Γιατί δεν ταξιδεύει ο κόσμος;

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Μην έχοντας γράψει ιστορία αλλά όντας σχετικά ενεργό μέλος στο φόρουμ τα τελευταία χρονια, θα σου πω τι με αποτρέπει. Πρώτον, δεν το έχω με το γράψιμο οποτε μηδεν διασκεδαση για τον αναγνώστη. Δεύτερον, παρατηρώ ότι πλέον για τα περισσότερα μέρη υπάρχουν ήδη ιστορίες διασκεδαστικές με εγκυρες πληροφορίες οποτε υπάρχει και ένα τετοιο κομπλαρισμα.
Οι ταξιδιωτικές πληροφορίες από ιστορίες 5 και 10 ετών σε μεγάλο βαθμό μπορεί να είναι και περίπου άχρηστες. Με το ρυθμό που αλλάζουν πλέον οι συνθήκες. Οπότε ένα Update δεν έβλαψε κανέναν...
Τώρα αν είναι διασκεδαστική ή όχι, θα συμφωνήσω με τον @Yorgos και γω πρωτίστως για μένα τα γράφω, δεν διεκδικούμε συγγραφικά βραβεία απλά να περάσουμε όμορφα και μεις όσο τα γράφουμε και γιατί όχι να βοηθήσουμε και κάποιον που σχεδιάζει παρόμοιο ταξίδι.
Και γω έχω αγαπημένους συγγραφείς εδώ μέσα αλλά διαβάζω πολλά-από τον κάθε ένα έχεις κάτι να πάρεις.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
εγω για να ειμαι ειλικρινης ολο λεω και ολο το αφηνω....βεβαια εχουν περασει 10+ χρονια απο τις αξιολογες εξορημσεις (Καραιβικη, πολυνησια, Ασια κλπ) και πλεον να γραψω γαι τα ταξιδια που κανω (οπως εχω ξαναπει) θα ειναι για το 85% εδω μεσα αδιαφορο...μην πω 95%
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
εγω για να ειμαι ειλικρινης ολο λεω και ολο το αφηνω....βεβαια εχουν περασει 10+ χρονια απο τις αξιολογες εξορημσεις (Καραιβικη, πολυνησια, Ασια κλπ) και πλεον να γραψω γαι τα ταξιδια που κανω (οπως εχω ξαναπει) θα ειναι για το 85% εδω μεσα αδιαφορο...μην πω 95%
Καταλαβαίνεις γιατί δε γράφει ιστορίες ο κόσμος; Γιατί έχει περάσει στο πολύ κόσμο ότι εδώ γράφουμε ιστορίες για ψαγμένους και ιδιαίτερους προορισμούς.
 
Μηνύματα
135
Likes
261
Επόμενο Ταξίδι
Κεντρική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
εγω για να ειμαι ειλικρινης ολο λεω και ολο το αφηνω....βεβαια εχουν περασει 10+ χρονια απο τις αξιολογες εξορημσεις (Καραιβικη, πολυνησια, Ασια κλπ) και πλεον να γραψω γαι τα ταξιδια που κανω (οπως εχω ξαναπει) θα ειναι για το 85% εδω μεσα αδιαφορο...μην πω 95%
Καλημέρα! Ίσως θα έπρεπε να τα γράψεις. Απο την μία να ξαναθυμηθείς τα ταξίδια σου και να ταξιδέψουμε και εμείς 🙏
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Καλημέρα! Ίσως θα έπρεπε να τα γράψεις. Απο την μία να ξαναθυμηθείς τα ταξίδια σου και να ταξιδέψουμε και εμείς 🙏
δυσκολο για τα ταξιδια εκεινα....πολλα πραγματα εχουν αλλαξει, και δεν ξερω καλα καλα που εχω τις φωτο
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Καταλαβαίνεις γιατί δε γράφει ιστορίες ο κόσμος; Γιατί έχει περάσει στο πολύ κόσμο ότι εδώ γράφουμε ιστορίες για ψαγμένους και ιδιαίτερους προορισμούς.
βασικα δεν ειναι ακριβως οπως το θετεις.
Απλα το 99% των ταξιδιων μου τα ταλευταια 10 χρονια ειναι κατα κυριο λογο στις Αλπεις (χειμωνα - καλοκαιρι)...
αν δεν κανω λαθος στα δεκα χρονια τρεις φορες δεν ηταν προορισμος οι Αλπεις...
Οποτε οποιος δεν κανει σκι θα του ειναι ως επι το πλειστον αδιαφορο.
Ισως για τις καλοκαιρινες εξορμησεις να εχεις καποιος ενδιαφερων ειδικα με μικρα παιδια...αλλα ακομα και σε αυτα στα ταξιδια δεν πηγαινω σε αξιοθεατα οποτε παλι δεν ξερω...

αλλα παλι θελει να το παρω αποφαση....και δεν εχω και πολυ χρονο
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
βασικα δεν ειναι ακριβως οπως το θετεις.
Απλα το 99% των ταξιδιων μου τα ταλευταια 10 χρονια ειναι κατα κυριο λογο στις Αλπεις (χειμωνα - καλοκαιρι)...
αν δεν κανω λαθος στα δεκα χρονια τρεις φορες δεν ηταν προορισμος οι Αλπεις...
Οποτε οποιος δεν κανει σκι θα του ειναι ως επι το πλειστον αδιαφορο.
Ισως για τις καλοκαιρινες εξορμησεις να εχεις καποιος ενδιαφερων ειδικα με μικρα παιδια...αλλα ακομα και σε αυτα στα ταξιδια δεν πηγαινω σε αξιοθεατα οποτε παλι δεν ξερω...

αλλα παλι θελει να το παρω αποφαση....και δεν εχω και πολυ χρονο
Γιατι με μια ιστορία για ένα ταξιδι σου να μην εμπνεύσεις κάποιον που θέλει να κάνει κάτι ανάλογο;
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Γιατι με μια ιστορία για ένα ταξιδι σου να μην εμπνεύσεις κάποιον που θέλει να κάνει κάτι ανάλογο;
χμ...ok, αν βρω χρονο ισως κανω μια αρχη
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.421
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Πώς περάσαμε από το «γιατί δε ταξιδεύει ο κόσμος» στο «γιατί δε γράφει ταξιδιωτικές ιστορίες ο κόσμος». Προσωπικά, γράφω για έναν προορισμό 1. Που μου έδωσε πολλά και μίλησε διαφορετικά στην καρδιά μου πχ σόλο σε Κολομβία και Κιργιστάν.
2. Για τον οποίο δεν έχουν γραφτεί πολλές πληροφορίες πχ Τέτοβο, Κόσοβο
3. Που το είδα με διαφορετικά μάτια , με την προσωπική μου ματιά δηλαδή και θέλω να δώσω την εμπειρία μου πχ Ουκρανία.
Πάντως μπράβο σε αυτούς που εξακολουθούν και δίνουν πληροφορίες και συνδράμουν στο φορουμ με τον τρόπο που μπορεί έκαστος !
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Νομίζω εξαντλήθηκε το θέμα κ ακούστηκαν πολλές απόψεις ώστε να βγουν κάποια συμπεράσματα.
Εγω αναρωτιέμαι κάτι άλλο. Εφόσον τα ταξίδια επανεκινήθηκαν και αρκετοί από δω μέσα αναζητούν πληροφορίες, αναρτούν φωτογραφίες όσο ταξιδεύουν, τότε γιατί έχουμε τόσο φτωχή συγκομιδή στη συγγραφή νέων ιστοριών;
Εγώ προσπαθώ να γράφω, βλέπω και από τον ψηλό αλλά ελάχιστες άλλες!
Νομίζω μπορούν να το επιβεβαιώσουν και οι διαχειριστές, όμως όποιος παρακολουθεί το φόρουμ εύκολα διαπιστώνει ότι τα περισσότερα νέα θέματα αφορούν πια είτε πληροφορίες ή διάφορα wars.

Στην προ κοβιντ εποχή δεν προλαβαίναμε να διαβάζουμε!
Κάνω λάθος ή μερικοί τεμπελιάζετε;
Είναι συνδυασμός πραγμάτων. Τουλάχιστον μέχρι πρότινως οι περισσότεροι έμπαιναν για να ρωτήσουν "τι covid έγγραφα χρειάζομαι για να πάω στη τάδε χώρα", παρά για αναζήτηση πληροφοριών. Τον Σεπτέμβριο πέρυσι όταν γύρισα από Βραζιλία, πιο πολύ ένιωσα την ανάγκη να ανοίξω τόπικ "ταξίδι στην Βραζιλία και περιορισμοί covid", με πληροφορίες σχετικά με την Βραζιλία της covid εποχής, παρά να πω το πως έζησα το ταξίδι. Άμα δεις όλα τα τοπικς "ταξίδι στην Χ χώρα και περιορισμοί covid" έχουν μέσα αρκετά διαμαντάκια από ανθρώπους που πήγαν στη χώρα πρόσφατα.

Επίσης, με εξαίρεση κάποιες χώρες της Αμερικής και κάποιες της Αφρικής, οι περισσότεροι εξωτικοί προορισμοί παρέμεναν κλειστοί για μήνες (βλ. Νοτιοανατολική ασία, Ωκεανία). Κάποια μέρη έχουν ειπωθεί αρκετές φόρες. Πόσα πια 3μερα στη Ρώμη/Βιέννη, ή 1 βδομάδα στη Νέα Υόρκη να γραφτούν; Ακόμα και μετά τον covid.

Επίσης, τόπικ τύπου "Live from..." ή "σαν σήμερα" έχουν μονοπωλήσει το ενδιαφέρον, παρά η συγγραφή ιστορίας για ένα παρελθοντικό ταξίδι.

Επί προσωπικού, πιο πολύ θέλω να γράφω ταξίδια με ιδιαιτερότητες, όπως για παράδειγμα ένα roadtrip που μου έδωσε πάρα πολλά σαν άνθρωπο ή last minute ταξίδια με hop-on προορισμούς που κλείνονται όλα τελευταία στιγμή για να δείξω και αυτόν τον τύπο ταξιδιού, παρά για ένα 3μερο-4μερο στην Ευρώπη.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Επί προσωπικού, πιο πολύ θέλω να γράφω ταξίδια με ιδιαιτερότητες, όπως για παράδειγμα ένα roadtrip που μου έδωσε πάρα πολλά σαν άνθρωπο ή last minute ταξίδια με hop-on προορισμούς που κλείνονται όλα τελευταία στιγμή για να δείξω και αυτόν τον τύπο ταξιδιού, παρά για ένα 3μερο-4μερο στην Ευρώπη.
Γενική ήταν η παρατήρησή μου...Σ ένα ταξιδιωτικό φόρουμ άρχισαν να λείπουν οι φρέσκιες ιστορίες.
'Οσο για την επανάληψη διαφωνώ....Για τον καθένα είναι μοναδικό το ταξίδι του κι ας είναι χιλιοειπωμένος ο προορισμός...Πάντα θα βρεθεί κάτι νέο να προστεθεί, όπως πχ εγώ για την Πορτογαλία διάβαζα ότι είναι φθηνότερα από την Ελλάδα το 17-18 και γω την βρήκα στα ίδια και ελαφρώς πιο τσιμπημένη.
Βγήκαμε offtopic μάλλον αλλά νομίζω άξιζε η αναφορά...
 

Kalliopi27

Member
Μηνύματα
49
Likes
116
Επόμενο Ταξίδι
Βόρεια Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις-Περού
Αναφορικά με το "γιατί δεν ταξιδεύει ο κόσμος" να σας πω ότι ανήκω στη κατηγορία των ατόμων που "ξύπνησαν" τα τελευταία χρόνια . Ο χρόνος δεν αναπληρώνεται και χτυπάω το κεφάλι μου που μόλις αξιώθηκα να κάνω 3 ταξίδια σε 5 χρόνια ( αυτό για άλλους είναι λίγο για τα δεδομένα μου πολύ) και τα 2 πρώτα ταξίδια μου ήταν σε διάστημα δεκαετίας.. Οπότε συνειδητοποίησα τι χάνω.. εμπειρίες , εικόνες, αλλαγή τρόπου σκέψης και όσο ίσως κι αν φαίνεται υπερβολικό μετά την επιστροφή από κάθε ταξίδι νιώθω άλλος άνθρωπος. Εν κατακλείδι πιστεύω ότι υπάρχουν κατηγορίες ατόμων αναφορικά με αυτό. Οι λάτρες των ταξιδιών που ο κόσμος να χαλάσει θα βρούνε και χρόνο και χρήμα και ταξιδεύουν συχνά, οι άνθρωποι που τους αρέσουν τα ταξίδια αλλά όχι ως πρωταρχικός στόχος ψυχαγωγίας η χόμπι κλπ, οι άνθρωποι που απλά δεν τους αρέσουν και προτιμούν να διαθέσουν το budget τους για διασκέδαση αλλού και μια 4η κατηγορία στην οποία ανήκω και είναι εκείνοι που ξαφνικά είχαν μια ..επιφοίτηση και συνειδητοποιήσαν το τι σου προσφέρει ένα ταξίδι.. Κάλλιο αργά παρά ποτέ.. ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.442
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom