Γερμανικο Savoir vivre!

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Εκεί που τρόμαξα να συνηθίσω είναι οι ουρές στα τραμ. Κατ' αρχήν δεν μπαίνουμε μέσα άν και ο τελευταίος επιβάτης δεν κατέβει. Περιμένουμε υπομονετικά. Αν είναι δυνατόν να μη μπουκάρουμε όλοι μαζί πατεις με πατώσε. Μετά στην ουρά δεν στριμωχνόμαστε. Κρατάμε αποστάσεις από τον προηγούμενο και οχι να κολάμε στον μπροστινο μας (μυρίζει και μασχαλιά κλπ κλπ). Οταν λέμε ουρά εννοούμε ο ένας πίσω από τον άλλο και όχι από πλάγια με ελαφριά σκουντίματα ή με αγκωνιές για να μπούμε πρώτοι. Τι συνήθειες κι αυτές θεέ μου! Ασε που σε έρημο δρόμο με ψυχή να περνάει πρέπει να περιμένουμε το φανάρι να γίνει πράσινο. Αυτο πια καταντάει διαστροφή!
(πολύ πνευματώδες το σχόλιό σου και σου προσθέτω:)
...να σου τύχει συνταξιούχος (προς Θεού, να είναι καλά ο άνθρωπος) στην ουρά, στην τράπεζα ή σε δημ. υπηρεσία, που κάθε βράδυ καταναλώνει 5 σκελίδες σκόρδο (κάνει καλό για την πίεση) και να σου ξεφυσάει στο σβέρκο να δεις...
ή το γομάρι ...που καπνίζει. Και όλοι αυτοί εφαπτόμενοι στη πλάτη σου και να είσαι και ρατσιστής αν το σχολιάσεις.
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Διαβάζοντας αυτά για τις ουρές κλπ., θυμήθηκα ένα βιντεάκι του Bruno Bozzetto για την Ευρώπη και την Ιταλία. Δείτε το και όπου Ευρώπη βάλτε Γερμανία, ενώ όπου Ιταλία βάλτε Ελλάδα (una φάτσα, una ράτσα άλλωστε ;)). Τα λέει όλα!! :D

 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Διαβάζοντας αυτά για τις ουρές κλπ., θυμήθηκα ένα βιντεάκι του Bruno Bozzetto για την Ευρώπη και την Ιταλία. Δείτε το και όπου Ευρώπη βάλτε Γερμανία, ενώ όπου Ιταλία βάλτε Ελλάδα (una φάτσα, una ράτσα άλλωστε ;)). Τα λέει όλα!! :D

...και βέβαια δεν είναι Γερμανία αλλά τι να κάνουμε... πειράζει που όσα δείχνει εμφατικά το
βιντεάκι (καλά κάνει γιατί όλα σηκώνουν βελτίωση)...είναι υπερβολικά??
Δηλ εννοεί κανείς ότι πχ. στη χαοτική και "νότια" Ρώμη ...δεν μπορείς να περάσεις από τη διάβαση πεζών (ζεμπρα) ??? ε όχι βέβαια
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
...και βέβαια δεν είναι Γερμανία αλλά τι να κάνουμε... πειράζει που όσα δείχνει εμφατικά το
βιντεάκι (καλά κάνει γιατί όλα σηκώνουν βελτίωση)...είναι υπερβολικά??
Δηλ εννοεί κανείς ότι πχ. στη χαοτική και "νότια" Ρώμη ...δεν μπορείς να περάσεις από τη διάβαση πεζών (ζεμπρα) ??? ε όχι βέβαια
Εγώ πάντως πιστεύω ότι μέσα από τη μικρή του υπερβολή, δείχνει τη μεγάλη πραγματικότητα!! Δεν ξέρω για την Ρώμη, αλλά στην Ελλάδα έχει σταματήσει πολλές φορές αυτοκίνητο σε διάβαση (εκτός κι αν έχει φανάρι) για να περάσει πεζός? Εμένα δεν μου έχει συμβεί ΠΟΤΕ αυτό! Σε αντίθεση με τη Γερμανία, όπου με το που σε βλέπουν να είσαι στη διάβαση, σταματούν αμέσως και περιμένουν να περάσεις!
Ειδικά το σημείο στο βίντεο με τις ουρές, τα λέει όλα!!
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Εγώ πάντως πιστεύω ότι μέσα από τη μικρή του υπερβολή, δείχνει τη μεγάλη πραγματικότητα!! Δεν ξέρω για την Ρώμη, αλλά στην Ελλάδα έχει σταματήσει πολλές φορές αυτοκίνητο σε διάβαση (εκτός κι αν έχει φανάρι) για να περάσει πεζός? Εμένα δεν μου έχει συμβεί ΠΟΤΕ αυτό! Σε αντίθεση με τη Γερμανία, όπου με το που σε βλέπουν να είσαι στη διάβαση, σταματούν αμέσως και περιμένουν να περάσεις!
Ειδικά το σημείο στο βίντεο με τις ουρές, τα λέει όλα!!
συμφωνώ και επαυξάνω, όσον αφορά την Ελλάδα, η Ιταλία όμως ...καμία σχέση. Μη μπερδεύουμε τις βούρτσες με τις ...βούρτσες. Μπορεί να μην ξέρεις για τη Ρώμη, όπως λες,
εγώ έζησα όμως 2 χρόνια σ' αυτή και δεν με "πείθει" κανείς. Και που να πας πιο πάνω, αλλά και νότια δεν συζητάμε (μόνο η Νάπολη το παίζει, "εθιμικά" δήθεν, "απροσάρμοστη", αλλά
και πάλι.....καμία σχέση) πχ. Σικελία, αρχοντικές καταστάσεις...
αλλά τελικά τι να κάνουμε ...άλλο το ιταλάκι-παιδάκι πχ στη Σιένα ή το Ορβιέττο, να βγαίνει από το σπίτι το πρωί για το σχολείο και να "σκοντάφτει" σ' όλο εκείνο το δομημένο περιβάλλον πολιτισμού αιώνων
και άλλο το δικό μου παιδάκι που κοιτάει γύρω του και βλέπει μόνο "αντιπαροχή" ή στη
καλύτερη περίπτωση νεοπλουτίστικο κιτς (άντε...εκτός εξαιρέσεων). Δυστυχώς ξεκινάμε με χάντικαπ.
Ειδικά με τις διαβάσεις έχω ιδιαίτερο πρόβλημα μαθημένος χρόνια απ' έξω. Μια φορά δεν
άντεξα και σ' ένα κεντρικό σημείο της πόλης μου, στάθηκα στη μέση του δρόμου. Ε κατ' αρχήν "τ' άκουσα" και παραλίγο να φάω ξύλο. Τους εκδικούμαι όμως με τη σειρά μου κι εγώ όταν οδηγώ: μόλις δω πεζό σε διάβαση σταματώ κόκκαλο. Διασκεδάζω με τους "ευγενείς" οδηγούς πίσω μου που με κοιτάνε σαν ούφο ...αλλά και τι να πουν??
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.797
Likes
18.510
Ενδιαφέρον το θέμα και διαβάζοντάς το μου λύθηκε η απορία γιατί κοιτούσαν λίγο περίεργα όταν πλήρωνα το λογαριασμό στα εστιατόρια....δεν τους έλεγα "κρατήστε τόσα", αλλά όπως συνηθίζω, άφηνα το φιλοδώρημα μετά στο τραπέζι....είχαμε και πολλά ψιλά να ξεφορτωθούμε βλέπετε....

Επίσης στο Βερολίνο, δε σταματάνε όταν δούνε πεζό στις διαβάσεις....αν νομίζετε ότι εκεί είναι Μόναχο, σας βλέπω στο νοσοκομείο....
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.293
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
αλλά στην Ελλάδα έχει σταματήσει πολλές φορές αυτοκίνητο σε διάβαση (εκτός κι αν έχει φανάρι) για να περάσει πεζός? Εμένα δεν μου έχει συμβεί ΠΟΤΕ αυτό!
στις διαβάσεις του Ελ. Βελ στα σπάτα σταματούν όλοι. και οι ταρίφες ακόμα. τρανη απόδειξη ότι δεν έχουμε άλλο DNA από τους γερμανούς, είναι θέμα εκπαίδευσης και συνήθειας. βάλτε bumps, φανάρια να αναβοσβήνουν, κάμερες για κανένα προστιμο και σε 6 μήνες θα σταματούν όλοι.
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ενδιαφέρον το θέμα και διαβάζοντάς το μου λύθηκε η απορία γιατί κοιτούσαν λίγο περίεργα όταν πλήρωνα το λογαριασμό στα εστιατόρια....δεν τους έλεγα "κρατήστε τόσα", αλλά όπως συνηθίζω, άφηνα το φιλοδώρημα μετά στο τραπέζι....είχαμε και πολλά ψιλά να ξεφορτωθούμε βλέπετε....

Επίσης στο Βερολίνο, δε σταματάνε όταν δούνε πεζό στις διαβάσεις....αν νομίζετε ότι εκεί είναι Μόναχο, σας βλέπω στο νοσοκομείο....
αυτο πού σου έτυχε; σε πολύ κεντρικό δρομο; μου έκανε εντυπωση!
γιατι εγώ περνάω στη γειτονιά μου καθημερινά ένα δρόμο και ας μην έχει διάβαση. Και αν τυχον σταματησω, τις περισσοτερες φορές ο οδηγός σταματαει και μου κανει νοημα να περασω. Αλλά ειναι δρομος που βγαίνει σε μεγαλυτερο. Ίσως γι'αυτό. Να προσέχω δλδ περισσότερο:rolleyes:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.797
Likes
18.510
αυτο πού σου έτυχε; σε πολύ κεντρικό δρομο; μου έκανε εντυπωση!
γιατι εγώ περνάω στη γειτονιά μου καθημερινά ένα δρόμο και ας μην έχει διάβαση. Και αν τυχον σταματησω, τις περισσοτερες φορές ο οδηγός σταματαει και μου κανει νοημα να περασω. Αλλά ειναι δρομος που βγαίνει σε μεγαλυτερο. Ίσως γι'αυτό. Να προσέχω δλδ περισσότερο:rolleyes:
Παντού, σε κεντρικούς δρόμους στο κέντρο και λίγο παραέξω.....για δοκίμασε κι εσύ και πες μας (εκτός από το δρομάκι στο σπίτι σου)
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
Όταν βρεθείται σε κυλιόμενες σκάλες στην γερμανία, θα σταθείται στα δεξιά, γιατί αριστερά είναι γι΄αυτούς που θέλουν να ανέβουν ή να κατέβουν περπατώντας...rechts stehen,links gehen...τηρείται αυστηρά
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.372
Likes
6.871
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
δεν ξέρω αν ειμαι εντός η εκτος τοπικ,

οταν οδηγούμε με αυτοκίνητο σε αουτομπαν ποτέ δεν οδηγούμε εντος της Λωρίδας Εκτακτης Ανάγκης-ΛΕΑ, οπως βλέπουμε να συμβαίνει συνεχώς στα μέρη μας.
Ακόμη και αν ο αυτοκινητόδρομος είναι εντονα μποτιλιαρισμένος!
:cool:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.038
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Όταν βρεθείται σε κυλιόμενες σκάλες στην γερμανία, θα σταθείται στα δεξιά, γιατί αριστερά είναι γι΄αυτούς που θέλουν να ανέβουν ή να κατέβουν περπατώντας...rechts stehen,links gehen...τηρείται αυστηρά
Και στην Ελλάδα ισχύει αυτό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.218
Μηνύματα
883.975
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom