Γαλλία Ολλανδία Γενεύη-Ολλανδία μέσω... Γαλλίας!

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Αγαπητοί συμφορουμίτες, όπως κάθε φορά έτσι και τώρα πριν από κάθε ταξίδι θα χρειαστώ τη βοήθειά σας!!!

Σκεφτόμαστε για Καθολικό Πάσχα να ξεκινήσουμε από Γενεύη οδικώς με τελικό προορισμό την Ολλανδία (Tilburg) για να επισκεφτούμε κάποιους φίλους.

Η ιδέα προσωπικά με βρίσκει αντίθετο (στο να φτάσουμε μέχρι Ολλανδία) αλλά η ανάγκη μου να μη "ξεμείνουμε" το Πάσχα Γενεύη και τρέλα του συνταξιδιώτη μου υπερνικά την όποια λογική :bleh:

Οι μέρες που έχουμε να διαθέσουμε είναι από 8 Απριλίου μετά τη δουλεία και επιστροφή στις 14 βράδυ.

Στο δρόμο και αφού αναγκαστικά θα πρέπει να κάνουμε κάποιες διαμονές, θα ήθελα να δούμε κάποιες περιοχές από Γαλλία που τις έχω βάλει στο μάτι εδώ και πάρα πολύ καιρό από διάφορες προτάσεις που έχουν γίνει σε άλλα μέλη.

Διαβάζοντας ξανά και ξανά τις προτάσεις και κοιτώντας φωτογραφίες το ενδιαφέρον μου έκλεισε στα εξής μέρη: Beaun,Nuits-Saint Georges,Reims,Troyes,Metz,Dijon.

Προφανώς και δε μπορούμε να διαθέσουμε τον απαραίτητο χρόνο για να τα δούμε όλα στη κάθε πόλη/χωριό.

Το αρχικό μου πλάνο είναι το εξής:

08/04:Γενεύη->Beaun(διαμονή). Τη βλέπουμε το πρωί μαζί με το Nuits-Saint-Georges και βραδάκι φεύγουμε προς Reims.
09/04: Beaun->Reims (διαμονή). Αφιερώνουμε το πρωί και το απόγευμα φεύγουμε για Tilburg.
10/04-11/04: Δύο βράδια διαμονή στους φίλους και μιας και έχουμε ξανά πάει προς τα εκεί θα κινηθούμε χαλαρά ίσως προς Χάγη αν έχει καλό καιρό και προς Kinderdijk για να δούμε τους ανεμόμυλους που δεν έχουμε πάει.
12/04 Tilburg->Troyes ή Metz (διαμονή). Αφιερώνουμε το πρωί και το απόγευμα φεύγουμε για Dijon.
13/04 Troyes ή Metz προς Dijon (διαμονή). Περιήγηση το πρωί και το βραδάκι ξεκινάμε για επιστροφή.

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει κάθε μέρα σχεδόν 3μιση ώρες οδήγησης.Δεν έχω ξανά κάνει κάτι σχετικό σε roadtrip όπως το συγκεκριμένο οπότε κάθε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη.

Ξέρω ότι δεν είναι και το πιο άνετο πρόγραμμα αλλά θα ήθελα να δω κάποια μέρη που δεν έχω ξανά δεί. Καταθέστε τις προτάσεις σας για μικρότερες πόλεις/χωριά αντί για τις μεγάλες επειδή ο χρόνος που μπορούμε να διαθέσουμε είναι πολύ περιορισμένος και θα παίρνουμε μόνο μια ιδεά από την καθεμιά τους. Θα μπορούσαμε να κάψουμε τη Dijon και να την αφήσουμε για άλλη φορά μιας και είναι η πιο κοντινή στη Γενεύη. Σε αυτή τη περίπτωση θα μπορούσαμε να μείνουμε ένα βράδυ παραπάνω σε κάποια από τις Γαλλικές πόλεις.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
- Καλές επιλογές έχετε κάνει γενικα.
- Ναι, κάφτε τη Dijon. Μπορείτε να πάτε Auxerre όμως.
- Μεταξύ Troyes και Metz θα επέλεγα Metz (αλλά είναι θέμα προσωπικού γούστου).
- Το να πάτε Reims χωρίς επίσκεψη στις κάβες στο Eparnay είναι σκορδαλιά χωρίς σκόρδο, αλλά χρειάζεται περισσότερο χρόνο. Καλύτερα αφήστε τη για άλλο ταξίδι. Δείτε μήπως σταματήσετε και Troyes και Metz.
 

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Περίμενα πως και πως την απάντησή σου taver! Είχα ξεκαθαρίσει στον συνταξιδιώτη μου πως χωρίς συμβουλές taver δεν ξεκινάμε! :clap::clap:

Η αλήθεια είναι πως έκανα κάποιες κρατήσεις (με ακυρώση) σε ξενοδοχεία και είχα επιλέξει τη Metz αντί της Troyes στο πρόγραμμα που είχα παραθέσει πιο πάνω.

Να την κάψουμε τελείως την Reims? Σκεφτόμουν ένα άλλο μικρό ταξίδι περί τα τέλη Μάιου (3 βράδια) προς Dijon (2 βράδια), Auxerre (1 βράδυ) οπότε ίσως βόλευε τώρα η Reims.

Το Eparnay δεν το είχα δει καθόλου!Βλέπω φημίζεται για τη σαμπάνια!Αν είναι μπορούμε να βάλουμε 2 μέρες διαμονή στη Reims και το πρόγραμμα να γίνει κάπως έτσι:

08/04:Γενεύη->Beaune(διαμονή). Τη βλέπουμε το πρωί μαζί με το Nuits-Saint-Georges και βραδάκι φεύγουμε προς Metz.
09/04: Beaun->Metz (διαμονή). Αφιερώνουμε το πρωί και το απόγευμα φεύγουμε για Tilburg.
10/04-11/04: Δύο βράδια διαμονή στους φίλους.
12/04 Tilburg->Reims (διαμονή 2 βράδια) Αφιερώνουμε τη 1 μέρα στη πόλη.Επίσκεψη την επόμενη (ημέρας της επιστοφής) στο Eparnay το πρωί και το απόγευμα φεύγουμε για Γενεύη.

Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο τον ενδιαφέρει τον συνταξιδιώτη η επίσκεψη στις κάβες. Ειδάλλως αντί για 2 μέρες στη Reims μπορούμε να μείνουμε μία μέρα Reims(χωρίς Eparnay) και την τελευταία μέρα Troyes.
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Να πατε Ρανς, ωραια ειναι. Εστω και χωρις Επερνε
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Περίμενα πως και πως την απάντησή σου taver! Είχα ξεκαθαρίσει στον συνταξιδιώτη μου πως χωρίς συμβουλές taver δεν ξεκινάμε! :clap::clap:

Η αλήθεια είναι πως έκανα κάποιες κρατήσεις (με ακυρώση) σε ξενοδοχεία και είχα επιλέξει τη Metz αντί της Troyes στο πρόγραμμα που είχα παραθέσει πιο πάνω.

Να την κάψουμε τελείως την Reims? Σκεφτόμουν ένα άλλο μικρό ταξίδι περί τα τέλη Μάιου (3 βράδια) προς Dijon (2 βράδια), Auxerre (1 βράδυ) οπότε ίσως βόλευε τώρα η Reims.

Το Eparnay δεν το είχα δει καθόλου!Βλέπω φημίζεται για τη σαμπάνια!Αν είναι μπορούμε να βάλουμε 2 μέρες διαμονή στη Reims και το πρόγραμμα να γίνει κάπως έτσι:

08/04:Γενεύη->Beaun(διαμονή). Τη βλέπουμε το πρωί μαζί με το Nuits-Saint-Georges και βραδάκι φεύγουμε προς Metz.
09/04: Beaun->Metz (διαμονή). Αφιερώνουμε το πρωί και το απόγευμα φεύγουμε για Tilburg.
10/04-11/04: Δύο βράδια διαμονή στους φίλους.
12/04 Tilburg->Reims (διαμονή 2 βράδια) Αφιερώνουμε τη 1 μέρα στη πόλη.Επίσκεψη την επόμενη (ημέρας της επιστοφής) στο Eparnay το πρωί και το απόγευμα φεύγουμε για Γενεύη.

Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο τον ενδιαφέρει τον συνταξιδιώτη η επίσκεψη στις κάβες. Ειδάλλως αντί για 2 μέρες στη Reims μπορούμε να μείνουμε μία μέρα Reims(χωρίς Eparnay) και την τελευταία μέρα Troyes.
Do it. By the way, το σωστό είναι Beaune, εκτός αν εννοείς κάτι που μου διαφεύγει.

Η περιοχή για το Μάιο έχει πολλά ακόμα εκτός από τις δυο πόλεις: Vézelay, Semur-en-Auxois, Abbaye de Fontenay, Châtillon-sur-Seine, Noyers-sur-Serein, Chablis, Abbaye de Pontigny, Sources de la Seine κλπ. Δωσε κι άλλο χρόνο....
 

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Désolé! Beaune είναι το σωστό!

Τέλεια. Οπότε αλλάζω τις διαμονές με βάση το νέο προγραμματισμό και συζητώ με τον συνταξιδιώτη αν προτιμά Eparnay ή Troyes.

Μακάρι να μπορούσα να διαθέσω περισσότερες μέρες αλλά είναι πολύ δύσκολο. Έχω κρατήσει αυτά τα μέρη από προτάσεις σου σε άλλα μέλη στο φόρουμ ,εδώ και παααααάρα πολύ καιρό, αλλά δεν έτυχε να οργανώσουμε κάτι μέχρι στιγμής! Στις 21 Μαιού που είναι αργία σκέφτομαι να κάνω ένα 4ημερο ξανά προς τα εκεί ώστε να δω κάποια από αυτά.:trekker:
 

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Ο συνταξιδιώτης έδωσε τελικά το ΟΚ για το Eparnay :)

Έριξα μια ματιά. Σκέφτομαι να πάμε το πρωί στο tour της Champagne De Castellane που έχει και ένα πύργο για θέα , μετά να κάνουμε μια βόλτα να δούμε το χωριό και το μεσημέρι να κάνουμε το tour στην Champagne Mercier που διαβάζω έχει τρενάκι στα υπόγεια κελάρια :haha:.
Έχετε επισκεφτεί κάποια άλλη που έχει κάτι πιο ενδιαφέρον?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Ο συνταξιδιώτης έδωσε τελικά το ΟΚ για το Eparnay :)

Έριξα μια ματιά. Σκέφτομαι να πάμε το πρωί στο tour της Champagne De Castellane που έχει και ένα πύργο για θέα , μετά να κάνουμε μια βόλτα να δούμε το χωριό και το μεσημέρι να κάνουμε το tour στην Champagne Mercier που διαβάζω έχει τρενάκι στα υπόγεια κελάρια :haha:.
Έχετε επισκεφτεί κάποια άλλη που έχει κάτι πιο ενδιαφέρον?
Moet & Chandon. Μεταξύ Mercier και Moet προτιμώ Moet - μοιάζουν αρκετά πάντως τα δυο τουρ. Αλλά καλύτερα να έχετε διαβάσει από πριν για τη μέθοδο παραγωγής της Σαμπάνιας για να καταλαβαίνετε τι βλέπετε, γιατί και στα δυο τουρ λένε πολύ λίγα.
 

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Προσπαθώ να βγάλω το πρόγραμμα και για τη δεύτερη επίσκεψη στη περιοχή το Μάιο. :clap:

Το σκέφτομαι ως εξής:

20/05 -> Φτάνουμε αργά το βράδυ Avallon (διαμονή)
21/05 -> Την επόμενη βλέπουμε Avallon, Vézelay, Noyers-sur-Serein (αν προλάβουμε) και καταλήγουμε Auxerre για διαμονή. Είναι η μέρα της αργίας . Φοβάμαι ότι θα γίνεται πανικός.
22/05 -> Βλέπουμε την Auxerre και αν έχουμε χρόνο πάμε και μία βόλτα μέχρι το Chablis. Επιστροφή Auxerre για διαμονή.
23/05 -> Ξεκινάμε για Dijon και στο δρόμο σταματάμε σε Abbaye de Fontenay, Semur-en-Auxois, Sources de la Seine (αν προλάβουμε) και φτάνουμε Dijon (Διαμονή)
24/05 -> Βλέπουμε το πρωί Dijon και επιστροφή το απόγευμα

Τα φώτα σας παρακαλώ! :lol::lol:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Désolé! Beaune είναι το σωστό!

Τέλεια. Οπότε αλλάζω τις διαμονές με βάση το νέο προγραμματισμό και συζητώ με τον συνταξιδιώτη αν προτιμά Eparnay ή Troyes.

Μακάρι να μπορούσα να διαθέσω περισσότερες μέρες αλλά είναι πολύ δύσκολο. Έχω κρατήσει αυτά τα μέρη από προτάσεις σου σε άλλα μέλη στο φόρουμ ,εδώ και παααααάρα πολύ καιρό, αλλά δεν έτυχε να οργανώσουμε κάτι μέχρι στιγμής! Στις 21 Μαιού που είναι αργία σκέφτομαι να κάνω ένα 4ημερο ξανά προς τα εκεί ώστε να δω κάποια από αυτά.:trekker:
Ο συνταξιδιώτης έδωσε τελικά το ΟΚ για το Eparnay :)

Έριξα μια ματιά. Σκέφτομαι να πάμε το πρωί στο tour της Champagne De Castellane που έχει και ένα πύργο για θέα , μετά να κάνουμε μια βόλτα να δούμε το χωριό και το μεσημέρι να κάνουμε το tour στην Champagne Mercier που διαβάζω έχει τρενάκι στα υπόγεια κελάρια :haha:.
Έχετε επισκεφτεί κάποια άλλη που έχει κάτι πιο ενδιαφέρον?
Épernay
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom