Γιατί μας αρέσει η Γερμανία;

paefstra

Member
Μηνύματα
13.046
Likes
41.135
Και να φας ελάφι με βατόμουρα!!!!
Τετοια πες μου κι αρχιζει να βελτιωνεται η αποψη μου. Το σνιτσελ και τα λουκανικα δεν ειναι για πανω απο μια μερα για μενα ( ουτε το φαι καταφερε να με κερδισει την πρωτη φορα. Τιποτα, πραγματικα δεν εχω νιωσει πιο πολυ εξω απο τα νερα μου.)
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Φαγητο μην φας γερμανικο.εχει ολες τις κουζινες και γαλλικη και ιταλικη και οτι θες!
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.881
Likes
26.797

Η περιοχή στον μέλανα δρυμό έχει απίστευτη κουζίνα,φυσικά για τους λάτρεις της κρεατοφαγίας.
Είναι λάθος να μένουμε μόνο στο σνίτσελ και τα λουκάνικα.Ειδικά το σνίτσελ είναι πιο Αυστριακό
απ'ότι γερμανικό .Αλλά ένα Jäger Schnitzel (Γιέγκερ σνίτσελ) είναι νοστιμότατο.

Αν ποτέ βρεθείς προς τα εκεί δοκίμασε και αγριογούρουνο με δαμάσκηνα .
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τετοια πες μου κι αρχιζει να βελτιωνεται η αποψη μου. Το σνιτσελ και τα λουκανικα δεν ειναι για πανω απο μια μερα για μενα ( ουτε το φαι καταφερε να με κερδισει την πρωτη φορα. Τιποτα, πραγματικα δεν εχω νιωσει πιο πολυ εξω απο τα νερα μου.)
Η γερμανική κουζίνα είναι το σνίτσελ και τα λουκάνικα; σα να λέμε η ελληνική κουζίνα είναι το πιτόγυρο κι η μπουγάτσα...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.046
Likes
41.135
Η γερμανική κουζίνα είναι το σνίτσελ και τα λουκάνικα; σα να λέμε η ελληνική κουζίνα είναι το πιτόγυρο κι η μπουγάτσα...
Εχεις δικιο. Δοκιμασα και ενα γερμανικο γλυκο στο σπιτι γερμανιδας. Μεχρι να το φερει μου το εκθειαζε ως κατι παραδοσιακο και παρα πολυ σπεσιαλ. Εμφανιστηκε ενα ειδος ταρτας με μεγαλο υψος γεμισμενης με κρεμα. Η κρεμα ειχε απειρα αυγα και ηταν ελαφρως ψημενη απο πανω ενω το εσωτερικο σχεδον ωμο. Καταπια τις 2 πιο εφιαλτικες κουταλιες της ζωης μου γιατι με κοιταζε στα ματια. Μυριζε αυγα απο αποσταση 10 μετρων. Στεναχωρηθηκε παρα πολυ που αφησα το υπολοιπο κομματι αλλα ειλικρινα δεν θελω ουτε να το θυμαμαι. Εχω απωθησει απο τη μνημη μου πως το λενε.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εχεις δικιο. Δοκιμασα και ενα γερμανικο γλυκο στο σπιτι γερμανιδας. Μεχρι να το φερει μου το εκθειαζε ως κατι παραδοσιακο και παρα πολυ σπεσιαλ. Εμφανιστηκε ενα ειδος ταρτας με μεγαλο υψος γεμισμενης με κρεμα. Η κρεμα ειχε απειρα αυγα και ηταν ελαφρως ψημενη απο πανω ενω το εσωτερικο σχεδον ωμο. Καταπια τις 2 πιο εφιαλτικες κουταλιες της ζωης μου γιατι με κοιταζε στα ματια. Μυριζε αυγα απο αποσταση 10 μετρων. Στεναχωρηθηκε παρα πολυ που αφησα το υπολοιπο κομματι αλλα ειλικρινα δεν θελω ουτε να το θυμαμαι. Εχω απωθησει απο τη μνημη μου πως το λενε.
Πολύ φιλικά σου λέω ότι οι απόψεις σου περί γερμανικής κουζίνας στηρίζονται σε στερεότυπα . Κι εμένα έδωσε ριζογαλο η θεία μου στην κοπέλα μου αλλά δεν το θεώρησε αντιπροσωπευτικό της ελληνικής ζαχαροπλαστικής. Δωστης μια ευκαιρία της κουζίνας, δε μαγειρεύει ούτε ο Σόιμπλε ούτε ο Χιμλερ.
 
Last edited:
Μηνύματα
239
Likes
2.652
Αν και εκτός θέματος, @paefstra , να δώσεις κι άλλη ευκαιρία στη Γερμανία (για το Βερολίνο δεν το συζητώ, που έχει και φοβερά μουσεία που σε ενδιαφέρουν). Μπορεί να μην τη βάζω στο ύψος της Ιταλίας ή της Γαλλίας, που δύσκολα απογοητεύουν (βλ. περιοχές που ιδανικά θα ήθελα να επισκέπτομαι σε σχεδόν ετήσια βάση, αν είχα τον χρόνο και το χρήμα), αλλά στο επίπεδο UK και Πορτογαλίας (δηλαδή περιοχές που θέλω να κάνω αρκετά ακόμη ταξίδια για να τις χορτάσω). π.χ. η περιοχή στη Χαϊδελβέργη και πέριξ είναι πολύ όμορφη και θα αρέσει και στο παιδί σου (αν σωστά θυμάμαι). Και στο πρόγραμμά μου είναι κι άλλες περιοχές (Βαυαρία, Αμβούργο, Νυρεμβέργη, Δρέσδη...), για τις οποίες έχω ακούσει καλά λόγια. Και προφανώς και Αλσατία (Στρασβούργο, Κολμάρ, χωριουδάκια τύπου Ρίκβιρ), ναι, παραμυθένια περιοχή, όλες τις εποχές του χρόνου. Γούστα είναι αυτά, αλλά δεν νομίζω ότι η Κολωνία είναι ενδεικτική για όλη τη χώρα ή την ευρύτερη περιοχή.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.046
Likes
41.135
Ευχαριστω για την παροτρυνση για Γερμανια. Φαινεται πως τα γουστα μας ταιριαζουν @georgeant και @Παρίσακτος οποτε καποια στιγμη θα δωσω ευκιρια σε Στρασβουργο -Χαιδελβεργη. Για το Βερολινο επιφυλασσουμαι, η το λατρευουν η το μισουν οι περισσοτεροι.
Το προβλημα ειναι πως κι εγω εχω καποιες χωρες οπως ο @Παρίσακτος που ξερω πως αν παω θα περασω πολυ καλα. Ολες εκατσαν μεσα μου μ' αυτο τον τροπο μετα το δευτερο ταξιδι, ενα ειδος νοσταλγιας που ξερω οτι εχει περιορισει καπως τον ταξιδιωτικο μου χαρτη με επαναλαμβανομενα ταξιδια εκει. Αλλα δεν εκλαψα ουτε μερα, ουτε ευρω που ξοδεψα. Οταν βαζω σε ζυγαρια αλλα ενα ταξιδι σε Ιταλια, Γαλλια, Πορτογαλια, Ισπανια, Κατω Χωρες, την κρισιμη στιγμη που τσεκαρω τα ξενοδοχεια της Γερμανιας και βλεπω οτι θα περνουσα υπεροχα παλι σε μια απο τις παραπανω χωρες με τα ιδια χρηματα σε σχεση με Γερμανια, κανω πισω. Και ενω παω σε μουσεια ισως παραπανω απο τον μεσο ορο, τελικα διαλεγω με βαση την καλοπεραση τα μισα ταξιδια και λιγοτερο την περιεργεια. Φοβαμαι οτι αν συνεχισω να ειμαι τοσο καλοπερασακιας, θα θεωρησω ιδανικο ταξιδι εναν μηνα σε μια απο τις παραπανω χωρες και οχι κατι εξωτικο η εντυπωσιακα ακριβο οπως αυτα της Λιστας Τοπ 10 (και γι αυτο δεν γραφω στο αντιστοιχο θεμα, δεν ειναι αρκετα εντυπωσιακο ενα ταξιδι ενος μηνα στη Γαλλια η την Ιβηρικη κι ας ειναι πολυ ακριβο, αντιστοιχο με τα εξωτικα που αναφερονται στις λιστες συνηθως).
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Ευχαριστω για την παροτρυνση για Γερμανια. Φαινεται πως τα γουστα μας ταιριαζουν @georgeant και @Παρίσακτος οποτε καποια στιγμη θα δωσω ευκιρια σε Στρασβουργο -Χαιδελβεργη. Για το Βερολινο επιφυλασσουμαι, η το λατρευουν η το μισουν οι περισσοτεροι.
Το προβλημα ειναι πως κι εγω εχω καποιες χωρες οπως ο @Παρίσακτος που ξερω πως αν παω θα περασω πολυ καλα. Ολες εκατσαν μεσα μου μ' αυτο τον τροπο μετα το δευτερο ταξιδι, ενα ειδος νοσταλγιας που ξερω οτι εχει περιορισει καπως τον ταξιδιωτικο μου χαρτη με επαναλαμβανομενα ταξιδια εκει. Αλλα δεν εκλαψα ουτε μερα, ουτε ευρω που ξοδεψα. Οταν βαζω σε ζυγαρια αλλα ενα ταξιδι σε Ιταλια, Γαλλια, Πορτογαλια, Ισπανια, Κατω Χωρες, την κρισιμη στιγμη που τσεκαρω τα ξενοδοχεια της Γερμανιας και βλεπω οτι θα περνουσα υπεροχα παλι σε μια απο τις παραπανω χωρες με τα ιδια χρηματα σε σχεση με Γερμανια, κανω πισω. Και ενω παω σε μουσεια ισως παραπανω απο τον μεσο ορο, τελικα διαλεγω με βαση την καλοπεραση τα μισα ταξιδια και λιγοτερο την περιεργεια. Φοβαμαι οτι αν συνεχισω να ειμαι τοσο καλοπερασακιας, θα θεωρησω ιδανικο ταξιδι εναν μηνα σε μια απο τις παραπανω χωρες και οχι κατι εξωτικο η εντυπωσιακα ακριβο οπως αυτα της Λιστας Τοπ 10 (και γι αυτο δεν γραφω στο αντιστοιχο θεμα, δεν ειναι αρκετα εντυπωσιακο ενα ταξιδι ενος μηνα στη Γαλλια η την Ιβηρικη κι ας ειναι πολυ ακριβο, αντιστοιχο με τα εξωτικα που αναφερονται στις λιστες συνηθως).
Αφού λατρεύεις τα Μουσεία το Μόναχο είναι μονόδρομος πίστεψε με. Η Γλυπτοθήκη είναι το ομορφότερο μικρό Μουσείο του κόσμου, στο Lenbachhaus θα ερωτευτείς τον γερμανικό εξπρεσιονισμό και το κίνημα του γαλάζιου καβαλάρη, ένα μεγάλο μέρος της σύγχρονης ιστορίας μας βρίσκεται εκεί στην πόλη που αρεσκόταν να αποκαλείται η Αθήνα του Ισάρ.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.046
Likes
41.135
Αφού λατρεύεις τα Μουσεία το Μόναχο είναι μονόδρομος πίστεψε με. Η Γλυπτοθήκη είναι το ομορφότερο μικρό Μουσείο του κόσμου, στο Lenbachhaus θα ερωτευτείς τον γερμανικό εξπρεσιονισμό και το κίνημα του γαλάζιου καβαλάρη, ένα μεγάλο μέρος της σύγχρονης ιστορίας μας βρίσκεται εκεί στην πόλη που αρεσκόταν να αποκαλείται η Αθήνα του Ισάρ.
Κι ομως το εχω σκεφτει, μεχρι κι ενα απονενοημενο ακομη και στη Φρανκφουρτη που εχω εντοπισει πινακοθηκη των ενδιαφεροντων μου. Φετος η συλλογη μιλιων εχει ξεπερασει καθε προσδοκια, μπορει να καψω μερικα σε ταξιδι αστραπη μονο για μουσεια. Σιγουρα το να ξερεις οτι μπορεις να εχεις εισιτηρια με 50-60 ευρω ολο τον χρονο κανει ενα τετοιο ταξιδι καθολου παρατραβηγμενο, ενα 2ημερο για μουσεια. Το κανω που και που. Αν προκυψει και η καλοπεραση στη Γερμανια, θα αναθεωρησω, οπως το παθα με τη Γαλλια που δεν την ειχα περι πολλου. Περναω μια περιοδο που η περιεργεια παλευει με την αναγκη για καλοπεραση, ωραιο φαι, χαλαροτητα και οχι τοσο τρεξιμο να δω παρα πολλα.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom