Γιατί δεν ταξιδεύει ο κόσμος;

tripakias

Member
Μηνύματα
8.018
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δωδεκανησα, με κατι σκυλοπνιχτες των 20 ωρων τι τουριστικη να ειναι :)
Μονο κατι ανεμελοι και αμερικανακια που πηγαιναν στους παππουδες.
Εκεί μπορεί να είχε. Δεν ήταν απαραίτητα παράνομα. Αν και υπήρχαν και τότε πολλά.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.906
Εκεί μπορεί να είχε. Δεν ήταν απαραίτητα παράνομα. Αν και υπήρχαν και τότε πολλά.
Οταν νοικιαζε το σπιτι η γιαγια μεχρι τις 10 Αυγουστου που ερχοταν ο εγγονος και σου ελεγε να δηλωνεις ανηψια η κουμπαρα, εεεε....Πολλα δεν ειδα, δεν εβρισκες κατι αλλο ευκολα. Τα νομιμα ειχαν διπλη τιμη και τα εκλειναν τα αμερικανακια για γαμους.
Στη Συμη ειχαμε φτασει τα 15 χιλιαρικα, μπαγκαλοους πολυ ποιοτικα. Τουρισμο δεν ειχε παντως κι εκει.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Όντως σήμερα ταξιδεύουν πολλαπλασιοι Ελληνες, τα υπόλοιπα είναι να χαμε να λέγαμε.
Προφανώς έχεις στατιστικά από την εποχή των τρωικών μέχρι τα μεταναστευτικά ρεύματα μετά τον 2ο ΠΠ που αγνοώ και γιαυτό δεν είμαι σε θέση να συνεχίσω
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.471
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το 2000 ο κατώτατος ήταν κάτι παραπάνω από 150.000 δραχμές το μήνα.
Ναι εγώ αναφερόμουν νωρίτερα, το 1994 που εργάστηκα πρώτη φορά, το ημερομίσθιο ήταν 4632δρχ, τουτέστιν ο βασικός ήταν γύρω στις 100.000.

Τότε ενοικιαζόμενο δωμάτιο πολυτελείας έβρισκες με το κιαλι, σήμερα έχει πάρα πολλά.
Ισχύει, είναι τεράστια η διαφορά πια, όπως και στον επαγγελματισμο αλλά και τη διάρκεια της σαιζόν. Καλά γιατρούς αριθμούς των τουριστών δεν το συζητάμε καν, κοσμογονία.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.906
Ναι εγώ αναφερόμουν νωρίτερα, το 1994 που εργάστηκα πρώτη φορά, το ημερομίσθιο ήταν 4632δρχ, τουτέστιν ο βασικός ήταν γύρω στις 100.000.
Οντως.
Ετσι εξηγειται γιατι βγαζαμε χαλαρα 20 μερες διακοπων σε νησια: 2,500 δρχ ο καθενας για διαμονη κι αλλα τοσα για φαγητο, αρα 20 μερες διακοπες με ενα μηνιατικο, βασικο μισθο τοτε.
Τα ακτοπλοικα δεν τα υπολογιζαμε. Πηγαινοερχομασταν στα Δωδεκανησα με φοιτητικα εισιτηρια εννοειται χωρις καμπινα για πλακα.
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.471
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Προφανώς έχεις στατιστικά από την εποχή των τρωικών μέχρι τα μεταναστευτικά ρεύματα μετά τον 2ο ΠΠ που αγνοώ και γιαυτό δεν είμαι σε θέση να συνεχίσω
Συμφωνω ότι εχεις μαύρα μεσάνυχτα από τα στατιστικά.

Ο εξερχόμενος τουρισμός απο την Ελλάδα έχει αύξηση ανάμεσα στο 2008 και το 2019 και σε αριθμούς ατόμων, και σε κατανάλωση και σε διανυκτερευσεις. Συγκεκριμένα οι αναχωρήσεις είναι διπλάσιες.
Screenshot_20220529-070302_Chrome.jpg

Αυτό που έχει συμβεί από το 2005 και πέρα είναι ότι η αύξηση στα ταξίδια στο εξωτερικό είναι μεγαλύτερη αυτής προς το εσωτερικό, όπου επίσης έχουμε μετατόπιση προς νησιά και προορισμούς που παλιότερα ήταν λιγότερο δημοφιλή.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Συμφωνω ότι εχεις μαύρα μεσάνυχτα από τα στατιστικά.

Ο εξερχόμενος τουρισμός απο την Ελλάδα έχει αύξηση ανάμεσα στο 2008 και το 2019 και σε αριθμούς ατόμων, και σε κατανάλωση και σε διανυκτερευσεις. Συγκεκριμένα οι αναχωρήσεις είναι διπλάσιες. View attachment 394486
Αυτό που έχει συμβεί από το 2005 και πέρα είναι ότι η αύξηση στα ταξίδια στο εξωτερικό είναι μεγαλύτερη αυτής προς το εσωτερικό, όπου επίσης έχουμε μετατόπιση προς νησιά και προορισμούς που παλιότερα ήταν λιγότερο δημοφιλή.
Δεν νομίζω να έγραψα κάπου αν αυξήθηκαν ή μειώθηκαν τα ταξίδια την τελευταία δεκαετία, προφανώς χέστηκ@, εγώ έγραψα για τον τρόπο που ταξίδευαν/ουν οι νέοι σύμφωνα με τις δικές μου εμπειρίες. Όταν θα βγάλεις βιβλίο για τα ταξίδια των Ελλήνων προφανώς δεν θα ζητήσεις τη βοήθειά μου στα στατιστικά, το θεωρώ μεγάλη ήττα για μένα.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Υπάρχουν και μερικοί που δεν είναι φτιαγμένοι να μένουν μακριά από την Ελλάδα για περισσότερες από δυο μέρες πάντως. Έχω γνωστούς που αν πάνε κάπου έξω, αμέσως θα νοσταλγήσουν ένα freddo cappuccino και ένα πιτόγυρο :p Τι κρίμα....
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.113
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Υπάρχουν και μερικοί που δεν είναι φτιαγμένοι να μένουν μακριά από την Ελλάδα για περισσότερες από δυο μέρες πάντως. Έχω γνωστούς που αν πάνε κάπου έξω, αμέσως θα νοσταλγήσουν ένα freddo cappuccino και ένα πιτόγυρο :p Τι κρίμα....
Μονο αυτο?? Εγω ξερω άλλους που μετα απο 10 μερες εξωτερικο τραγουδούσαν Καζαντζίδη και κλαιγανε...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.906
@Yorgos
Ωραιο σαιτ αυτο το insete. Εχει κατι επισημες μελετες προσφατες και δελτιο τυπου για τον τουρισμο απο Ελληνες στην Ελλαδα και εξηγει ποσο μειωθηκαν τα ταξιδια και που πηγαν οι Ελληνες λιγο πριν ξεσπασει ο κοβιντ.
Screenshot_20220529-135538_Drive.jpg
Screenshot_20220529-135555_Drive.jpg
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.018
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ναι εγώ αναφερόμουν νωρίτερα, το 1994 που εργάστηκα πρώτη φορά, το ημερομίσθιο ήταν 4632δρχ, τουτέστιν ο βασικός ήταν γύρω στις 100.000.
Α, το 1994 δεν ήμουν καν 14 για να μπορώ να ασφαλιστω και δούλευα μαύρα βοηθός σερβιτόρου. 1.000 δραχμές μεροκάματο + φαγητό, αναψυκτικά + τιπς που έβγαιναν 3.000-6.000 τη μέρα.
Είχε κι ένα μαγαζί η μάνα μου με σουβενίρ και στους τουρίστες που έρχονται δύο ή παραπάνω φορές τους έδινα δωράκια, τα οποία τελικά μου τα πληρώναν και με το παραπάνω.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.471
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μόνο ο Γκεμπελς θα επέλεγε να απομονωσει το μοναδικό τρίμηνο μείωσης εσωτερικης τουριστικής κίνησης σε έναν ορίζοντα δεκαετίας, όπως έκανες. Πληροφοριακά, το συγκεκριμένο ποσοστό υπερκαλυφθηκε από το ποσοστό αύξησης εξερχόμενου τουρισμού, δηλαδή πήγαν στο εξωτερικό (λογικό, το 2019 ήταν ρεκόρ εισερχόμενου τουρισμού, ο κόσμος στράφηκε προς το εξωτερικό, κι αυτή θα είναι η τάση υπό κανονικές συνθηκες).

Στο κομμάτι αυτών που αδυνατούν να κάνουν μια εβδομάδα διακοπών, το ποσοστό είναι ίδιο με το 2013 και χαμηλότερο από προ κρίσης. Και τα υπόλοιπα που υπογραμμισες βέβαια αυτό δείχνουν πχ το ποσοστό ταξιδιών σε μη ενοικιαζομενες κατοικίες είναι μειωμένο σε σχέση με πριν, το 35% τω μικρών ταξιδιών το ιδιοκλπ, αλλά μάλλον δεν το κατανόησες.

Κοινώς, στο μακροπροθεσμο και μέχρι τον κοβιντ οι Έλληνες ταξίδευαν περισσότερο από πριν, ξοδεύοντας περισσότερα, το "την εποχή της δραχμής ταξιδεύαμε ασταμάτητα " είναι κλασικός μύθος όπως "το 80-90 κάθε μέρα τρωγαμε στα εστιατορια". Αυτό που όντως ισχύει είναι πως οι τοπ προορισμοί εντός Ελλάδας έχουν μετατραπεί σε τοπ προορισμούς παγκοσμίως, με την αντίστοιχη αύξηση τιμής. Ε δε γίνεται πια να πηγαίνουμε τσάμπα καλοκαίρι στη Σαντορίνη, την ανακάλυψαν κι οι ξένοι και το προϊόν έχει αλλάξει, απευθύνεται πια σε πιο γερά πορτοφόλια. Όταν βέβαια τα προσελκύουμε, γκρινιάζουμε που δεν είναι τσάμπα ο ελληνικός προορισμος, όταν δεν τα προσελκυουμε λέμε "τι κάνει το κράτος, δεν υπάρχει προγραμματισμός, φέρνει μόνο μπατιροτουριστες".

Σε ο,τι αφορά τους νέους βρήκα δύο άρθρα για το πως και πόσο ταξιδευιυν οι ελληνες millenials. Οι τάσεις πια πλησιάζουν αυτούς των ξένων: ταξιδεύουν αρκετά περισσότερο, αναλογικά πολύ περισσότερο στο εξωτερικό, πολύ περισσότερο ανεξάρτητα σε σχέση με το παρελθόν (vs οργανωμενα) , περισσότερα και μικρότερα ταξίδια αντί ενός τη χρονιά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.705
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom