Γιατί δεν ταξιδεύει ο κόσμος;

ANASTAPAP

Member
Μηνύματα
198
Likes
908
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΟΠΟΥ ΠΕΤΑΕΙ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ..
Το πρώτο ερώτημα που πρέπει να απαντήσουμε δεν έιναι το "γιατί δεν ταξιδεύει ο κόσμος" του θέματος, αλλά το αντίθετο: Γιατί ταξιδεύει ο κόσμος;
Γιατί προφανώς, δεν ταξιδεύουμε όλοι με την ίδια φιλοσοφία ή με τον ίδιο σκοπό. Από αντιλήψεις σαν την παρακάτω, για παράδειγμα, εγώ είμαι μίλια μακριά:



Όχι, δεν ταξιδεύω για να κάνω διακοπές, για να ξεκουραστώ, ούτε σωματικά ούτε πνευματικά. Μπορεί να συμβεί κι αυτό καμμιά φορά, αλλά δεν είναι αυτός ο σκοπός μου (άσε το τι λέω στη δουλειά για να μου δώσουν άδεια :) ). Ταξιδεύω γιατί έχω κι εγώ το μικρόβιο, να θέλω να γνωρίζω συνεχώς νέα μέρη, ανθρώπους, κουλτούρες, μνημεία. Γιατί θέλω να βιώσω εμπειρίες, γεύσεις κλπ. Πρώτα πρέπει να απαντήσουμε λοιπόν για το ποιά κατηγορία ταξιδιών μιλάμε, για ποιό σκοπό μας ενδιαφέρει αν ταξιδεύουν ή όχι οι άνθρωποι, και μετά να δούμε το γιατί δεν (μπορούν να) το κάνουν.

Για το σκοπό των ταξιδιών μου, λοιπόν, επειδή κι εγώ εργαζόμενος με πενθήμερη εργασία και 25 ημέρες άδεια είμαι, εξαντλώ όσο δεν πάει το διαθέσιμο χρόνο που έχω. Προφανώς ΓΙΑ ΜΕΝΑ ο πρώτος περιοριστικός παράγοντας είναι η υγεία (γεράσαμε, δεν ξέρω για πόσο ακόμα θα μπορώ...) και ο δεύτερος είναι ο χρόνος. Δεν αφήνω ούτε τριήμερο να πάει χαμένο. 20 Σάββατοβραδα είχε ως τώρα το 2022, τα 12 από αυτά εγώ ταξίδευα. Ευτυχώς, τα εισοδήματά μου, που κατευθύνονται σε πολύ μεγάλο μέρος στα ταξίδια, επαρκούν για να ταξιδεύω με ένα συγκριτικά καλό επίπεδο, αλλά και να μην επαρκούσαν, απλά θα κατέβαζα τα στάνταρντ μου για να φτάσουν (μέχρις ένα όριο πάντα).

Και μια φορά στη ζωή μου, τώρα με τον Covid μάζεψα μπόλικη άδεια, βρήκα και μια ευκαιρία στη δουλειά που μπορούσα να πάρω συνεχόμενη άδεια, και κατάφερα και πήγα ένα μεγάλο ταξίδι 7 εβδομάδων. Αυτό είναι το απόλυτο ταβάνι για μένα, και δε θα ξανασυμβεί στο ορατό μέλλον. Ζηλέυω αυτούς που μπορούν και κάνουν ταξίδια 8 μηνών, για μένα αυτό είναι εντελώς άπιαστο όνειρο, ίσως αν κάποια στιγμή πάρω σύνταξη, αν κερδίσω το τζακ-ποτ ή αν ανακαλυφθεί πετρέλαιο σε κάποιο χωράφι μου.

Για το γιατί δεν ταξιδεύουν (με τον τρόπο που εγώ το εννοώ, πάντα), πρέπει να ξεκινήσουμε από θέματα κουλτούρας. Όταν έχουμε γαλουχηθεί με αντιλήψεις όπως ότι ζούμε στην κοιτίδα του παγκόσμιου πολιτισμού, την ομορφότερη χώρα του κόσμου, που όταν εμείς (=αυτοί που ζούσαν τότε εδώ, αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση) χτίζαμε παρθενώνες οι άλλες χώρες μάζευαν βελανίδια κ.ο.κ., επόμενο είναι να μην έχουμε καν το ενδιαφέρον να αναζητήσουμε το κάτι διαφορετικό. Βοηθάει και το εκπαιδευτικό μας σύστημα εδώ, που όχι μόνο δε διδάσκει και δεν επιβραβεύει αλλά ενίοτε τιμωρεί κιόλας την αναζήτηση και την έρευνα.

Το εκπαιδευτικό σύστημα έχει και δεύτερο ρόλο. Στην εποχή μου, το σχολείο δε διδασκε (καθόλου) Ευρωπαϊκή ή παγκόσμια ιστορία, ελάχιστη γεωγραφία κι αυτή παπαγαλία, και δεν υπήρχε και πρόσβαση στο internet για χάρτες, φωτογραφίες κλπ. Σήμερα δεν ξέρω αν και πως έχουν βελτιωθεί τα πράγματα, αλλά σίγουρα υπάρχει μια γεννιά κατεστραμένων 40-60αρηδων σήμερα, που είναι οι σημερινοί γονείς, που δεν έχουν παρά ελάχιστη επαφή με τον κόσμο έξω από τα σύνορα της Ελλάδας και αντιμετωπίζουν ανάλογα και τα ταξίδια των παιδιών τους. Επειδή οι άνθρωποι αυτοί είναι και το κύριο target group του προϊόντος "Ειδήσεις" στα ΜΜΕ, η εσωστρέφεια ανακυκλώνεται, με μηδενικό σχεδόν εξωτερικό δελτίο, και ανακύκλωση της ίδιας εσωστρέφειας και στις άλλες γεννιές.

Επίσης, οι Έλληνες είμαστε γενικά μαθημένοι να ταξιδεύουμε με παρέα, να κινούμαστε μαζι, να μένουμε σε ξενοδοχεία, και γενικά να είμαστε κλειστή παρέα. Το solo ταξίδι, η συγκατοίκηση (σε hostel) κλπ είναι εντελώς έξω από την κουλτούρα μας. Πάμε συνήθως 2+ άτομα σε ένα μέρος, και δε μιλάμε σε κανένα άλλο πέρα από την παρέα μας (παρά μόνο σε καμμιά κοπέλα, αν έχουμε "στόχο"). Δε διαννοούμαστε σχεδόν να ταξιδέψουμε χωρίς το όποιο "έτερον ήμισυ", αν υπάρχει. Σε ένα σωρό hostel στην κεντρική Αμερική, οι πάντες μου έλεγαν ότι είμαι ο πρώτος Έλληνας που συναντάνε. Και δε γίνεται να μην έχουν πάει Έλληνες πουθενά, δε βγαίνουν καν τα νούμερα. Απλά δε γνώρισαν κανένα, πολύ απλά γιατί οι Έλληνες ακόμα κι όταν ταξιδεύουν, δε μιλάνε σε κανένα... Όταν λοιπόν δεν είμαστε καθόλου ανοικτοί, λογικό είναι να δίνουμε και την εντύπωση ότι δεν ταξιδεύουμε.
Τα είπες όλα...
 

georgilio

Member
Μηνύματα
28
Likes
81
Οι φτηνές πτήσεις είναι γεμάτες από νεολαίους, μαθητές, φοιτητές κ.α. Που βλέπετε ότι δεν ταξιδεύει ο κόσμος. Μην έχουμε απαιτήσεις από κάποιές κατηγορίες ηλικιωμένων, ούτε ξένη γλώσσα έμαθαν ούτε PC. Βολεύονται με τα πρακτορεία ή με τα ταξίδια που τους οργανώνουν οι ενορίες τους...
Eτσι ακριβως.
Δε νομιζω οτι ο κοσμος δεν ταξιδευει.. Ισα ισα τα τελευταια 10/15 χρονια με το ανοιγμα της ryanair στην ελλαδα και αλλων low cost, εγω βλεπω τους περισσοτερους να ταξιδευουν οσο μπορουν..
Να μην ξεχναμε οτι μιλαμε για την χωρα των 600 ευρω,
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.776
ενα αλλο που παιζει ρολο αρνητικα ειναι ως ενα σημειο η πιεση "τελειωσες το σχολειο, να σπουδασεις να βρεις δουλεια" κλπ κλπ
σε αλλες χωρες και λαους παιζει πολυ μετα το σχολειο η γενικα πριν ξεκινησουν τις σπουδες η καπακι μολις τις τελειωσουν να παρινουνε 6 μηνες η 1 χρονο "αδεια" και να ταξιδευουν....
οχι ολοι και οχι παντου αλλα παιζει πολυ...
εδω δεν ειναι εφικτο...απο την μια η πιεση της οικογενειας κλπ, παιζει ρολο για τους νεους και η στρατιωτικη θητεια κλπ....
"Δεν υπαρχει ΣΑΛΙΟ στις οικογενειες μετα τα φροντιστηρια του Λυκειου". Γιατι ντρεπομαστε να δουμε τον ελεφαντα στο δωματιο?
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
"Δεν υπαρχει ΣΑΛΙΟ στις οικογενειες μετα τα φροντιστηρια του Λυκειου". Γιατι ντρεπομαστε να δουμε τον ελεφαντα στο δωματιο?
κρυβεται....

ακομα και αν υπαρχει ρευστο, το κραταμε για τις σπουδες....
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.776
κρυβεται....

ακομα και αν υπαρχει ρευστο, το κραταμε για τις σπουδες....
Οι σπουδες σε αλλη πολη ειναι αλλο κονδυλι. Ας μην ξεχναμε οτι δεν παιρνουν φοιτητικο δανειο εδω τα παιδια οπως Αγγλια η ΗΠΑ, αφου δεν θα βρουν δουλεια μετα. Ρε συ μιλαμε για πικρα αν τυχουν δυο παιδια κοντα κοντα η διδυμα. Ο κοσμος ειναι στα καγκελα για χρονια.
 

ANASTAPAP

Member
Μηνύματα
198
Likes
908
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΟΠΟΥ ΠΕΤΑΕΙ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ..
"Δεν υπαρχει ΣΑΛΙΟ στις οικογενειες μετα τα φροντιστηρια του Λυκειου". Γιατι ντρεπομαστε να δουμε τον ελεφαντα στο δωματιο?
750 ευρώ έξοδα/μήνα για 2 παιδιά,εκ των οποίων το ένα δίνει πανελλήνιες,το άλλο δυο γλώσσες.Ούτε αθλήματα,ούτε μουσικά όργανα .όσοι βρίσκονται σε παρόμοια κατάσταση,καταλαβαίνουν...για να μορφώσεις παιδιά στην Ελλαδα σήμερα τείνει να καταντήσει ουτοπικό.Αν δε υπάρχουν και δάνεια,δεν το συζητώ.Για κάποιους βέβαια,είναι πιο εύκολo,γιατί πάντα ήταν.Περιττό να αναφέρω,πως για να βγαίνουν ταξίδια,για κάποιους από εμάς,έχουν καταργηθεί οι έννοιες: κομμωτήριο/καλλωπισμοί,ταβέρνες,ρουχισμός κλπ.Ο ελέφαντας στο δωμάτιο,όπως εύστοχα είπε η paefstra.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
Οι σπουδες σε αλλη πολη ειναι αλλο κονδυλι. Ας μην ξεχναμε οτι δεν παιρνουν φοιτητικο δανειο εδω τα παιδια οπως Αγγλια η ΗΠΑ, αφου δεν θα βρουν δουλεια μετα. Ρε συ μιλαμε για πικρα αν τυχουν δυο παιδια κοντα κοντα η διδυμα. Ο κοσμος ειναι στα καγκελα για χρονια.
το φανταζομαι...το ενδεχομενο να κανω οικογενεια το ειχα αποκλεισει εαν εμενα ελλαδα...δυστυχως η ευτυχως...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.776
750 ευρώ έξοδα/μήνα για 2 παιδιά,εκ των οποίων το ένα δίνει πανελλήνιες,το άλλο δυο γλώσσες.Ούτε αθλήματα,ούτε μουσικά όργανα .όσοι βρίσκονται σε παρόμοια κατάσταση,καταλαβαίνουν...για να μορφώσεις παιδιά στην Ελλαδα σήμερα τείνει να καταντήσει ουτοπικό.Αν δε υπάρχουν και δάνεια,δεν το συζητώ.Για κάποιους βέβαια,είναι πιο εύκολo,γιατί πάντα ήταν.Περιττό να αναφέρω,πως για να βγαίνουν ταξίδια,για κάποιους από εμάς,έχουν καταργηθεί οι έννοιες: κομμωτήριο/καλλωπισμοί,ταβέρνες,ρουχισμός κλπ.Ο ελέφαντας στο δωμάτιο,όπως εύστοχα είπε η paefstra.
Απο ολες τις οικογενειες που εχουν δυο αυτο ακουω, τα 750 για 2 χρονια τουλαχιστον για 2 παιδια. Αυτα εναι 15.000 και επονται καμια 30.000 το καθενα για σπουδες σε αλλη πολη για 4 χρονια αν ζεις επαρχια.
Κατα τα αλλα γιατι δεν τα στελνουν οι βλαχοελληνες ενα χρονο εξωτερικο "να βρουν το εαυτο τους"...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.301
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
και επονται καμια 30.000 το καθενα για σπουδες σε αλλη πολη για 4 χρονια αν ζεις επαρχια.
Το οποιο πάντως έχει να κάνει και με το ότι οι Έλληνες φοιτητές δε θελουν να εργαστούν και πολλοί ούτε καν να συγκατοικησουν. Ειδικα το θέμα της συγκατοικησης μου είναι ακατανόητο και
Κι εγω συγκατοικουσα και περασαμε πολυ ωραια. Και δουλευα.
Αλλες εποχες, ειχαμε περισσοτερη υπομονη με τους ανθρωπους.
 
Last edited by a moderator:

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.847
νομιζω οτι η κουβεντα εχει ξεφυγει.
και για να επανελθουμε στο θεμα.
ο κοσμος ταξιδευει.
και οι ελληνες ταξιδευουν.
Το κανουν αυτοι που τους αρεσουν τα ταξιδια ασχετως οικονομικων και αλλων λογων.
ειμαστε σε ενα ταξιδιωτικο φορουμ και μιλαμε οσοι ταξιδευουμε για οσους δε το κανουν.
ειναι σα να ρωτανε οι ψαραδες και οι κυνηγοί στα δικα τους φορουμ γιατι δε ψαρευει και γιατι δε κηνηγαει ο κοσμος.
και απαντω εγω που δε κανω ουτε το ενα ουτε το αλλο.
ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ.
δε ειναι ουτε θεμα οικονομικο ουτε παιδειας ουτε νοοτροπιας ουτε τοσοι αλλοι λογοι που ελέχθησαν.
κανω οσα ταξιδια μπορω οικονομικα και χρονικα.
σε οσα εχω κανει παντα το αεροπλανο ειναι γεματο και στο προορισμο παντα θα ακουσω ελληνικα να μιλανε αλλοι επισκεπτες σαν εμενα. αυτη τη στιγμη το φορουμ εχει
Online τώρα: 568 (Μέλη: 52, Επισκέπτες: 516)
λιγοι μιλανε πολλοι παρακολουθουν η αντλουν πληροφοριες
καπως ετσι ειναι και στα ταξιδια .
πολλοι πανε αλλα αθορυβα.
οσο για τους ελληνες . φυσικα και ταξιδευουν
σε καθε 3ημερο ειναι πρωτο θεμα στα καναλια η εξοδος των αθηναιων.
δε εχουν ολοι εξοχικα . πολλοι πληρωνουν ξενοδοχεια.
οσο για εξωτερικο καποια στιγμη ολοι το κανουν .
ισως στη αρχη με γραφειο και γκρουπ και αργοτερα μονοι τους η μονο με γραφειο γιατι βαριουνται ,θελουν παρεα, δε ξερουν γλωσσα κλπ.
Δε ταξιδευουν μονο οσοι δε τους αρεσουν τα ταξιδια.
 

zade

Member
Μηνύματα
157
Likes
688
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Διαβάζοντας όλες τις αναρτήσεις βλέπεις πάρα πολλές και διαφρετικές απόψεις και ιδέες. Αυτό που θα είχε πάντως ενδιαφέρον είναι να ξέραμε και τις ηλικίες αυτών που τις γράφουν διότι από τις λίγες σκόρπιες πληροφορίες που αναφέρει ο καθένας για τον εαυτό του εδώ συμπεραίνω ότι άλλοι είναι 40άρηες με παιδιά , άλλοι εργαζόμενοι με βασικό μισθό, κάποιοι άλλοι εισοδηματίες, υπάρχουν και συνταξιούχοι κλπ.

Κοινώς ο καθένας έχει μια γνώμη που διαμορφώνεται από τις περιστάσεις και τις συνθήκες του.

Εγώ είμαι ένας 30άρης που ταξιδεύει από 15 χρονών με τους δικούς του και έκανα το πρώτο μου ταξίδι μόνος όταν ήμουν 20 με δικά μου λεφτά. Έχω μια πάρα πολύ καλή δουλειά την οποία δεν κληρονόμησα από τους γονείς μου , μπορώ να λείψω σίγουρα 4 μήνες συνεχόμενους και δεν έχω ούτε παιδιά, ούτε κατοικίδια, ούτε κανέναν να φροντίσω πέραν του εαυτού μου. Ας πούμε ότι έχω ταξιδιωτική παιδεία και ταξιδιωτικές εμπειρίες. Ή καλύτερα ας πούμε ότι έχω τις ιδανικές συνθήκες για να κάνω τα γούστα μου, εν προωκειμένω να ταξιδεύω.

Όμως, υπάρχουν στην παρέα μου άτομα -αγόρια και κορίτσια- που έχουν τις ίδιες συνθήκες και περιστάσεις με εμένα, πιθανότατα μεγαλύτερη οικονομική δυνατότητα και ίσως και ακόμα λιγότερες υποχρεώσεις. Και όσες μα όσες φορές τους έχω πει να έρθουν μαζί μου, ποτέ δεν ακολούθησε κανένας. Άλλος γιατί νόμιζε ότι δεν μπορεί να λείψει από την εταιρία που είχε μαζί με την αδερφή του -η οποία τον παρότρυνε να πάει-, άλλος γιατί ήξερε ότι εάν έλειπε θα έβγαζε πολύ λιγότερα χρήματα (προσέξτε, όχι θα έμπαινε μέσα, απλώς δεν θα είχε τόσο μεγάλο κέρδος) άλλος γιατί δεν ήθελε να χάσει την βάφτιση του ανιψιού του κλπ. Μια φορά μάλιστα κάποιος μου είχε πει ότι δεν ήθελε να χάσει το πανηγύρι στο χωριό του που πηγαίνει από 2 χρονών και δεν το έχει χάσει ποτέ...

Καταλήγω λοιπόν στο συμπέρασμα ότι πέραν όσων αναφέρατε, είναι και θέμα προτεραιοτήτων. Δηλαδή και χρόνο να έχει κανείς και χρήμα, και υγεία και οτιδήποτε άλλο, εάν δεν είναι στις προτεραιότητές του, απλά δεν νομίζω ότι θα το κάνει.

Έχω παραιτηθεί από καλοαμειβόμενη δουλειά γιατί μου έκοψαν την άδεια, τα έχω σπάσει με εργοδότη γιατί δεν με άφηνε να φύγω και έχω χάσει αρκετές φορές χρήματα για να κάνω τα γούστα μου. Γιατί; Γιατί στο μυαλό μου, μια φορά θα είμαι 25 χρονών, μια φορά θα είμαι 29 , μια φορά θα είμαι 32 κλπ οπότε αν δεν το κάνω τώρα ίσως να μην μπορέσω να το ξανακάνω ποτέ. Δεν το βλέπουν όλοι έτσι -απολύτως σεβαστό- γιατί πολύ απλά δεν σκέφτονται όλοι με τον ίδιο τρόπο.

Καταλήγοντας λοιπό, ακόμα και άτομα που φαίνεται πως "τα χουν όλα λυμένα" δεν το κάνουν γιατί δεν το θεωρούν προτεραιότητα. Ίσως τελικά αυτό να είναι το πιο σημαντικό, όχι ο χρόνος ή το χρήμα.
 

vasilios

Member
Μηνύματα
55
Likes
105
Διαβάζοντας όλες τις αναρτήσεις βλέπεις πάρα πολλές και διαφρετικές απόψεις και ιδέες. Αυτό που θα είχε πάντως ενδιαφέρον είναι να ξέραμε και τις ηλικίες αυτών που τις γράφουν διότι από τις λίγες σκόρπιες πληροφορίες που αναφέρει ο καθένας για τον εαυτό του εδώ συμπεραίνω ότι άλλοι είναι 40άρηες με παιδιά , άλλοι εργαζόμενοι με βασικό μισθό, κάποιοι άλλοι εισοδηματίες, υπάρχουν και συνταξιούχοι κλπ.

Κοινώς ο καθένας έχει μια γνώμη που διαμορφώνεται από τις περιστάσεις και τις συνθήκες του.

Εγώ είμαι ένας 30άρης που ταξιδεύει από 15 χρονών με τους δικούς του και έκανα το πρώτο μου ταξίδι μόνος όταν ήμουν 20 με δικά μου λεφτά. Έχω μια πάρα πολύ καλή δουλειά την οποία δεν κληρονόμησα από τους γονείς μου , μπορώ να λείψω σίγουρα 4 μήνες συνεχόμενους και δεν έχω ούτε παιδιά, ούτε κατοικίδια, ούτε κανέναν να φροντίσω πέραν του εαυτού μου. Ας πούμε ότι έχω ταξιδιωτική παιδεία και ταξιδιωτικές εμπειρίες. Ή καλύτερα ας πούμε ότι έχω τις ιδανικές συνθήκες για να κάνω τα γούστα μου, εν προωκειμένω να ταξιδεύω.

Όμως, υπάρχουν στην παρέα μου άτομα -αγόρια και κορίτσια- που έχουν τις ίδιες συνθήκες και περιστάσεις με εμένα, πιθανότατα μεγαλύτερη οικονομική δυνατότητα και ίσως και ακόμα λιγότερες υποχρεώσεις. Και όσες μα όσες φορές τους έχω πει να έρθουν μαζί μου, ποτέ δεν ακολούθησε κανένας. Άλλος γιατί νόμιζε ότι δεν μπορεί να λείψει από την εταιρία που είχε μαζί με την αδερφή του -η οποία τον παρότρυνε να πάει-, άλλος γιατί ήξερε ότι εάν έλειπε θα έβγαζε πολύ λιγότερα χρήματα (προσέξτε, όχι θα έμπαινε μέσα, απλώς δεν θα είχε τόσο μεγάλο κέρδος) άλλος γιατί δεν ήθελε να χάσει την βάφτιση του ανιψιού του κλπ. Μια φορά μάλιστα κάποιος μου είχε πει ότι δεν ήθελε να χάσει το πανηγύρι στο χωριό του που πηγαίνει από 2 χρονών και δεν το έχει χάσει ποτέ...

Καταλήγω λοιπόν στο συμπέρασμα ότι πέραν όσων αναφέρατε, είναι και θέμα προτεραιοτήτων. Δηλαδή και χρόνο να έχει κανείς και χρήμα, και υγεία και οτιδήποτε άλλο, εάν δεν είναι στις προτεραιότητές του, απλά δεν νομίζω ότι θα το κάνει.

Έχω παραιτηθεί από καλοαμειβόμενη δουλειά γιατί μου έκοψαν την άδεια, τα έχω σπάσει με εργοδότη γιατί δεν με άφηνε να φύγω και έχω χάσει αρκετές φορές χρήματα για να κάνω τα γούστα μου. Γιατί; Γιατί στο μυαλό μου, μια φορά θα είμαι 25 χρονών, μια φορά θα είμαι 29 , μια φορά θα είμαι 32 κλπ οπότε αν δεν το κάνω τώρα ίσως να μην μπορέσω να το ξανακάνω ποτέ. Δεν το βλέπουν όλοι έτσι -απολύτως σεβαστό- γιατί πολύ απλά δεν σκέφτονται όλοι με τον ίδιο τρόπο.

Καταλήγοντας λοιπό, ακόμα και άτομα που φαίνεται πως "τα χουν όλα λυμένα" δεν το κάνουν γιατί δεν το θεωρούν προτεραιότητα. Ίσως τελικά αυτό να είναι το πιο σημαντικό, όχι ο χρόνος ή το χρήμα.
Θα συμφωνησω...οπως εγραψα και εγω σε αναρτηση μου οτι ειναι και θεμα νοοτροπιας και χαρακτηρα...εδω προσθετεις και τον παραγοντα "προτεραιοτητα"
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.666
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom