ανοίξω καινούριο θέμα, υποβάλω εδώ εκτός από τα σέβη μου και την ερώτησή μου.
Θα ήθελα να συνδυάσω τον προσεχή Δεκέμβρη μια εβδομαδιαία κρουαζιέρα στην Καραϊβική (ανατολική κατά προτίμηση) με μία εβδομαδιαία διαμονή σε κάποιο νησί. Από το δικό μου ψάξιμο, βρίσκω 2 επιλογές:
1. Κουαζιέρα Costa Cruises που αναχωρεί από Δομήνικο (Λα Ρομάνα) οπότε θα μπορούσα να μείνω μία εβδομάδα μετά εκεί.
2. Κρουαζιέρα από Φλόριντα και μετά κρουαζιέρα cruise and stay στο Γκραν Μπαχάμα με discovery cruises.

Υπάρχει καμία άλλη εναλλακτική πρόταση από τους εμπειρότερους? Υπάρχει κρουαζιέρα που να μην ξεκινάει από Φλόριντα αλλά από κάποιο νησί (εκτός Silversea & Star Clippers γιατί δεν βγαίνουμε οικονομικά) ώστε να παρατείνουμε τη διαμονή μας εκεί?.
Φτηνές πτήσεις από Φλόριντα ή καράβι για κάποιο νησί (πχ Μπαχάμες) υπάρχουν?΄Ξέρω οτι για όλα υπάρχουν λύσεις, αλλά ποντάρω στις γνώσεις σας με δεδομένο ότι το μπάτζετ δεν είναι και απεριόριστο.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Η Royal Caribbean εχει κρουαζιερα που ξεκιναει απο Puerto Rico, ριξε μια ματια στην ιστοσελιδα της εταιριας για λεπτομερειες. Δεν εχω παει δεν ξερω αν αξιζει, αυτο θα μας το πουν οσοι εχουν παει.
 
Μηνύματα
776
Likes
617
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Το έχω δει, ευχαριστώ, απλά δεν με τρελαίνει το Puerto Rico για διαμονή μετά.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ευχαριστώ για το τιπ για τα γερμανικά, δεν τα είχα σκεφτεί καθόλου, παρότι και "γνωστός" των TUI και Thomas Cook. Έχεις καμιά ιδέα αν έχουν και άλλες εθνικότητες επιβατών ή θα είμαστε σαν τη μύγα μες το birkenschtock και θα πρέπει να βάλουμε και εμείς κάλτσα για να μην ξεχωρίζουμε?
:haha:
ε μάλλον η καλτσουλα ειναι απαραιτητη..γερμανοκρατειται το πλοιο κι αν δεν μιλάς γερμανικά θα είσαι αποκομμενος απο το κλιμα γενικά. γι αυτό είπα τα "γερμανικά".
πάντως για 1200-2000 που πουλάνε την κρουαζιέρα από Barbados με 10 νησιά (+ Βενεζουέλα κ Tobago του GTS) σε 14 μέρες και χριστουγεννιάτικη, εγώ θα έκανα καποιες υποχωρήσεις..και το Barbados πολύ καλό για διακοπές - Πρωτοχρονιά πχ.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.076
Likes
2.844
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
και τι πειραζει αν ειναι ολοι γερμανοι;;;

απο το να ειναι Ρωσοι καλυτερα γερμανοι
βεβαια λογω προπαγανδας στα γερμανικα ΜΜΕ, ισως σας περασουν για υψηλα αμοιβομενους Δημ.Υπαλληλους που παιρνετε 28 μισθους κλπ κλπ
 
Μηνύματα
776
Likes
617
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
και τι πειραζει αν ειναι ολοι γερμανοι;;;

απο το να ειναι Ρωσοι καλυτερα γερμανοι
βεβαια λογω προπαγανδας στα γερμανικα ΜΜΕ, ισως σας περασουν για υψηλα αμοιβομενους Δημ.Υπαλληλους που παιρνετε 28 μισθους κλπ κλπ
Καλό!
Ήδη διάβασα στο σάιτ τους ότι η κύρια γλώσσα του πλοίου είναι τα γερμανικά και σε αυτήν κυκλοφορούν όλα τα ενημερωτικά έντυπα, γίνονται οι ενημερώσεις και οι εκδρομές.
Έχω στείλει μέιλ να μου απαντήσουν αν υπάρχει όπτιον για αγγλικά, δηλώνοντας υπευθύνως ότι ΔΕΝ είμαι δημόσιος υπάλληλος και ότι ΔΕΝ πάιρνω 28 μισθούς το χρόνο.:roll:
 

turms

Member
Μηνύματα
2.076
Likes
2.844
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
βασικα δεν νομιζω να μην υπαρχει και στα αγγλικα...

Υ.Γ. διευκρινισε οτι δεν εισια και πολιτικος
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλό!
Ήδη διάβασα στο σάιτ τους ότι η κύρια γλώσσα του πλοίου είναι τα γερμανικά και σε αυτήν κυκλοφορούν όλα τα ενημερωτικά έντυπα, γίνονται οι ενημερώσεις και οι εκδρομές.
θα ήταν ενδιαφέρον να μας πεις κ την απάντησή τους. πάντως από την πλευρά του πληρώματος όλοι, μα όλοι μιλούν αγγλικά. μερικοί δε, μιλούν μόνο αγγλικά. αυτοί που δεν εκπαιδεύονται στο Ροστόκ, το κέντρο εκπαιδευσης της εταιρείας. οι επιβάτες είναι 99% γερμανόφωνοι, το πρόγραμμα ψυχαγωγίας και οι ανακοινώσεις είναι στα γερμανικά. όχι ότι θα έχεις πρόβλημα αν πας μόνο με αγγλικά, απλά όπως είπα θα είσαι λίγο αποκομμένος από το κλιμα. αν και όλο το πλήρωμα μιλάει αγγλικά και φυσικά οι γερμανόφωνοι είναι σε πολυ μεγάλο βαθμό αγγλομαθείς. για τις εκδρομές who cares? θα τις κάνεις μόνος σου.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.076
Likes
2.844
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
ακριβως. και εγω μεξικο + δομηνικο πηγα με γερμανικη εταιρεια (σαν πακετο, εισητηρια + διαμονη).
δεν ειχα κανενα προβλημα....δεν ειναι το ιδιο με κρουαζιερα αλλα...
 

zeovani

Member
Μηνύματα
41
Likes
1
Τελικά έκλεισα Μαλδίβες...30 βαθμούς όλο το χρόνο και ξενοδοχείο Seraton απίστευτο...

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας...
Θα επανέλθω δριμύτερος με αφιέρωμα μετά το ταξίδι...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.241
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom