Γιατί δεν ταξιδεύει ο κόσμος;

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Δεν θα σας παραξενέψει και πολύ αν ομολογήσω, πως το καλύτερο που θυμάμαι απ το γάμο μου είναι το γαμήλιο ταξίδι.
Ευτυχώς που με τη γυναίκα μου κουβαλάμε την ίδια τρέλα , γιατί αν ήθελε καινουργιο σαλόνι κάθε 5 χρόνια κι εγώ ζάντες αλουμινίου, τότε θα τη βγάζαμε στα Καμμένα Βούρλα και τον Πλαταμώνα (καλά ειναι κι εκεί, αλλά..)
Γι αυτο ακομη εισαι στα τουβλα!!!:haha:
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Παιδιά το ταξίδι ή τόχεις μέσα σου ή δεν τόχεις. Ξέρω άτομα που μια ζωή ονειρεύονται να πάνε κάπου, έχουν τα λεφτά και όταν έρχεται η στιγμή της αναχώρησης λένε που να τρέχεις τώρα, έχω και δουλειές. Και ξοδεύουν χρήματα για καινούργιο αυτοκίνητο, ή για καινούργια ντουλάπια στην κουζίνα.
Ο Έλληνας είναι συντηρητικός και γιαυτό έχει ανασφάλειες και φοβίες. Παντού φοβάται ότι θα τον σκοτώσουν/ληστέψουν/βιάσουν/ταλαιπωρίσουν/ξεγελάσουν. Και παθαίνει τα χειρότερα στα νησιά μας. Και ξαναπάει!!!!!
Εμένα το όνειρο μου από μικρός ήταν να πάω στη Βραζιλία. Οι γονείς μου για να με κάνουν να διαβάσω, μου υποσχέθηκαν ένα ταξίδι στη Βραζιλία αν περνούσα στο πανεπιστήμιο. Στρώθηκα στο διάβασμα και πέρασα. Και όταν ήρθε η ώρα της ...αποπληρωμής, μου αγόρασαν στερεοφωνικό ( που θα μείνει και στο σπίτι, τα ταξίδια είναι πεταμένα λεφτά...). Μόνο σεμεδάκι που δεν έβαλαν από πάνω!!!! Τους άφησα λοιπόν να καμαρώνουν το στέρεο, βρήκα μια δουλειά για μερικούς μήνες και την έκανα στη Βραζιλία. Και δεν το μετάνιωσα ποτέ.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Θέλω να προσθέσω μια κοινωνιολογικού τύπου εξήγηση σε όσα έχουν ήδη ειπωθεί που κατά βάση είναι σωστά και περιγράφουν μια πραγματικότητα. Στην Ελλαδα η μετακίνηση τέτοιου τύπου είναι βαθειά συνδεδεμένη με την δυσκολία εως και τη δυστυχία. Αν δούμε γιατί ταξίδεψαν οι Έλληνες στο παρελθόν ήταν στην καλύτερη περίπτωση για βιωτικούς λόγους. Είτε ήταν έμποροι και πηγαινοερχόντουσαν για να πουλησουν και να αγοράσουν την πραγμάτεια τους, είτε ήταν πετράδες και ταξίδευαν για να κτίσουν τα μεγάλα έργα της εποχής, είτε σε πιο πρόσφατα χρόνια για να φύγουν μετανάστες στην Αμερική, Καναδά και Αυστραλία και μεταπολεμικά κυρίως Σουηδία, Βέλγιο και Γερμανία. Για να μην αναφερθώ σε μικρασιατικές καταστροφές και διάφορες τέτοιου τύπου εξαναγκαστικές μετακινήσεις πληθυσμών. Δυστυχώς, στην νεώτερη ιστορία μας δεν υπήρξαμε ισχυρό κράτος το οποίο να ενθάρυνε μετακινήσεις αξιωματούχων του για ποικίλους λόγους (όπως για παράδειγμα η Αγγλία ή ακόμη και η Οθωμανική Αυτοκρατορία -βλ. Εβλιγιά Τσελεμπή). Ούτε επίσης είχαμε μια τάξη αριστοκρατών με αρκετά οικονομικά μέσα και πολύ χρόνο στη διάθεσή της για να δημιουργηθεί η κίνηση των περιηγητών. Και φυσικά δεν είχαμε αποικίες για να στείλουμε τον φτωχό μας πληθυσμό να καταπιέσει και να εκμεταλλευτεί τον ντόπιο πληθυσμό και τις πλουτοπαραγωγικές πηγές της περιοχής ώστε να ορθοποδήσει οικονομικά με το "κύρος" του λευκού. Επομένως στην ιστορική μας συνείδηση έχει περάσει μόνο η μιζέρια και η ταλαιπωρία μιας αβέβαιης, ως προς τους στόχους της, μετακίνησης και η θλιψη ενός οριστικού, για πολλές περιπτώσεις, αποχωρισμού.
 

greeklad

Member
Μηνύματα
172
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
ΕΡΣΗ συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Συμφωνώ απόλυτα με την Μαρία .Αν εξαιρέσομε ανθρώπους που δεν ταξιδεύουν γιατί φοβουνται τα αεροπλάνα ή δεν τους το επιτρέπει η υγεία τους έχει καλώς .οι υπόλοιποι που ειναι και το μεγαλύτερο ποσοστό ,αρέσκονται να καταναλώνουν τα χρήματά τους σε υλικά αγαθά ,πολλές φορές άχρηστα κατ'εμέ ,φορτώνουν κάρτες πιστωτικές με απίστευτες δόσεις για διάφορα νεοελληνίστικα προιόντα -αποτέλεσμα να 'απορούν' πώς εγώ μια μισθοσυντήρητη τα καταφέρνω και κάνω δύο ταξίδια τουλάχιστον τον χρόνο ..ε μα πώς λοιπόν ..εδώ έχει να κάνει με προτεραιότητες ζωής ,τρόπο σκέψης ,φιλοσοφική τοποθέτηση για τον κόσμο αυτόν ,περιέργεια ,και ένα σωρό αλλα.
δεν κατηγορώ κανέναν που μένει ακίνητος στην πολη του και φτιάχνει το χρυσό κλουβί του ...με ενοχλει ομως το δήθεν έκπληκτο ύφος .. ..μα πως τα βγάζεις πέρα...κλπ. ....συμπέρασμα ??? Οποιος ταξιδεύει κατανοεί και τον αλλο που κάνει το ίδιο .εμένα αυτοί οι άνθρωποι με ενδιαφέρουν και με αυτούς μου αρέσει να πορεύομαι ..
οι υπόλοιποι ...αυτοί χάνουν !!!!!!!!!!!!!
 
Last edited by a moderator:

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Γι αυτο ακομη εισαι στα τουβλα!!!:haha:
Κι εκεί θα μείνω ( ας το συνεχισουν οι κληρονόμοι).
Ειναι γιατί πιστεύω πως ΕΝΑ σπιτι χρειαζόμαστε (ετυχε να το χουμε).
Αντί να φαω τη μισή ζωή για να φτιάξω σπίτι για διακοπές, δεν ειναι καλύτερα να γυρίσω όλο τον κόσμο, αντι να βλέπω την ιδια θέα απ το ιδιο μπαλκόνι, για όλη μου τη ζωή;
Εξάλλου Δημήτρη σου εξήγησα πως παιρνουμε τις αποφάσεις.
Οταν μαζέψουμε λιγα φραγκακια κάνουμε μια συσκεψη οπου μπαινει το δίλημμα:
Σοβάδες ή ταξίδι;
Υδραυλικά ή ταξίδι;
Εγω φταιω που η ψηφοφορία βγάζει ομόφωνα ταξίδι;
Γίνεται να πάμε κόντρα στη Δημοκρατία;
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Εξάλλου Δημήτρη σου εξήγησα πως παιρνουμε τις αποφάσεις.
Οταν μαζέψουμε λιγα φραγκακια κάνουμε μια συσκεψη οπου μπαινει το δίλημμα:
Σοβάδες ή ταξίδι;
Υδραυλικά ή ταξίδι;
Εγω φταιω που η ψηφοφορία βγάζει ομόφωνα ταξίδι;
Γίνεται να πάμε κόντρα στη Δημοκρατία;
Το ξερω γι'αυτο στο θυμησα,καποιος μου ειπε οτι ακριβαινουν τα τσιμεντα και οι σωληνες.
:haha:
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Μηπως ακουσες να φθηναινουν τα αεροπορικά εισιτηρια; Πιο πολύ με νοιάζουν.
Και η ακριβεια που μας στριμώχνει ολο και πιο πολύ.
Αλλά τι σε νοιάζουν εσένα αυτά....
 

monter

Member
Μηνύματα
130
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΡΟΛΙΝΟ-ΓΛΑΣΚΩΒΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ-Ν.ΖΗΛΑΝΔ
Αλλοι τα τρωνε σε ρουχα κινητα και gadgets και αλλοι σε ταξιδια.

βασικα και οι δυσκολοι καιροι που περναμε οικονομικα ειναι ενα εμποδιο σε καθε μας λαχταρα για ταξιδι.:roll:
 
Μηνύματα
16
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Honk Kong
Ταξίδι-Όνειρο
Maurikios
Πολλοι είναι οι λόγοι που οι Έλληνες δεν ξεμυτάνε από την Ελλάδα. Οκ η Ελλαδα πανέμορφη, άπειρα μέρη για να δείς, ταξίδια όχι και τόσο φτηνά-πρέπει να κάνεις καλό προυπολογισμό και οικονομία. Περα από αυτό όμως φταίει και λίγο το οτι τα ταξίδια βγαίνουν στο τέλος ακριβά επειδή ο Ελληνας δεν θα τη βγάλει με μια χωριάτικη σαλάτα....θα παραγγείλει και θα παραγείλει και θα θέλει να μείνει και σε καλό ξενοδοχείο και να έχει καλό σερβις και λεφτά για ψώνια και λεφτα για δώρα!!!!!ουφ ήδη αγχώθηκα!!!!
Πως να μην είναι ακριβο μετα ενα ταξιδι;

c the strange
 

taxidiotis76

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
πουκετ τον ιουνιο
Ταξίδι-Όνειρο
ολο τον κοσμο
ας μην ξεχναμε πως με την ανοδο του ευρω εναντι του δολλαριου ειχαμε πχ ρεκορ ταξιδευτων στην Νεα Υορκη!
 

tina

Member
Μηνύματα
81
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Αμστερνταμ ελπιζω!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρικη
Εγω νομιζω οτι παλια οι Ελληνες δεν ταξιδευαν ή δεν ταξιδευαν συχνα ,γιατι ειμασταν μια φτωχη χωρα . Η δραχμη εχανε την δυναμη της με την αλλαγη της σε συναλλαγμα, και τα εισιτηρια και τα ξενοδοχεια ηταν πιο ακριβα απ οτι ειναι σημερα. Συν το οτι ειχαν συνδεσει το ταξιδι με την αναγκαστικη μεταναστευση.
Ομως , οσοι ειχαν το μικροβιο εβρισκαν λυσεις!
Οι γονεις μου , πηγαιναν ενα μεγαλο ταξιδι στο εξωτερικο το χρονο, αλλά καθε ΣΚ πηγαιναμε κατασκηνωση ή εκδρομη γενικα μεσα στην Ελλαδα. Δεν μπορουσαν να φαντασουν την οικογενεια μας χωρις να υπαρχει αυτη η μικρη εστω μετακινηση. Ηταν αυτο που μας ενωνε και μας εδινε ζωντανια για να αντεξουμε την καθημερινοτητα. Κι οταν αρρωσταινε καμια γιαγια και δεν μπορουσαμε να φυγουμε , φανταζομασταν οτι παμε εκδρομη! (μιλαμε για ανιατη κατασταση!)
Ευτυχως τα πραγματα αλλαζουν προς το καλυτερο.Τα ταξιδια ειναι πλεον προσιτα στον μεσο Ελληνα κι ολο και περισσοτεροι αποφασιζουν να ταξιδεψουν και να γνωρισουν τον κοσμο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom