Γιατί δεν ταξιδεύει ο κόσμος;

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δεν ισχύει καθόλου αυτό που λες.
Οι καταστάσεις που περιγράφω είναι σούπερ προνομιακές.
Δεν ξέρω σε τι κύκλους κινείσαι, αλλά δυστυχώς η μεγάλη πλειοψηφία του κόσμου ούτε κατά διάνοια δεν έχει τα προνόμια που ανέφερα.
Και όχι, δεν έχουν καμία σχέση με Ταρζάν και Μογλη.
Ειλικρινά έχω σοκαριστεί με αυτό σου το post.
Με ποιανού τα λεφτά μεγαλώνουν τα μωρά/παιδιά στους κύκλους σου; Έκτος κι αν αρχίζουν τη δουλειά με το που γεννιούνται.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.713
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Με ποιανού τα λεφτά μεγαλώνουν τα μωρά/παιδιά στους κύκλους σου; Έκτος κι αν αρχίζουν τη δουλειά με το που γεννιούνται.
Τι σχέση έχει αυτό που λες με τα παραδείγματα που ανέφερα εγώ ως "πλάτες";
Καμία όμως.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Τι σχέση έχει αυτό που λες με τα παραδείγματα που ανέφερα εγώ ως "πλάτες";
Καμία όμως.
Πως δεν έχει σχέση; Τα έξοδα που κάνουν οι γονείς για ένα παιδί διαγράφονται; Από πότε αρχίζουν να μετρούν οι πλάτες;
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.392
Μα δεν έγινε αναφορά πουθενά για έξοδα που αφορούν παιδιά.
Όλα τα παραδείγματα αφορούν ενήλικη ζωή.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.713
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Πως δεν έχει σχέση; Τα έξοδα που κάνουν οι γονείς για ένα παιδί διαγράφονται; Από πότε αρχίζουν να μετρούν οι πλάτες;
Εγώ είχα γράψει αυτά και αναφερομουν φυσικά σε ενήλικες.
Το να τρέχει ένα παιδί επιχείρηση ή να εισπράττει απευθείας το ίδιο νοίκια από κάποιο ακίνητο δε νομίζω να στέκει καν νομικά.
Ρε συ τριπακια είπες κάτι εντελώς άστοχο και σχεδόν ειρωνικό, εντάξει, σε όλους μας έχει τύχει, μη το συνεχίζεις.
Ναι, απλά στην Ελλάδα είναι συνήθως αναπόφευκτο δυστυχώς αν θες μια basic ποιότητα ζωής.
Σημείωση: λέγοντας "πλάτες γονιών" δεν εννοούμε το άνευ όρων χαρτζιλικωμα.
Το να κληρονομήσεις μια οικογενειακή επιχείρηση ή το να δουλεύεις απλα σε αυτή είναι "πλάτες γονιών".
Το να εισπράττεις ένα νοίκι από ένα δυαρακι που σου παραχώρησαν είναι "πλάτες γονιών".
Το να κάνεις ένα μεταπτυχιακό που θα σε κάνει πιο ανταγωνιστικό στην αγορά εργασίας αν δε μπορείς να το χρηματοδοτήσεις ο ίδιος ή αν δεν πληρρεις τις προϋποθεσεις υποτροφίας συνήθως γίνεται και αυτό με "πλάτες γονιών".
Ακόμα και το πολύ "ταπεινό" του να μη πληρώνεις ο ιδιος νοίκι επειδή σου έχουν παραχωρήσει οι γονείς σου ένα σπίτι (η δική μου περίπτωση καλή ώρα) είναι "πλάτες γονιών".
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.019
Αυτό είναι το χειρότερο λάθος που μπορεί να κάνει κάποιος στη ζωή του. Να προγραμματίζει με τις πλάτες των γονιών του.
Δεν ξερω ποτε θα φανει αυτο το λαθος στη ζωη μου, αλλα με βαση τα ορθως λεγομενα της @underwater ολη μου τη ζωη υπηρχε η πλατη των γονιων μου που προσφεραν με το δικο μας μετρο ο,τι μπορουσαν και τι να πω, εφτασα τοσο χρονων κι ακομη δεν πληρωσα καποιο λαθος αλλα και κανενα παιδι. Απεναντιας τους ευγνωμονουμε για την ασφαλεια που εδωσαν στα παιδια τους και δεν βρεθηκαμε στα 19 με φοιτητικα δανεια. Η ιδια κασετα οπως εγγραφηκε παιζει τωρα και στον δικο μου γονεικο ρολο. Προσοχη, δεν λεω για spoil αλλα για ασφαλεια.
Πως δεν έχει σχέση; Τα έξοδα που κάνουν οι γονείς για ένα παιδί διαγράφονται; Από πότε αρχίζουν να μετρούν οι πλάτες;
Ναι διαγραφονται. Επιστρεφονται στην επομενη γενια οχι στην προηγουμενη.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εγώ είχα γράψει αυτά και αναφερομουν φυσικά σε ενήλικες.
Το να τρέχει ένα παιδί επιχείρηση ή να εισπράττει απευθείας το ίδιο νοίκια από κάποιο ακίνητο δε νομίζω να στέκει καν νομικά.
Ρε συ τριπακια είπες κάτι εντελώς άστοχο και σχεδόν ειρωνικό, εντάξει, σε όλους μας έχει τύχει, μη το συνεχίζεις.
Δεν είχα καμία διάθεση ειρωνείας. Ένα παιδί έχει το δικαίωμα να δουλεύει από τα 14 αν δεν θέλει να έχει τις πλάτες των γονιών του. Επίσης πολλά παιδιά μέχρι να κλείσουν τα 18 (ή και νωρίτερα) έχουν την τύχη να ευεργετηθούν με πολλά προνόμια/δεξιότητες/γνώσεις/ευκαιρίες που τους ανοίγουν το δρόμο για επαγγελματική επιτυχία ή για μια πιο εύκολη ζωή από άλλα που δεν τους έδωσαν (ή δεν τους βοήθησαν) καθόλου εφόδια και απλά τους έκαναν ένα μεταπτυχιακό δώρο αργότερα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.019
Δεν είχα καμία διάθεση ειρωνείας. Ένα παιδί έχει το δικαίωμα να δουλεύει από τα 14 αν δεν θέλει να έχει τις πλάτες των γονιών του. Επίσης πολλά παιδιά μέχρι να κλείσουν τα 18 (ή και νωρίτερα) έχουν την τύχη να ευεργετηθούν με πολλά προνόμια/δεξιότητες/γνώσεις/ευκαιρίες που τους ανοίγουν το δρόμο για επαγγελματική επιτυχία ή για μια πιο εύκολη ζωή από άλλα που δεν τους έδωσαν (ή δεν τους βοήθησαν) καθόλου εφόδια και απλά τους έκαναν ένα μεταπτυχιακό δώρο αργότερα.
Νομιζω οτι ανηκει στην κατηγορια "μαγικη σκεψη". Δεν ειχαν την "τυχη" αλλα το Κεφαλαιο που ακομη κι αν δεν αποτιμαται σε χρημα, λεγεται "πολιτιστικο Κεφαλαιο" και στην Ελλαδα λεγεται μπαρμπα Δημαρχο η Βουλευτη.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δεν ξερω ποτε θα φανει αυτο το λαθος στη ζωη μου, αλλα με βαση τα ορθως λεγομενα της @underwater ολη μου τη ζωη υπηρχε η πλατη των γονιων μου που προσφεραν με το δικο μας μετρο ο,τι μπορουσαν και τι να πω, εφτασα τοσο χρονων κι ακομη δεν πληρωσα καποιο λαθος αλλα και κανενα παιδι. Απεναντιας τους ευγνωμονουμε για την ασφαλεια που εδωσαν στα παιδια τους και δεν βρεθηκαμε στα 19 με φοιτητικα δανεια. Η ιδια κασετα οπως εγγραφηκε παιζει τωρα και στον δικο μου γονεικο ρολο. Προσοχη, δεν λεω για spoil αλλα για ασφαλεια.

Ναι διαγραφονται. Επιστρεφονται στην επομενη γενια οχι στην προηγουμενη.
Μα δεν θεωρώ κακές τις πλάτες. Απλά έγραψα από προσωπική εμπειρία πως είναι λάθος να στηρίζεσαι στις πλάτες των γονέων. Όχι πως είναι κακό να δέχεσαι τη βοήθεια/στήριξη τους. Και το θεωρώ λάθος γιατί κάποια στιγμή μπορεί να πάθουν κάτι (όπως στην δική μου περίπτωση) και να μην μπορούν να σε βοηθήσουν όπως θα ανέμενες. Οι κληρονομιές, τα ενοίκια και τα μεταπτυχιακά δεν φεύγουν φυσικά αλλά παύουν να είναι πλάτες άπαξ και περάσουν στο όνομα σου.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Νομιζω οτι ανηκει στην κατηγορια "μαγικη σκεψη". Δεν ειχαν την "τυχη" αλλα το Κεφαλαιο που ακομη κι αν δεν αποτιμαται σε χρημα, λεγεται "πολιτιστικο Κεφαλαιο" και στην Ελλαδα λεγεται μπαρμπα Δημαρχο η Βουλευτη.
Την τύχη να γεννηθούν σε τέτοιες οικογένειες εννοώ
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.019
Μα δεν θεωρώ κακές τις πλάτες. Απλά έγραψα από προσωπική εμπειρία πως είναι λάθος να στηρίζεσαι στις πλάτες των γονέων. Όχι πως είναι κακό να δέχεσαι τη βοήθεια/στήριξη τους. Και το θεωρώ λάθος γιατί κάποια στιγμή μπορεί να πάθουν κάτι (όπως στην δική μου περίπτωση) και να μην μπορούν να σε βοηθήσουν όπως θα ανέμενες. Οι κληρονομιές, τα ενοίκια και τα μεταπτυχιακά δεν φεύγουν φυσικά αλλά παύουν να είναι πλάτες άπαξ και περάσουν στο όνομα σου.
Η οικονομικου τυπου εκπαιδευση του παιδιου ειναι ευθυνη της οικογενειας. Αυτο εμαθα πολυ νωρις κανοντας μαθηματα στην Εβραικη κοινοτητα, που ειναι τεραστιοι παιδαγωγοι στα παιδια τους. Περιλαμβανει τη διαχειριση καθε οικονομικου παραγοντα σε καθε συνθηκη διατηρωντας ζωντανη την παραδοση της μαθητειας.
Το πεταμα στη θαλασσα απο τα 14 ειναι εκπαιδευση για τεμπεληδες γονεις, κατα τη γνωμη μου, που "βγηκε και δεν βγηκε" σαν τον Μεγαλο Περιπατο.
 
Last edited:

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.274
Likes
7.933
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Εγώ πάντως τα αεροπλάνα τα βλέπω τίγκα από Έλληνες όταν ταξιδεύω σε ευρωπαίους προορισμούς, και το Ελ Βενιζέλος επίσης. Η νέα γενιά με την βοήθεια των λοου Κος αλωνίζει την Ευρώπη ευχάριστα.
Καλό μεσημέρι και συγγνώμη για την σφήνα στις αναζητήσεις κάποιων, θα συμφωνήσω απόλυτα με τον tatooine, ο κόσμος, μεταξύ αυτών και νέοι Βεβαίως, βεβαίως , ταξιδεύουν σαν τρελοί, ειδικά μετά τα στραπάτσα των, capital controls, οικονομικής κρίσης (ας είναι καλά ο μεγάλος ηγέτης, ταξίδεψε σήμερα και εκείνος στο Παρίσι, προετοιμάζοντας την επάνοδο του !) και πανδημίας, αυτό αποδεικνύετε και απο την προσφορά θέσεων, και τιμών των εισιτήριων ! ....Αυτό. Και αποσύρομαι με «τσάκατσούκα» πασατέμπο ως αναγνώστης !
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.471
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom