Γαμήλιο τον Αύγουστο!

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Εχω βρεθει εκει Δεκαπενταυγουστο.. Η ζεστη ειναι αρκετη κατα τη διαρκεια της ημερας και η αισθηση της περιπλανησης σε μια αδεια πολη μαζι με αλλους τουριστες διαχυτη.. οι ντοπιοι εχουν παει διακοπες ή εστω για βουτιες στις κοντινες παραλιες της τοσκανης..Το βραδυ η ζεστη υποχωρει και η βολτα ειναι πολυ πιο ευχαριστη, ειδικα διπλα στο ποταμι.. μια αλλη παραμετρος που πρεπει να λαβεις υποψη ειναι οτι αρκετα μαγαζια, εμπορικα και εστιατορια εκεινη την περιοδο παραμενουν κλειστα..
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Εχω βρεθει εκει Δεκαπενταυγουστο.. Η ζεστη ειναι αρκετη κατα τη διαρκεια της ημερας και η αισθηση της περιπλανησης σε μια αδεια πολη μαζι με αλλους τουριστες διαχυτη.. οι ντοπιοι εχουν παει διακοπες ή εστω για βουτιες στις κοντινες παραλιες της τοσκανης..Το βραδυ η ζεστη υποχωρει και η βολτα ειναι πολυ πιο ευχαριστη, ειδικα διπλα στο ποταμι.. μια αλλη παραμετρος που πρεπει να λαβεις υποψη ειναι οτι αρκετα μαγαζια, εμπορικα και εστιατορια εκεινη την περιοδο παραμενουν κλειστα..
& εμείς 15Αυγουστο θα είμαστε εκεί. & μάλιστα έμαθα ότι και για αυτούς είναι αργία και έτσι άρχισαν να με ζώνουν τα φίδια.
Τι προτείνετε να βγάλω εντελός τις 3 μέρες που ήταν για Φλωρεντία από το πρόγραμμα και να την αντικαταστησω ή να κάνουμε το πρωι εκδρομές και να γυρνάω απόγευμα στην πόλη (αν και το δεύτερο πλάνο μου φαίνεται και ταλαιπωρία και ότι ουσιαστικά δεν θα την δούμε την πόλη)
Με ποιο μέρος θα μπορούσα να αντικαταστησω την Φλωρεντία?
(Δεδομενου ότι έχουμε ήδη κανονισει 3 μέρες Τοσκάνη, 2 Ουμπρια και 2 Ρώμη)
 

leetsi

Member
Μηνύματα
26
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Παρ' ότι ανύπαντρος, στη θέση σου θα προσπαθούσα να βρω περισσότερες free ημέρες (σε σχέση με τις τελικά δηλωθείσες 4-5 μέρες), για κάποιο προορισμό του εξωτερικού, και δη εξωτικό (ότι αυτό σημαίνει για τον καθένα, Καραϊβική - Μαλδίβες - Σεϊχέλες - Ινδία κ.τ.λ.). Θέλοντας και μη, το γαμήλιο ταξίδι (εάν δε γυρνάς κάθε χρόνο 2-3 προορισμούς Ευρώπη - Ασία - Αμερική, για αρκετό χρονικό διάστημα) θα σου μείνει χαραγμένο, μιας και είναι η ευκαιρία (αφορμή καλύτερα) να εξερευνήσεις καινούρια μέρη, με διαφορετικά ήθη - έθιμα - συνήθειες - φαγητά, κ.ο.κ. σε προορισμούς πέραν της Ελλάδας ή καλύτερα της Ευρώπης. Θεωρώ ότι, η Ελλάδα (αλλά και η υπόλοιπη Ευρώπη) είναι προσιτή και μπορείς να πας οποτεδήποτε βρεις λίγες μόνο ημέρες
 

leetsi

Member
Μηνύματα
26
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Καλα με τις μερες...με τα λεφτα τι θα κανει?να παρει δανειο?
Τα διακοποδάνεια των τραπεζών μάλλον δεν αποτελούν λύση.
Στην απάντησή μου, τα επιπλέον χρήματα εξυπακούονται. Αλλά, δεδομένου ότι, αναφέρεται αρχικά σε ταξίδι 7-12 ημερών με όχι πάνω από 4000-5000 ευρώ και μετά σε ταξίδι 4-5 ημερών με 2000, υποθέτω ότι, τα επιπλέον χρήματα (2000-4000) υπάρχουν απλώς δεν υπάρχουν οι ημέρες. Εάν πάλι δεν υπάρχουν, εφόσον είσαι διατεθειμένος να δώσεις 2000 για ένα ταξίδι, νομίζω δε θα κολλήσεις να προσπαθήσεις να εξοικονομήσεις τα +.
Εάν δεν έχει γίνει ο γάμος και δεν έχει άλλες άμεσες ανάγκες για επίπλωση σπιτιού κ.ο.κ., μπορεί να βάλει λογαριασμό να χρησιμοποιήσει μέρος αυτών για το σκοπό αυτό.
Λύσεις υπάρχουν. Εξαρτάται τη θέληση. Αν κάποιος δεν είναι άνετος οικονομικά, απλούστατα δεν δίνει τόσα χρήματα για το γαμήλιο ταξίδι. Δεν είναι το θέμα να πας εκεί και να επιστρέψεις ταπί, χωρίς λεφτά ούτε για την ΕΥΔΑΠ.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.047
Likes
41.137
Συνοψιζοντας στη περιπτωση που καποιος διαθετει κοντα στα 2000 ευρω μεγιστο για 4-5 μερες ξεκουρασης, ξεκουρασης, ξεκουρασης...σε ενα ωραιο προορισμο την περιοδο του Αυγουστου....ποιες ειναι οι επιλογές που έχει, τόσο εντός όσο και εκτός Ελλάδος? Η μηπως το δευτερο καλυτερο ειναι να το ξεχασω εκ των προτερων?
Με 2000 το ζευγάρι κάνει κανείς ωραιότατες διακοπές στη Νότια Ευρώπη (Πορτογαλία, Ισπανία, Ιταλία, Μάλτα, Τουρκία). Αρκεί να κινηθεί σύντομα για οικονομικά εισιτήρια και ξενοδοχεία
Η συζήτηση για εξωτικά και πολύ μεγαλύτερα ποσά νομίζω ότι δεν απαντά στο ερώτημα του topic starter.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
α. Το οικονομικο (λογω και της κρισης,ισως προορισμοι που ξεπερνανε τα 4000-5000 ευρω ειναι μακρυα απο τις δυνατοτητες μου)
γ. Η διαρκεια του ταξιδιου δε με απασχολει αλλα νομιζω οτι 7-12 μερες ειναι αρκετες
στη περιπτωση που καποιος διαθετει κοντα στα 2000 ευρω μεγιστο για 4-5 μερες
δεδομένου ότι, αναφέρεται αρχικά σε ταξίδι 7-12 ημερών με όχι πάνω από 4000-5000 ευρώ και μετά σε ταξίδι 4-5 ημερών με 2000, υποθέτω ότι, τα επιπλέον χρήματα (2000-4000) υπάρχουν απλώς δεν υπάρχουν οι ημέρες.
Σου βαζω τα αποσπασματα του post.Οι μερες μπορει να υπαρχουν,τα χρηματα δεν υπαρχουν....
 

leetsi

Member
Μηνύματα
26
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Σου βαζω τα αποσπασματα του post.Οι μερες μπορει να υπαρχουν,τα χρηματα δεν υπαρχουν....
Νομίζω ότι, με τα λεγόμενά μου κάλυψα και την περίπτωση αυτή.
Διάβασε το ακόλουθο σημείο: "Εάν πάλι δεν υπάρχουν, ... ΕΥΔΑΠ."
Ένα ταξίδι εξωτικό, με σωστό προγραμματισμό, μπορεί να πραγματοποιηθεί σίγουρα με κάτω από 4000 ευρώ.
 

angelucky

Member
Μηνύματα
68
Likes
59
Επόμενο Ταξίδι
Καλαμάτα-Μεσσηνια
Τελικά μετά απο αρκετή συζήτηση και αναζήτηση είναι η αληθεια, καταληξαμε το μηνα...(τις 4-5 μερες δηλαδη) να το περασουμε σε καποιο προορισμο στην Ελλαδα!
Επομένως, εδώ εχουμε τωρα να διαλέξουμε ανάμεσα σε
1.Μύλο
2.Σαντορίνη
3. Κεφαλλονια
4. Κρητη
5. Καποιος αλλος προορισμος ισως?

Συνεχιζουν και ισχυουν φυσικα ως προαπαιτουμενα οτι θελουμε ξεκουραση, χωρις να γυριζουμε ολη μερα γυρω γυρω στο νησι ή να βλεπουμε μουσεία, σε ένα ξενοδοχείο το οποιο θα ήταν επιθυμητο εχει τα κατάλληλα για να μπορει να μας κρατησει οσες περισσοτερες ωρες γινεται πιο ευχαριστα σε αυτα. (Ενοικιαζομενα δωματια αποκλειονται γι αυτο το λογο)!
Το μπατζετ παραμενει στα 1200-2000 μεγιστο και για τους δυο μας, συμπεριλαμβανομενων και των οδοιπορικων?
Λοιπον...?Τι μου προτεινετε?
 

olia-spiros

Member
Μηνύματα
15
Likes
1
Εγω θα έλεγα μύλο γιατι Κρήτη σίγουρα δεν θα σου φτάσουν οι μέρες!αν και δεν έχω πάει,έχω ακούσει τα καλύτερα...
 

pada2012

Member
Μηνύματα
26
Likes
2
Η Μεσσηνία είναι μια πολύ καλή λύση. Δες το costa navarino πολύ ωραίο ξενοδοχείο για 4-5 μέρες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.084
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom