Αστυπάλαια Για Αστυπαλαια ...

Elgrec0

Member
Μηνύματα
95
Likes
112
Ταξίδι-Όνειρο
Στα Μπαρ του Τσινάσκι L.A
Σε ευχαριστώ πολύ! Μάλλον πρέπει να κλείσω κάποιο κεντρικότερο...
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Καλύτερα ναι, εκτός και αν πηγαίνετε χώρα με το αμάξι, εμείς Αύγουστο που πήγαμε βρίσκαμε πάρκινγκ
 

Elgrec0

Member
Μηνύματα
95
Likes
112
Ταξίδι-Όνειρο
Στα Μπαρ του Τσινάσκι L.A
Καλύτερα ναι, εκτός και αν πηγαίνετε χώρα με το αμάξι, εμείς Αύγουστο που πήγαμε βρίσκαμε πάρκινγκ

Όχημα θα νοικιάσουμε εκεί για 2-3 μέρες μόνο, ψάχνω κάπου μεταξύ λιμανιού-χώρας!
 

basiela

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,
Θα πάω διακοπές τον Αύγουστο στην Αστυπάλαια με το αγόρι μου και έχουμε ενα άγχος σχετικά με τα μεταφορικά δυστυχώς δεν θα έχουμε αμάξι και θα ήθελα να μάθω αν τα μεταφορικά ( λεωφορεία και το ταξί) διευκολύνουν κάπως την κατάσταση



ευχαριστωωωω
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.318
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα και καλώς ήρθες.
Δυστυχώς το συγκεκριμένο ζήτημα είναι από τα μεγαλύτερα προβλήματα του νησιού.
Ταξι έχει μόλις ένα, οτι πρωτοπρολάβει. Λεωφορείο υπάρχει, αλλά με πολύ αραιά δρομολόγια συγκεκριμένες ώρες.
Αν το χάσεις, μπορεί να χρειαστεί να περιμένεις 3 ώρες για να πας σε μια παραλία που θέλεις.
Αφού δε μπορείτε να έχετε μεταφορικό μέσο σου προτείνω τα εξής:

1. Βλέπεις τα δρομολόγια του λεωφορείου και προσαρμόζεις το πρόγραμμα σου ανάλογα.
2. Υπάρχουν βανάκια που πραγματοποιούν οργανωμένες ημερήσιες εκδρομές σε παραλίες του νησιού. Είναι μια λύση.
3. Επίσης ημερήσια αλλά με καΐκια, που πηγαίνει σε παραλίες οι οποίες δεν είναι προσβάσιμες οδικώς. Αξίζουν!
 

basiela

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Καλησπέρα και καλώς ήρθες.
Δυστυχώς το συγκεκριμένο ζήτημα είναι από τα μεγαλύτερα προβλήματα του νησιού.
Ταξι έχει μόλις ένα, οτι πρωτοπρολάβει. Λεωφορείο υπάρχει, αλλά με πολύ αραιά δρομολόγια συγκεκριμένες ώρες.
Αν το χάσεις, μπορεί να χρειαστεί να περιμένεις 3 ώρες για να πας σε μια παραλία που θέλεις.
Αφού δε μπορείτε να έχετε μεταφορικό μέσο σου προτείνω τα εξής:

1. Βλέπεις τα δρομολόγια του λεωφορείου και προσαρμόζεις το πρόγραμμα σου ανάλογα.
2. Υπάρχουν βανάκια που πραγματοποιούν οργανωμένες ημερήσιες εκδρομές σε παραλίες του νησιού. Είναι μια λύση.
3. Επίσης ημερήσια αλλά με καΐκια, που πηγαίνει σε παραλίες οι οποίες δεν είναι προσβάσιμες οδικώς. Αξίζουν!
Αρχικά σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου

Τα δρομολόγια η αλήθεια είναι ότι τα ψάχνω αλλά εχω δυσκολευτεί γτ δεν τα έχουν ανανέωση από όσο εχω ψάξει
Όσο για τα βανακια δεν το ήξερα σε ευχαριστώ πολύ θα ψάξω περαιτέρω πληροφορίες
 
Last edited by a moderator:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.318
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Αρχικά σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου

Τα δρομολόγια η αλήθεια είναι ότι τα ψάχνω αλλά εχω δυσκολευτεί γτ δεν τα έχουν ανανέωση από όσο εχω ψάξει
Όσο για τα βανακια δεν το ήξερα σε ευχαριστώ πολύ θα ψάξω περαιτέρω πληροφορίες
Τίποτα, ότι χρειαστείς.
Το αξιοπερίεργο είναι ότι είχα να πάω στο νησί από το 2009, πήγα το 2018, και διαπίστωσα ότι ελάχιστα έχουν αλλάξει. Αυτό σε αρκετά θέματα είναι πολύ καλό, σε άλλα πάλι όχι.
Η πρόσβαση συνεχίζει να είναι δύσκολη. Η σύνδεση με άλλα νησιά επίσης.
Οι μετακινήσεις εντός νησιού κακές.
Η διαμονή του ακριβή.
Όπως και να χει το νησάκι είναι θαυμάσιο κι έχει πολλά να προσφέρει στον επισκέπτη.

Τα δρομολόγια θα τα βρεις με το που κατέβεις στη χώρα ή στο Πέρα Γιαλό. Είναι τοιχοκολλημένα παντού.
Αυτό με τα βανάκια ούτε εγώ το ήξερα. Μας είχε κανονίσει το ξενοδοχείο που μείναμε πέρυσι, για να έρθουν να μας πάρουν από το λιμάνι, και κατά τη διαδρομή μας ενημέρωσαν για τις συγκεκριμένες εκδρομές στις παραλίες. Θα τη βρεις και αυτή τη πληροφορία πολύ εύκολα ;)
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Πότε πας ;
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
στα βασικα αντε και μεταφέρεσαι με λεωφορεια.... Εμεις ειχαμε οχημα, αλλα λιγο που τα ειδα....δεν ειχε τρελη συχνοτητα αλλα ειχε μεχρι καποια λογικη ωρα.
Παίζει και οτοστοπ απο οτι προσεξα περσι......

Σε καποιες απομακρυσμένες παραλίες που εχουν και χωματοδρομους κ.τ.λ θα είναι δύσκολο ως απιθανο να φτασεις.

Διαμονη εμεις ειχαμε κλεισει απο Μαιο για να βρουμε φτηνα. Αξιζει να μεινεις μες την χωρα, οχι σε γυρω οικισμους., ειδικα αν δεν υπαρχει οχημα.

Το νησι ειναι και πετ φριεντλι, το αναφερω για μελλοντικους αναγνωστες!
 

Alkaios93

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Καλησπέρα σας,

Σκεφτόμασταν με τους φιλους μου που μαστε αντροπαρέα να πηγαίναμε διακοπές Αστυπάλαια τέλος Ιούλη.Από ό,τι έχω ακούσει το στυλ εκεί είναι προς το alternative.Ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποια νυχτερινή ζωή ,να είναι χαλαρή αλλα να μαζεύει κόσμο στο όρθιο σε κάποιο μπαρ(αν υπάρχει) ,για ποτάκι αργά το βράδυ.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.318
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Σκεφτόμασταν με τους φιλους μου που μαστε αντροπαρέα να πηγαίναμε διακοπές Αστυπάλαια τέλος Ιούλη.Από ό,τι έχω ακούσει το στυλ εκεί είναι προς το alternative.Ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποια νυχτερινή ζωή ,να είναι χαλαρή αλλα να μαζεύει κόσμο στο όρθιο σε κάποιο μπαρ(αν υπάρχει) ,για ποτάκι αργά το βράδυ.
Καλησπέρα και σε σένα.
Η Αστυπάλαια για τα δεδομένα της ως μικρό νησί έχει αξιοπρεπέστατη νυχτερινή ζωή, που πολλές φορές (μάλλον όχι φέτος) μπορεί να φτάσει ως το ξημέρωμα. Βεβαίως και υπάρχουν μπαράκια (αγαπημένο δικό μου το Άρτεμις), καφέ/μπαρ με live μουσική και πιο μικρό κόσμο, καφενείο τύπου Αμοργού επίσης με Live μουσική και όλα όσα μπορεί να βρει κανείς σε πιο εναλλακτική μορφή όπως λες, αν και δε ξέρω πως ακριβώς εννοείς τον όρο.
Δεν είναι σίγουρα Μύκονος ή Πάρος αλλά ναι, για τέτοιο νησί δεν έχεις παράπονο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.215
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom