Γιατί δεν ταξιδεύει ο κόσμος;

EIPHNH

Member
Μηνύματα
47
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Μύκονος
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Δεν πιστευω οτι ο κοσμοs ταξιδευει οσο μπορει , σιγουρα μπορει πολυ περισσοτερο. Ξερω πολλουs που βρισκονται σε πολυ καλη οικονομικη κατασταση αλλα εχουν αλλεs προτεραιοτητεs απο τα ταξιδια , η δε βλεπουν κανενα λογο να ταξιδεψουν αφου εδω 'τα εχουμε ολα' οπωs συχνα ακουω.
Το οικονομικο ειναι κολλημα για σενα και εμενα που θα επιθυμουσαμε να ταξιδευουμε πιο συχνα αλλα δε γινεται. Κοιτα γυρω μαs ομωs πωs ζει ο κοσμοs , που ξοδευει αλλογιστα χρηματα και θα καταλαβειs τι εννοω. Σιγουρα οι καιροι ειναι δυσκολοι , αλλα αν πραγματικα το θελειs , εστω μια φορα στα 2-3 χρονια , θα το κανειs το ταξιδακι σου.Υπαρχουν ανθρωποι που δεν εχουν παει ποτε στο εξωτερικο , αλλα το αυτοκινητο τουs κοστισε οσο 10 και 15 ταξιδια.Προτεραιοτητεs..

Βλεπω τουs συναδελφουs μου που ειναι ολοι καταχρεωμενοι και αγχωμενοι για να φιαξουν ενα φοβερο σπιτι (πολυ καλο βεβαια και με ολεs τιs ανεσειs μεσα) , το οποιο θα εξωφλησουν και θα ησυχασουν μετα τα 55 τουs αν ειναι τυχεροι. Τοτε θα μπορουν ανετα να πανε στο Βορνεο για τρεκιν στιs ζουγκλεs , η αποστολη στο Μαλαουι..:haha: Αs δουμε τα θετικα....Η ζωη φευγει , αλλα θα εχει μεινει το σπιτι!
Αυτά που λες είναι εύστοχα και με εκφράζουν κι εμένα απόλυτα
:clap:
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Αλλά θα ήθελα να εκθέσω και το προσωπικό μου πρόβλημα: Μια γυναίκα μόνη της πόσο εύκολο είναι να ταξιδέψει? Τι πρέπει να κάνει για να επισκεφτεί τα μέρη που ονειρεύεται? Ακόμα και με γκρουπ να ταξιδέψει, εισπράτει τα παράξενα βλέμματα -και όχι μόνο- των συνταξιδιωτών της. Αυτό με δυσκολεύει αρκετά, αλλά δεν με αποτρέπει κιόλας...:roll:
Δεν συμφωνω μαζι σου.Δεν υπαρχει περιπτωση να μην βρεις παρεα.Μπορει να εισαι μονη την πρωτη μερα αλλα μετα σιγουρα θα βρεις.Τα περισσοτερα ατομα σε ενα group δενονται μεταξυ τους.Βεβαια παντα υπαρχουν εξαιρεσεις.Προσωπικα εχω φιλους που ταξιδεψαμε μαζι το 1989.Αυτη τη στιγμη οι ''κολλητοι''μου ειναι ατομα που γνωρισα σε ταξιδια και συνεχιζουμε να ταξιδευουμε μαζι.
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Μια γυναίκα μόνη της πόσο εύκολο είναι να ταξιδέψει? Τι πρέπει να κάνει για να επισκεφτεί τα μέρη που ονειρεύεται? Ακόμα και με γκρουπ να ταξιδέψει, εισπράτει τα παράξενα βλέμματα -και όχι μόνο- των συνταξιδιωτών της. Αυτό με δυσκολεύει αρκετά, αλλά δεν με αποτρέπει κιόλας...:roll:
Αγαπητή Μελίνα,
Σε καταλαβαίνω απόλυτα
Το ίδιο αισθάνομαι κι εγώ κάθε φορά που φεύγω για ταξίδι μόνη μου, λόγω κωλύμματος της οικογένειάς μου.
Η χαρά του ταξιδιού όμως με κάνει και παραμερίζω κάθε "παράξενο" βλέμμα κάποιων συνταξιδευτών.
Τίποτε και κανείς δεν θα με κάνει να μην χαρώ ένα ταξίδι, που γίνεται όπως εγώ το είχα ονειρευτεί.
Η χαρά του ταξιδιού αξίζει.
Αν τώρα συναντήσεις και αξιόλογους ανθρώπους, τότε είσαι τυχερός. Αλλά αυτό δεν είναι η προτεραιότητα.
Επομένως, μην διστάζεις. ΄Ορμα και εξερεύνησε τον κόσμο
:p
 

EIPHNH

Member
Μηνύματα
47
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Μύκονος
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Αγαπητή Μελίνα,
Σε καταλαβαίνω απόλυτα
Το ίδιο αισθάνομαι κι εγώ κάθε φορά που φεύγω για ταξίδι μόνη μου, λόγω κωλύμματος της οικογένειάς μου.
Η χαρά του ταξιδιού όμως με κάνει και παραμερίζω κάθε "παράξενο" βλέμμα κάποιων συνταξιδευτών.
Τίποτε και κανείς δεν θα με κάνει να μην χαρώ ένα ταξίδι, που γίνεται όπως εγώ το είχα ονειρευτεί.
Η χαρά του ταξιδιού αξίζει.
Αν τώρα συναντήσεις και αξιόλογους ανθρώπους, τότε είσαι τυχερός. Αλλά αυτό δεν είναι η προτεραιότητα.
Επομένως, μην διστάζεις. ΄Ορμα και εξερεύνησε τον κόσμο
:p
Στελλίτσα μου έχεις δίκιο και σ' ευχαριστώ... σκέφτομαι να φύγω το τριήμερο 25 Μαρτίου για Αμστερνταμ μόνη μου.. μάλλον θα το αποφασίσω γιατί το θέλω πολύ
 

Costas

Member
Μηνύματα
34
Likes
110
Εγώ θα συμφωνήσω με όσους είπαν οτι είναι καθαρά θέμα νοοτροπίας του Έλληνα. Εαν θέλει κάποιος να ταξιδέψει πιστεύω οτι μπορεί να εξοικονομήσει κάποια χρήματα για τουλάχιστον ένα ταξίδι το χρόνο στο εξωτερικό. Πιο πολλά χρήματα ξοδεύεις το καλοκαίρι να πας σε ένα ελληνικό νησί παρα να πας στο εξωτερικό. Βέβαια πρέπει να έχεις και κάποια τρέλλα για τα ταξίδια. Εγώ προτιμώ να μη βγω για ένα μήνα που λέει ο λόγος και να πάω 5 μέρες κάπου στο εξωτερικό.
Έχω κάνει ήδη ένα ταξίδι φέτος, πάω Spain τέλος του μήνα και hopefully ένα Eurotrip το καλοκαίρι :lol:.
Τις στιγμές και τις εμπειρίες που έχω ζήσει στα ταξίδια δεν τις αλλάζω με τίποτα.

Αλλά δυστυχώς έχω την αίσθηση οτι είμαστε η μειοψηφία που σκέφτεται έτσι.....
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
ξερεις τι καζουρα εχω φαει εδω και 2 χρονια που εχω αρχισει εντατικα να ταξιδευω? ολοι μου λενε "παλι ταξιδι θα πας?'',"καλα που τα βρισκετε τα λεφτα?". Αλλοι παλι μας λενε"δεν κοιτατε εκει περα να παντρευτειτε,τα ταξιδια σας φαγανε"
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
ξερεις τι καζουρα εχω φαει εδω και 2 χρονια που εχω αρχισει εντατικα να ταξιδευω? ολοι μου λενε "παλι ταξιδι θα πας?'',"καλα που τα βρισκετε τα λεφτα?". Αλλοι παλι μας λενε"δεν κοιτατε εκει περα να παντρευτειτε,τα ταξιδια σας φαγανε"
Αυτά τα λένε οι κλασσικοί ζωντανοί-νεκροί Έλληνες....δε με εκπλήσσει καθόλου! Α ρε νοοτροπία, δυστυχώς
 

GREG1979

Member
Μηνύματα
35
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
ΜΠΑΝΓΚΟΚ-ΠΟΥΚΕΤ
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΚΑΛΑΠΑΓΚΟΣ
Συμφωνω με πολλα απο οσα εχω διαβασει και σιγουρα το οικονομικο δεν ειναι ο μονος λογος που ο κοσμος δεν ταξιδευει .
Μια βασικη αιτια ειναι ο φοβος για το αγνωστο , το ξενο προς εμας , το καινουργιο .
Πολλοι με ρωτανε '' δεν φοβασαι ? '' Αλλοι νιωθουν πως θα φυγουν απο την βολεψια και την ηρεμια της πατριδας τους , της γλωσσας , των οικειων συνηθειων . Δεν αφηνει ευκολα ο Ελληνας τις συνηθειες του , δεν του μοιαζει λογικο να φορεσει ενα σακιδιο και να τριγυριζει στην ευρωπη και τον κοσμο . Βλεπουμε πολλες φορες ξενους με παιδια και γυναικες να μετακινουνται και τους κοιταμε με ανοικτο το στομα .
Βεβαια ειναι και θεμα νοοτροπιας , πως εχει μαθει το παιδι μεγαλωνοντας . Αν το πιο μακρινο του ταξιδι ηταν στην .... ΛΟΥΤΣΑ π.χ λογικο ειναι να ειναι επιφυλακτικο για το εξωτερικο
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Αν το παραφράσεις λίγο Ευαγγελία μπορει και να απαντήσεις:

"δεν κοιτάτε εκει περα να ταξιδέψετε, οι παντρειές σας φάγανε":haha:
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Πάντως εγώ τα ταξίδια

τα ξεκίνησα αφότου παντρεύτηκα:haha:
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Δεν θα σας παραξενέψει και πολύ αν ομολογήσω, πως το καλύτερο που θυμάμαι απ το γάμο μου είναι το γαμήλιο ταξίδι.
Ευτυχώς που με τη γυναίκα μου κουβαλάμε την ίδια τρέλα , γιατί αν ήθελε καινουργιο σαλόνι κάθε 5 χρόνια κι εγώ ζάντες αλουμινίου, τότε θα τη βγάζαμε στα Καμμένα Βούρλα και τον Πλαταμώνα (καλά ειναι κι εκεί, αλλά..)
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
επ, απ'το ολοτελα καλος και... ο πλαταμωνας και δεν δεχομαι κουβεντα οκ?
αλλα αν το εχεις το ατιμο to εξωτερικο, στο αιμα σου παιδι μου δεν φευγει! εγω βεβαια, δεν τολμω να κανω ταξιδι στο εξωτερικο μονη!! δεν υπαρχει περιπτωση. Θέλω την ασφαλεια ενος φιλου. χαρα στο κουραγιο σας που ταξιδευετε μονοι σας...:clap:. απο ταξιδια δεν εχω πολλους φιλους γιατι ειμαι επιφυλακτικη τις πρωτες μερες και μεχρι να δεσουμε τελειωσε το ταξιδι. αλλα δεν σκαω και πολυ, το γκρουπ το χρησιμοποιω μονο για "ασφαλεια", ολα τα αλλα τα οργανωνω μονη μου οποτε αν δεν μου αρεσει, no problem. αλλα αν "δεσεις" με λιγα ατομα, περνας πολυ καλα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.733
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom