Αστυπάλαια Για Αστυπαλαια ...

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.805
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Από ενοικίαση αυτοκινητου Αύγουστο πως πάμε?
Υπάρχει κάτι πριν αρχίσω το googlαρισμα?
α) Βεργούλης 22430 61351,
(β) Astycar 61263,
(γ) Κυράννος 61289,
(δ) Αγγελίδης 61087.
(ε) astypaleatours.gr (που μάλλον έχει συνεργασία με τον Αγγελίδη, εμείς κλείσαμε τελικά μέσω αυτού).

Άρχισε πάντως να παίρνεις τηλέφωνα γιατί εμείς που ψάχναμε την προηγούμενη εβδομάδα για τέλη Ιουλίου, στα 3 από τα 4 γραφεία μας είπαν ότι δεν είχαν πια τίποτα διαθέσιμο και τελικά βρήκαμε μέσω του astypaleatours.gr που για εκείνη την περίοδο του είχαν μείνει δύο...
 

rulakigo

Member
Μηνύματα
200
Likes
78
Επόμενο Ταξίδι
Vienna
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αγία Πετρούπολη,Ρωσσία
Λοιπόν παιδια για όσους ενδιαφέρονται για Αστυπάλαια αρχες Αυγούστου από ότι κατάλαβα θα γίνεται χαμός. Εγώ έμαθα την Τετάρτη τις ακριβείς ημερομηνίες της άδειας και ξεκίνησα τα τηλέφωνα. Πήρα 40 και μπορεί να λέω και λίγα. Μόνο ένα στούντιο βρήκα από 8-14 Αυγούστου στη χώρα με 70 ευρώ τη βραδιά. Καλύρερη τιμή μου είπε το κορίτσι δεν παίζει γτ ειναι φουλ σεζόν και ας ειναι πεταμένα λεφτά από την άποψη των δρομολογίων για το πρώτο και τελευταίο βραδυ. Αναγκαστικά το έκλεισα. Όπως επίσης ήθελα να πάω και Δονούσα 2 μέρες αλλά στις 14 Αυγούστου Κυριακή δεν είχε διαθεσιμα εισητήρια για Πειραιά ούτε από Δονούσα ούτε από Αστυπάλαια ούτε ατομικά, ούτε γι αυτοκίνητο. Η αλήθεια είναι ότι απογοητέυτικα για το θέμα της διαμονής, γτ δεν είχα τη δυνατοτητα της επιλογής. Έστω και τελευταία στιγμή πάντα έβρισκα οικονομικό δωμάτιο. Όπως επίσης γτ διαλέξαμε την Αστυπάλαια ως προοσρισμό χαλάρωσης και ξεκούρασης και από ότι φαίνεται θα γίνεται ένας πανικούλης. Ίδωμεν όμως. Καλή καρδιά. Άλλος για Αστυπάλαια??
 

Nota29

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σας!

Φέτος κλείσαμε με τον φίλο μου για αστυπάλαια 12 με 16 Αυγούστου ! Βρήκαμε και δωμάτιο ( http://www.astypalaia.com/accommodation/chora/provarma.php ευγενικότατη η κυρία Φρόσω) και θα ήθελα να ρωτήσω επειδή ακόμα δεν ξέρουμε αν θέλουμε να πάρουμε η όχι αμάξι, για αυτές τις μέρες θεωρείται πως είναι απαραίτητο ? :)

Τι εμπειρίες / εικόνες σας άφησε το νησί ??
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.953
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα σας!

Φέτος κλείσαμε με τον φίλο μου για αστυπάλαια 12 με 16 Αυγούστου ! Βρήκαμε και δωμάτιο ( http://www.astypalaia.com/accommodation/chora/provarma.php ευγενικότατη η κυρία Φρόσω) και θα ήθελα να ρωτήσω επειδή ακόμα δεν ξέρουμε αν θέλουμε να πάρουμε η όχι αμάξι, για αυτές τις μέρες θεωρείται πως είναι απαραίτητο ? :)

Τι εμπειρίες / εικόνες σας άφησε το νησί ??
Καλώς ήρθες @Nota29

Απο κει και πέρα, όσον αφορά το αμάξι το θεωρό απαραίτητο, όχι τόσο γιατί το νησί είναι μεγάλο, αλλα έχοντας ως θύμηση τις κάκιστες μετακινήσεις του.
Αν θέλεις να δεις και να γυρίσεις, φρόντισε να κλείσεις ένα αυτοκινητάκι (η μηχανή) απο τώρα.
Απο κει και πέρα σαν εμπειρίες τις καλύτερες και σαν εικόνες απίστευτες.
Το αγάπησα πολύ το νησί. Να ξέρεις ότι τυπικά και μόνο ανήκει στα Δωδεκάννησα. Είναι 100% Κυκλάδες!
Μια πανέμορφη χώρα - κόσμημα, πεντακάθαρες παραλίες κυρίως με βότσαλο, πολύ ζεστοί και φιλικοί άνθρωποι, και ένα κλίμα ευφορίας παντού. Έμεινα ενθουσιασμένος απο διαμονή, φαγητό, νυχτερινή ζωή, απ όλα γενικά, και είναι σίγουρο οτι θα ξαναπάω στο προσεχές διάστημα:)
 
Last edited by a moderator:

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Βρε ψηλεα κ που δεν εχεις παει πες μου;Δε θα σε λεω Κυκλαδες man αλλα island man. Λοιπον Αστυπαλαια εχω παει πριν αρκετα χρονια κ δεν ξερω αν το οδικο δικτυο ςχει βελτιωθει αλλα στη βορεια πλευρα του νησιου δεν πηγαιναν λεωφορεια κ ηταν χωματοδρομοι. Θεωρω το αυτοκινητο απαραιτητο. Η Χωρα ειναι απο τις ωραιοτερες του Αιγαιου ιδιως ψηλα στο Καστρο. Αν υπαρχει ακομα το θρυλικο Θαλασσοπουλι να πατε ημερησια εκδρομη στα δυο νησακια απεναντι την Κουνουπα κ την Καναπιτσα.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
Καλησπέρα σας!

Φέτος κλείσαμε με τον φίλο μου για αστυπάλαια 12 με 16 Αυγούστου ! Βρήκαμε και δωμάτιο ( http://www.astypalaia.com/accommodation/chora/provarma.php ευγενικότατη η κυρία Φρόσω) και θα ήθελα να ρωτήσω επειδή ακόμα δεν ξέρουμε αν θέλουμε να πάρουμε η όχι αμάξι, για αυτές τις μέρες θεωρείται πως είναι απαραίτητο ? :)

Τι εμπειρίες / εικόνες σας άφησε το νησί ??
Καταρχάς για τα δωμάτια. Είχαμε μείνει παλαιότερα. Καθαρά, περιποιημένα, θέα στην θάλασσα από ψηλά και πολύ καλή τιμή.
Αυτοκίνητο χρειάζεται. Εμείς είχαμε νοικιάσει τζιπάκι, γιατί για να πας στα καλύτερα σημεία πρέπει να διασχίσεις χωματοδρόμους.
Υπέροχη χώρα, πανέμορφο κάστρο, κρυστάλλινα νερά, πολύ ωραίο φαγητό και μακράν η πιο απογοητευτική προσέγγιση σε νησί. ( αν το καράβι φθάνει νύκτα)

Είναι 100% Κυκλάδες!
Εδώ διαφωνώ. Το 50% είναι Κυκλάδες και το άλλο 50% Δωδεκάνησα. :D
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Μπα κ μενα μονο Κυκλαδες μου φανηκε. Δεν ειχε καθολου τη Δωδεκανησιακη αρχιτεκτονικη.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Καλώς ήρθες @Nota29

Απο κει και πέρα, όσον αφορά το αμάξι το θεωρό απαραίτητο, όχι τόσο γιατί το νησί είναι μεγάλο, αλλα έχοντας ως θύμηση τις κάκιστες μετακινήσεις του.
Αν θέλεις να δεις και να γυρίσεις, φρόντισε να κλείσεις ένα αυτοκινητάκι (η μηχανή) απο τώρα.
Απο κει και πέρα σαν εμπειρίες τις καλύτερες και σαν εικόνες απίστευτες.
Το αγάπησα πολύ το νησί. Να ξέρεις ότι τυπικά και μόνο ανήκει στα Δωδεκάννησα. Είναι 100% Κυκλάδες!
Μια πανέμορφη χώρα - κόσμημα, πεντακάθαρες παραλίες κυρίως με βότσαλο, πολύ ζεστοί και φιλικοί άνθρωποι, και ένα κλίμα ευφορίας παντού. Έμεινα ενθουσιασμένος απο διαμονή, φαγητό, νυχτερινή ζωή, απ όλα γενικά, και είναι σίγουρο οτι θα ξαναπάω στο προσεχές διάστημα:)
Στην Αστυπάλαια πήγα το 2010. Δεν ξέρω πόσα μπορεί να έχουν αλλάξει στο οδικό δίκτυο από τότε, όμως προσωπικά θα σε συμβούλευα να σκεφτείς καλύτερα τη λύση μηχανάκι. Το οδικό δίκτυο δεν είναι μεγάλο κ σε μερικές από τις καλύτερες παραλίες όπως βατσες, καμινακια, κ Άγιος Ιωάννης πηγαίνουν χωματοδρομοι. Κ μάλιστα άσχημοι. Κατά τη γνωμη μου δεν αξιζει να ταλαιπωρησεις αμαξι κ κατ επεκταση να ταλαιπωρηθειτε κ εσεις. Καλυτερα μηχανακι...Στους οικισμούς (λιβάδι, χώρα, πέρα γυαλος κ μαλτεζανα) πάει κ λεωφορείο κ μάλιστα με άνετα δρομολόγια. Γενικά το νησί, αν και έχει μια άκρως πανέμορφη κ ατμοσφαιρική χώρα, το βρήκα μάλλον υπερτιμημένο. Παντως για 4 maximum 5 μέρες κ ειδικά για ζευγάρι είναι μια χαρά.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
Μπα κ μενα μονο Κυκλαδες μου φανηκε. Δεν ειχε καθολου τη Δωδεκανησιακη αρχιτεκτονικη.
Σε αυτό που γράφεις δεν διαφωνώ. Ανέφερα ότι είναι το μισό Κυκλάδες και το μισό Δωδεκάνησα από γεωλογικής απόψεως. Το Μέσα νησί είναι διαφορετικό από το Έξω.
 

Elgrec0

Member
Μηνύματα
95
Likes
112
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στα Μπαρ του Τσινάσκι L.A
Καλησπέρα! Πρώτος προορισμός φέτος η Αστυπάλαια στις αρχές του Σεπτέμβρη. Πριν μία εβδομάδα περίπου έκλεισα και τη διαμονή μας στο Βότσαλο . Μπορεί να μου δώσει κάποιος τα φώτα του σχετικά με την απόσταση έως τη χώρα; Μετά απο μία συζήτηση με έναν γνωστό μου που είχε πάει πριν 3 χρόνια περίπου μπορώ να πω πως φρίκαρα λίγο... Μου είπε πως χώρα-δωμάτιο είναι τουλάχιστον 20λεπτο με τα πόδια. Εγώ παρασύρθηκα γιατί ο γούγλης μου το έβγαζε περίπου 500μ, αλλά μάλλον δεν υπολόγισα τις ανηφόρες :haha::haha:. Αξίζει να αλλάξω δωμάτιο με κάτι πιο κεντρικό, οικονομικό πάντα, ας πούμε κοντά στο λιμάνι η λίγο πιο πάνω;
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ονειρεμένο Ταξίδι
Antarctica
Καλησπέρα! Πρώτος προορισμός φέτος η Αστυπάλαια στις αρχές του Σεπτέμβρη. Πριν μία εβδομάδα περίπου έκλεισα και τη διαμονή μας στο Βότσαλο . Μπορεί να μου δώσει κάποιος τα φώτα του σχετικά με την απόσταση έως τη χώρα; Μετά απο μία συζήτηση με έναν γνωστό μου που είχε πάει πριν 3 χρόνια περίπου μπορώ να πω πως φρίκαρα λίγο... Μου είπε πως χώρα-δωμάτιο είναι τουλάχιστον 20λεπτο με τα πόδια. Εγώ παρασύρθηκα γιατί ο γούγλης μου το έβγαζε περίπου 500μ, αλλά μάλλον δεν υπολόγισα τις ανηφόρες :haha::haha:. Αξίζει να αλλάξω δωμάτιο με κάτι πιο κεντρικό, οικονομικό πάντα, ας πούμε κοντά στο λιμάνι η λίγο πιο πάνω;
Καλά στα λέει ο φίλος, τόσο είναι!
Ο γούγλης σου βγάζει 500 μέτρα για την αρχή του οικισμού ουσιαστικά, για να φτάσεις όμως στο κεντρικό σημείο με τους μύλους κλπ θέλει τουλάχιστον 20 λεπτο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.666
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom