Γερμανικο Savoir vivre!

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Νομιζω οτι οσοι εχουμε εμπειρια απο τη χωρα εχοντας ζησει εκει ειναι καλο να δωσουμε καποιες οδηγιες/ συμβουλες για συμπεριφορα/ συνηθειες των γερμανων, ωστε να εγκλιματιστουν καλυτερα!
Ξεκινω λεγοντας οτι το φιλοδωρημα ειναι must! Δεν αφηνουμε ομως ψιλα στο τραπεζι, αλλα στρογγυλοποιουμε το ποσο οσο θελουμε προς τα πανω και δηλωνουμε το νεο ποσο (που περιεχει και το φιλοδωρημα) στον/στην σερβιτορο. Πχ αν ο λογαριασμος ειναι 8,90, λεμε 10.
Οταν καποιος δηλωνει οτι μας καλει (κανει δηλαδη einladen), τοτε πληρωνει αυτος. Αν οχι, ο καθενας πληρωνει τα δικα του. Οι σερβιτοροι παντα εχουν ετοιμο λογαριασμο για τον καθενα στο τραπεζι ξεχωριστα, αναλογα με το τι παρηγγειλε, οποτε μην αγχωνεστε για υπολογισμους. Επισης στο τελος σας ρωτανε αν σας αρεσε το φαγητο. Ειναι μια καθαρα τυπικη/ρητορικη ερωτηση, μην μπειτε στον κοπο να απαντησετε αναλυτικα. Ενα "ναι, μου αρεσε" ειναι αρκετο.
Δεν μιλαμε σε κανεναν στον ενικο, ακομα και αν ειναι κοντα στην ηλικια μας. Ο ενικος επιτρεπεται μονο αν μας τον προτεινει καποιος η το προτεινουμε εμεις.
Οπως σε ολες τις χωρες θα εκτιμηθει αν κανετε μια προσπαθεια να μιλησετε γερμανικα. Αν παρολα αυτα σας φαινονται δυσκολα, τουλαχιστον μαθετε να χαιρετατε και να αποχαιρετατε, να λετε παρακαλω και ευχαριστω (δεν τα παραλειπουμε ποτε στις συναλλαγες μας).
Οι γερμανοι οταν σηκωνουν το τηλεφωνο, λενε το επιθετο τους (πχ Merkel), ωστε αφενως να δηλωσουν ποιοι ειναι και αφετερου να τσεκαρει αυτος που τηλεφωνει αν πηρε το σωστο νουμερο (ναι, την καγκελαριο πηρα!). Αν μενετε σε ξενοδοχειο η σας φιλοξενουν και αναγκαστειτε να σηκωσετε το τηλεφωνο, καλο ειναι να ακολουθησετε την τακτικη τους. Επισης συμφωνα με ερευνες που εχουν γινει, μπαινουν κατευθειαν στο θεμα, χωρις να ρωτανε μια ωρα τι καιρο κανει, αν φαγατε καλα, πως ειναι τα παιδια κτλ. Σε εμας ισως φαινεται αγενεια, αλλα ετσι λειτουργουν.
Οι γερμανοι δεν εχουν καμια ντροπη για το σωμα τους. Σε δημοσιες σαουνες η κολυμβητηρια γδυνονται ελευθερα στα αποδυτηρια, χωρις παραβαν κτλ. Επισης στα σπα τους κυκλοφορουν γυμνοι (χωρια οι αντρες απο τις γυναικες βεβαια). Μη πειτε λοιπον "α, την ξεδιαντροπη, τα πεταξε ολα εξω!")
Οι ουρες τηρουνται αυστηρα! Δεν κλεβουμε τη σειρα κανενος, θεωρειται απολυτη αγενεια (στα σουπερ μαρκετ υπαρχουν ειδικα ταμεια, αν εχει καποιος λιγα προιοντα, ωστε να μη ζηταει απο κανεναν να του παραχωρησει τη θεση με τη δικαιολογια "μονο δυο γαλατα και τρεις σοκοφρετες εχω, να περασω μπροστα?".
Τα παζαρια δεν συνηθιζονται. Αυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορειτε να ζητησετε μια καλυτερη τιμη, αλλα μεχρι εκει.
Αυτα μου ερχονται προς το παρον... Περιμενω τη συμβολη των γερμανοφιλων/ γερμανομαθων!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μπραβο! Πολυ χρησιμο να εχουμε κωδικοποιημενο εναν "οδηγο καλης συμπεριφορας".
Δε μου ερχεται προς το παρον τιποτε στο μυαλο... Νομιζω οτι ειναι πολυ περιεκτικος.
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
μπράβο αχινούλα! εξαιρετικό ποστ!

καλά δεν έχω κάτι να προσθέσω, γιατί δεν έχω και πολλές γνώσεις από γερμανία, αλλά το διάβασα μονορούφι!

να πω κάτι? μήπως να υπήρχε και ένα ξεχωριστό thread με απλές γερμανικές λέξεις.. το θυμήθηκα τώρα με την αναφορά στα "ευχαριστώ", "παρακαλώ" και η αλήθεια είμαι τόσο σκράπας που ήθελα μια φορά να βρω πως γράφεται το "ευχαριστω" και έψαχνα να βρω το θρεντ που είχες διορθώσει τη λατίνα :)

ίσως θα ήταν καλό να υπάρχουν κάπου απλές εκφράσεις συγκεντρωμένες ή να εκφράζουμε αποριούλες ως μαθητούδια.. χαχα...:bleh:
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Αχινούλα διάβασε σε παρακαλώ ένα post που έχω στο θέμα "γιατί μας αρέσει η Γερμανία"όπου αναφέρω ένα περιστατικό που αφορά ενα δείπνο σε φιλικό σπίτι και πες μου ,είναι κάτι που μπορεί πραγματικά να συμβεί .Το άτομο που μου το μετέφερε είναι αξιόπιστο αλλά μου φαίνεται λίγο δυσκολο να μπω σε αυτον τρόπο σκέψης.Καλό είναι όμως να είμαστε ενήμεροι και προετοιμασμένοι ........
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
εμένα μου έκανε εντύπωση τον δεκέμβριο που πήγα τη φίλη μου 4 ετών στον παιδικό και όλοι οι γονείς με καλημέριζαν σαν να με ξέραν από καιρό και οι συμμαθητές της μικρής αφού πρώτα μου στους σύστηνε μου κάναν χειραψία και λέγαν ότι χάρηκαν! Επίσης σε μία γιορτή που βρέθηκα σε ένα γειτονικό χωριό (κάθε χρόνο διοργανώνει και διαφορετικό χωριό τη γιορτή) όλοι ήταν ευγενέστατοι και σε κάναν να αισθάνεσαι πολύ άνετα.. δεν αισθάνθηκα στιγμή ξένο σώμα;). Μοιραία λοιπόν συγκρίνω την παρουσία μου σε ελληνικά χωριά όπου με κοιτούσαν σαν εξωγήινο(τι θέλει αυτός εδώ?) ο κάθε λαός έχει και τα κάλα και τα στραβά του..
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Αχινούλα διάβασε σε παρακαλώ ένα post που έχω στο θέμα "γιατί μας αρέσει η Γερμανία"όπου αναφέρω ένα περιστατικό που αφορά ενα δείπνο σε φιλικό σπίτι και πες μου ,είναι κάτι που μπορεί πραγματικά να συμβεί .Το άτομο που μου το μετέφερε είναι αξιόπιστο αλλά μου φαίνεται λίγο δυσκολο να μπω σε αυτον τρόπο σκέψης.Καλό είναι όμως να είμαστε ενήμεροι και προετοιμασμένοι ........
Το διαβασα το ποστ σου και μου εκανε και εμενα εντυπωση. Αν ειχανε συμφωνησει να μαζευτουν ολοι μαζι, να μαγειρεψουν και να φανε, τοτε το βρισκω λογικο να του εβγαλαν λογαριασμο στο τελος. Αν, οπως ειπα, τον ειχαν προσκαλεσει ρητα (ειναι αυτη η μαγικη λεξη einladen που κανει τη διαφορα), τοτε μου φαινεται περιεργο. Δεν μου εχει συμβει να με καλεσουν και να με βαλουν να πληρωσω (ειτε στο σπιτι, ειτε εξω).
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Νομίζω ότι τα μετέφερες μια χαρά axinos... όλα ισχύουν σε γενικές γραμμές όπως τα γράφεις! Δεν έχω να προσθέσω κάτι στην παρούσα φάση!

Γενικά η εικόνα που μου μένει από την συμπεριφορά των Γερμανών είναι ότι είναι ξεκάθαροι στις σχέσεις τους και σε ένα μεγάλο ποσοστό δεν έχουν την υποκρισία που έχουμε συχνά εδώ στην Ελλάδα.

Κι εγώ έχω "κληρονομήσει" αρκετά στοιχεία από αυτή την συμπεριφορά με αποτέλεσμα πολλές φορές να είμαι παρεξηγήσιμος. :cool: Τι να κάνω; Αυτό που σκέφτομαι συνήθως το λέω...

Βέβαια, επειδή είμαι Ελληνάρας, σαφώς και θα μπω στην διαδικασία να διεκδικήσω την σειρά μου όταν είμαι σε κάποια ουρά, αλλά λογικό δεν είναι όταν υπάρχει ο κίνδυνος να την χάσω από κάποιον εξυπνάκια; :D
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Ωραίο το θέμα που άνοιξε η axinos. Σε γενικές γραμμές τους θεωρώ ευγενικούς, αλλά το χειρότερο περιστατικό τέτοιου ειδους μου έτυχε στη Γερμανία και συγκεκριμένα στο Μόναχο. Μια ηλιόλουστη Κυριακή, πάμε βόλτα στους Αγγλικούς κήπους και λέμε να πάρουμε δυο μπυρες και κανένα λουκάνικο από τη καντίνα που ήταν κοντά στην είσοδο, και να ξαποστάσουμε πριν συνεχίσουμε τη βόλτα μας.. είχα ένα χαρτονόμισμα των 50 ευρώ στο πορτοφόλι μου και τίποτε άλλο..παραγγέλνω, μου δίνει τα πράγματα, δίνω το 50ρικο και δεν μου δίνει ρέστα η κοπέλα! λέω τα ρέστα? μου λέει στα έδωσα.. όχι δεν μου τα έδωσες, όχι στα έδωσα κτλ..έρχεται ο υπεύθυνος..του λέω ότι δεν μου έδωσε ρέστα (σε αγγλικά όχι πολύ υψηλού επιπέδου) λέει αυτός ότι αυτό το κόλπο το κανουν πολλοί ξένοι για να φάνε τζαμπα (12 ευρώ έκαναν τα φαγητα-ποτα..)του λέω είχα μόνο ένα 50 ρικο στο πορτοφόλι μου, έλα δες δεν έχω τίποτα μέσα.. όχι λέει αυτός τα έκρυψες.. του λέω τσέκαρε το υπόλοιπο του ταμείου σου να δούμε τι αποδείξεις εκοψες και τι έχει μέσα.. (ειχαν ανάψει τα λαμπάκια μου, και να μη μπορώ να πω και ότι ακριβώς θέλω λόγω γλώσσας) με τα πολλά μου έδωσε το 50ρικο, του δωσα πίσω τα φαγητά και μου είπε να μην ξαναπάμε εκεί γιατί είμαστε ανεπιθύμητοι..του λέω κι εγώ κρίμα ήθελα να ξανάρθω αύριο.. του πα και στα Ελληνικά κάτι γαλλικά.. είχα νιώσει πολύ άσχημα.. ήταν πιο πιθανό να τον κλέψω εγώ που πήγα εκεί ταξίδι ή η υπάλληλος που ήταν μη γερμανίδα, υπάλληλος σε καντίνα ήταν..έλεος..
λέω μηπως με πέρασε για καμμιά τουρκάλα επειδή έχω κατάμαυρα μαλλία (έτσι μου πε μια φίλη μου που ζούσε στη Γερμανία παλιότερα) κι επειδή είναι λίγο ρατσιστές ειδικά με τους τούρκους.. δεν ξέρω..
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Κι εγώ έχω "κληρονομήσει" αρκετά στοιχεία από αυτή την συμπεριφορά με αποτέλεσμα πολλές φορές να είμαι παρεξηγήσιμος. :cool: Τι να κάνω; Αυτό που σκέφτομαι συνήθως το λέω...
Αστα, και εγω την παταω ετσι. Παρολο που δεν μεγαλωσα στη Γερμανια, οταν εζησα εκει, ασπαστηκα τον τροπο ζωης τους και αυτη την ευθυτητα που λες, αλλα εδω στην Ελλαδα μονο προβληματα μου δημιουργει...
Μαιργ, πολυ ασχημο το περιστατικο που αναφερεις. Δεν μου ετυχε ποτε κατι τετοιο και ειναι κριμα να συμβαινει και να χαλαει την εικονα της χωρας...
 

marcrafin

Member
Μηνύματα
130
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία
Εκεί που τρόμαξα να συνηθίσω είναι οι ουρές στα τραμ. Κατ' αρχήν δεν μπαίνουμε μέσα άν και ο τελευταίος επιβάτης δεν κατέβει. Περιμένουμε υπομονετικά. Αν είναι δυνατόν να μη μπουκάρουμε όλοι μαζί πατεις με πατώσε. Μετά στην ουρά δεν στριμωχνόμαστε. Κρατάμε αποστάσεις από τον προηγούμενο και οχι να κολάμε στον μπροστινο μας (μυρίζει και μασχαλιά κλπ κλπ). Οταν λέμε ουρά εννοούμε ο ένας πίσω από τον άλλο και όχι από πλάγια με ελαφριά σκουντίματα ή με αγκωνιές για να μπούμε πρώτοι. Τι συνήθειες κι αυτές θεέ μου! Ασε που σε έρημο δρόμο με ψυχή να περνάει πρέπει να περιμένουμε το φανάρι να γίνει πράσινο. Αυτο πια καταντάει διαστροφή!
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Μεμονωμένες περιπτώσεις υπάρχουν παντού και πάντα!
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Νομιζω οτι δεν το ανεφερα στο πρωτο μου ποστ, αλλα οι Γερμανοι δεν γιορταζουν την ονομαστικη τους γιορτη, παρα μονο τα γενεθλια τους. Και τοτε τους ευχομαστε λεγοντας Alles Gute zum Geburtstag!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.919
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom