Γαμήλιο τον Αύγουστο!

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Επειδη σκοπευεις να επισκεφθεις αρκετα ομολογουμενως ομορφα χωρια της Τοσκανης παραλειποντας να αναφερεις το San Gimignano απλα θα ηταν κριμα να μη το συμπεριλαβεις στο προγραμμα σου ειτε στα πλαισια ημερησιας εκδρομης απο Φλωρεντια ή απο Σιενα ειτε ακομη καλυτερα αν σου το επιτρεπει ο χρονος και τα οικονομικα σου και με διανυκτερευση, για να βιωσεις μια εντελως διαφορετικη ατμοσφαιρα απαλλαγμενη απο τα πληθη των τουριστων.. Παντα ενδιαφερουσες πολεις κοντα στη Φλωρεντια για κοντινη μονοημερη Λουκα-Πιζα.. Παντως και μεσα στα χωρια μπορεις να κανεις δοκιμη κρασιων δωρεαν πχ μεσα στην Castellina του πιο διασημου Cianti, Gallo Nero..
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Τελικά βρήκα διαφορα οινοποιία πουείναι ανοικτά στο κοινο και με 25Ε/ατομο περίπου δοκιμάζεις τα κρασιά τους. Οπότε θα πάμε τις μέρες που θα έχουμε το αυτοκίνητο.
Ήθελα να ρωτησω 3 μέρες είναι οκ για Φλωρεντία?
Επίσης για τις μέρες που θα γυρίσουμε την περιοχή της Σιένα κλπ έχω βρει αυτό How to get to Agriturismo S.Angelo, near Arezzo, Tuscany που μου φάνηκε ωραία και σε καλή τιμή.θα μας βολέψει ή να κοιτάξω κάπου πιο κοντά στην Σιένα? Εαν έχετε καμιά άλλη πρόταση, δεκτή!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.631
Likes
12.454
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Φαίνεται πολύ ωραίο. Περίεργο που δεν βάζει το πρωινό στη τιμή. Αν και εγώ θα έψαχνα κάτι πιο κοντά στη Σιένα.
Την έχεις υπόψη σου αυτή τη σελίδα;
Agriturismo Toscana
Α, και μην παραλείψετε να επισκεφτείτε το San Gimignano όπως προτείνει και η erminathess και το Montepulciano.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Φαίνεται πολύ ωραίο. Περίεργο που δεν βάζει το πρωινό στη τιμή. Αν και εγώ θα έψαχνα κάτι πιο κοντά στη Σιένα.
Την έχεις υπόψη σου αυτή τη σελίδα;
Agriturismo Toscana
Α, και μην παραλείψετε να επισκεφτείτε το San Gimignano όπως προτείνει και η erminathess και το Montepulciano.
Ναι από αυτη την σελίδα το βρήκα!
Όχι δεν θα τα παραλείψουμε, τα έχω βάλει ήδη στο πρόγραμμα!
Κοίταξα και σε κάποια στην Σιένα αλλά αυτό μου φάνηκε κάπως πιο περιποιημένο..το μόνο που σκεφτομαι είναι μην είναι στην μέση του πουθενα και αγριευομαι τα βράδια;).
Καλά θα ήταν να εβρισκα κάποιο κοντα σε κανενα χωριο ώστε να κανουμε και καμια βόλτα το βραδυ
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Ευχαριστω Traveller! Ηθελα α ρωτησω επίσης επεδή τα περισσότερα που μας αρεσουν για διαμονη ειναι προς Arexxo & Cortona θα μας βολέψει για τις μέρες που θέλουμε να περιηγηθούμε στα χωρια του Chianti, Σιένα κλπ?
Δεν είναι κακή επιλογή... η Σιένα είναι κοντά, τα Κιαντοχώρια είναι αρκετά πιο βόρεια όμως.... Εγώ αν έκλεινα προς τα εκεί, θα έδινα όπως σου ξαναείπα, χρόνο στην Περούτζια και το Γκούμπιο, αντί να πάω προς τα βόρεια...
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Δεν είναι κακή επιλογή... η Σιένα είναι κοντά, τα Κιαντοχώρια είναι αρκετά πιο βόρεια όμως.... Εγώ αν έκλεινα προς τα εκεί, θα έδινα όπως σου ξαναείπα, χρόνο στην Περούτζια και το Γκούμπιο, αντί να πάω προς τα βόρεια...
Αυτό το μέρος το έχω βρει σαν βάση για τις 3 μέρες που θα περιηγηθούμε Chianti -Σιενα κλπ και μετα τις επόμενες 2 έχω κλείσει ένα κατάλυμμα εξω από την Περούτζια για να πάμε Περούτζια-Γκουμπιο-Ασσίζη
 

angelucky

Member
Μηνύματα
68
Likes
59
Επόμενο Ταξίδι
Καλαμάτα-Μεσσηνια
Τι του λες του ανθρώπου; Εκτός το οτι με τις 4-5 ημέρες που έχει δεν προλαβαίνει με τίποτα:roll:. Θα πρέπει να φαει 2 ημέρες πηγαινε - έλα (στην καλύτερη) και να κανει 2-3 διανυκτερευσεις και επιπλέον σε μεγάλο ποσοστό να γίνει και μούσκεμα λογω μουσώνων (Ταϊλάνδη,Φιλλιπίνες,
Μαλαισια - Λανγκάουι). Μωρέ έχει χάσει τα λογικά σου;:roll:
Θα συμφωνησω και εγω με τα παραπανω, με 5μερες διακοπες δεν ειναι ευκολος οποισδηποτε προορισμος στο εξωτερικο νομιζω!
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Η ερώτηση πια είναι λίγο φιλολογική αφού τα εισητήρια κλείστηκαν!!
Αλλά για να προλάβω να τροποποησω το πρόγραμμα, ήθελα να ρωτησω, παίζει να είναι τόσο ανυπόφορη η ζέστη στην Φλωρεντία μέσα Αυγουστου ωστε να μην αξίζει την επίσκεψη (οπότε εκείνες τις 3 μέρες να τις αφιερώσουμε αλλού)?
Απλά όσο το σκέφτομαι...ελπίζω να μην είμαι σαν κάτι τουρίστες που αναρωτιέμαι πως τους ήρθε να έρθουν αθήνα τον Αύγουστο!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.046
Likes
41.135
Η ερώτηση πια είναι λίγο φιλολογική αφού τα εισητήρια κλείστηκαν!!
Αλλά για να προλάβω να τροποποησω το πρόγραμμα, ήθελα να ρωτησω, παίζει να είναι τόσο ανυπόφορη η ζέστη στην Φλωρεντία μέσα Αυγουστου ωστε να μην αξίζει την επίσκεψη (οπότε εκείνες τις 3 μέρες να τις αφιερώσουμε αλλού)?
Απλά όσο το σκέφτομαι...ελπίζω να μην είμαι σαν κάτι τουρίστες που αναρωτιέμαι πως τους ήρθε να έρθουν αθήνα τον Αύγουστο!
΄Μπορείς να κρίνεις μόνη σου
achart_apis_google_com_chart_d7552ae565a5dada4fbee4e410cebc74._.png
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom