Γιατί κανείς δεν πάει εκεί?

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
147
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κόσμου
Είναι κλασσικός προορισμός το Ουζμπεκιστάν και το Καζακστάν? :)
Πάντως το οικονομικο σίγουρα είναι ένα θέμα, αλλά όχι το μόνο. Θα βρεις πολλούς να έχουν πάει Τυνησία, αλλά ελάχιστους Λιβύη πχ. Πολλοί δυσκολεύονται να πάρουν την απόφαση για κάτι διαφορετικό από τους συνηθισμένους ταξιδιωτικούς προορισμούς. Θέλει περίσσοτερο διάβασμα, καλύτερη προετοιμασία, κλπ, άρα απευθύνεται σε μικρότερο κοινό.
 

tina

Member
Μηνύματα
81
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Αμστερνταμ ελπιζω!!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρικη
Νομιζω οτι το μεγαλυτερο προβλημα ειναι ο χρονος και το χρημα. Για εμενα τουλαχιστον αυτες ειναι οι αιτιες που δεν εχω κανει τοσο μακρυνα ταξιδια. Κι επιτα ο μεσος ανθρωπος (κι εγω μεσα) πρωτα θα επισκεφτει τα συνηθισμενα και μετα , αφου τα χορτασει, θα αρχισει να ψαχνεται για κατι διαφορετικο. Ολα εχουν την ωρα τους!!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.310
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
"Είναι κλασσικός προορισμός το Ουζμπεκιστάν και το Καζακστάν? :)"

Ναι, ξέρω πρακτορε'ιο στην Αθήνα που το κάνει 8-10 φορές το χρόνο και με μεγαλο'ύτσικη συμμετοχή. Μη λέμε ονόματα και κάνουμε και διαφήμιση. Μέχρι και ελληνικό τουρ στη Βόρειο Κορέα γίνεται σε πληροφορώ!
 

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντού..αρκεί να φεύγω
"Είναι κλασσικός προορισμός το Ουζμπεκιστάν και το Καζακστάν? :)"

Ναι, ξέρω πρακτορε'ιο στην Αθήνα που το κάνει 8-10 φορές το χρόνο και με μεγαλο'ύτσικη συμμετοχή. Μη λέμε ονόματα και κάνουμε και διαφήμιση. Μέχρι και ελληνικό τουρ στη Βόρειο Κορέα γίνεται σε πληροφορώ!

Εξαιτίας του ποστ του Γιώργου , θα ήθελα να ρωτήσω το εξής . Πειράζει αν γραψουμε ονόματα και κάνουμε διαφήμιση? Άλλωστε αυτή δεν είναι και η κεντρική ιδέα του όλου φόρουμ? Ανταλλάσσουμε εμπειρίες , πληροφορίες , καθοδηγούμε τους φίλους συνταξιδιώτες?Αν δηλαδή έχω πάει καπου με κάποιο πρακτορείο ή σε ένα ξενοδοχείο ή εστιατόριο και έχω περάσει σούπερ , πειράζει αν το πώ με όνομα διευθυνση κ.λ.π. Όπως επίσης και όταν φάω...μεγάλη πατάτα , να μην προφυλάξω τους υπόλοιπους ?
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Πηνελόπη, η δυσφήμηση οποιουδήποτε επαγγελματία οποιουδήποτε χώρου (και όχι μόνο του ταξιδιωτικού), απαγορεύεται πλέον στο travelstories λόγω νομικών θεμάτων που μπορεί να προκύψουν.
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντού για πάντα
Να κάνω μια λίγο διαφορετική ερώτηση, που σχετίζετε με τα παραπάνω;
Υπάρχει κάποιο μέρος που θα πηγαίνατε ΜΟΝΟ οργανωμένα με πακέτο και όχι ανεξάρτητα;

Εγώ όσο έχω σκεφτεί σενάρια για μέρη που θέλω να ταξιδέψω, το μόνο μέρος που δεν μπορώ να πάω μόνος μου, γιατί δεν υπάρχει τρόπος είναι η Ανταρκτική! Κατά τα άλλα δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιο άλλο που να προτιμώ να πάω οργανωμένα.

Αλήθεια, έχει πάει κανείς από εδώ Ανταρκτική;
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Εγώ όσο έχω σκεφτεί σενάρια για μέρη που θέλω να ταξιδέψω, το μόνο μέρος που δεν μπορώ να πάω μόνος μου, γιατί δεν υπάρχει τρόπος είναι η Ανταρκτική!
Και η Λαίκή Δημοκρατία της Κορέας θα συμπλήρωνα εγώ...
 

tania

Member
Μηνύματα
203
Likes
179
Επόμενο Ταξίδι
δεν ξέρω!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το επόμενο ταξίδι
Εκτός από την Ανταρκτική, δεν θα πήγαινα μόνη μου στον Αμαζόνιο.
 

darkpath

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
βορνεο
Ονειρεμένο Ταξίδι
μεξικο
Οσα μερη και να δεις παντα θα θελεις να δεις περισσοτερα...
Ειτε εντος, ειτε εκτος..
Συμφωνω με την αποψη των δυο-τριων ταξιδιων το χρονο,οσον αφορα το budget..
Δλδ μεγαλο πακετο για το μεγαλο ταξιδι και ενα-δυο μικροτερα για τα πιο κοντινα..
Η Ελλαδα εχει απιστευτα μερη να δει κανεις,,Αυτο δεν την κανει περισσοτερο ή λιγοτερο σημαντικη απο τις υπολοιπες χωρες..Βεβαια αν θελετε μια πιο κυνικη ματια-με την οποια θα συμφωνησω- δειτε στις εκδοσεις της lonely planet το παχος του βιβλιου-οδηγου που εχει η Ελλαδα σε σχεση με το παχος του Mαροκου ή του παχος της Κινας...
φυσικα και δεν χωρανε ολα σε ενα βιβλιο,αλλα η ιστορια ο πολιτισμος και η εκταση-αξιοθεατα μιας χωρας εχουν τον λογο..
Απλα,οταν μιλαμε για ανεξαρτητο ταξιδι λογικο ειναι να αναφερομαστε σε budget καταστασεις,οι οποιες με την σειρα τους οδηγουν σε αναλογου budget προορισμους...Καλη φαση η κρουαζιερα με το παγοθραυστικο στην Γροιλανδια και πολυ καλη φαση επισης το σαφαρι ηφαιστειων με αεροστατο στην Γαλλικη Πολυνησια ΑΛΛΑ,θελει χρονο και πολυυυυ χρημα..
μεχρι λοιπον να τα μαζεψεις αυτα τα φραγκα,πας μεχρι την Νορβηγια(για μια βδομαδα) ή τις ΒΑλεαριδες Νησους και αφηνεις τα πραγματικα μεγαλα για αργοτερα...

Θα ηθελα ομως να προσθεσω ενν ακομα βασικο παραγοντα:την παρεα.
εχει τυχει-παρα πολλες φορες,δυστυχως-να ταξιδευω μονος μου διοτι οι φιλοι/ες μου ειτε δεν ειχαν λεφτα,ειτε δεν ειχαν αδεια...οπως επισης και το ζευγαρι ειναι προβλημα,αν ο ενας θελει τροπικο και ο αλλος ερημο(λεμε τωρα)

αντε,αυτα να μην σας κουραζω...
γιαννης
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Υπάρχουν ταξίδια που μπορείς να κάνεις μόνος και άλλα που μπορείς μόνο οργανωμένα. Μετά από εκτενή έρευνα αγοράς, διαπίστωσα ότι τα περισσότερα ταξίδια είναι φτηνότερα όταν τα κάνεις οργανωμένα. Πάντα βέβαια, αν έχουν τις ίδιες υπηρεσίες. Συνήθως όταν ταξιδεύουμε μόνοι μας, δεν πάμε σε πολυτελή ξενοδοχεία, ούτε εστιατόρια, ούτε παίρνουμε προσωπικό ξεναγό και γιαυτό το ταξίδι μας βγαίνει φτηνότερο.
Τώρα για τους προορισμούς, επειδή ταξιδε'υω χρόνια, γνωρίζω πολύ καλά ότι πρακτορεία μπορεί να προσφέρουν και της Παναγιάς τα μάτια, αυτό δεν σημαίνει όμως ότι τα ταξίδια αυτά πραγματοποιούνται. Μεγάλο γραφείο της Αθήνας για παράδειγμα έκανε πέρσι τη Νέα Γουινέα την οποία διαφημίζει κάθε χρόνο και την οποία είχε πραγματοποιήσει τελευταία φορά πριν 20 χρόνια!

Υπάρχουν μικρότερα εναλλακτικά γραφεία, με εξαιρετικά ταξίδια στα μέρη που ενδιαφέρουν έναν ψαγμένο. Μπες στο www.kanon.gr για να πάρεις μια ιδέα.
Ελπίζω να μη θεωρηθεί διαφήμιση αυτό. Άλλωστε η δυσφήμιση τιμωρείται και όχι η διαφήμιση. Αν όμως προσβάλει το site, παρακαλώ να σβηστεί.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Υπάρχουν μικρότερα εναλλακτικά γραφεία, με εξαιρετικά ταξίδια στα μέρη που ενδιαφέρουν έναν ψαγμένο. Μπες στο www.kanon.gr για να πάρεις μια ιδέα.
Ελπίζω να μη θεωρηθεί διαφήμιση αυτό. Άλλωστε η δυσφήμιση τιμωρείται και όχι η διαφήμιση. Αν όμως προσβάλει το site, παρακαλώ να σβηστεί.
Δεν έχουμε κανένα πρόβλημα τα μέλη να δίνουν τέτοιες πληροφορίες, εννοείται ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.683
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom