Γιατί δεν ταξιδεύει ο κόσμος;

agelada

Member
Μηνύματα
59
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
Β. Περού -Εκ-Γκαλάπαγκος
μα να πρέπει να χαλάσεις τα ωράρια του ύπνου σου για να βρεθείς σε μια χώρα όπου θα πρέπει να μιλάς με χειρονομίες γιατί δεν θα σε καταλαβαίνουν, στερούμενος/η παράλληλα τον φραπέ σου, θυσιάζοντας την Πέγκυ Ζήνα σου και χωρίς Λάκη (τον γλυκούλη ή τον άλλο) να σε παρξηορεί τα βραδια, όλα αυτά να τα υποστείς γιατί κάποιοι παλαιοί ανθρωποι (ή παλιάθρωποι χιχι) φτιάξανε ένα παλατάκι, λέει, πρίν από 1000 χρόνια; Είμαστε με τα καλά μας;
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
εγω προσωπικα αρχισα να ταξιδευω πολυ αργα.τωρα το εχω παρει αποφαση οτι θα κανω τα αδυνατα δυνατα να παω σε οσο γινεται περισσοτερα μερη.ημουν και γω της αντιληψης του οτι οι ελληνες δεν ταξιδευουν,οταν ομως βρηκα αυτο το φορουμ,ετριβα τα ματια μου.την πρωτη φορα που βγηκα εξω,εμεινα αναυδη.ειπα στον εαυτο μου ποσο χαζη ειμαι που δεν εχω δει τιποτα απο ολα αυτα και ξοδευω τα λεφτα μου στην ελλαδα.μενω στους γονεις μου ακομη και ετσι μπορω να μαζεψω λεφτα για ταξιδια.θα παραμερισω αλλες αναγκες ,αλλα ταξιδι θα παω.δυσυχως ομως ο φιλος μου που εκανε δικο του σπιτι με τους μισθους πεινας που κυριαρχουν και πραγματικα χωρις περιττα εξοδα,τα μαζευει πολυ πολυ δυσκολα τα λεφτα για ταξιδι.οταν παλι λες στους φιλους μας ,οτι προκειται να πας ταξιδι,σου λενε αυτο το "ταξιδακι,ε?'και σε κοιτανε πιστευω και με λιγη ζηλια.το καλοκαιρι την εβγαλα στο χωριο για να μαζεψω λεφτα για το ταξιδι του νοεμβριου.το τι ακουσα απο γνωστους,δε λεγεται .και γιατι δεν πας σε νησι 'η και το ακομη καλυτερο θεσσαλονικιωτικο(ας μην με παρεξηγησουν οι συντοπιτες μου)σαν την χαλκιδικη δεν εχει!
 

anti1

Member
Μηνύματα
41
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Χμ...δεν ξέρω ακόμη
Διαβασα γρηγορα το θεμα αλλα αυτο που διαπιστωσα κατα κυριο λογο ειναι οτι οι περισσοτεροι λετε οτι ειναι θεμα νοοτροπιας και οχι οικονομικο. Αυτο ισχυει εν μερη. Βασικα εγω το λεω ισως καπως αλλιως: ιεραρχηση προτεραιοτητων. Τι εννοω: για καποιον αποτελει αναγκη το ταξιδι, για καποιον αλλο αποτελει αναγκη να παρει καινουργιο αυτοκινητο κτλ. Δυστυχως στην Ελλαδα που ζουμε και με την σημερινη οικονομικη κατασταση που επικρατει δεν μπορεις να κανεις ταυτοχρονα ολα αυτα που θελεις, οποτε πρεπει αναγκαστικα να κανεις επιλογες. Οχι πως δεν εχω γνωρισει και ατομα μιζερα που θα μπορουσαν να ταξιδευουν αλλα βαριουνται να βγουν απο τα συνηθισμενα τους και το προγραμματακι τους. Επισης μην ξεχναμε και αυτους που οταν δεν εχουν χρημα εχουν χρονο για ταξιδια και οταν εχουν χρημα δεν εχουν χρονο. Το να βρεις μια ισορροπια ειναι αρκετα δυσκολο. (Μαλλον στην κατηγορια αυτη ανηκω, οτι αυτα τα δυο δεν συμβαδιζουν...). Ενα αλλο θεματακι ειναι οτι οι Ελληνες εχουμε μεγαλωσει με μια νοοτροπια φοβου για το μελλον, οποτε δινουμε μεγαλη εμφαση στο να αποκτησουμε σπιτι,αυτοκινητο,καλη δουλεια, να κανουμε οικογενεια κτλ. Δεν μπορει ευκολα ενας Ελληνας να "ρισκαρει" και να τα δωσει ολα στα ταξιδια του και να μην εχει ενα "εξασφαλισμενο" μικροαστικο μελλον. Εξαλλου ενα καλο αυτοκινητο φαινεται, οποτε μπαινεις στο ματι του γειτονα, ενω ενα ταξιδι στην ακρη της γης δεν φαινεται αρα πως θα μαθει ο γειτονας οτι πηγες?
Εγω δεν κατηγορω τους ανθρωπους που δεν ταξιδευουν (εξαλλου και εγω απο εξωτερικο μονο Ισπανια και Ιταλια εχω παει, και απο την Ιταλια μονο στην Ρωμη, αλλα εχω παει σε αρκετα μερη στην Ελλαδα) απλα αρκει να το κανουν συνειδητα και να ξερουν γιατι το κανουν και οχι να ζηλευουν (με την κακη εννοια) αυτους που ταξιδευουν.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
εγω πιστευω οτι ο κοσμος δεν ταξιδευει λογω κοστους. ακομα καποιοι θεωρουν οτι το να μπουν σε ενα αεροπλανο ειναι πολυτελεια(ναι, ναι το εχω ακουσει και αυτο), καθως επισης και η σκεψη για οποιοδηποτε αλλο προορισμο εκτος Ελλαδας φαινεται "βουνο"!!! Ετσι λοιπον διαλεγουν κοντινους προορισμους , νομιζοντας οτι θα στοιχισουν λιγοτερο ενω στο τελος ανακαλυπτουν οτι τα λεφτα ειναι πανω κατω τα ιδια!!
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Διαβασα γρηγορα το θεμα αλλα αυτο που διαπιστωσα κατα κυριο λογο ειναι οτι οι περισσοτεροι λετε οτι ειναι θεμα νοοτροπιας και οχι οικονομικο. Αυτο ισχυει εν μερη. Βασικα εγω το λεω ισως καπως αλλιως: ιεραρχηση προτεραιοτητων. Τι εννοω: για καποιον αποτελει αναγκη το ταξιδι, για καποιον αλλο αποτελει αναγκη να παρει καινουργιο αυτοκινητο κτλ. Δυστυχως στην Ελλαδα που ζουμε και με την σημερινη οικονομικη κατασταση που επικρατει δεν μπορεις να κανεις ταυτοχρονα ολα αυτα που θελεις, οποτε πρεπει αναγκαστικα να κανεις επιλογες. Οχι πως δεν εχω γνωρισει και ατομα μιζερα που θα μπορουσαν να ταξιδευουν αλλα βαριουνται να βγουν απο τα συνηθισμενα τους και το προγραμματακι τους. Επισης μην ξεχναμε και αυτους που οταν δεν εχουν χρημα εχουν χρονο για ταξιδια και οταν εχουν χρημα δεν εχουν χρονο. Το να βρεις μια ισορροπια ειναι αρκετα δυσκολο. (Μαλλον στην κατηγορια αυτη ανηκω, οτι αυτα τα δυο δεν συμβαδιζουν...). Ενα αλλο θεματακι ειναι οτι οι Ελληνες εχουμε μεγαλωσει με μια νοοτροπια φοβου για το μελλον, οποτε δινουμε μεγαλη εμφαση στο να αποκτησουμε σπιτι,αυτοκινητο,καλη δουλεια, να κανουμε οικογενεια κτλ. Δεν μπορει ευκολα ενας Ελληνας να "ρισκαρει" και να τα δωσει ολα στα ταξιδια του και να μην εχει ενα "εξασφαλισμενο" μικροαστικο μελλον. Εξαλλου ενα καλο αυτοκινητο φαινεται, οποτε μπαινεις στο ματι του γειτονα, ενω ενα ταξιδι στην ακρη της γης δεν φαινεται αρα πως θα μαθει ο γειτονας οτι πηγες?
Εγω δεν κατηγορω τους ανθρωπους που δεν ταξιδευουν (εξαλλου και εγω απο εξωτερικο μονο Ισπανια και Ιταλια εχω παει, και απο την Ιταλια μονο στην Ρωμη, αλλα εχω παει σε αρκετα μερη στην Ελλαδα) απλα αρκει να το κανουν συνειδητα και να ξερουν γιατι το κανουν και οχι να ζηλευουν (με την κακη εννοια) αυτους που ταξιδευουν.
συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!!ειναι θέμα ιεραρχησης των προτεραιοτήτων ,των επιλογών του καθενός...και οικονομικο για πολλούς. εγω τα τελευταια 5 χρόνια ταξιδευω,απο τότε που έπαψα να έχω υποχρεώσεις με τα παιδια μου..που είναι πλέον ανεξαρτητα οικονομικα..πριν δεν μπορουσα ευκολα να το κάνω...ειχα το φόβο για το μέλλον των παιδιων μου βασικα...να μην τους στερήσω σπουδές , μεταπτυχιακα..ηθελα να περνανε καλα...τωρα όμως εχει έρθει η δική μου σειρα!!!!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!!ειναι θέμα ιεραρχησης των προτεραιοτήτων ,των επιλογών του καθενός...και οικονομικο για πολλούς. εγω τα τελευταια 5 χρόνια ταξιδευω,απο τότε που έπαψα να έχω υποχρεώσεις με τα παιδια μου..που είναι πλέον ανεξαρτητα οικονομικα..πριν δεν μπορουσα ευκολα να το κάνω...ειχα το φόβο για το μέλλον των παιδιων μου βασικα...να μην τους στερήσω σπουδές , μεταπτυχιακα..ηθελα να περνανε καλα...τωρα όμως εχει έρθει η δική μου σειρα!!!!
Μπράβο κορίτσι μου! Άμποτες να φτάσει και η δική μου ώρα! (αλλά αργεί είμαι στο ξεκίνημα).
 

anti1

Member
Μηνύματα
41
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Χμ...δεν ξέρω ακόμη
ioanna balla said:
συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!!ειναι θέμα ιεραρχησης των προτεραιοτήτων ,των επιλογών του καθενός...και οικονομικο για πολλούς. εγω τα τελευταια 5 χρόνια ταξιδευω,απο τότε που έπαψα να έχω υποχρεώσεις με τα παιδια μου..που είναι πλέον ανεξαρτητα οικονομικα..πριν δεν μπορουσα ευκολα να το κάνω...ειχα το φόβο για το μέλλον των παιδιων μου βασικα...να μην τους στερήσω σπουδές , μεταπτυχιακα..ηθελα να περνανε καλα...τωρα όμως εχει έρθει η δική μου σειρα!!!!
Εγω βασικα το εχω δει αυτο κυριως στο χωρο της δουλειας μου: αυτοι που εχουν οικογενειες σκεφτονται με διαφορετικο τροπο (κατα την γνωμη μου το θεωρω σωστο), πρωτα βαζουν τις αναγκες της οικογενειας πανω απο ολα. Εμεις οι υπολοιποι που ειμαστε ρεμαλια σκεφτομαστε μονο τον ευατο μας. Το θεμα ειναι οταν εχεις οικογενεια οτι παντα θα υπαρχουν αλλες προτεραιοτητες και οταν αυτες τελειωσουν εσυ θα μπορεις να κανεις ολα αυτα που θελεις? (σωματικα, ψυχικα κτλ). Οι ευθυνες και οι εννοιες ποτε δεν τελειωνουν για αυτο πρεπει να τα ισορροπουμε καπως.
Απο την αλλη μερικες φορες ειμαστε παραπανω σπαταλοι απο οτι πρεπει ενω θα μπορουσαμε να εξοικονομουμε χρηματα για ταξιδια.


Ενα αλλο πραγμα που πιστευω οτι μας εμποδιζει ειναι ο τροπος που εχουμε μεγαλωσει, δηλαδη εννοω για παραδειγμα: μπορει καποιος να αφησει τους γονεις του να κανουν γιορτες μονοι τους γιατι αυτος τοτε και μονο τοτε εχει αδεια για να παει ταξιδι? και αν εχει αδελφια καλως. αν ειναι μοναχοπαιδι τι κανει? αν παλι αποφασισουν και τα αδελφια του να φυγουν για ταξιδι, οι γονεις μονοι σαν τον κουκο? αν εισαι απο μονογενεικη οικογενεια? Αν θελεις να τους παρεις μαζι σου-πατε μαζι αλλα δεν διαννοουνται να λειψουν "χρονιαρες" μερες απο το σπιτι τους, τοτε τι κανεις? (ηθικα διλημματα που αντιμετωπιζω προσωπικα για το πως θα καταφερω να την κανω τα Χριστουγεννα-Πρωτοχρονια που μας ερχεται, θα βαλω και τοπικ οταν χρειαστω τις ιδεες και συμβουλες σας..., να μην ξεφυγουμε και απο το θεμα.)
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
"Ενα αλλο πραγμα που πιστευω οτι μας εμποδιζει ειναι ο τροπος που εχουμε μεγαλωσει, δηλαδη εννοω για παραδειγμα: μπορει καποιος να αφησει τους γονεις του να κανουν γιορτες μονοι τους γιατι αυτος τοτε και μονο τοτε εχει αδεια για να παει ταξιδι? και αν εχει αδελφια καλως. αν ειναι μοναχοπαιδι τι κανει? αν παλι αποφασισουν και τα αδελφια του να φυγουν για ταξιδι, οι γονεις μονοι σαν τον κουκο? αν εισαι απο μονογενεικη οικογενεια? Αν θελεις να τους παρεις μαζι σου-πατε μαζι αλλα δεν διαννοουνται να λειψουν "χρονιαρες" μερες απο το σπιτι τους, τοτε τι κανεις? "


+φωνω απολυτα μαζι σου.και γω το εχω περασει πολλες φορες αυτο.αρχικα ο φιλος μου ηθελε να παμε ταξιδι τα χριστουγεννα και γω του ειπα να παμε νοεμβριο για να το ευχαριστηθουμε περισσοτερο,επειδη τοτε θα εχει πολυ κοσμο.κατα βαθος ομως δεν ηθελα να αφησω τους γονεις μου μονους τους,αυτοι δεν με αφησαν ποτε μονη.
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
Το ίδιο "πρόβλημα" το αντιμετωπίζω και εγώ. Είμαι μοναχοπαίδι, μένω 600 χλμ ΄μακρια από το πατρικό μου, και η μητέρα μου είναι πλέον μόνη της. Πότε δεν έχω φύγει στις γιορτές. Πάντα ή παω εκεί ή έρχεται σε εμένα. Φέτος αποφάσισε (γιατί έχω ταξιδιάρα μάνα εγώ!!!) να πάει να κάνει χριστούγεννα στην Αυστραλία!!!! Και εγώ στο πήλιο!!!! Αλλά δεν μου πάει η καρδιά να την αφήσω κι ας μου λέει να κάνω γιορτές όπου θέλω.
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Φέτος αποφάσισε (γιατί έχω ταξιδιάρα μάνα εγώ!!!) να πάει να κάνει χριστούγεννα στην Αυστραλία!!!! Και εγώ στο πήλιο!!!! Αλλά δεν μου πάει η καρδιά να την αφήσω κι ας μου λέει να κάνω γιορτές όπου θέλω.
Ε δεν είναι σωστά πράγματα αυτά! Να την αφήσεις μόνη της γιορτινές μέρες!! :cool: Πήγαινε παιδάκι μου στην Αυστραλία να γυρίσεις και μαυρισμένη να σκάσουν όλοι από το κακό τους!! :haha:
Σου έβαλε τα γυαλιά η μητέρα σου! Πήλιο εσύ, Αυστραλία αυτή! Αν το καλοκαίρι σου πει ότι πάει για backpacking στην Ταϊλάνδη μην ξαφνιαστείς!! :D
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
Mpiftex, πολύ θα το ήθελα. Η μάνα μου θα πάει για δύο μήνες (έχει βγει στη σύνταξη βλέπεις), και εγώ έχω διαθέσιμο ένα τετραήμερο.
Ξέρετε τι νομίζω, ότι το θέμα όλων ξεκινάει από το χρόνο και το χρήμα. Δηλαδή όταν έχεις πολύ ελεύθερο χρόνο για ταξίδια συνήθως δεν έχεις χρήματα. Και όταν έχει χρήματα γιατί δουλεύεις δεν έχεις πολύ ελεύθερο χρόνο. Και βγαίνεις στη σύνταξη (θεωρητικά μιλάμε πάντα) και ξεκινάς να κάνεις τα ταξίδια σου αν αντέχεις.
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
βρε παιδιά,μήπως είμαστε λίγο υπερβολικοί??
γιατί πρέπει να κρίνουμε τους ανθρώπους που δεν πάνε ταξίδια??
π.χ η φίλη της Φανής την βρίσκει αγοράζοντας ακριβές τσάντες.Όταν την κρατάει μπορεί να νίωθει πιο χαρούμενη και απο το να πήγαινε στο Grand Canyon.
O κάθε άνθρωπος έχει τα πάθη και τις προτεραιότητες του.
Οπως ενοχλεί εμάς η απορία των άλλων για τα χρήματα των ταξιδιών, ακριβώς το ίδιο ενοχλητικό είναι να ρωτας κάποιον πως αγόρασε μια πόρσε με μισθό χιλίων ευρώ όταν αυτό ξέρεις πως είναι το πάθος του.

όσο για την νοοτροπία,πιστεύω πως είναι καθαρά θέμα ανθρώπου και όχι θέμα του Ελληνα συγκεκριμένα.
Και εμένα η μητέρα μου κλαιει και έχει τους φόβους τις όταν φεύγω (παρόλο που σπούδαζα 4 χρόνια μακριά τους και παρόλο που οι γονείς μου επίσης σπούδαζαν στην Ιταλία 5 χρόνια).
Δεν έχουν ταξιδέψει στο εξωτερικό πέρα απο τις σπουδές τους όμως
είναι πάντα δίπλα μου και με στηρίζουν,δεν μου έχουν αρνηθεί τίποτα και ποτέ και χαίρονται περισσότερο εκείνοι παρά εγώ,όταν πάω ταξίδι.
όλα είναι θέμα ανθρώπου,κατά τη γνώμη μου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.401
Μέλη
38.937
Νεότερο μέλος
kyzas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom