Γερμανικο Savoir vivre!

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
στις διαβάσεις του Ελ. Βελ στα σπάτα σταματούν όλοι. και οι ταρίφες ακόμα. τρανη απόδειξη ότι δεν έχουμε άλλο DNA από τους γερμανούς, είναι θέμα εκπαίδευσης και συνήθειας. βάλτε bumps, φανάρια να αναβοσβήνουν, κάμερες για κανένα προστιμο και σε 6 μήνες θα σταματούν όλοι.
Έχεις απόλυτο δίκιο!
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
δεν ξέρω αν ειμαι εντός η εκτος τοπικ,

οταν οδηγούμε με αυτοκίνητο σε αουτομπαν ποτέ δεν οδηγούμε εντος της Λωρίδας Εκτακτης Ανάγκης-ΛΕΑ, οπως βλέπουμε να συμβαίνει συνεχώς στα μέρη μας.
Ακόμη και αν ο αυτοκινητόδρομος είναι εντονα μποτιλιαρισμένος!
:cool:
Μια χαρα εντος τοπικ εισαι! Και στην αριστερη λωριδα δεν στεκομαστε. Ειναι για προσπερασεις και για αυτους που τρεχουν τρελα. Αυτο που λες Θανο μου ειχε συμβει πριν 5 χρονια, την ημερα που ειχε ολικη εκλειψη ηλιου και πολλοι Γερμανοι ειχαν μετακινηθει στη ζωνη που η εκλειψη θα φαινοταν 100% για να τη δουν καλυτερα. Φυσικα μετα δημιουργηθηκε τρελο μποτιλιαρισμα. Οσοι οδηγοι το επαιζαν εξυπνοι χρησιμοποιωντας την τερμα δεξια λωριδα (που απαγορευεται) εισεπραταν απιστευτα αρνητικα σχολια (δεν ξερω αν εισεπραξαν και καμια κληση!).
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Έχεις απόλυτο δίκιο!
και εγώ συμφωνώ και εμείς άνθρωποι είμαστε, από το ίδιο "υλικό" φτιαγμένοι!
Απόδειξη ότι έξω αμέσως προσαρμοζόμαστε και τα πάμε μια χαρά.
Εδώ όμως πως μπορεί να γίνουν όλα όσα είπε (συμφωνώ απολύτως) ο Samion,.....μου λέει κανείς???
Γέρασα να ακούω καλά, σωστά και διάφορα ....αλλά μάλλον χειρότερα πάμε
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Η μονη λυση ειναι να ταξιδευουμε και να υιοθετουμε συμπεριφορες! Και αν δεν τις εφαρμοζουμε εδω, τοτε να ταξιδευουμε συνεχεια για να τις εφαρμοζουμε εξω!
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Μια χαρα εντος τοπικ εισαι! Και στην αριστερη λωριδα δεν στεκομαστε. Ειναι για προσπερασεις και για αυτους που τρεχουν τρελα. Αυτο που λες Θανο μου ειχε συμβει πριν 5 χρονια, την ημερα που ειχε ολικη εκλειψη ηλιου και πολλοι Γερμανοι ειχαν μετακινηθει στη ζωνη που η εκλειψη θα φαινοταν 100% για να τη δουν καλυτερα. Φυσικα μετα δημιουργηθηκε τρελο μποτιλιαρισμα. Οσοι οδηγοι το επαιζαν εξυπνοι χρησιμοποιωντας την τερμα δεξια λωριδα (που απαγορευεται) εισεπραταν απιστευτα αρνητικα σχολια (δεν ξερω αν εισεπραξαν και καμια κληση!).
...όλα είναι ποσοστά. Οι "έξυπνοι" υπάρχουν παντού, αλλά το % δεν είναι παντού ίδιο και αυτό τελικά κάνει τη διαφορά. Πριν λίγους μήνες μου έτυχε από Αερ/μιο Μαλπένσα να πηγαίνω Μιλάνο κέντρο με πολύ τράφικο και μερικοί (2-3) μας προσπέρασαν από τη ΛΕΑ.
Τους είδαμε παρακάτω, σταματημένους (ΣΕ ΕΣΟΧΉ ΠΑΡΚΙΝ ΜΕ ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ) από τους Καραμπινιέρους και συγνώμη, αλλά.... το χαρήκαμε.
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Η μονη λυση ειναι να ταξιδευουμε και να υιοθετουμε συμπεριφορες! Και αν δεν τις εφαρμοζουμε εδω, τοτε να ταξιδευουμε συνεχεια για να τις εφαρμοζουμε εξω!
................τέλειο!!!:lol:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εδώ όμως πως μπορεί να γίνουν όλα όσα είπε (συμφωνώ απολύτως) ο Samion,.....μου λέει κανείς???
Γέρασα να ακούω καλά, σωστά και διάφορα ....αλλά μάλλον χειρότερα πάμε
εκπαίδευση, εκπαίδευση..με τη μεγαλύτερη γενιά δεν γίνονται πολλά πράγματα αλλά με τους μικρότερους πολλά. η ανακύκλωση που τώρα τη διδάσκουν στους παιδικούς σταθμούς όπως και η κυκλοφοριακή αγωγή είναι βίωμα στα παιδιά σήμερα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.903
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom