Αστυπάλαια Για Αστυπαλαια ...

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Τόσο κάνει?? Αν είναι δυνατόν!!!!!

Πάντως εγώ δεν θεωρώ ότι η Αστυπάλαια έχει και τόσο φοβερές παραλίες...
Ε ναι... Ηράκλειο-Κάρπαθος 7 ώρες (αν σκεφτείς και τη σεζόν μπορεί και παραπάνω) συν Κάρπαθος-Ρόδος 4,5+ = 11,5...χωρίς τη συνέχεια, ε;

Για όσους δεν τρελαίνονται με τις κλασσικές "τροπικές" αμμουδιές και τις απέραντες παραλίες, ας λάβουν υπόψη τους ότι η Αστυπάλαια έχει ωραία νερά και πολύ ωραίο βυθό.
Αν κάποιος δε, έχει τη δυνατότητα για φουσκωτάκι, τότε είναι τέλεια.
Ε καλά, ωραίο βυθό έχουν όλα τα Δωδεκάνησα, ιδίως αν έρχεσαι απο Κρήτη και ειδικά αν έχεις εξερευνήσει τη νότια Κρήτη, πόοοοσο να εντυπωσιαστεί κανείς;
Αν είναι να πάρεις και φουσκωτό -και το ένα και το άλλο- για να κάνεις το ταξίδι ενδιαφέρον, πάει μακριά η βαλίτσα (πιστεύω).

Δεν έχεις παρά να συμβουλευτείς τα δρομολόγια των πλοίων, όταν βγουν. Η ταλαιπωρία είναι σίγουρη πάντως. Εδώ, από Πειραιά και τα είδα όλα. Ήταν βέβαια και το πλοίο της εταιρίας Αγούδημος :mad:.
Δρομολόγιο άλλο απο αυτό που λέω απο Κρήτη, δεν υπάρχει. Απλά όταν βγούν τα δρομολόγια, θα δεί ποιες μέρες έχει και τις ώρες αναχωρήσεων (που τώρα επειδή είναι Απρίλιος αλλάζουν), δεν αλλάζει η διάρκεια του ταξιδιού, δυστυχώς. Τότε σημαίνει ότι θα έκανε και το Ηράκλειο-Κάρπαθος σε 4 ώρες αντί για 7, πράγμα αδύνατον, εκτός αν μπεί BlueStar!! :shock:

Πάντως δεν ξέρω αν σε συμφέρει η ταλαιπωρία με πλοίο (εκτός αν τρελαίνεσαι για την εμπειρία-παλιό-σάπιο πλοίο-καλοκαίρι-πανικός κλπ) και δεν ξέρω και αν συμφέρει και απο οικονομικής πλευράς. Γιατί δεν ελέγχεις λίγο τις πτήσεις Ηράκλειο-Ρόδος;
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
Ε καλά, ωραίο βυθό έχουν όλα τα Δωδεκάνησα, ιδίως αν έρχεσαι απο Κρήτη και ειδικά αν έχεις εξερευνήσει τη νότια Κρήτη, πόοοοσο να εντυπωσιαστεί κανείς;
Αν είναι να πάρεις και φουσκωτό -και το ένα και το άλλο- για να κάνεις το ταξίδι ενδιαφέρον, πάει μακριά η βαλίτσα (πιστεύω).
Δεν έχουν ωραίο βυθό όλα τα Δωδεκάνησα (πχ. ο σχεδόν κατεστραμμένος βυθός της Λέρου. Από ποιούς άραγε?) και κάποια Δωδεκάνησα σαφώς υπερτερούν από άλλα.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση συζητάμε όμως μόνο για την Αστυπάλαια και το σχόλιό μου ήταν συμπλήρωμα σε αυτό της coco_ για τις παραλίες. Για όποιον σχετικά ενδιαφερόμενο και όχι μόνο για το φίλο μας από την Κρήτη. Υπάρχουν άνθρωποι που δεν ενδιαφέρονται για τις παραλίες, αλλά μόνο για τα νερά (πχ. εγώ).

Όσο για το τί μπορεί να θέλει να κάνει ο καθένας στις διακοπές του, είναι καθαρά προσωπικό θέμα. Και αυτοί που θα πάρουν το φουσκωτό τους, τον όποιο εξοπλισμό για το χόμπι τους, αυτοί που θα κουβαλήσουν ό,τι θεωρούν απαραίτητο για να κάνουν κάμπινγκ ή αυτοί που δε θα πάρουν απολύτως τίποτα μαζί τους παρά μόνο το μαγιό τους (ή και όχι), δε θεωρώ ότι "πάνε κάπου κοντά ή μακριά τη βαλίτσα", αλλά κάνουν αυτό που τους ευχαριστεί.

Το πόσο ενδιαφέρον μπορεί να είναι το ταξίδι κάποιου, εξαρτάται από το πόσο καλύπτονται τα ταξιδιωτικά θέλω και ανάγκες του.
 

xrist0s4

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αστυπαλαια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Μου φαινετε θα νοικιασω ενα ποδηλατο θαλασσης κ θα τραβηξω ευθεια απο κρητη μα πιο γρηγορα θα φτασω! Σοβαρα οσο πιο πολυ ψαχνω τοσο πιο πολυ απογοητευομαι,ταλαιπορια σκετη και αεροπορικος ειναι στα αυτια,εκτος αν παω απο σητεια που ειναι πιο οικονομικα αλλα κ παλι....Το αλλο που σκευτομαι ειναι απο πειραια...εχω καιρο ακομα θα δειξει! Σας ευχαριστω ολους για τη βοηθεια κ το ενδιαφερον! :D:D:D
 

Kostas.b

Member
Μηνύματα
15
Likes
11
Αν και λιγο καθυστερημενα θα προσπαθησω να σου δωσω μια λυση στο προβλημα μεταβασης στην Αστυπαλαια απο το Ηρακλειο.

Καθημερινα λοιπον η Hellenic seaways εχει ταχυπλοο απο Ηρακλειο για Σαντορινη.Απο την Σαντορινη απο τα μεσα Ιουνη εως και τις αρχες Σεμπτεβρη καθε Παρασκευη μεσανυχτα ο Διαγορας των bluestar ferries περναει απο εκει κανοντας το δρομολογιο Πειραιας-Σαντορινη-Αστυπαλαια-Καλυμνος-Κω-Νισυρο-Τηλο-Ροδο-Καστελοριζο και το αντιστροφο.

Η Αστυπαλαια εχει μια πανεμορφη χωρα με λιγα μπαρακια αρκετα φαγαδικα πολλα και καλα καταλληματα ειναι ησυχο νησι και οι παραλιες της ειναι απο μετριες εως συμπαθητικες.Αυτες που ξεχωρισα ειναι τα Καμινακια το Μπλε λιμανακι και ο Αι Γιαννης με αρκετα δυσκολη προσβαση.Εκπληκτικα νερα εχει ο Κουτσομυτης αλλα και ο Κωνοπας,νησακια δηλαδη που πας μονο με το καραβακι.

Η Αστυφαγεια στην Μαλτεζανα ειναι για μενα το top εστιατοριο της Αστυπαλαιας με πολυ καλα φαγητα.Το καφενειο του μουγγου στο κεντρο της χωρας ειναι must για καφε και φωτο και το ζαχαροπλαστειο στην κατηφορα του περα γυαλου απο την χωρα εχει φοβερα γλυκα.

Ελπιζω να βοηθησα.
 

rulakigo

Member
Μηνύματα
200
Likes
78
Επόμενο Ταξίδι
Vienna
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αγία Πετρούπολη,Ρωσσία
Καλημέρα σε όλους.
Μπορεί κάποιος να μου πει τί παίζει στο νησί το 15Αύγουστο?? Γίνεται ο γνωστός χαμός?? Δυστυχώς ο αγαπημένος μου παίρνει άδεια την εβδομάδα του 15Αύγουστου. Συνήθως την εβδομάδα πριν το 15Αύγουστο συγκεκριμένα. Ένας λόγος που διαλέξαμε την Αστυπάλαια είναι γτ πιστέψαμε ότι δε θα γίνεται το αδιαχώρητο όπως σε άλλα νησιά. Είχαμε σκεφτεί και τη Φολέγανδρο στην αρχή, αλλά καταλήξαμε εδώ. Θέλουμε χαλάρωση και ηρεμία. Ας δώσει κάποιος τα φώτα του, ευχαριστώ!!
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
12/10/1944
Καλή σου μέρα! Και πολύ σωστά πιστέψατε! Μην ανησυχείς για τον κόσμο σε Αστυπάλαια! Είχα πάει την πρώτη βδομάδα του Αυγούστου το 2012 κ κυμαινόταν σε πολύ νορμάλ επίπεδα. Να φανταστείς πέρσι στη Σέριφο τέλη Ιουλίου είχε τον πενταπλάσιο κόσμο! Σε καμία περίπτωση δεν λες ότι γίνεται το αδιαχώρητο, τουναντίον ο κόσμος απλά δημιουργεί μια όμορφη ατμόσφαιρα τα βράδια καθώς κ στις παραλίες τα μεσημέρια (ενώ τους λοιπούς μήνες μπορεί να είναι από ελάχιστος έως κ ανύπαρκτος, πράγμα που ίσως δεν είναι κ ό,τι καλύτερο για 1 ζευγάρι που ψάχνει έστω στοιχειώδη ζωή!). Μόνο σε κάποιες πολύ μικρές παραλίες (π.χ. Τζανάκια) ίσως να έχει πολύ κόσμο (καθότι η παραλία είναι κ μια σταλίτσα) αλλά κ πάλι σε συγκεκριμένες ώρες, δλδ θα αποφύγετε τον πανίκο αν πάτε σχετικά νωρίς το πρωί ή αργούτσικα το απόγευμα. Υπάρχουν παραλίες με ελάχιστο κόσμο ακόμη κ τον Αύγουστο (π.χ. Άγιος Βασίλειος δίπλα στο Λιβάδι, Στενό στα μέσα του νησιού, Βάτσες κτλ). Κάτι άλλο που θα πρέπει να προσέξετε είναι να κλείσετε από νωρίς (τουλάχιστον 1-2 μέρες νωρίτερα) θέση για τη βαρκούλα που πάει ημερήσια στα ακατοίκητα νησάκια Κουτσομύτη κ Κουνούπα (με τα εκπληκτικά νερά). Αξίζουν τον κόπο με 1000, αλλά αφενός λόγω κόσμου κ μεγάλης ζήτησης τον Αύγουστο, αφετέρου λόγω καιρού (κάποια μέρα μπορεί να φυσάει ανάποδα κ να μην πηγαίνει) θα πρέπει να έχετε προνοήσει εγκαίρως. Να περάσετε υπέροχα στο πανέμορφο αυτό νησί!
 

rulakigo

Member
Μηνύματα
200
Likes
78
Επόμενο Ταξίδι
Vienna
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αγία Πετρούπολη,Ρωσσία
Eleva σε ευχαριστώ πολύ!! Απ' ότι έχω καταλάβει το νησί έχει ιδιαίτερη ατμόσφαιρα. Αν μπορείς όμως πες μου και κάτι άλλο. Μόνο η blue star πάει στο νησί απο Πειραιά?? Είδα τις ώρες των δρομολογίων κ κάπως μου ήρθε.... μα τί ανάποδες ώρες είναι αυτές?? Να φτάνεις 3-4 το πρωί??
Επίσης έχεις να προτείνεις κάποιο κατάλυμα σε μια τμή της τάξεως των 70 ευρώ το πολύ?? Είδα το άσπρο μπλε και ξετρελάθηκα αλλά 90 ευρώ :eek:?? Θέλω να χαζεύω ανεμπόδιστα αυτήν την υπέροχη θέα προς το κάστρο όσο θα βρίσκομαι στο δωμάτιο. Με μάγεψε ;)
Ευχαριστώ πολύ :)
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
12/10/1944
Ναι δυστυχώς (λόγω κούρασης κ ταλαιπωρίας) ή ευτυχώς (λόγω κέρδους της ημέρας κ ίσως κ της πρώτης διαμονής) αυτά ήταν κ τότε τα δρομολόγια του μπλου σταρ. Δεν γνωρίζω αν πάει άλλη εταιρία, μου φαίνεται δύσκολο αλλά κ να πάει, ίσως να πρόκειται για τοπικό δρομολόγιο από έτερο νησί (π.χ. Κάλυμνο) ..ψάξε το πάντως, δεν χάνεις κάτι. Εάν δεν έχετε μέσο, μην ανησυχείς θα περάσει λεωφορείο εκείνη την ώρα να σας πάει χώρα ή Πέρα γυαλό (το λιμάνι για πλοία από Πειραιά τα τελευταία χρόνια βρίσκεται στο Άγιο Άντρεα που είναι απομονωμένη περιοχή του νησιού). Εμείς είχαμε κάνει μία υπέροχη βόλτα θυμάμαι το ξημέρωμα, είχαμε δει τη φοβερή ανατολή, τσιμπήσαμε κάτι σε διανυκτερεύον τυροπιτάδικο στον Πέρα Γυαλό (στις 6.00 το χάραμα παρακαλώ!) κ λίγο αργότερα βουρ για τα δωμάτια. Μπορείτε βέβαια να κάνετε κ σχετική συνεννόηση με το κατάλυμα να πάτε κατευθείαν εκεί. Α, κ το ίδο ισχύει κ για την αναχώρηση βεβαίως. Όσο για καταλύμα φοβερή κ η θέα από τη Χώρα δε λέω, αλλά σαν τον Πέρα γυαλό με τα ξενοδοχεία χτισμένα πάνω ακριβώς από το κύμα, από τη μια να βλέπεις το απέραντο μπλε του Αιγαίου από την άλλη τη Χώρα με το Κάστρο, δεν έχει!!! Κ πολύ πιο νορμάλ τιμές φυσικά. Για τα περαιτέρω θα σου στείλω προσωπικό μήνυμα.
 

vivi08

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπορα-μπορα
Καλησπερα!!! Ηθελα κι εγω με την σειρα μου να ρωτησω τι παιζει με την πρωτη διαμονη αλλα κ με την τελευταια...! Γινεται καποια εκπτωση στην τιμη λογω της ωρας αφιξης και αναχωρησης;
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
397
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Καλησπερα!!! Ηθελα κι εγω με την σειρα μου να ρωτησω τι παιζει με την πρωτη διαμονη αλλα κ με την τελευταια...! Γινεται καποια εκπτωση στην τιμη λογω της ωρας αφιξης και αναχωρησης;
Δυστυχώς όχι!!!! Πήγαμε πέρσυ τον Ιούνιο να φανταστείς που δεν έχει πολύ τουρισμό αλλά δεν μας έκανε έκπτωση παρόλο που τη ζητήσαμε. Είχα πάρει πάρα πολλά τηλέφωνα σε δωμάτια, κάποια να πω την αλήθεια μου είχαν κάνει έκπτωση το πολύ 10€. Εγώ είχα μείνει στο http://www.astypalaia-dolphin.gr/ στο Γυαλό, πολύ κοντά στα μαγαζιά του πεζόδρομου του λιμανιού, πεντακάθαρο, με ωραία διακόσμηση και πάρα πολυ όμορφη θέα. Πλήρωνα 30€ τη βραδια. Οι δε ιδιοκτήτες πάρα πολύ φιλόξενοι, έχουν την ταβέρνα ακρογυάλι στην παραλία με τρομερό φαγητό.

Γνώμη να μείνεις στον γυαλό, ούτε στην Μαλτεζάνα (μακριά) ούτε στο Λιβάδι που είναι τουριστοπαγίδα εκτός αν βρεις μία τιμή σούπερ.
DSC_5643.JPG

DSC_5510.JPG
 

vivi08

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπορα-μπορα
Σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!! 30 ευρώ είναι πολύ καλή τιμή και απο μια ματιά που έριξα και μεις στον Γυαλό λέγαμε να μείνουμε αν πάμε! Το μόνο που μας προβληματίζει είναι το καράβι κ η ώρα που φτάνει επειδή δεν θα έχουμε πολλά βράδια στην διαθεσή μας... 3-4 μόνο! Αλλά και μόνο απο τις φωτογραφίες έχω ερωτευτεί αυτό το νησί!
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ονειρεμένο Ταξίδι
Antarctica
Από ενοικίαση αυτοκινητου Αύγουστο πως πάμε?
Υπάρχει κάτι πριν αρχίσω το googlαρισμα?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.765
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom