Γιατί δεν ταξιδεύει ο κόσμος;

koyrsaros_gr

Member
Μηνύματα
22
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
ουφ...καταφερα να διαβασω ολο το post.
συμφωνω με ολων σας τις αποψεις για τα ταξιδια.
οι παλαιοτερες γενιες(των γονιων μας π.χ.) εχοντας περασει πολλα(πολεμους,φτωχεια κ.λ.π.) τους ειναι αδιανοητο στο να ξοδεψουν λεφτα για μια εκδρομη στο εξωτερικο η ακομα και στο εσωτερικο σε τουριστικο προορισμο.
ερχομαστε εμεις η νεοτερες γενιες,με περισοτερη μορφωση,με περισοτερη πληροφορηση και με πολυ πιο ανησυχο πνευμα και ανατρεπουμε αυτην την νοοτροπια.
συναντω νεα ατομα στην επαρχια οπου φοβουνται ακομα και στην αθηνα να ταξιδεψουν και προσπαθω με καθε τροπο να τους δειξω οτι ενα ταξιδι ειναι κατι που σου μενει για μια ζωη(ασχετος τον προορισμο)
εχουμε την συνηθεια απο οποιο μερος επισκεφτομαστε να αγοραζουμε ενα μαγνητακι ψυγειου για να μας θυμηζει της εκδρομες μας αυτες.
η επομενη αγορα μας για το σπιτι θα πρεπει να ειναι ενα μεγαλυτερο ψυγειο γιατι εχει γεμισει πλεον......
τα βλεπουν φιλοι και μας ζηλευουν,αλλα ποτε τους δεν ακολουθησαν εστω και σε ενα ταξιδακι σαβατοκυριακου,εστω και εντος ελλαδος.κριμα.:roll:
αυτο που βλεπω ομως και με στεναχωρει ειναι στις τιμες των ξενοδοχειων της ελλαδας.
δεν γινεται ρε φιλε να μου ζητας σε ξενωνα στην βυτινα μονο με πρωινο 160ευρω την βραδια!!!!ημαρτον δηλαδη.:mad:
δεν μιλαω για διακοπες το καλοκαιρι σε ελληνικο νησι....:mad:
σταματαω γιατι τα πηρα στο κρανιο......:haha:


η ζωη ειναι ενα ταξιδι,οχι προορισμος
το ειχα διαβασει σε αλλο φορουμ σε καποιου την υπογραφη.... ιοθετηστε το
 

nikosfp

Member
Μηνύματα
56
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βερολίνο-Δρέσδη
Ταξίδι-Όνειρο
Oρλάντο Φλόριδα-ΗΠΑ
Θα συμφωνησω κι εγω με την σειρα μου με τον go2beach.Προσωπικα εγω πριν δυο χρονια πηρα για πρωτη φορα τον γιο μου κοντα και πηγαμε Μοναχο,Ιννσμπρουκ,Σαλζμπουργκ,Βενετια και οταν γυρισαμε ξερετε τι μου ειπε?
"Μπαμπα εκανες ενα σοβαροτατο λαθος.Επρεπε πρωτα να με πατε σε ολη την Ελλαδα και μετα στο εξωτερικο,γιατι δεν υπαρχει περιπτωση εγω και τα παιδια μου στο μελλον να την γνωρισουμε"!!!
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
κι εγώ το έχω πάθει αυτό, αλλά είχα ήδη γνωρίσει την Ελλάδα μικρή με τους γονείς μου, και μέχρι τα 25-26 μόνη μου..από την ηλικία αυτή και μετά που άρχισα τα ταξίδια στο εξωτερικό δεν θέλω να πηγαίνω πουθενά στην Ελλάδα..μόνο σε κανένα νησάκι για μια βδομάδα το καλοκαίρι για μπάνιο..
 

Dancing Queen

Member
Μηνύματα
94
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
στα φθινοπωρινα φυλλα
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Διαβάζοντας κι εγω με μεγαλη προσοχη τις αποψεις σας πανω σε αυτό το ακρως ενδιαφερον θεμα δεν εχω παρα να συμφωνησω μαζι σας. Νομιζω ότι το συγκεκριμενο θεμα μας αγγιξε ολους λογω του κοινου καημου που εχουμε ολοι μας. Ότι δηλαδη για μια μεγαλη μας αγαπη που είναι τα ταξιδια (ειτε στο εξωτερικο ειτε στην Ελλαδα) πρεπει να απολογουμαστε συνεχως σε ολους τους μιζερους γνωστους μας για την οικονομικη κατασταση ή την τρελα που κουβαλαμε η οποια μας παρεχει και τη δυνατοτητα να πραγματοποιουμε τα εν λογω ταξιδια. Ελεος!!! Ομολογω ότι όταν διαβασα τις αποψεις σας δεν πιστευα αυτά που διαβαζα γιατι πραγματικα όλα αυτά τα εχω ακουσει κι εγω. Ατακες του στυλ: «τα ταξιδια σε μαραναν, δε κοιτας να παντρευτεις…» ή «αχ! τι αναγκη εχεις εσυ; οικογενεια, υποχρεωσεις προβληματα δεν εχεις, το νου σου μονο στα ταξιδια τον εχεις» ή «με τοσα λεφτα που ξοδευεις θα μπορουσες να ειχες παρει ένα διαμερισμα» ή «καλα δεν φοβασαι εκει που πας, τοσα γινονται κάθε μερα» και αφησα για το τελος την πιο πρασφατη ατακα «δε κοιτας να κανεις καμια φιλανθρωπια, να βαφτισεις κανενα παιδι, άλλα παιδια δεν εχουνε να φανε κι εσυ σκορπας τα λεφτα σου λες και δεν υπαρχει αυριο». Τις απαντησεις στις παραπανω ατακες που πανω-κατω ακουτε κι εσεις, τις εχετε δωσει. Αυτην η ανασφαλεια του Ελληνα πραγματικα με τρελαινει ότι δηλαδη αν ξεμυτίσει από τη σιγουρια του «χρυσου κλουβιου του» (μου αρεσε πολύ αυτην η λεξη δε θυμαμαι ποιος από εσας την εγραψε) θα συμβουν τα χιλια δυο κακα και φυσικα θα ξοδεψει τοσα πολλα χρηματα που ασε καλυτερα εχω να πληρωσω και την δοση για το χρυσο κλουβι. Πραγματι και ο δικος μου κοινωνικος περιγυρος εχει χτισει στη κυριολεξια παλατια, με τζακια, 3 μπανια , 4 κρεβατοκαμαρες, γκαραζ, γκαζον για μπαρμπεκιου κ.ο.κ. και μαλιστα ένα φιλικο μου ζευγαρι εχει αυτοκινητο καμπριο αν και ζουμε σε πολη που εχει 9 μηνες το χρονο Χειμωνα. Παρολα αυτά ποτε δεν εθιξα και δεν προσβαλα τις παραπανω προτεραιοτητες τους, αντιθετως ευχομαι ο Θεος να τους δινει υγεια για να μπορουν να απολαμβανουν τα υλικα αγαθα που απεκτησαν. Αρα λοιπον ερχομαστε στο ερωτημα γιατι βγαζουν τοση χολη όταν ακουνε για τα δικα μας ταξιδια από τη στιγμη μαλιστα που δεν προκαλουμε με τη συμπεριφορα μας δηλ. δεν βγαζουμε την ντουντουκα όταν είναι να παμε καποιο ταξιδι και δεν μιλαμε με επαρση και εντυπωσιασμο για το ποσο ωραια περασαμε όταν επιστρεφουμε. Συμφωνω κι εγω ότι εχει να κανει σαφεστατα με τη νοοτροπια μας, με το πώς μεγαλωσαμε από τους γονεις μας. Μας μαθανε ότι σκοπος και προορισμος του ανθρωπου είναι η δημιουργια οικογενειας και η αποκτηση ενός κεραμιδιου πανω από το κεφαλι μας. Εξου και το ότι η Ελλαδα κατεχει το μεγαλυτερο ποσοστο ιδιοκατοικησης. Ολοι αυτό εχουν σαν ονειρο τους, να αποκτησουν σπιτι για να στεγασουν τη φαμιλια. Μη φανταστειτε ότι θελω να ειρωνευτω αυτή την προτεραιοτητα που πολλοι Ελληνες εχουν σαν αυτοσκοπο απλα εμενα δεν με αγγιζει καθολου και αυτό εχει σαν αποτελεσμα να αποτελω παντα το μαυρο προβατο, τον ασωτο υιο, που το μονο που εχει στο μυαλο του είναι πως θα ζησει και θα γλεντησει το παρον αδιαφορώντας για το αυριο. Τι περισσοτερο να πω φανταζομαι πως ολοι με καταλαβαινετε, λυπαμαι που ολοι αυτοι δεν εχουν δει τις εικονες που ειδα και εζησα, λυπαμαι που δεν ενιωσαν ποτε την αγωνια και τον ενθουσιασμο της προετοιμασιας ενός ατομικου ταξιδιου στο εξωτερικο χωρις γκρουπ, αλλα αν ολοι αυτοι είναι ευτυχισμενοι με τα καινουρια κινητα τους, τα αυτοκινητα τους και τα υπεροχα σπιτια τους, τοτε τους ευχομαι να συνεχισουν να είναι αλλα ας μας αφησουν και μας στην ησυχια μας, κουραστηκα να «απολογουμαι» για τις επιλογες μου σε ανθρωπους που είναι τοσο φτωχοι σε φαντασια, ενεργεια, και ορεξη για περιπετεια και ζωη.
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Dancing Queen, νομίζω ότι έβγαλες όλη την ένταση που όλοι μας έχουμε νοιώσει κατά περιόδους.

Αυτό που μου έμαθαν τα λίγα ταξίδια που έχω κάνει, είναι να σέβομαι τις ιδιαιτερότητες του καθενός, ακόμη κι αν αυτές οφείλονται σε πεποιθήσεις και όχι απόψεις. Κι αυτό ισχύει και για όλους όσους κάνουν αυτά τα σχόλια που αναφέρεις.
 

Greta

Member
Μηνύματα
95
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη-Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Θέλω να προσθέσω μια κοινωνιολογικού τύπου εξήγηση σε όσα έχουν ήδη ειπωθεί που κατά βάση είναι σωστά και περιγράφουν μια πραγματικότητα. Στην Ελλαδα η μετακίνηση τέτοιου τύπου είναι βαθειά συνδεδεμένη με την δυσκολία εως και τη δυστυχία. Αν δούμε γιατί ταξίδεψαν οι Έλληνες στο παρελθόν ήταν στην καλύτερη περίπτωση για βιωτικούς λόγους. Είτε ήταν έμποροι και πηγαινοερχόντουσαν για να πουλησουν και να αγοράσουν την πραγμάτεια τους, είτε ήταν πετράδες και ταξίδευαν για να κτίσουν τα μεγάλα έργα της εποχής, είτε σε πιο πρόσφατα χρόνια για να φύγουν μετανάστες στην Αμερική, Καναδά και Αυστραλία και μεταπολεμικά κυρίως Σουηδία, Βέλγιο και Γερμανία. Για να μην αναφερθώ σε μικρασιατικές καταστροφές και διάφορες τέτοιου τύπου εξαναγκαστικές μετακινήσεις πληθυσμών. Δυστυχώς, στην νεώτερη ιστορία μας δεν υπήρξαμε ισχυρό κράτος το οποίο να ενθάρυνε μετακινήσεις αξιωματούχων του για ποικίλους λόγους (όπως για παράδειγμα η Αγγλία ή ακόμη και η Οθωμανική Αυτοκρατορία -βλ. Εβλιγιά Τσελεμπή). Ούτε επίσης είχαμε μια τάξη αριστοκρατών με αρκετά οικονομικά μέσα και πολύ χρόνο στη διάθεσή της για να δημιουργηθεί η κίνηση των περιηγητών. Και φυσικά δεν είχαμε αποικίες για να στείλουμε τον φτωχό μας πληθυσμό να καταπιέσει και να εκμεταλλευτεί τον ντόπιο πληθυσμό και τις πλουτοπαραγωγικές πηγές της περιοχής ώστε να ορθοποδήσει οικονομικά με το "κύρος" του λευκού. Επομένως στην ιστορική μας συνείδηση έχει περάσει μόνο η μιζέρια και η ταλαιπωρία μιας αβέβαιης, ως προς τους στόχους της, μετακίνησης και η θλιψη ενός οριστικού, για πολλές περιπτώσεις, αποχωρισμού.
Συμφωνώ απόλυτα με την Έρση.
Το ταξίδι έχει περάσει στο DNA του έλληνα σαν ξενητεμός, φτώχεια, ξερίζωμα από την οικογένεια. Ίσως λοιπόν, ο τρόμος στο βλέμμα του παππού και της γιαγιάς να περνάει, σε υποσυνείδητο επίπεδο απο γενιά σε γενιά.

Έχουν δίκιο και όσα μέλη επικαλούνται την νοοτροπία του έλληνα.
Π.χ. είχα την τεράστια τύχη να έχω δυο γονείς εξαιρετικά προχωρημένους για την εποχή τους. Παρ' όλο που υπήρχαν οικονομικές δυσκολίες, έβαζαν τα ταξίδια πάνω από την προτεραιότητα ενός καινούργιου ψυγείου. Μ' έμαθαν να τα αγαπώ από πολύ μικρή.

Το ίδιο έκανα κι εγώ με τον γιο μου. Ήταν πιτσιρικάκι όταν άρχισα να τον σέρνω :clap: από πόλη σε πόλη.
Οι περισσότεροι γνωστοί και φίλοι με κοίταζαν με μισό μάτι "τι θα καταλάβει, μωρό παιδί, πεταμένα λεφτά".

Εγώ έκανα του κεφαλιού μου.
Και το έκανα γιατί πίστευα πώς μπορεί μεν σε συνειδητό επίπεδο να μην είναι ακόμα σε θέση να αξιολογήσει τα ταξίδια μας, αλλά σε υποσυνείδητο επίπεδο όλες αυτές οι μαγευτικές παραστάσεις καταγράφονται στον σκληρό του μυαλού και της καρδιάς του.

Τελικά, αποδείχτηκε ότι η "ξεροκεφαλιά" μου ήταν η σωστή προσέγγιση.
Και τώρα που ο γιος μου είναι πια 15χρονών τον βλέπω να έχει κολλήσει το μικρόβιο του παππού/γιαγιάς/μαμάς του. Γιατί όλες αυτές οι περιηγήσεις, αν και ήταν πολύ μικρός για να τις θυμάται, με λεπτομέρειες τον έκαναν να αγαπήσει την εξερεύνηση.
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
παιδια ακουστε τι ακουσα απο τον 85χρονο πατερα μου οταν εμαθε για το νεο μου ταξιδι..εγω κορη μου εχω ακομα πολυ λαδι ζωης..εσυ δεν ξερω...τα αεροπλανα τρωνε πολυ λαδι...που εγραψες τον λογαριασμο σου στην τραπεζα?.....αχ ωραια σκεφτεται ο πατερας μου να με κληρονομησει.. ελεος..χιχι.αυτα περι φοβων
 

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού..αρκεί να φεύγω
Παιδιά θα συμφωνήσω με όλα όσα διάβασα, απλώς να σημειώσω ότι τα πράγματα χρόνο με το χρόνο καλυτερεύουν . Στο δικό μου κύκλο για παράδειγμα πολλοί φίλοι ταξιδεύουν άλλοι λιγότερο και άλλοι περισσότερο. Βέβαια οι μεγαλύτεροι σε ηλικία συγγενείς μας (γονείς , θείοι) δεν έχουν μερικοί μπεί ούτε σε αεροπλάνο . Αυτό που εγώ πιστεύω είνει ότι πρέπει να δημιουργούμε αναμνήσεις. Και φυσικα είναι επένδυση ζωής τα ταξίδια. Αυτό λέω και στην κόρη μου , η οποία είναι 12 ετών.΄Δεν την περνουμε σε όλα τα ταξίδια μας μαζί πάντα. Εξαρτάται πάντα από το είδος του ταξιδιού.Μερικές φορές θέλουμε να πάμε μόνοι ή με φίλους χωρίς παιδιά. Το πρώτο της ταξίδι ήταν 5 ημέρες στην ντίσνεϋλαντμε φίλη της και τη μαμά της (χωρίς μπαμπάδες) . Πέρασε τόσο καταπληκτικά που το μόνο που σκέφτεταικαι αυτή είναι τα ταξίδια. Το έχω γράψει και άλλη φορά,ντρέπομαι λίγο που το λέω αλλά δεν μου πολυαρέσει να ταξιδεύω στην Ελλάδα. Είναι πανέμορφη χώρα κατεστραμμένη από την δικιά μας όμως παρέμβαση. Να προσθέσω βέβαια και πολύ ακριβή .
Τέλος να πω ότι σε κάποιο Κ της Καθημερινής διάβασα ένα ρεπορτάζ σχετικά με το ταξίδι ενός ΚΑΠΗ στην Τουρκία . Ένας λοπιόν ηλικιωμένος γεμάτος ζωή όμως είπε ότι "Όποιος γυρίζει μυρίζει και όποιος κάθεται βρωμάει" Τέλειο το βρήκα.
 

maredia

Member
Μηνύματα
121
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
In my new place
Ταξίδι-Όνειρο
Φλοριανόπολις, Βραζιλία
Dancing Queen σε θυμήθηκα χθες..
Μόλις ανακοίνωσα σε φίλη ότι θα πάω Μαυρίκιο,(με ύφος απολογητικό δυστυχώς και 'γώ :mad ) άρχισε να κάνει απογραφή στα περιουσιακά μου στοιχεία!
Κάποιοι άνθρωποι δε μπορούν να καταλάβουν ότι κερδίζεις περισσότερα αν προτιμήσεις ένα ακριβό ταξίδι από ένα ακριβό φόρεμα, το οποίο στην τελική θα το πετάξεις από πάνω σου τον επόμενο χρόνο..
 

Dancing Queen

Member
Μηνύματα
94
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
στα φθινοπωρινα φυλλα
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Πότε πάς Μαυρίκιο να έρθω κι εγω? .... πλάκα κάνω!
Λοιπόν να περάσεις υπεροχα και "σε όσους αρέσουμε για τους άλλους δε θα μπορέσουμε"
 

XrisAround

Member
Μηνύματα
59
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
.....Κρήτη.....
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ - ΓΡΟΙΛΑΝΔΙΑ
:cool: Το μόνο που μπορώ να προσθέσω είναι πως θα εκτυπώσω (τρόπος του λέγειν) αυτή τη συζήτηση και θα την προσφέρω ευγενικά σαν απάντηση,σε αυτούς που κατακρίνουν κ κατηγορούν με κάθε τρόπο τις ταξιδιωτικές μου εξορμήσεις-απολαύσεις!!!!!!!!! Τίποτα άλλο,έτσι απλά.............:cool:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.209
Μηνύματα
883.796
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom