Γαμήλιο τον Αύγουστο!

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Ηρθε η ωρα να ρωτήσω και εγω για το καλύτερο μερος των γαμήλιων προετοιμασιών-ΤΟ ΤΑΞΊΔΙ- την γνώμη σας!!!
Παντρευόμαστε τέλος Ιουνίου σε νησί οπότε κάποιες διακοπούλες παραλία θα τις κάνουμε.
Τώρα κοιτάζουμε το θεμα του ταξιδιού, πάντα ήθελα μια Λατινική Αμερική για γαμήλιο αλλά επειδη μάλλον το μπατζετ δεν βγαίνει σκεφτόμαστε εναλλακτικά Ευρώπη. Μπαλί, Πουκέτ και δεν συμμαζεύεται δεν είναι καθόλου του στυλ μας. Βασικά δεν θέλουμε χλιδή, ξαπλώστρα και τέτοια οπότε κάτι σε Road trip θα μας άρεσε πιο πολύ. Υπολογίζουμε για 8-9 μέρες και μπατζετ περίπου 2500 για εισητηρια+ξενοδοχειο.
Οι σκέψεις μας μέχρι στιγμής είναι
1. Σαρδηνία να νοικιάσουμε αυτοκίνητο και να αλλάζουμε μέρος ανα 2 μέρες (εννοειται οχι διαμονη στο Porto Cervo ξερουμε οτι απέχει από το μπατζετ)
2. Σικελία
3.Τοσκάνη-Φλωρεντια
4.Γαλλία -Βέλγιο (Μπρυζ)
Θέλω την γνώμη σας αν είναι καλές ιδέες για Αυγουστο από την άποψη ότι εκτός από Σαρδηνια στα υπόλοιπα θα λιώσουμε από την ζέστη?
Υπάρχει περίπτωση (κυριως Ιταλία) να γίνεται τέτοιος χαμός από τουρίστες λόγω Αυγούστου που δεν θα το ευχαριστηθούμε?
Εαν έχετε καμιά αλλη ιδέα ευπρόσδεκτη!:xmas_smile:
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ιταλία τον Αύγουστο γίνεται ο κακός χαμός όχι μόνο από τους τουρίστες, αλλά και από τους αδειούχους Ιταλούς, ιδίως σε παραλιακά μέρη. Είχαμε πάει τέλη Ιουλίου σε παραθαλάσσιο μέρος (cinque terre - πολύ ωραίος προορισμός παρεμπιπτόντως και για γαμήλιο) και οι παραλίες, τα βραχάκια, τα τσιμέντα ήταν τίγκα. Αν δεν σε ενδιαφέρει το θέμα μπάνιο και κινηθείτε σε πιο ηπειρωτικές διαδρομές, όσο το δυνατόν λιγότερο τουριστικές, νομίζω θα το ευχαριστηθείτε.
Φαντάζομαι ότι ο χρόνος τους ταξιδιού τον Αύγουστο είναι αδιαπραγμάτευτος λόγω δουλειάς. Αν όμως μπορείτε, φύγετε πιο πριν ή πιο μετά. Θα είναι καλύτερα.
Για τα συγκεκριμένα μέρη που ρωτάς, έχω πάει Τοσκάνη και είναι φανταστικά, δεν το συζητάμε, αλλά άνοιξη. Μπριζ θα πάω, ελπίζω, σε λίγες μέρες. Οι προορισμοί που παραθέτεις είναι όλοι ελκυστικοί. Ο καλύτερος προορισμός για γαμήλιο είναι αυτός που επιθυμείτε περισσότερο. Όλα τα άλλα θα τα βρείτε.
Με τις καλύτερες ευχές μου.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Ιταλία τον Αύγουστο γίνεται ο κακός χαμός όχι μόνο από τους τουρίστες, αλλά και από τους αδειούχους Ιταλούς, ιδίως σε παραλιακά μέρη. Είχαμε πάει τέλη Ιουλίου σε παραθαλάσσιο μέρος (cinque terre - πολύ ωραίος προορισμός παρεμπιπτόντως και για γαμήλιο) και οι παραλίες, τα βραχάκια, τα τσιμέντα ήταν τίγκα. Αν δεν σε ενδιαφέρει το θέμα μπάνιο και κινηθείτε σε πιο ηπειρωτικές διαδρομές, όσο το δυνατόν λιγότερο τουριστικές, νομίζω θα το ευχαριστηθείτε.
Φαντάζομαι ότι ο χρόνος τους ταξιδιού τον Αύγουστο είναι αδιαπραγμάτευτος λόγω δουλειάς. Αν όμως μπορείτε, φύγετε πιο πριν ή πιο μετά. Θα είναι καλύτερα.
Για τα συγκεκριμένα μέρη που ρωτάς, έχω πάει Τοσκάνη και είναι φανταστικά, δεν το συζητάμε, αλλά άνοιξη. Μπριζ θα πάω, ελπίζω, σε λίγες μέρες. Οι προορισμοί που παραθέτεις είναι όλοι ελκυστικοί. Ο καλύτερος προορισμός για γαμήλιο είναι αυτός που επιθυμείτε περισσότερο. Όλα τα άλλα θα τα βρείτε.
Με τις καλύτερες ευχές μου.
Σε ευχαριστώ Katkats!
Ναι δυστυχως δεν μπορούμε να πάρουμε άδεια άλλο μηνα. Αυτα ακριβώς που περιγράφεις είχα στο μυαλό...και για αυτό σκέφτηκαμε Τοσκάνη, αλλά φοβαμαι μην χτυπάει 40αρια και δεν το ευχαριστηθούμε.
 

the plan

Member
Μηνύματα
46
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Tι θα λέγατε για Ν. Γαλλία- Β.Ισπανία; Να νοικιάσετε αυτοκίνητο και να δείτε ότι μπορείτε από Μονπελιέ- Νιμ- Περπινιάν- Μπιαριτζ- Πυρηναία- Χώρα των Βάσκων-Γαλικία;
Με τη σύζυγό μου το είχαμε πολύ ψηλά στη λίστα για δικό μας γαμήλιο!
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Tι θα λέγατε για Ν. Γαλλία- Β.Ισπανία; Να νοικιάσετε αυτοκίνητο και να δείτε ότι μπορείτε από Μονπελιέ- Νιμ- Περπινιάν- Μπιαριτζ- Πυρηναία- Χώρα των Βάσκων-Γαλικία;
Με τη σύζυγό μου το είχαμε πολύ ψηλά στη λίστα για δικό μας γαμήλιο!
& αυτή η ιδέα είναι ενδιαφέρουσα! Απλά επειδή μιλάμε μόνο Αγγλικα εαν κινηθούμε σε επαρχίες λες να έχουμε πρόβλημα?
 

the plan

Member
Μηνύματα
46
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Μπορεί! Οι Ισπανοί του βορρά είναι γλυκύτατοι και θα συνενοηθείς και με νοήματα αλλα για τους Γάλλους δεν ξέρω!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Αφού ρωτάς αν έχουμε κάποια άλλη ιδέα θα σου πρότεινα Μαδέρα και συνδιασμό με ηπειρωτική Πορτογαλία.Εμείς κάναμε εκεί το γαμήλιο και είμαστε πολύ ευχαριστημένοι.Έχει πάρα πολλά να δεις και να κάνεις.Υπέροχα τοπία όπου δεν πιστεύεις ότι είσαι σε έδαφος ΕΕ.Η θερμοκρασία δεν ξεπερνά συνήθως τους 25-26 βαθμούς και δε λιώνεις από τη ζέστη. Δες στην ιστορία μου μερικές φωτογραφίες και πληροφορίες,να δεις αν σε ενδιαφέρει το μέρος.
http://http://www.travelstories.gr/...FC%F7%E8%E5%F2-%F4%EF%F5-%F4%DC%E3%EF%F5.html


Επίσης η underwater πήγε καλοκαίρι και έχει γράψει και αυτή σχετικά
http://http://www.travelstories.gr/...%F4%EF%ED-%E1%F4%EB%E1%ED%F4%E9%EA%FC%3B.html


Επιπλεόν εφόσον μιλάτε μόνο αγγλικά η Μαδέρα είναι ένα μέρος που σίγουρα δεν θα έχετε πρόβλημα.Έχουν πολλούς Άγγλους τουρίστες (αλλά ποιοτικό τουρισμό).Επίσης με το μπατζετ σας θα περάσετε μια χαρά.2.500 για εισητήρια και ξενοδοχείο για 8 μέρες πάτε και σε 5στερο στη Μαδέρα.

Η ώρα η καλή και να είστε ευτυχισμένοι.:xmas_smile:
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Αφού ρωτάς αν έχουμε κάποια άλλη ιδέα θα σου πρότεινα Μαδέρα και συνδιασμό με ηπειρωτική Πορτογαλία.Εμείς κάναμε εκεί το γαμήλιο και είμαστε πολύ ευχαριστημένοι.Έχει πάρα πολλά να δεις και να κάνεις.Υπέροχα τοπία όπου δεν πιστεύεις ότι είσαι σε έδαφος ΕΕ.Η θερμοκρασία δεν ξεπερνά συνήθως τους 25-26 βαθμούς και δε λιώνεις από τη ζέστη. Δες στην ιστορία μου μερικές φωτογραφίες και πληροφορίες,να δεις αν σε ενδιαφέρει το μέρος.
http://http://www.travelstories.gr/...FC%F7%E8%E5%F2-%F4%EF%F5-%F4%DC%E3%EF%F5.html


Επίσης η underwater πήγε καλοκαίρι και έχει γράψει και αυτή σχετικά
http://http://www.travelstories.gr/...%F4%EF%ED-%E1%F4%EB%E1%ED%F4%E9%EA%FC%3B.html


Επιπλεόν εφόσον μιλάτε μόνο αγγλικά η Μαδέρα είναι ένα μέρος που σίγουρα δεν θα έχετε πρόβλημα.Έχουν πολλούς Άγγλους τουρίστες (αλλά ποιοτικό τουρισμό).Επίσης με το μπατζετ σας θα περάσετε μια χαρά.2.500 για εισητήρια και ξενοδοχείο για 8 μέρες πάτε και σε 5στερο στη Μαδέρα.

Η ώρα η καλή και να είστε ευτυχισμένοι.:xmas_smile:
Σε ευχαριστώ πολύ!
Θα διαβάσω τις ιστορίες :xmas_smile::xmas_smile::xmas_smile:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.021
Likes
40.999
Ρίγα- Ταλίν- Ελσίνκι. Δεν έχω πάει (και ούτε θα πάω φέτος το καλοκαίρι όπως υπολόγιζα...) αλλά δεν έχει ζέστη, φτάνουν και τα λεφτά σας αν βρείτε νωρίς εισιτήρια και κλείσετε σύντομη διαμονή στο ακριβότερο Ελσίνκι.
Εναλλακτικά, Ρίγα- Ταλίν- Αγ. Πετρούπολη. Δεν παίρνω όρκο για το τι παίζει με τη συνεννόηση στα Αγγλικά στη Ρωσία.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Ρίγα- Ταλίν- Ελσίνκι. Δεν έχω πάει (και ούτε θα πάω φέτος το καλοκαίρι όπως υπολόγιζα...) αλλά δεν έχει ζέστη, φτάνουν και τα λεφτά σας αν βρείτε νωρίς εισιτήρια και κλείσετε σύντομη διαμονή στο ακριβότερο Ελσίνκι.
Εναλλακτικά, Ρίγα- Ταλίν- Αγ. Πετρούπολη. Δεν παίρνω όρκο για το τι παίζει με τη συνεννόηση στα Αγγλικά στη Ρωσία.
Για κάποιο λόγο δεν μου ταιριάζουν αυτοί οι προορισμοί για γαμηλιο...
Μπορεί να κάνω και λάθος γιατι δεν το εχω ψάξει καθόλου προς τα εκεί
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Επίσης από ότι διαβάζω από ιστορίες συμφορουμιτών, οι Ρώσοι δεν τα πάνε καθόλου καλά με τα αγγλικά,οπότε αν θέλεις να συνεννοείστε μόνο με αγγλικά,κοιτάς σε άλλες χώρες.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εναλλακτικά, Ρίγα- Ταλίν- Αγ. Πετρούπολη. Δεν παίρνω όρκο για το τι παίζει με τη συνεννόηση στα Αγγλικά στη Ρωσία.
Παίζει νοηματική... Αλλά σοβαρά τώρα, στην Αγ. Πετρούπολη ειδικά τα πράγματα με τα Αγγλικά είναι αρκετά καλύτερα από την υπόλοιπη Ρωσία.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.373
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom