Γιατί δεν ταξιδεύει ο κόσμος;

paefstra

Member
Μηνύματα
13.021
Likes
40.999
Το θέμα είναι ότι αυτός ο τρόπος ταξιδιού έχει όριο ηλικίας. Αν δε το κάνεις μέχρι τα 25 δε το κάνεις ποτέ.
Με δεδομένο ότι πρέπει να δουλεύεις για να ζήσεις και όχι να έχεις εισόδημα από άλλες πηγές.
Ένας άνεργος που δε ξέρει πως θα πληρώσει λογαριασμούς και να πάει στο μάρκετ για φαγητό δηλαδή θα κάνει διακοπές;;;;
Εν τω μεταξυ οταν ειμασταν εμεις φοιτητες πηγαιναμε Κυκλαδες με 5.000 δρχ το δικλινο, σημερινα 15 ευρω και καναμε τα ακτοπλοικα κονφετι αν αλλαζαμε γνωμη και καθομασταν παραπανω στα νησια, κανεις δεν αλλαζε τοτε το εισιτηριο αλλα το πετουσε και εννοειται οτι τρωγαμε αλλα τοσα τη μερα αφου η μπυρα κοστιζε 2 ευρω σε μπαρ.
Ακουγομαστε σαν τους μπαρμπαδες "εγω στην ηλικια σου επιανα την πετρα και την εστιβα", ενω σημερα οι φοιτητες παλευουν να πληρωσουν τη ΔΕΗ, κατι που αν μας το ελεγαν τοτε θα γελουσαμε.
 
Last edited:

bandit650

Member
Μηνύματα
623
Likes
2.850
Δε έχω εμπειρία αλλά πιστεύω ότι τρόποι ταξιδιού πριν κορονοιου όπως με τη φιλοξενία στο καναπέ η ανταλλαγή σπιτιών θα είναι πιο δύσκολο.
Επίσης δε βλέπω κανένα πλέον να κάνει οτοστόπ γιατί απλά κανείς δε βάζει άγνωστο στο αυτοκίνητο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
  1. Δε έχω εμπειρία αλλά πιστεύω ότι τρόποι ταξιδιού πριν κορονοιου όπως με τη φιλοξενία στο καναπέ η ανταλλαγή σπιτιών θα είναι πιο δύσκολο.
    Επίσης δε βλέπω κανένα πλέον να κάνει οτοστόπ γιατί απλά κανείς δε βάζει άγνωστο στο αυτοκίνητο.
    Καλά καμία σχέση, το ωτοστόπ ζει και βασιλεύει παγκοσμίως. Ιδού οι ώρες αναμονής στην Ευρωπη:
1652530337941.png


Όσο για το couhsurfing, πλέον υπάρχουν μύριες επιλογές, πχ πιο εξειδικευμένο σαιτ για ποδηλάτες ,backpackers, συνταξιούχους κλπ. Αν κάτι έγινε μετά τον κορωνοιο είναι ότι αυξήθηκαν.
 

bandit650

Member
Μηνύματα
623
Likes
2.850
Κάποιος από την Ουγγαρία έκανε ενα χάρτη το 2019 και αυτό είναι απόδειξη ότι υπάρχει το hitchhike.
Υπήρχε υπάρχει και θα υπάρχει.
Το θέμα είναι η ποσότητα.
Και το κόκκινο στη Ελλάδα σημαίνει ότι θα μείνεις με το δάκτυλο σηκωμένο....
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.012
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Τώρα που λέτε για ωτοστόπ.
Εμείς σαν γνήσιοι γκαφατζήδες έχουμε καταφέρει ωτοστόπερ να μας ρίξει χυλοπίτα( πριν καμιά 15αρια χρόνια).
Οδηγουσε ο φίλος μου Ρόδου-Λίνδου, θα πήγαινε με 80χλμ την ώρα το λιγότερο και μας κάνουν δυο πολύ ωραίες κοπέλες ωτοστόπ να σταματήσουμε. Χωρίς να μειώσει ταχύτητα με ρωτάει να σταματήσουμε να τις πάρουμε;
Μέχρι και γω να κοιτάξω και να καταλάβω μιας και κάτι χάζευα του λέω με πολύ δυνατή φωνή επιτακτικά, αφού κινδυνεύαμε να τις περάσουμε, ναι ρε μαλάκα εννοείται τι με ρωτάς γμτχσ; Πλακώνεται στα φρένα (αφού τρόμαξε με την επιτακτικότητα μου) τόσο πολύ που πρέπει να άφησε το λάστιχο γραμμές στο δρόμο και σταματάμε μετά από 10 μέτρα από εκεί που ήταν. Εννοείται πως οι τύπισσες φοβηθήκανε και δεν μπήκανε, μας κάνανε σήμα να συνεχίσουμε αφού τα 'χαμε κάνει σκατά. Πιο λιγούρηδες πεθαίνεις. Σαν να πήγαινε η μεγαλη των μπάτσων σχολή για καμάκι ένα πράγμα.
Σόρρυ για το οφτοπικ απλά μου το θυμίσατε και γέλασα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Κάποιος από την Ουγγαρία έκανε ενα χάρτη το 2019 και αυτό είναι απόδειξη ότι υπάρχει το hitchhike.
Υπήρχε υπάρχει και θα υπάρχει.
Το θέμα είναι η ποσότητα.
Και το κόκκινο στη Ελλάδα σημαίνει ότι θα μείνεις με το δάκτυλο σηκωμένο....
Στην Ελλάδα είναι πολύ πιο δύσκολο, γι αυτό και οι Έλληνες νομίζουν ότι δεν υπάρχει. Μια χαρά υπάρχει και κινείσαι κανονικά, από την Κουβα μέχρι το Τατζικισταν.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Στην Ελλάδα είναι πολύ πιο δύσκολο, γι αυτό και οι Έλληνες νομίζουν ότι δεν υπάρχει. Μια χαρά υπάρχει και κινείσαι κανονικά, από την Κουβα μέχρι το Τατζικισταν.
Υπάρχει, υπάρχει κι εδώ. :p Το δοκίμασα κάμποσες εβδομάδες για να με φέρνουν σπίτι από τη δουλειά. Σε φάση επαρχιακό δρόμο για χωριό όμως, στην εθνική (εθνική στην Κρήτη, δηλαδή επαρχιακό πάλι, να συνεννοούμαστε) δεν σταματούσαν ούτε με μπούτι
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Το ωτοστόπ πλέον δεν γνωρίζει τις δόξες του παρελθόντος και οι αιτίες είναι πολλές. Μερικοί από τους λόγους που μπορώ να σκεφτώ, κίνηση οχημάτων σε κλειστούς αυτοκινητόδρομους και με μεγάλες ταχύτητες, αύξηση εγκληματικότητας, έλλειψη κουλτούρας.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Υπάρχει, υπάρχει κι εδώ. :p Το δοκίμασα κάμποσες εβδομάδες για να με φέρνουν σπίτι από τη δουλειά. Σε φάση επαρχιακό δρόμο για χωριό όμως, στην εθνική (εθνική στην Κρήτη, δηλαδή επαρχιακό πάλι, να συνεννοούμαστε) δεν σταματούσαν ούτε με μπούτι
Ως άνθρωπος που δεν οδηγεί, στην ελληνική επαρχία εκτός εθνικών γενικά δεν έχω πρόβλημα. Δεν είναι βέβαια στα επίπεδα κεντρικής Ευρώπης, αλλά γενικά αποτελεσματικό είναι. Ωστόσο γενικώς δε μιλούσα για την Ελλάδα, αλλά για μεγάλα ταξίδια, όπου το ωτοστόπ ζει και βασιλεύει, υπάρχουν χώρες που τρακάρουν για να σε πάρουν.

Τέλος πάντων το θέμα ήταν αν είναι σημαντικότερος ο χρόνος ή το χρήμα, δεν υπάρχει σύγκριση. Χιλιάδες άνθρωποι ταξιδεύουν χωρίς χρημα, εχω γνωρίσει από ανθρώπους που κάνουν ποδήλατο από την Ταϊλανδη μέχρι τη Νιγηρία μέχρι ανθρώπους που κάνουν το γύρο του κόσμου με το επίδομα ανεργίας. Άνθρωπο που να κατάφερε να ταξιδέψει χωρίς χρόνο δε γνώρισα ποτέ, δεν ξέρω πώς γίνεται, είναι υπερφυσικό.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.373
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom