Γιατί δεν ταξιδεύει ο κόσμος;

tripakias

Member
Μηνύματα
7.966
Likes
12.006
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Διαβάζοντας όλες τις αναρτήσεις βλέπεις πάρα πολλές και διαφρετικές απόψεις και ιδέες. Αυτό που θα είχε πάντως ενδιαφέρον είναι να ξέραμε και τις ηλικίες αυτών που τις γράφουν διότι από τις λίγες σκόρπιες πληροφορίες που αναφέρει ο καθένας για τον εαυτό του εδώ συμπεραίνω ότι άλλοι είναι 40άρηες με παιδιά , άλλοι εργαζόμενοι με βασικό μισθό, κάποιοι άλλοι εισοδηματίες, υπάρχουν και συνταξιούχοι κλπ.

Κοινώς ο καθένας έχει μια γνώμη που διαμορφώνεται από τις περιστάσεις και τις συνθήκες του.

Εγώ είμαι ένας 30άρης που ταξιδεύει από 15 χρονών με τους δικούς του και έκανα το πρώτο μου ταξίδι μόνος όταν ήμουν 20 με δικά μου λεφτά. Έχω μια πάρα πολύ καλή δουλειά την οποία δεν κληρονόμησα από τους γονείς μου , μπορώ να λείψω σίγουρα 4 μήνες συνεχόμενους και δεν έχω ούτε παιδιά, ούτε κατοικίδια, ούτε κανέναν να φροντίσω πέραν του εαυτού μου. Ας πούμε ότι έχω ταξιδιωτική παιδεία και ταξιδιωτικές εμπειρίες. Ή καλύτερα ας πούμε ότι έχω τις ιδανικές συνθήκες για να κάνω τα γούστα μου, εν προωκειμένω να ταξιδεύω.

Όμως, υπάρχουν στην παρέα μου άτομα -αγόρια και κορίτσια- που έχουν τις ίδιες συνθήκες και περιστάσεις με εμένα, πιθανότατα μεγαλύτερη οικονομική δυνατότητα και ίσως και ακόμα λιγότερες υποχρεώσεις. Και όσες μα όσες φορές τους έχω πει να έρθουν μαζί μου, ποτέ δεν ακολούθησε κανένας. Άλλος γιατί νόμιζε ότι δεν μπορεί να λείψει από την εταιρία που είχε μαζί με την αδερφή του -η οποία τον παρότρυνε να πάει-, άλλος γιατί ήξερε ότι εάν έλειπε θα έβγαζε πολύ λιγότερα χρήματα (προσέξτε, όχι θα έμπαινε μέσα, απλώς δεν θα είχε τόσο μεγάλο κέρδος) άλλος γιατί δεν ήθελε να χάσει την βάφτιση του ανιψιού του κλπ. Μια φορά μάλιστα κάποιος μου είχε πει ότι δεν ήθελε να χάσει το πανηγύρι στο χωριό του που πηγαίνει από 2 χρονών και δεν το έχει χάσει ποτέ...

Καταλήγω λοιπόν στο συμπέρασμα ότι πέραν όσων αναφέρατε, είναι και θέμα προτεραιοτήτων. Δηλαδή και χρόνο να έχει κανείς και χρήμα, και υγεία και οτιδήποτε άλλο, εάν δεν είναι στις προτεραιότητές του, απλά δεν νομίζω ότι θα το κάνει.

Έχω παραιτηθεί από καλοαμειβόμενη δουλειά γιατί μου έκοψαν την άδεια, τα έχω σπάσει με εργοδότη γιατί δεν με άφηνε να φύγω και έχω χάσει αρκετές φορές χρήματα για να κάνω τα γούστα μου. Γιατί; Γιατί στο μυαλό μου, μια φορά θα είμαι 25 χρονών, μια φορά θα είμαι 29 , μια φορά θα είμαι 32 κλπ οπότε αν δεν το κάνω τώρα ίσως να μην μπορέσω να το ξανακάνω ποτέ. Δεν το βλέπουν όλοι έτσι -απολύτως σεβαστό- γιατί πολύ απλά δεν σκέφτονται όλοι με τον ίδιο τρόπο.

Καταλήγοντας λοιπό, ακόμα και άτομα που φαίνεται πως "τα χουν όλα λυμένα" δεν το κάνουν γιατί δεν το θεωρούν προτεραιότητα. Ίσως τελικά αυτό να είναι το πιο σημαντικό, όχι ο χρόνος ή το χρήμα.
Όχι μόνο θέμα προτεραιοτήτων αλλά και προτιμήσεων. Υπάρχουν άνθρωποι που δεν τους αρέσει να ταξιδεύουν, που το θεωρούν πεταμένα λεφτά, που και δώρο να τους κάνεις το ταξίδι δεν το δέχονται.

Κι ανάμεσα σε αυτούς τους ανθρώπους υπάρχουν πολλοί που ζούνε την κάθε στιγμή.
Και κάνουν αυτό που τους κάνει ευτυχισμένους.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Σήμερα μαζευα κατι πρώιμα κεράσια.. και βλέπω τωρα αυτό το άρθρο..

Ακρίβεια: «Φωτιά» οι τιμές σε λαϊκές, μανάβικα και σούπερ μάρκετ- Έως 18 ευρώ το κιλό τα κεράσια | LiFO

ερώτηση.. ποσα κεράσια πρεπει να μαζεψω για να πάω 4 βράδια Πράγα, 2 ατομα, με αεροπλάνο (οχι τρενο)..


Γιατί δεν ταξιδεύει ο κόσμος;; συχνά;; πόσο συχνά;; καθόλου;; 2 χρονια ειχαμε λοκνταουν..

Συνεχιζω να μαζευω κεράσια αλλά...

283970352_738284543841959_3919646894190416903_n.jpg


πλάκωσε και το αντιπαλο στρατόπεδο.. το ταγμα των χρυσοπράσινων σκαθαριών που προστιθενται στα δικά μου τα "σκαθάρια" (τεκνα) με αποτέλεσμα να καταναλώνονται πιο γρήγορα απο οτι συλλέγονται οπότε Πράγα ΓΙΟΚ..



283417625_406395897866656_3096199342326968009_n.jpg
 
Μηνύματα
12
Likes
111
Αφορμή για το θέμα αυτό είναι μια παρατήρηση ενός μέλους σε άλλο θέμα, για το κόστος των ταξιδιών, και κατά πόσον αυτά αποτελούν προνόμιο των λίγων.

Έχοντας κάνει πολλά ταξίδια, είμαι εντελώς πεπεισμένος ότι δεν πρόκειται ούτε για προνόμιο των λίγων, ούτε απαιτεί τίποτα εκπληκτικά χρήματα για να τα πραγματοποιήσεις. Απλώς έχω την αίσθηση ότι οι άνθρωποι χαλάνε πολλά χρήματα σε πράγματα που θεωρούν δεδομένα, που εγώ δεν τα χαλάω, και έτσι μου μένουν χρήματα για ταξίδια.

Εσείς τι πιστεύετε για το θέμα; οι έλληνες γενικά δεν ταξιδεύουν. Πιστεύετε ότι είναι καθαρά "οικονομικό" το θέμα ή είναι και θέμα νοοτροπίας;

Ακούω τις απόψεις σας επ'αυτού. :)
Και τα δύο είναι. Το πρώτο λιγότερο και το δεύτερο περισσότερο.
Κατά αρχήν είναι το άγνωστο νομίζουν ότι θα πάνε στη σελήνη. Οι άνω των πενήντα γενικά δεν έχουν καλή εξοικείωση με την τεχνολογία (internet & κινητό). Καθώς επίσης και με τις ξένες γλώσσες. Αυτά δεν τους δίνουν το έναυσμα να πάρουν την απόφαση για κάποιο ταξίδι στο εξωτερικό. Έστω Ευρώπη που δεν έχει πολλές διαδικασίες , διαβατήριο, βίζα κλπ.
Ο Έλληνας γενικά θέλει να νιώθει την ασφάλεια του χωριού του... Ανθρώπους που γνωρίζει και μπορεί να μιλήσει μαζί τους.
Τα χρήματα είναι δικαιολογία. Όπως γράφεις και ποιο πάνω, δίνοντας προτεραιότητα σε σημαντικά πράγματα, αποφεύγεις τις περιττές σπατάλες και έχοντας στο μυαλό σου κάποιο ταξίδι , κάνεις οικονομία. Και εσωτερικό τουρισμό να κάνεις πάλι θα ξοδέψεις.
Σχετικά με το υψηλό κόστος, να αναφέρω κάτι που θα έχετε παρατηρήσει, ότι περισσότερο κοστίζει αυτή τη στιγμή ένα αεροπορικό εισιτήριο για την Κέρκυρα παρά για την Ιταλία.
Προσωπικά προτιμώ πάντως να δω κάτι διαφορετικό και να έχω όμορφες αναμνήσεις.
 
Μηνύματα
12
Likes
111
Όχι μόνο θέμα προτεραιοτήτων αλλά και προτιμήσεων. Υπάρχουν άνθρωποι που δεν τους αρέσει να ταξιδεύουν, που το θεωρούν πεταμένα λεφτά, που και δώρο να τους κάνεις το ταξίδι δεν το δέχονται.

Κι ανάμεσα σε αυτούς τους ανθρώπους υπάρχουν πολλοί που ζούνε την κάθε στιγμή.
Και κάνουν αυτό που τους κάνει ευτυχισμένους.
Και εγώ έτσι νιώθω, ζω και φροντίζω να χαίρομαι την κάθε στιγμή.. Ναι είναι θέμα νοοτροπίας και εγώ το έχω συναντήσει. Κάνω δώρο στις 2 αδερφές μου τα εισητηρια και ποτέ δεν έχουν έρθει μαζί μου, έστω από περιέργεια. Πάντα υπάρχει μια δικαιολογία για κάποια υποχρέωση, για δουλειά, για τα παιδιά, για τα χρήματα. Και εμένα δεν μου περισσεύουν αλλά πάντα βρίσκω τρόπο να ικανοποιήσω την χαρά για ένα ακόμη ταξίδι.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εν τω μεταξυ οταν ειμασταν εμεις φοιτητες πηγαιναμε Κυκλαδες με 5.000 δρχ το δικλινο, σημερινα 15 ευρω και καναμε τα ακτοπλοικα κονφετι αν αλλαζαμε γνωμη και καθομασταν παραπανω στα νησια, κανεις δεν αλλαζε τοτε το εισιτηριο αλλα το πετουσε και εννοειται οτι τρωγαμε αλλα τοσα τη μερα αφου η μπυρα κοστιζε 2 ευρω σε μπαρ.
Ακουγομαστε σαν τους μπαρμπαδες "εγω στην ηλικια σου επιανα την πετρα και την εστιβα", ενω σημερα οι φοιτητες παλευουν να πληρωσουν τη ΔΕΗ, κατι που αν μας το ελεγαν τοτε θα γελουσαμε.
Στο μεταξύ το μεροκάματο ήταν πιο κάτω από τις 5000 που λες και διαψεύδεσαι από το ότι οι αριθμοί των Ελλήνων που ταξιδεύουν σήμερα (και ειδικά των νεων) είναι πολύ μεγαλύτεροι από τοτε. Αλλά στη φύση του ανθρώπου είναι να κάνει τη γριά και να λέει "πεινάει ο λαός, τα παλιά τα χρόνια τρωγαμε με χρυσά κουτάλια ".
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Στο μεταξύ το μεροκάματο ήταν πιο κάτω από τις 5000 που λες και διαψεύδεσαι από το ότι οι αριθμοί των Ελλήνων που ταξιδεύουν σήμερα (και ειδικά των νεων) είναι πολύ μεγαλύτεροι από τοτε. Αλλά στη φύση του ανθρώπου είναι να κάνει τη γριά και να λέει "πεινάει ο λαός, τα παλιά τα χρόνια τρωγαμε με χρυσά κουτάλια ".
Δε νομίζω να έχει ακούσει κανείς γριά να λέει ότι έτρωγε με χρυσά κουτάλια
Όντως μερικές δεκαετίες πριν ταξίδευες και με άδειες τσέπες κυρίως επειδή δεν έδινες αναφορά σε γονείς και δεν ήσουν τρομοκρατημένος και καλομαθημένος
Όντως υπήρξε μια εποχή που το χρήμα ήταν ευκολότερο
Όντως θα ενωθούν σήμερα συντάξεις και μισθοί παπούδων γονιών για να πάει το καμάρι ταξίδι
Όντως οι επιθέσεις πρέπει να έχουν και μια βάση
 

Alkisti

Member
Μηνύματα
22
Likes
93
Το μεγαλύτερο θέμα σαφώς και είναι η νοοτροπία. Σίγουρα το οικονομικό είναι θέμα που δεν περνά απαρατήρητο. Όμως αν κάνεις σωστή διαχείριση των χρημάτων σου μπορείς σιγά σιγά να πραγματοποιήσεις πολλά ταξίδια. Εμείς δε παίρνουμε delivery καφέ ή φαγητό..δεν ξοδεύουμε σε ρούχα..εγώ σαν γυναίκα δεν τρέχω να αγοράσω ότι καλλιντικο πλασάρουν οι διαφημίσεις. Ο άντρας μου δε βγαίνει για ποτά και μπύρες κάθε μέρα. Φυσικά και ζούμε όμορφα, δε νιώθω ότι στερουμαστε κάτι. Αντιθέτως τα ταξίδια μας πλούτισαν περισσότερο. Όσο για τη γεωγραφική θέση, νομίζω παίζει μικρό ρόλο τελικά. Τι να πουμε κι εμείς από τα Γιάννενα που όταν θέλουμε να ταξιδέψουμε πρέπει να φτάσουμε Αθήνα ή Θεσσαλονίκη. Πάντως αν ψάξεις σωστά, αν βάλεις προτεραιότητες, τα ταξίδια γίνονται και σίγουρα δεν ανήκουμε στην κατηγορία των πλουσίων.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δε νομίζω να έχει ακούσει κανείς γριά να λέει ότι έτρωγε με χρυσά κουτάλια
Όντως μερικές δεκαετίες πριν ταξίδευες και με άδειες τσέπες κυρίως επειδή δεν έδινες αναφορά σε γονείς και δεν ήσουν τρομοκρατημένος και καλομαθημένος
Όντως υπήρξε μια εποχή που το χρήμα ήταν ευκολότερο
Όντως θα ενωθούν σήμερα συντάξεις και μισθοί παπούδων γονιών για να πάει το καμάρι ταξίδι
Όντως οι επιθέσεις πρέπει να έχουν και μια βάση
Όντως σήμερα ταξιδεύουν πολλαπλασιοι Ελληνες, τα υπόλοιπα είναι να χαμε να λέγαμε.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.966
Likes
12.006
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Στο μεταξύ το μεροκάματο ήταν πιο κάτω από τις 5000 που λες και διαψεύδεσαι από το ότι οι αριθμοί των Ελλήνων που ταξιδεύουν σήμερα (και ειδικά των νεων) είναι πολύ μεγαλύτεροι από τοτε. Αλλά στη φύση του ανθρώπου είναι να κάνει τη γριά και να λέει "πεινάει ο λαός, τα παλιά τα χρόνια τρωγαμε με χρυσά κουτάλια ".
Το 2000 ο κατώτατος ήταν κάτι παραπάνω από 150.000 δραχμές το μήνα. Αλλά και τα δωμάτια δεν ήταν 15 ευρώ αλλά γύρω στις 8000-10.000 ένα της προκοπής δωμάτιο, όχι τίποτα το ιδιαίτερο. Τότε ενοικιαζόμενο δωμάτιο πολυτελείας έβρισκες με το κιαλι, σήμερα έχει πάρα πολλά. Επίσης τότε οι φόροι ήταν ελάχιστοι, τα έξοδα (ρεύματα, πετρέλαια κλπ.) λίγα, ο ανταγωνισμός μικρός και οι απαιτήσεις του κόσμου βασικές.

Σήμερα όλα αυτά έχουν αλλάξει. Οι φόροι και τα έξοδα έχουν πιάσει ταβάνι, ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος (ειδικά από την παραξενοδοχεια και τη βραχυχρόνια) και οι απαιτήσεις του κόσμου είναι πολλές φορές πέρα από κάθε λογική. Αναμενόμενο να έχουν ανέβει οι τιμές των καταλυμάτων, ειδάλλως θα ήταν καταδικασμένα σε κλείσιμο τα ελληνικά ξενοδοχεία ( πολλά δεν αντέχουν και κλείνουν).

Καμία σχέση το κέρδος για τα καταλύματα του 2000 με τα σημερινά κέρδη. Αν σήμερα δεν ταξίδευε περισσότερος κόσμος, όλοι θα ήμασταν για φυλακή. Και μεταξύ μας το ίδιο θα παθαιναμε αν δεν ειχαμε πολύ τουρισμό από το εξωτερικό.

Δυστυχώς τον Έλληνα τον έχουν ισοπεδώσει.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.920
Likes
40.748
Δεν ξερω κανεναν πιτσιρικα στα νιατα του να πηρε αποδειξη απο ξενοδοχειο, γιατι απλα δεν μεναμε σε ξενοδοχειο αλλα μεναμε σε παρανομα ενοικιαζομενα δωματια. Οποτε 5.000 χωρις αποδειξη ηταν το deal. Δωδεκανησα αυτο.
Σε Κυκλαδες ηταν μεχρι 8.000 χωρις αποδειξη, αλλιως 10.000. Εννοειται οτι δεν μας ενοιαζε η αποδειξη.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.966
Likes
12.006
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Δεν ξερω κανεναν πιτσιρικα στα νιατα του να πηρε αποδειξη απο ξενοδοχειο, γιατι απλα δεν μεναμε σε ξενοδοχειο αλλα μεναμε σε παρανομα ενοικιαζομενα δωματια. Οποτε 5.000 χωρις αποδειξη ηταν το deal. Δωδεκανησα αυτο.
Σε Κυκλαδες ηταν μεχρι 8.000 χωρις αποδειξη, αλλιως 10.000.
Τα μικρά ενοικιαζόμενα τότε πλήρωναν τεκμαρτό φόρο ( ένα συγκεκριμένο ποσό κάθε χρόνο για κάθε δωμάτιο) και δεν είχαν υποχρέωση έκδοσης αποδείξεων.

5.000 δεν υπήρχε τότε πουθενά. Εκτός κι αν μιλάς για τρωγλη ή περιοχή που δεν ήταν ιδιαιτέρως τουριστική.

Το 1995-1996 ναι, έβρισκες με 5000-6000, αλλά όχι το 2000.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.920
Likes
40.748
Τα μικρά ενοικιαζόμενα τότε πλήρωναν τεκμαρτό φόρο ( ένα συγκεκριμένο ποσό κάθε χρόνο για κάθε δωμάτιο) και δεν είχαν υποχρέωση έκδοσης αποδείξεων.

5.000 δεν υπήρχε τότε πουθενά. Εκτός κι αν μιλάς για τρωγλη ή περιοχή που δεν ήταν ιδιαιτέρως τουριστική.
Δωδεκανησα, με κατι σκυλοπνιχτες των 20 ωρων τι τουριστικη να ειναι :)
Μονο κατι ανεμελοι και αμερικανακια που πηγαιναν στους παππουδες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.499
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom