Γιατί δεν ταξιδεύει ο κόσμος;

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού..αρκεί να φεύγω
Φίλε XrisAround
(αν και είμαι έξω από το θέμα ) είδα ότι σχεδιάζεις ταξίδι για Δουβλίνο. Πες μου λεπτομέρειες?
 

athensgenia

Member
Μηνύματα
37
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Μπορα Μπορα & Ιαπωνία
Πάνω κάτω συμφωνώ με τα περισσότερα απ'αυτά που διάβασα. Είναι καθήκον αυτής της γενιάς να μάθει την επόμενη να ταξιδεύει. Βέβαια όσο και να προσπαθήσεις να περάσεις αυτήν τη συνήθεια αν στον απέναντι σου αρέσει να μουχλιάζει δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξει μυαλά. Εμείς ευτυχώς έχουμε βρει παρέα που τους αρέσει να ταξιδεύουν πολύ και έτσι νιώθουμε μια υποστήριξη και ότι δεν είμαστε τρελοί! Στους γονείς μου βέβαια έχω πάψει πλέον να λέω ότι θα φύγω ταξίδι γιατί δεν θέλω να ακούω την γκρίνια ... απλά τους δείχνω τις φωτό μετα, και το καταπληκτικό είναι ότι τις χαίρονται αφάνταστα!?
Πάντως πιστεύω ότι τα τελευταία χρόνια οι έλληνες ταξιδεύουν όλο και περισσότερο, δεν είναι τυχαίο που όταν πλησιάζει πάσχα ή Χριστούγεννα όλα τα πρακτορεία είναι γεμάτα.
 

XrisAround

Member
Μηνύματα
59
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
.....Κρήτη.....
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ - ΓΡΟΙΛΑΝΔΙΑ
γειά σου pinelopi, επειδή βγαίνουμε εκτός θέματος,σου στέλνω pm.
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Πάντως πιστεύω ότι τα τελευταία χρόνια οι έλληνες ταξιδεύουν όλο και περισσότερο, δεν είναι τυχαίο που όταν πλησιάζει πάσχα ή Χριστούγεννα όλα τα πρακτορεία είναι γεμάτα.
Σε αυτο εχουν βοηθησει πολυ οι τιμες των τουριστικων προορισμων στην Ελλαδα που εχουν αναγκασει τον Ελληνα να ταξιδευει σε χωρες του εξωτερικου
Προσωπικα το απολαμβανω.:haha:
 

vagelis

Member
Μηνύματα
58
Likes
47
Και τι πειραζει ?

Διετρεξα το θεμα και μου γεννηθηκε μια απορια : Σιγουρα ωφελει να ταξιδευουν μαζικα οι Ελληνες ; Τι συνεβη σε προορισμους, που εχουν πολλους Ελληνες επισκεπτες ;
Στην Κωνσταντινουπολη, λογου χαριν, ειμαστε οι καλυτεροι (χειροτεροι, αναλογα με τη σκοπια που το βλεπει κανεις) καταναλωτες.
Σχεδον ολα τα post που διαβασα, εχουν εναν καυμο με τον μη ταξιδιαρη Ελληνα, αλλα ρητα εννοουν, οτι με το που θ' αρχισει να ταξιδευει ο νεοελληνας, θα εγκαταλειψει τις κακες του συνηθειες.Αυτο δεν ειναι πολυ πιθανο να συμβει, μαλλον το αντιθετο.Ουτως ειπειν, θα ξαμοληθουν οι νεοελληνες στα τεσσερα σημεια του οριζοντα, κουβαλωντας ολο το "πακετο" :πολλη φωνη, πολλη φασαρια, κακομαθημενα σκατοπαιδα που νομιζουν οτι η αεροσυνοδος ειναι αποκλειστικη τους γκουβερναντα, εξυπνακισμοι περαν του μετρου στα παζαρια ("εμενα θα μου πεις ρε μπαχαλουμη"), μεγαλοιδεατικη κακομοιρια ("ρε οταν εσεις ζουσατε στα δεντρα, εμεις χτιζαμε Παρθενωνες", ασχετα αν το μονο που εχουν χτισει ειναι εκτρωματικο αυθαιρετο στη Λουτσα), βρωμιαρικες συνηθειες με τον τοπο που επισκεπτονται και πολυ σκουπιδι, γκρινια με το δωματιο, με το φαγητο, με τον ξεναγο, με την παραλια, με τ' αντερα τους εντελει και μονιμη μουρμουρα πως πληρωσαν πολλα.Αυτα και αλλα, ων ουκ εστι αριθμος, εχω συναντησει.Ναμαι γκαντεμης ; Μπορει...
Ο ευπρεπης, σεμνος κι αλαφροπατητος Ελληνας ειναι ειτε εξαιρεση, ειτε πλασμα της φαντασιας μας.Ο αληθινος ειναι γεματος αυθαδεια και αχρηστα ντεσιμπελ! Sorry.
 

XrisAround

Member
Μηνύματα
59
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
.....Κρήτη.....
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ - ΓΡΟΙΛΑΝΔΙΑ
Σωστός!!!!!! Γι΄αυτό όταν συναντιούνται έλληνες στο εξωτερικό αλλάζουν πεζοδρόμιο και ανταλλάσουν στραβά βλέμματα. Αλλά ίσως αυτό έγκειται σε άλλα βαθύτερα θέματα......;)
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Διετρεξα το θεμα και μου γεννηθηκε μια απορια : Σιγουρα ωφελει να ταξιδευουν μαζικα οι Ελληνες ; Τι συνεβη σε προορισμους, που εχουν πολλους Ελληνες επισκεπτες ;
Στην Κωνσταντινουπολη, λογου χαριν, ειμαστε οι καλυτεροι (χειροτεροι, αναλογα με τη σκοπια που το βλεπει κανεις) καταναλωτες.
Σχεδον ολα τα post που διαβασα, εχουν εναν καυμο με τον μη ταξιδιαρη Ελληνα, αλλα ρητα εννοουν, οτι με το που θ' αρχισει να ταξιδευει ο νεοελληνας, θα εγκαταλειψει τις κακες του συνηθειες.Αυτο δεν ειναι πολυ πιθανο να συμβει, μαλλον το αντιθετο.Ουτως ειπειν, θα ξαμοληθουν οι νεοελληνες στα τεσσερα σημεια του οριζοντα, κουβαλωντας ολο το "πακετο" :πολλη φωνη, πολλη φασαρια, κακομαθημενα σκατοπαιδα που νομιζουν οτι η αεροσυνοδος ειναι αποκλειστικη τους γκουβερναντα, εξυπνακισμοι περαν του μετρου στα παζαρια ("εμενα θα μου πεις ρε μπαχαλουμη"), μεγαλοιδεατικη κακομοιρια ("ρε οταν εσεις ζουσατε στα δεντρα, εμεις χτιζαμε Παρθενωνες", ασχετα αν το μονο που εχουν χτισει ειναι εκτρωματικο αυθαιρετο στη Λουτσα), βρωμιαρικες συνηθειες με τον τοπο που επισκεπτονται και πολυ σκουπιδι, γκρινια με το δωματιο, με το φαγητο, με τον ξεναγο, με την παραλια, με τ' αντερα τους εντελει και μονιμη μουρμουρα πως πληρωσαν πολλα.Αυτα και αλλα, ων ουκ εστι αριθμος, εχω συναντησει.Ναμαι γκαντεμης ; Μπορει...
Ο ευπρεπης, σεμνος κι αλαφροπατητος Ελληνας ειναι ειτε εξαιρεση, ειτε πλασμα της φαντασιας μας.Ο αληθινος ειναι γεματος αυθαδεια και αχρηστα ντεσιμπελ! Sorry.
Νάσαι καλά ρε Βαγγέλη! Το διάβασα και ένοιωσα ένα ουφ! να βγαίνει από μέσα μου. :clap:Έχω τσακωθεί πολλές φορές. Πολύ καλή μου φίλη και με πάρα πολλά ταξίδια όταν μιλάει για τους κεντροευρωπαίους έχει την άποψη περί Παρθενώνα αλλά κάθε χρόνο στην Κεντρική Ευρώπη πάει και μάλιστα χωρίς γκρούπ. Εκεί να δεις Ομηρικούς καυγάδες για το θέμα. Πάντως κάποιοι΄που ταξιδεύουν από πίστεύω και όχι από μόδα περπατάνε στους ξένους δρόμους λίγο πιο ελαφρά. Και όσο πάει και ελαφρύτερα:)
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Περίπου ετσι θεωρώ κι εγώ πως ειναι τα πράγματα.
Λίιιγο καλύτερα ( από αποψη συμπεριφοράς) ειναι οσο απομακρύνεσαι απ την Ελλάδα και την Ευρώπη.
Γιατί εκει πάνε οσοι θέλουν να γνωρίσουν άλλες κουλτούρες και λαούς, οποτε ειναι -συνηθως- και πιο "αλαφροπάτητοι".
Οι εξαιρέσεις φυσικά δεν λείπουν.
Νομίζω πως σας εχω ξαναπει για κάποιον πολυ-(ταξιδεμένο,κονομημένο, "μορφωμένο") που τη μια μερα παζάρευε κι αγόραζε εναντι 15.000 δολαριων ενα φοβερο τραπέζι και την αλλη μερα τον τραβουσε απ το μανικι ενας φουκαρας γητευτης φιδιών γιατι εβγαλε -στη ζουλα- φωτογραφίες και δεν του δωσε 10 ψωρορουπίες.
Επισης να μην ξεχασω να αναφέρω και την αντίστοιχη παλιοσυμπεριφορά νεαρών - κυρίως Αγγλων - στα ελληνικά νησιά ( πραγμα που δε μας αθωώνει φυσικά)
 

gps vagelis

Member
Μηνύματα
160
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ-NO MONEY
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΡΑΖΙΛΙΑ
Λοιπον γιατι οι Ελληνες δεν ταξιδευουν.Δεν ειναι σιγουρα οικονομικο το θεμα.Το να πανε να φανε σε μια ταβερνα να πανε να πιουν ενα και δυο και τρια ποτα να πεταξουν το λελουδικο τους στην πιστα που τραγουδα η κυρια Ταδοπουλου....εχουν χρηματα.Ομως για να πανε σε ενα μουσειο τα παιδια τους και αυτους τους ιδιους(που σιγουρα δεν εχουν παει στην Ακροπολη),σε μια εκθεση ζωγραφικης μαλλον δεν δαπανουν ουτε χρονο ουτε χρημα.Γι αυτον τον λογο.Ειναι θεμα παιδειας με την ευρεια εννοια του ορου.Οσον αφορα ολους εμας τους ¨τρελους-ανεπροκοπους-ονειροπολους κ.λ.π¨που ταξιδευουμε μαλλον γεννηθηκαμε σε αλλη χωρα.Στην χωρα της ανα ζητησης-εξερευνησης του εαυτου μας και του κοσμου ολοκληρου.Στην δουλεια που λεω οτι θα κανω ενα ταξιδι,ναι δεν το κρυβω το ξεφωνιζω και δεν το κανω γιατι ειμαι ψωνιο αλλα για να πικαρω την μιζερια τους.Γουσταρω να τους βλεπω να με κοιτουν σαν εξωγιηνο ολους αυτους που ειναι κλεισμενοι στο καβουκι τους.Που το μονο που ξερουν ειναι ο μικροκοσμος τους.Τελικα ειμαστε πολιτες του κοσμου και αυτοι δεν εχουν παρει μυρωδια.Ειναι οι ιδιοι που θα πανε στο γηπεδο για να βρισουν και να ειναι οι χουλιγκανς,αυτοι που στην καλυτερη των περιπτωσεων στον καδο της ανακυκλωσης θα πεταξουν το μη ανακυκλωσιμο αυτοι που θα κρινουν ολους τους αλλους εκτος απο τον εαυτο τους.Να σας πω κατι που μπορει να ακουγεται ασχημο αλλα εμενα ολη αυτη η κατασταση με αναγκαζει να το υποστηριζω.Δεν τους θελω ολους αυτους συνταξιδιωτες μου.Εχουν δυστυχως την ικανοτητα να καταστρεφουν την μαγεια ενος τοπου.Ας μην ανακαλυψουν ποτε την μαγεια του ταξιδευειν.Αλλωστε εχουν βολευτει με μια κατασταση.Εγω παντως θα ειμαι παντα εκει για να τους πικαρω(συγνωμη που μπορει να βγαζω και λιγο χολη αλλα ουφ ξελαφρωσα)
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
θα ξαμοληθουν οι νεοελληνες στα τεσσερα σημεια του οριζοντα, κουβαλωντας ολο το "πακετο" :πολλη φωνη, πολλη φασαρια, κακομαθημενα σκατοπαιδα που νομιζουν οτι η αεροσυνοδος ειναι αποκλειστικη τους γκουβερναντα, εξυπνακισμοι περαν του μετρου στα παζαρια ("εμενα θα μου πεις ρε μπαχαλουμη"), μεγαλοιδεατικη κακομοιρια ("ρε οταν εσεις ζουσατε στα δεντρα, εμεις χτιζαμε Παρθενωνες", ασχετα αν το μονο που εχουν χτισει ειναι εκτρωματικο αυθαιρετο στη Λουτσα), βρωμιαρικες συνηθειες με τον τοπο που επισκεπτονται και πολυ σκουπιδι, γκρινια με το δωματιο, με το φαγητο, με τον ξεναγο, με την παραλια, με τ' αντερα τους εντελει και μονιμη μουρμουρα πως πληρωσαν πολλα.
:haha::haha::haha: Να' σαι καλά βρε Βαγγέλη, πραγματικά δάκρυσα απ' τα γέλια όταν το διάβασα!! Με γλαφυρότατο τρόπο μας παρουσίασες την αθάνατη ελληνική πραγματικότητα!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
gps ...καλύτερα που τα ειπες εσύ ,γιατί άν ανοίξω και εγώ το στόμα μου ....θα μας κάνουν banned.....
το ίδιο ζώ και εγώ στον μικρόκοσμο της δουλειάς μου,και παραμονή που φεύγω μου έρχεται αναγούλα...τελευταία δεν λέω τίποτα σε κανέναν....άστους να βράζουν!!!
ειναι όλο αυτό που λές ..ο μικροαστισμός και το κακομοίρικο...αλλα καλύτερα ας μην πανε πουθενά έτσι για να πάνε γιατί θα κλαίνε και τα λεφτάκια τους αιωνίως ..δεν αλλαζει ο άνθρωπος ..εμείς που ταξιδεύομε βλέπομε σίγουρα τα πράγματα καλύτερα και με ψυχραιμία ...
 

alia

Member
Μηνύματα
32
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικο
Εγω πιστευω πως ειναι κυριως θεμα νοοτροπιας. Ειναι και οικονομικο για καποιους αλλα για τους περισσοτερους θεμα νοοτροπισς. Υπαρχουν ανθρωποι και ειναι πολλοι, που δεν εχουν φυγει απο εκει που ζουνε ουτε καν για διακοπες εντος ελλαδος. Ξερετε τι μου ειπε καποιος οταν του ειπα κατενθουσιασμενη οτι φευγω για αίγυπτο; " έλα μωρε, ολα μια ιδεα ειναι. κατσε στο μπαλκονι σου και φαντασου οτι εισαι εκει. μη χαλας λεφτα για βλακειες". Αυτη ειναι λοιπον η κατασταση που επικρατει.
Όσο για τη γεωγραφικη θεση προσωπικα θεωρω οτι δεν παιζει κανεναν απολυτως ρολο. Αυτος που θελει να ταξιδεψει, θα ταξιδεψει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom