Ryanair Για εισιτήρια ryanair συμφέρει η prepaid Mastercard

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Αγοράζοντας πρόσφατα τα εισιτήρια προσφοράς της ryanair διαπιστώσαμε πως η τιμή του εισιτηρίου ποικίλει ανάλογα με τον τρόπο πληρωμής. Αυτό συμβαίνει και με άλλες εταιρίες. Έτσι, είδαμε τις τιμές να επιβαρύνονται με ένα 10ευρω αν είναι μέσω κάρτας visa, debit, laser ή οποιασδήποτε πιστωτικής ή χρεωστικής κάρτας. Με την προπληρωμένη κάρτα prepaid Mastercard webuy όμως της Πειραιώς (που βγάλαμε μόνοι μας μέσω του winbank) οι τιμές των εισιτηρίων είναι κατά 10 ευρώ φθηνότερες! Οι πρωτες 4 "φορτώσεις" της κάρτας είναι δωρεάν, ενώ οι επόμενες κοστίζουν 1 ευρώ ανά "φόρτωση". Ανάλογες κάρτες έχει και η Eurobank ή άλλες τράπεζες! Ψάξτε το, συμφέρει για όσους ταξιδεύουν συχνά!
prepaid.jpg
 

turms

Member
Μηνύματα
2.074
Likes
2.838
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
δεν ξερω κατα ποσο ισχυει παντου αυτο
σε καποιες αεροπορικες και η Master εχει επιβαρυνση.
επισης η Eurobank εχει κανονικοτατη VISA prepaid Οποτε ισως επιβαρυνεσαι τα 10 ευρω.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Άλλαξε τον τίτλο σε Για εισιτήρια Ryanair συμφέρει η prepaid Mastercard... γιατί με όλες τις υπόλοιπες σοβαρές εταιρείες που δε χρεώνουν την εξυπηρέτηση που τους κάνεις να τους πληρώνεις αμέσως, οι απλές πιστωτικές δουλεύουν περίφημα...
 

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
δεν ξερω κατα ποσο ισχυει παντου αυτο
σε καποιες αεροπορικες και η Master εχει επιβαρυνση.
επισης η Eurobank εχει κανονικοτατη VISA prepaid Οποτε ισως επιβαρυνεσαι τα 10 ευρω.
Αναφέρομαι συγκεκριμένα στα εισιτήρια με τη ryanair με την οποία πετάω συνεχώς και αναφέρομαι επίσης στην prepaid mastercard webuy της Πειραιώς την οποία χρησιμοποιώ για να έχω ακόμη περισσότερες μειώσεις στις τιμές. Άλλες εταιρίες π.χ. easyjet, wizzair, airberlin, κ.α. έχουν επίσης διαφορετικές τιμές ανά κάρτα αλλά η καθεμιά έχει τη δική της πολιτική απέναντι σε αυτές.
 
Last edited by a moderator:

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Αναφέρομαι συγκεκριμένα στα εισιτήρια με τη ryanair με την οποία πετάω συνεχώς και αναφέρομαι επίσης στην prepaid mastercard webuy της Πειραιώς την οποία χρησιμοποιώ για να έχω ακόμη περισσότερες μειώσεις στις τιμές. Άλλες εταιρίες π.χ. easyjet, wizzair, airberlin, κ.α. έχουν επίσης διαφορετικές τιμές ανά κάρτα αλλά η καθεμιά έχει τη δική της πολιτική απέναντι σε αυτές.
Σε παρακαλώ να ανοίγεις τότε τα θέματα με ΣΩΣΤΟ τίτλο και όχι τίτλο που παραπληροφορεί (δε μπορεί να μιλάς για εισητήρια μόνο της ryanair και να βάζεις γενικό τίτλο "για εισητήρια συμφέρει η τάδε κάρτα"). Οποιοδήποτε θέμα ανοίγεται από δω και πέρα και έχει τίτλο που μπορεί να παραπληροφορήσει τον κόσμο θα διαγράφεται χωρίς προειδοποίηση.
 
Last edited:

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Σε παρακαλώ να ανοίγεις τότε τα θέματα με ΣΩΣΤΟ τίτλο και όχι τίτλο που παραπληροφορεί (δε μπορεί να μιλάς για εισητήρια μόνο της ryanair και να βάζεις γενικό τίτλο "για εισητήρια συμφέρει η τάδε κάρτα"). Οποιοδήποτε θέμα ανοίγεται από δω και πέρα και έχει τίτλο που μπορεί να παραπληροφορήσει τον κόσμο θα διαγράφεται χωρίς προειδοποίηση.
Ναι, σωστά defkalion δεν είχα σκοπό να παραπληροφορήσω, στο κείμενό μου άλλωστε αναφέρομαι στη ryanair (όλοι ξέρουν πως πετάω με τη λατρεμένη!) και στην κάρτα we buy της Πειραιώς. Επειδή και άλλες τράπεζες όμως έχουν Mastercard, μήπως να έβαζες και το we buy στον τίτλο ή μετά θα θεωρείται διαφήμιση;;;
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Αγοράζοντας πρόσφατα τα εισιτήρια προσφοράς της ryanair διαπιστώσαμε πως η τιμή του εισιτηρίου ποικίλει ανάλογα με τον τρόπο πληρωμής. Αυτό συμβαίνει και με άλλες εταιρίες. Έτσι, είδαμε τις τιμές να επιβαρύνονται με ένα 10ευρω αν είναι μέσω κάρτας visa, debit, laser ή οποιασδήποτε πιστωτικής ή χρεωστικής κάρτας. Με την προπληρωμένη κάρτα prepaid Mastercard webuy όμως της Πειραιώς (που βγάλαμε μόνοι μας μέσω του winbank) οι τιμές των εισιτηρίων είναι κατά 10 ευρώ φθηνότερες! Οι πρωτες 4 "φορτώσεις" της κάρτας είναι δωρεάν, ενώ οι επόμενες κοστίζουν 1 ευρώ ανά "φόρτωση". Ανάλογες κάρτες έχει και η Eurobank ή άλλες τράπεζες! Ψάξτε το, συμφέρει για όσους ταξιδεύουν συχνά!
View attachment 7049
Πρόσφατα? Εγώ που δεν έχω πετάξει πότε με Ryanair και το ήξερα και εσύ τώρα το έμαθες? Όπως ήξερα επίσης ότι πριν δεν είχε charge αν η κάρτα ήταν electron.

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω πως αποκαλείς τις legacy κλέφτες και δεν έχεις πρόβλημα με την Ryanair που χρεώνει +5£ credit card charge, +5 check in fee (!!!), +15-30£ checked luggage fee ανα leg (!!!!!!!!!!!!!!!!!!!).

Δηλαδή ένα εισητήριο των 10-20£ που εσύ παρασουσιαζεις σαν προσφορά (Ρόδος - "Μιλάνο" - Ευρώπη) για ένα άτομο κοστίζει:

20 (για και τα 4 legs εάν και τα 2 εισητήρια κάνουν 10£)
20 (check in για τα 4 legs)
20 (χρήση κάρτας για τα 4 legs)
= 60 χωρίς αποσκευές, με 15 κιλά βαλίτσα ανεβαίνει στα 120 minimum.

Καλύτερα να πετάξω με legacy που δεν με θεωρουν μ****α.
 

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Άλλαξε τον τίτλο σε Για εισιτήρια Ryanair συμφέρει η prepaid Mastercard... γιατί με όλες τις υπόλοιπες σοβαρές εταιρείες που δε χρεώνουν την εξυπηρέτηση που τους κάνεις να τους πληρώνεις αμέσως, οι απλές πιστωτικές δουλεύουν περίφημα...
Ναι, οι πιστωτικές δουλεύουν περίφημα στις σοβαρές εταιρίες και ξέρουν να μας τις αδειάζουν στο πι και φι (βλ. ολυμπιακή, aegean, κλπ)!!! Μακρυά από τις σοβαρές εταιρίες λοιπόν! Τουλάχιστον με τις "ασόβαρες" ξέρουμε που πάνε αναλυτικά τα χρήματα και βρίσκουμε τρόπους (π.χ. με prepaid mastercard webuy της Πειραιώς) να μειώνουμε ακόμη περισσότερο τις τιμές των εισιτηρίων!
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Ahem, 4x10=40 .... :xmas_smile: Άρα 80, όχι 60. Κι αν η βαλίτσα δεν είναι 15 αλλά 20 κιλά.....
Α! Υπέθεσα 10 το κάθε roundtrip είσητηριο :xmas_cheesygrin:!

Και αν η βαλίτσα είναι 20k σε high season...καλύτερα να πάς business class :xmas_cheesygrin:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.144
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Πρόσφατα? Εγώ που δεν έχω πετάξει πότε με Ryanair και το ήξερα και εσύ τώρα το έμαθες? Όπως ήξερα επίσης ότι πριν δεν είχε charge αν η κάρτα ήταν electron.
Ακριβως την ιδια απορια εχω κι εγω...
 

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Πρόσφατα? Εγώ που δεν έχω πετάξει πότε με Ryanair και το ήξερα και εσύ τώρα το έμαθες? Όπως ήξερα επίσης ότι πριν δεν είχε charge αν η κάρτα ήταν electron.
Τώρα τί ίσχυε "πριν" δεν ξέρω. Με ενδιαφέρει τι ισχύει τώρα, δηλ. το 2011! Και τώρα ισχύει το τζάμπα στην ryanair όταν έχεις prepaid mastercard webuy. Τελεία.
(Πάντως σας βλέπω άκρως ενημερωμένους για τις λεπτομέρειες της ryanair, θετικό αυτό! Ναι, αλλά πως να πετάξεις με την εταιρία αφού δεν έχει δρομολόγια από την πόλη σου!)
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.895
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom