Γιατί δεν ταξιδεύει ο κόσμος;

Doug

Member
Μηνύματα
518
Likes
2
Το ψώνιο της Ελληνίδας δεν ξέρω αν το συναντά κανεις σε άλλες χώρες !!
:shock:Δεν περιμενα ποτε πως θα ακουσω κατι τετοιο απο Ελληνιδα! Μπραβο Φανη!:clap:
Οσο για τα υπολοιπα που ειπες ειναι γνωστο πλεον πως η χωρα μας δεν ενδυκνειται για διακοπες πολλων ημερων λογω τιμων! Εγω εντος συνορων μονο 3ημερα παω πλεον (εκτος αν προκειται για καμπινγκ)
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.884
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Συμφωνώ με όλους για τις αιτίες. Να σταθώ λίγο στο θέμα παιδείας. Ο Πάτρικ Λη Φέρμορ στο «Η εποχή Της Δωρεάς» (θα πω αργότερα λίγα γι αυτό το ταξιδιωτικό αριστούργημα στο σχετικό topic) αναφέρει για τους Γερμανούς (ίσως τους πιο ταξιδεμένους του κόσμου) ότι θεωρούσαν το ταξίδι μέρος των σπουδών των φοιτητών και είχαν την υποχρέωση να τους προσφέρουν στέγη και τροφή!!!!! Να τη η νοοτροπία.
Να δούμε όμως και το θέμα των γονιδίων; Οι μακαρίτες οι γονείς μου μεγάλωσαν στο χωριό και έφυγαν απ’ αυτό μόνο όταν ήρθαν στην Αθήνα να ζήσουν στα μέσα της δεκαετίας του 1950. Ο πατέρας μου δεν ήθελε ούτε να ακούει για ταξίδια. Μόνο στο χωριό του πήγαινε και πουθενά αλλού. Η μάνα μου αντίθετα, εκ φύσεως ανήσυχη έκανε όσες περισσότερες εκδρομές και με όποιο τρόπο μπορούσε. Εργατική Εστία, Εκκλησία, Σύλλογοι κ.τ.λ. Κατάφερε με το ζόρι δυο φορές να πάρει και τον πατέρα μου μαζί και το μετάνιωσε από την γκρίνια. Το πρώτο μου ταξίδι έξω το έκανα το 1984 στη Βουλγαρία συνοδεύοντάς την. Εγώ ευτυχώς φαίνεται έμοιασα σ’ αυτήν και όχι στον πατέρα μου σ’ αυτό το σημείο και πολύ μου αρέσει. Μιλάμε για μανία. Φυσικά πολλοί είναι αυτοί που δεν με καταλαβαίνουν αλλά και πολλοί αυτοί που με καταλαβαίνουν. Το ίδιο όμως δεν μπορώ να καταλάβω και εγώ αυτούς που δεν τους αρέσουν τα ταξίδια. Έχω συνάδελφο που πηγαίνει κάθε χρόνο για ένα μήνα στο χωριό της γυναίκας του στη Νάξο τα τελευταία 20 χρόνια και το νησί δεν το έχει γυρίσει. Στην πραγματικότητα τη μόνη διαδρομή που έχει κάνει είναι λιμάνι- Απόλλωνας!!!!!!!!!!!!!!!! Απίστευτο ε; Συμφωνώ απόλυτα με την go2dbeach που παίρνει μαζί το παιδί της. Πήρα μαζί μου την κόρη μου στη σκηνή όταν ήταν 2 και από τότε ταξιδεύουμε πολύ. Τώρα που είναι 20 ταξιδεύει και αυτή όσο μπορεί μόνη με τις παρέες της αλλά και μαζί μας. Τα ταξίδια είναι ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΖΩΗΣ! Μόνο σαν τέτοια μπορώ να τα δω. Και προσπαθώ όσο γίνεται να πείσω και άλλους γι αυτό. Πάντως ας είμαστε λίγο πιο αισιόδοξοι με τα νέα παιδιά. Όπως εμείς ταξιδεύουμε περισσότερο από τους γονείς μας (ανεξάρτητα σε ποια γενιά ανήκουμε! Είμαι απ ‘ότι φαίνεται ίσως ο μεγαλύτερος από την παρέα), έτσι και τα παιδιά μας ίσως ταξιδεύουν περισσότερο από εμάς.
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Δημο,συμφωνω μαζι σου.Τα ταξιδια τα θεωρω κι εγω επενδυση ζωης,γι αυτο και παιρνω τα παιδια μου μαζι(εχουν γυρισει σχεδον ολη την Ευρωπη).Τωρα για το αν εισαι ο μεγαλυτερος της παρεας....
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Αυτο που περιγραφειs Fanh , το εχω συναντησει κι εγω πολλεs φορεs σε φιλουs και γνωστουs. Το ψωνιο παντωs δεν ειναι θεμα εθνικοτηταs αλλα χαρακτηρα και προσωπικοτηταs περισσοτερο.
 

greeklad

Member
Μηνύματα
172
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Τα ταξίδια είναι όπως πολλά πράγματα θέμα παιδείας. Η άγνοια προκαλλεί φοβίες και ανασφάλειες. Αν από την άλλη δεν ξέρεις τι υπάρχει πέρα από την πόλη σου πως θα τα αναζητήσεις;;;
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Δήμο, τα είπες μια χαρά. Νομίζω, ότι όλοι συμφωνούμε μαζί σου. Ειδικά με το επένδυση ζωής. Προσωπικά, από τότε που άρχισα τα ταξίδια, νομίζω ότι προχώρησα κάποια βήματα μπροστά και βλέπω με άλλα μάτια τον κόσμο.

Ζωή, μάλλον θα διαφωνήσω μαζί σου ... συμφωνώντας :D. Η ανάγκη για ταξίδια, είναι θέμα χαρακτήρα. Αλλά ο χαρακτήρας και η προσωπικότητα διαμορφώνονται σε μεγάλο βαθμό από την παιδεία ενός λαού (μιας εθνικότητας). Και δυστυχώς, σε αυτόν τον τομέα η Ελλάδα υστερεί καταφανέστατα.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Θα ήθελα να παραθέσω κι εγώ τους βασικούς λόγους για τους οποίους κατά τη γνώμη μου δεν ταξιδεύει ο νεοέλληνας (με σειρά αξιολόγησης):

1) Σε μεγάλο ποσοστό είναι θέμα νοοτροπίας...συμφωνώ με τους προλαλήσαντες

2) Λόγω της καταστροφικής κατήχησης του νεοέλληνα ότι βρίσκεται στο κέντρο του κόσμου (δεν υπάρχουν αλλού τα βουνά, οι παραλίες μας κτλ)

3) Μπαίνει και το οικονομικό στη μέση, αφού με τους μισθούς της πλάκας και κόστος ζωής υψηλότερο της Ν. Υόρκης, αυτοί που θέλουν τα ταξιδεύουν δεν το κάνουν όσο συχνά θα ήθελαν.

4) Το σύγχρονο και οικονομικό ταξίδι προϋποθέτει και γνώση Ίντερνετ αφού εκεί βρίσκεις άπειρες πληροφορίες και ευκαιρίες, χωρίς να σε μαδάνε τα ταξιδιωτικά πρακτορεία. Και ως γνωστόν, τι θα πει Ίντερνετ στην Ελλάδα? Αφήστε τους πιτσιρικάδες απ'έξω, αυτοί πού να πάνε ταξίδι...μόνο με τη μάνα τους στυλ Ζωής :D

Πάμε να χαρούμε το χιόνι σήμερα και ας αφήσουμε τα άλλα :clap::clap:
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Δήμο, τα είπες μια χαρά. Νομίζω, ότι όλοι συμφωνούμε μαζί σου. Ειδικά με το επένδυση ζωής. Προσωπικά, από τότε που άρχισα τα ταξίδια, νομίζω ότι προχώρησα κάποια βήματα μπροστά και βλέπω με άλλα μάτια τον κόσμο.

Ζωή, μάλλον θα διαφωνήσω μαζί σου ... συμφωνώντας :D. Η ανάγκη για ταξίδια, είναι θέμα χαρακτήρα. Αλλά ο χαρακτήρας και η προσωπικότητα διαμορφώνονται σε μεγάλο βαθμό από την παιδεία ενός λαού (μιας εθνικότητας). Και δυστυχώς, σε αυτόν τον τομέα η Ελλάδα υστερεί καταφανέστατα.
  • Επένδυση ζωής, που δεν απαξιώνεται ποτέ, γιατί τα ταξίδια τα κουβαλάμε μέσα μας, για πάντα.
  • Κινδυνεύει να χαθεί, μόνο απ΄το Αλτσχάιμερ
  • Δεν στοιχίζει πολλά, γιατί δεν μιλάμε πχ για 2000? κοστος 15ημερου ταξιδιού. Τα 2000? αφορούν ενα ταξίδι που αρχίζει τη στιγμή που θα το βάλεις στο μυαλό σου και δεν θα τελειώσει ποτέ.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.884
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
  • Επένδυση ζωής, που δεν απαξιώνεται ποτέ, γιατί τα ταξίδια τα κουβαλάμε μέσα μας, για πάντα.
  • Κινδυνεύει να χαθεί, μόνο απ΄το Αλτσχάιμερ
  • Δεν στοιχίζει πολλά, γιατί δεν μιλάμε πχ για 2000? κοστος 15ημερου ταξιδιού. Τα 2000? αφορούν ενα ταξίδι που αρχίζει τη στιγμή που θα το βάλεις στο μυαλό σου και δεν θα τελειώσει ποτέ.
Πόσο δίκιο έχεις! Τώρα διαβάζοντας τα παραπάνω το συνειδητοποίησα. Μερικές εκατοντάδες ευρουλάκια για την υπόλοιπη ζωή σου! Τι χρηματιστήρια και αηδίες! Νάσαι καλά φίλε μου!
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Εγώ πιστεύω ότι ο κόσμος ταξιδεύει όσο μπορεί και του επιτρέπεται!

Θα μιλήσω για μένα βασικά.

Εγώ προσπαθώ όσο μπορώ να ταξιδεύω και να φεύγω από τα καθημερινά πρότυπα στα οποία ζω.

Αλλά...

ή δεν θα μπορεί άλλος εκείνες τις μέρες
ή δεν θα θέλει
ή δεν θα έχω την οικονομική άνεση εγώ ή αυτός
ή λόγω αισθηματικών υποχρεώσεων (χεχε)

Γενικά, πιστεύω, το οικονομικό είναι το μεγάλο κόλλημα για τα ταξίδια.

Εγώ είμαι φοιτητής και τον τελευταίο χρόνο δουλεύω (κάπως...). Έτσι, δεν μου είναι πάντα εύκολο να φεύγω και να ταξιδεύω.

Από την άλλη, πολλές φορές δεν θα μπορεί η παρέα μου ή η κοπέλα μου. Ας είναι...

Αυτοί πιστεύω είναι οι λόγοι...

Πάντα επι προσωπικού επιπέδου μιλάω, έτσι; Για να μην παρεξηγούμαι...
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Δεν πιστευω οτι ο κοσμοs ταξιδευει οσο μπορει , σιγουρα μπορει πολυ περισσοτερο. Ξερω πολλουs που βρισκονται σε πολυ καλη οικονομικη κατασταση αλλα εχουν αλλεs προτεραιοτητεs απο τα ταξιδια , η δε βλεπουν κανενα λογο να ταξιδεψουν αφου εδω 'τα εχουμε ολα' οπωs συχνα ακουω.
Το οικονομικο ειναι κολλημα για σενα και εμενα που θα επιθυμουσαμε να ταξιδευουμε πιο συχνα αλλα δε γινεται. Κοιτα γυρω μαs ομωs πωs ζει ο κοσμοs , που ξοδευει αλλογιστα χρηματα και θα καταλαβειs τι εννοω. Σιγουρα οι καιροι ειναι δυσκολοι , αλλα αν πραγματικα το θελειs , εστω μια φορα στα 2-3 χρονια , θα το κανειs το ταξιδακι σου.Υπαρχουν ανθρωποι που δεν εχουν παει ποτε στο εξωτερικο , αλλα το αυτοκινητο τουs κοστισε οσο 10 και 15 ταξιδια.Προτεραιοτητεs..

Βλεπω τουs συναδελφουs μου που ειναι ολοι καταχρεωμενοι και αγχωμενοι για να φιαξουν ενα φοβερο σπιτι (πολυ καλο βεβαια και με ολεs τιs ανεσειs μεσα) , το οποιο θα εξωφλησουν και θα ησυχασουν μετα τα 55 τουs αν ειναι τυχεροι. Τοτε θα μπορουν ανετα να πανε στο Βορνεο για τρεκιν στιs ζουγκλεs , η αποστολη στο Μαλαουι..:haha: Αs δουμε τα θετικα....Η ζωη φευγει , αλλα θα εχει μεινει το σπιτι!
 

EIPHNH

Member
Μηνύματα
47
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Μύκονος
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Συμφωνώ ότι οι κυριότερες αιτίες που δεν ταξιδεύουν οι άνθρωποι είναι η νοοτροπία αλλά και ζήτημα προτεραιότητας στις επιθυμίες τους. Δεν έχουν το μεράκι, την λαχτάρα, δεν τρελλαίνονται ρε παιδί μου...
Τα χρήματα βρίσκονται (τουλάχιστον για ταξίδια που δεν κοστίζουν ακριβά), η θέληση απουσιάζει. Αλλά θα ήθελα να εκθέσω και το προσωπικό μου πρόβλημα: Μια γυναίκα μόνη της πόσο εύκολο είναι να ταξιδέψει? Τι πρέπει να κάνει για να επισκεφτεί τα μέρη που ονειρεύεται? Ακόμα και με γκρουπ να ταξιδέψει, εισπράτει τα παράξενα βλέμματα -και όχι μόνο- των συνταξιδιωτών της. Αυτό με δυσκολεύει αρκετά, αλλά δεν με αποτρέπει κιόλας...:roll:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom