Γιατί δεν ταξιδεύει ο κόσμος;

turms

Member
Μηνύματα
2.069
Likes
2.829
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Υπάρχουν και μερικοί που δεν είναι φτιαγμένοι να μένουν μακριά από την Ελλάδα για περισσότερες από δυο μέρες πάντως. Έχω γνωστούς που αν πάνε κάπου έξω, αμέσως θα νοσταλγήσουν ένα freddo cappuccino και ένα πιτόγυρο :p Τι κρίμα....
#ασε...12 μερες απορω πως αντεξαμε χωρις φραππε....ολοκληρη Ιταλια εναν καφε της προκοπης δεν ηπιαμε#
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Μονο αυτο?? Εγω ξερω άλλους που μετα απο 10 μερες εξωτερικο τραγουδούσαν Καζαντζίδη και κλαιγανε...
Το γεγονός πως κάποιος μέσα σε 10 μέρες μπορεί να νοιώσει συναισθήματα που άλλος χρειάζεται 2 δεκαετίες για να το κάνει δείχνει αν μη τι άλλο υψηλή ευφυΐα και κυρίως υψηλή ενσυναίσθηση. Ένα μεγάλο μπράβο στα παιδιά από εμένα!
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Έχω γνωστούς που αν πάνε κάπου έξω, αμέσως θα νοσταλγήσουν ένα freddo cappuccino....
Αφήστε κάτω το freddo Cappuccino. Μια χαρά καφές είναι. Μακάρι να υπήρχε παντού...
 
Μηνύματα
135
Likes
261
Επόμενο Ταξίδι
Κεντρική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλημέρα σε όλους! Συμφωνώ με αρκετές απο τις παραπάνω απόψεις, ειδικά σε ότι έχει να κάνει με την νοοτροπία. Είναι η κλασική νοοτροπία του Ελληνάρα που δεν ξεκολλάει απο το χωριό του η την Ελλάδα (σαν την Ελλάδα πουθενά, που να τρέχεις εκεί με τόση υγρασία τί θα τρώς κ.ο.κ). Συνάδελφος μου έχει κάνει το επικό. Είχε κλείσει ταξίδι του μέλιτος στο Ντουμπάι και το ακύρωσε για να πάει Ζαγοροχώρια να τρώει τα κοψίδια του όπως είπε. Αυτή είναι η νοοτροπία στην πλειοψηφία της. Δεν κουνιούνται απο Ελλάδα. Το ψωμί τους είναι ,να τους εκμεταλλεύονται κάτι βολεψακηδες που απλά κληρονόμησαν (πολλοί) κάτι χαμόσπιτα στην Σαντορίνη πχ και στα κοπανάνε 300€ την βραδιά..η απάντηση; Αν πείς ότι είναι απάτη αυτές οι τιμές; Δεν απευθύνονται σε Έλληνες. Ή σαν το ηλιοβασίλεμα στην Σαντορίνη δεν έχει κτλ.Άλλο που έχουν πάει ήδη οι ίδιοι με μισθούς πείνας των 500-700€ για να πουλήσουν λεζάντα στα social.
Η άποψη μου πάνω στο δίλημμα χρόνος ή χρήμα είναι ξεκάθαρη.Το βασικό είναι το χρήμα. Αν δεν έχεις χρήμα δεν πας ούτε μέχρι το Μοναστηράκι για περπάτημα.
Τώρα σχετικά με τον χρόνο.Διαβάζω ότι κάποιοι δικαιούνται 25 μέρες άδεια τον χρόνο.. είναι λίγες; Αν εργάζεσαι Δευτέρα/Παρασκευή αυτομάτως οι 10 μέρες άδεια μαζί με τα ΣΚ είναι 16.. Άρα αν πάς πχ ένα υπερατλαντικό ταξίδι έχεις 12-13 διανυκτερεύσεις άνετα.Βέβαια είναι και τί θέλει να κάνει ο καθένας. Θεωρώ αρκετές 13 διανυκτερεύσεις.Μία απο τις αγαπημένες μου ιστορίες εδώ είναι του @psilos3 στο Βιετνάμ. 9 μέρες είχε διαθέσιμες και πήγε Βιετνάμ.Τοσο χρόνο είχε τόσο διέθεσε και έφτιαξε ανάλογα το πρόγραμμα του. Το έκανε όμως και με χαμηλό μπάτζετ.Ολα γίνονται.Αλλοι θέλουν και μπορούν να κάτσουν 1 μήνα. Δεν είναι όλες οι δουλειές ίδιες και δεν έχουμε όλοι ίδιες υποχρεώσεις , ούτε προτεραιότητες. Ξεκάθαρα λοιπόν τάσσομαι υπέρ του ότι αν θέλεις βρίσκεις χρόνο κόβοντας απο κάπου αλλού (3 μέρες πχ απο καλοκαιρινές διακοπές ή απο Πάσχα). Χρήμα προφανώς και μαζεύεις σιγά σιγά αν έχεις στόχο και φυσικά σου περισσεύουν.
 
Last edited:

8avos

Member
Μηνύματα
651
Likes
6.359
Αξίζει να συμπεριλάβει κανείς, την οικονομική κρίση που έπληξε την Ελλάδα για πάνω από δέκα χρόνια για να συνεχίσει με μία πανδημία η οποία απαιτούσε να στείλεις SMS για να βγεις από το σπίτι, πόσω δε να ταξιδέψεις για δύο χρόνια αυτό ώστε την σκυτάλη να πάρει ο πόλεμος στην Ουκρανία, κάνοντας τις τιμές σε ρεύμα, φυσικό αέριο, καύσιμα,να διπλασιαστούν στην κυριολεξία έχοντας καύσιμο ακριβότερο ακόμη και απ'το Μονακό.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.569
Likes
12.752
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Νομίζω εξαντλήθηκε το θέμα κ ακούστηκαν πολλές απόψεις ώστε να βγουν κάποια συμπεράσματα.
Εγω αναρωτιέμαι κάτι άλλο. Εφόσον τα ταξίδια επανεκινήθηκαν και αρκετοί από δω μέσα αναζητούν πληροφορίες, αναρτούν φωτογραφίες όσο ταξιδεύουν, τότε γιατί έχουμε τόσο φτωχή συγκομιδή στη συγγραφή νέων ιστοριών;
Εγώ προσπαθώ να γράφω, βλέπω και από τον ψηλό αλλά ελάχιστες άλλες!
Νομίζω μπορούν να το επιβεβαιώσουν και οι διαχειριστές, όμως όποιος παρακολουθεί το φόρουμ εύκολα διαπιστώνει ότι τα περισσότερα νέα θέματα αφορούν πια είτε πληροφορίες ή διάφορα wars.

Στην προ κοβιντ εποχή δεν προλαβαίναμε να διαβάζουμε!
Κάνω λάθος ή μερικοί τεμπελιάζετε;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Νομίζω εξαντλήθηκε το θέμα κ ακούστηκαν πολλές απόψεις ώστε να βγουν κάποια συμπεράσματα.
Εγω αναρωτιέμαι κάτι άλλο. Εφόσον τα ταξίδια επανεκινήθηκαν και αρκετοί από δω μέσα αναζητούν πληροφορίες, αναρτούν φωτογραφίες όσο ταξιδεύουν, τότε γιατί έχουμε τόσο φτωχή συγκομιδή στη συγγραφή νέων ιστοριών;
Εγώ προσπαθώ να γράφω, βλέπω και από τον ψηλό αλλά ελάχιστες άλλες!
Νομίζω μπορούν να το επιβεβαιώσουν και οι διαχειριστές, όμως όποιος παρακολουθεί το φόρουμ εύκολα διαπιστώνει ότι τα περισσότερα νέα θέματα αφορούν πια είτε πληροφορίες ή διάφορα wars.

Στην προ κοβιντ εποχή δεν προλαβαίναμε να διαβάζουμε!
Κάνω λάθος ή μερικοί τεμπελιάζετε;
Την παροιμια "Τι εχουν τα ερμα και ψοφανε? Με τον ηλιο τα βγαζω, με τον ηλιο τα βαζω" την ξερεις?
 
Μηνύματα
135
Likes
261
Επόμενο Ταξίδι
Κεντρική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Νομίζω εξαντλήθηκε το θέμα κ ακούστηκαν πολλές απόψεις ώστε να βγουν κάποια συμπεράσματα.
Εγω αναρωτιέμαι κάτι άλλο. Εφόσον τα ταξίδια επανεκινήθηκαν και αρκετοί από δω μέσα αναζητούν πληροφορίες, αναρτούν φωτογραφίες όσο ταξιδεύουν, τότε γιατί έχουμε τόσο φτωχή συγκομιδή στη συγγραφή νέων ιστοριών;
Εγώ προσπαθώ να γράφω, βλέπω και από τον ψηλό αλλά ελάχιστες άλλες!
Νομίζω μπορούν να το επιβεβαιώσουν και οι διαχειριστές, όμως όποιος παρακολουθεί το φόρουμ εύκολα διαπιστώνει ότι τα περισσότερα νέα θέματα αφορούν πια είτε πληροφορίες ή διάφορα wars.

Στην προ κοβιντ εποχή δεν προλαβαίναμε να διαβάζουμε!
Κάνω λάθος ή μερικοί τεμπελιάζετε;
Εμείς φαντάσου πήγαμε Ταϊλάνδη Δεκέμβριο 2019 και ακόμα να ανεβάσουμε την ιστορία..
Θα ανέβει λίγο πριν την Ρώμη που πήγαμε τον Μάρτιο 🤣🤣
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ταξίδι-Όνειρο
Κιλιμάντζαρο
Νομίζω εξαντλήθηκε το θέμα κ ακούστηκαν πολλές απόψεις ώστε να βγουν κάποια συμπεράσματα.
Εγω αναρωτιέμαι κάτι άλλο. Εφόσον τα ταξίδια επανεκινήθηκαν και αρκετοί από δω μέσα αναζητούν πληροφορίες, αναρτούν φωτογραφίες όσο ταξιδεύουν, τότε γιατί έχουμε τόσο φτωχή συγκομιδή στη συγγραφή νέων ιστοριών;
Εγώ προσπαθώ να γράφω, βλέπω και από τον ψηλό αλλά ελάχιστες άλλες!
Νομίζω μπορούν να το επιβεβαιώσουν και οι διαχειριστές, όμως όποιος παρακολουθεί το φόρουμ εύκολα διαπιστώνει ότι τα περισσότερα νέα θέματα αφορούν πια είτε πληροφορίες ή διάφορα wars.

Στην προ κοβιντ εποχή δεν προλαβαίναμε να διαβάζουμε!
Κάνω λάθος ή μερικοί τεμπελιάζετε;
Μην έχοντας γράψει ιστορία αλλά όντας σχετικά ενεργό μέλος στο φόρουμ τα τελευταία χρονια, θα σου πω τι με αποτρέπει. Πρώτον, δεν το έχω με το γράψιμο οποτε μηδεν διασκεδαση για τον αναγνώστη. Δεύτερον, παρατηρώ ότι πλέον για τα περισσότερα μέρη υπάρχουν ήδη ιστορίες διασκεδαστικές με εγκυρες πληροφορίες οποτε υπάρχει και ένα τετοιο κομπλαρισμα.
 
Μηνύματα
135
Likes
261
Επόμενο Ταξίδι
Κεντρική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Μην έχοντας γράψει ιστορία αλλά όντας σχετικά ενεργό μέλος στο φόρουμ τα τελευταία χρονια, θα σου πω τι με αποτρέπει. Πρώτον, δεν το έχω με το γράψιμο οποτε μηδεν διασκεδαση για τον αναγνώστη. Δεύτερον, παρατηρώ ότι πλέον για τα περισσότερα μέρη υπάρχουν ήδη ιστορίες διασκεδαστικές με εγκυρες πληροφορίες οποτε υπάρχει και ένα τετοιο κομπλαρισμα.
Ρε σύ τί κομπλαρισμα; Εγώ έχω ταξιδέψει σε όλο τον πλανήτη (διαβάζοντας τις ιστορίες της @go2dbeach 🤣). Πού να την φτάσουμε (και αυτήν) στο γράψιμο.Αλλα έστω και αργά πρέπει να την ανεβάσω και εγώ. Προφανώς έχουν πάει πολλοί σε πολλά μέρη αλλά ορισμένοι αρκετά χρόνια πριν. Καλό κάνει και σε εμάς να θυμομαστε τις ωραίες μας στιγμές και στους επόμενους ταξιδιώτες στα μέρη που πήγαμε 🙏
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγώ ποο πολύ γράφω για να θυμάμαι. Είναι το online hard disk drive το TS. Δε σημαίνει σώνει και καλά ότι κάθε ιστορία πρέπει να έχει και κάτι που δεν ξανάγινε η ανεπανάληπτο κλπ. Κι αν κάποιος το βρει χρήσιμο ή διασκεδαστικο, μπράβο. Αν όχι, έχω τις αναμνήσεις μου ονλαιν χωρίς να ψάχνω στις φωτογραφίες. Κακώς κομπλαρεις, ο,τι βάλεις κέρδος είναι, πρώτα για σένα και ίσως και για κάποιον που θα το διαβάσει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom