Δανία Για πρώτη φορά επίσκεψη στη Δανία,συμβουλές?

Zames

Member
Μηνύματα
107
Likes
71
Επόμενο Ταξίδι
Νάξος
Ταξίδι-Όνειρο
Παρίσι-Άμστερνταμ-Ιαπωνία
Καλησπέρα κι από εμένα,οργανώνω ένα ταξιδάκι στη Δανία το διάστημα 27 Ιουλίου-2 Αυγούστου.
Η απορία μου είναι η εξής καθώς δεν την γνωρίζω καθόλου τη χώρα.Το μοναδικό μου ταξίδι στο εξωτερικό ήταν Ιταλία που μοιάζει λίγο πολύ με εμάς οπότε για Δανία τα πράγματα μου φαίνονται λίγο πρωτόγνωρα.
Καταρχάς πόσες μέρες θέλει για να πεις ότι την είδες επαρκώς?Είμαι τύπος που γυρνάω αρκετά τα μέρη που πηγαίνω.Δεύτερον είναι εφικτό να πεταχτώ και Σουηδία ή δεν αξίζει και είναι ταλαιπωρία?
'Οσον αφορά τα χρήματα έχω να διαθέσω 700 ευρώ(αεροπορικά,διαμονή και να περάσω εκεί) είναι αρκετά γιατί έμαθα ότι είναι Yψηλή περίοδος εκείνη την εποχή και τα ξενοδοχεία μου φαίνονται λίγο πανάκριβα.
Όποιος μπορεί να με κοθοδηγήσει θα του ήμουν ευγνώμων.
Η Κοπεγχάγη είναι πόλη των δύο ημερών. Αν θες καντες 3 αλλα δε θα το κανα στη θεση σου. Σουηδία μπορεις να πας στο Μαλμε σαν μονοήμερη το οποιο ειναι νομιζω 20 λεπτα αλλα δε ξερω τιποτα για αυτο σαν πολη.
 

thrasheri21

Member
Μηνύματα
127
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ
Καλησπέρα και σας ευχαριστώ ειλικρινά πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας.Ομολογώ ότι απογοητεύτηκα λιγάκι γιατί θέλω οπωσδήποτε να πάω αλλά δεν διαθέτω περισσότερα χρήματα.Μάλλον θα πρέπει αναγκαστικά να μειώσω τις μέρες ή δεν ξέρω να σκεφτώ κάτι άλλο.Όσον αφορά το φαγητό δεν ζητάω και κάτι το τρομερό και με μία σαλάτα όπως κάνουν αντίστοιχα και οι τουρίστες στην Αθήνα βολεύομαι,δεν ψάχνω κάποιο γκουρμέ εστιατόριο.Η διαμονή με προβληματίζει πολύ γιατί πραγματικά έχω πάθει πλάκα με τις διαφορές των τιμών και οι επιλογές είναι πολύ περιορισμένες.Έχω βρει κάποια αλλά δεν ξέρω αν είναι καλά,βασικά γνωρίζει κανείς τι σημαίνει σαν τύπος καταλύματος το Βed & Breakfast? Σε τι υστερεί?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
γνωρίζει κανείς τι σημαίνει σαν τύπος καταλύματος το Βed & Breakfast? Σε τι υστερεί?
Αυτο που λεει το ονομα του. Δωματιο και πρωινο, οχι αλλες παροχες (αν και αρκετες φορες θα βρεις καποιες επιπλεον παροχες).
 

thrasheri21

Member
Μηνύματα
127
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ

chillysauce

Member
Μηνύματα
106
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Ομάν, ωχ αμάν!
Ταξίδι-Όνειρο
Αφγανιστάν,Ειρηνικός
Bρε συ πολύ όμορφα είναι, αλλά είσαι σίγουρος οτι θες να μείνεις τόσο εκτός πόλης? έψαξες τις συγκοινωνίες αν βολεύουν? για τη φάρμα κυρίως! άσε που νόμιζα πως ψαχνόσουν για Κοπεγχάγη..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.663
Likes
50.503
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για μένα η Κοπεγχάγη είναι για 2 μέρες βαριά και σε καμία περίπτωση δεν είναι το καλό χαρτί της χώρας. Αλλά έχεις μικρό προϋπολογισμό και δε βλέπω να βγαίνεις εύκολα για ΄Ρχους, Οντένσε κλπ.
 

thrasheri21

Member
Μηνύματα
127
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ
Δηλαδη γενικοτερα Δανία οχι απαραιτητα κοπεγχαγη δν μπορεις να πας με αυτα τα χρηματα;αν μετακινεισαι με τρενο στις γυρω περιοχες;
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Δηλαδη γενικοτερα Δανία οχι απαραιτητα κοπεγχαγη δν μπορεις να πας με αυτα τα χρηματα;αν μετακινεισαι με τρενο στις γυρω περιοχες;
Λοιπόν, μην ακούς τι σου λένε οι αποπάνω: Οι μισοί απ' αυτούς δεν έχουν πάει και οι άλλοι μισοί δεν ξέρουν ούτε πολλαπλασιασμό, ούτε διαίρεση. Άκου εμένα, να σου πω τι θα κάνεις:

Πριν το ταξίδι

Πρώτον: Πριν πας Δανία θα πας κάπου λίγο πιο κοντινά, στη Θράκη και συγκεκριμένα στη λίμνη του Πόρτο Λάγος. Εκεί θα εντοπίσεις τις καλλιέργειες που έχουν διαφορετικό χρώμα από τις διπλανές τους. Αυτές γυρεύεις. Στάμπαρέ τες και ξαναπήγαινε το βράδυ. Πήχτρα όμως, χωρίς φεγγάρι, να μη σε δούνε. Φόρτωσε ένα τσουβάλι απ' αυτές, τις διαφορετικές. Επιστροφή back home.

Δεύτερον: Αποξήρανε το τσουβαλάκι (οδηγίες βρίσκεις και στο ιντερνετ). Φτιάξε μια ή περισσότερες όμορφες συσκευασίες σε νάυλον και φύλαξέ τες.

Τρίτον: Πας στου Μιράν και αγοράζεις τον καλύτερο παστουρμά. Ψιλοκομμένο, τσιγαρόχαρτο. Με τσιμένι. Να μυρίζει. Επιστροφή back home.

Τέταρτον: Κοντεύεις. Βγάζεις εισιτήρια, βάζεις και λίγα ψιλά στην τσέπη για τα πρώτα έξοδα και φτιάχνεις βαλίτσα. Προνοείς να έχεις χώρο για τα σακουλάκια με την αποξηραμένη καλλιέργεια και τουλάχιστον 3 πακετάκια παστουρμά. Κλείνεις τη βαλίτσα και βουρ για το αεροδρόμιο. Ούτε κρατήσεις για ξενοδοχεία, ούτε τίποτα. Δεν χρειάζονται. Καλό ταξίδι!

Εκεί που θα φτάσεις

Υποθέτω έχεις καταλάβει. Πας στα μέρη που σου υπέδειξαν οι άλλοι συμφορουμίτες και κάνεις γνωριμίες. Κερνάς και καμμιά μπύρα στην αρχή για να λιώσει ο πάγος κι αφού γνωριστείτε λίγο καλύτερα, προσφέρεις και λίγη πρασινάδα - δωρεάν στην αρχή για να γνωρίσουν το προϊόν και με το αζημείωτο στη συνέχεια. Έχεις δικτυωθεί κι έχεις λύσει το πρόβλημά σου. Και τζάμπα διακοπές και πολλές γνωριμίες και θα γυρίσεις και με λεφτά πίσω για να πας στη Γουαδελούπη που είναι και καλύτερα.

Όπως καταλαβαίνεις, αυτό που σου προτείνω είναι win-win situation. Αν όλα πάνε καλά, θα εξελιχθούν όπως σου είπα. Αν στραβώσει κάτι και σε τσιμπήσουν κάτι περίεργοι τύποι με στολές, μη μασήσεις, πες τους ότι πρόκειται να πρωταγωνιστήσεις σε μια καινούργια ελληνική ταινία με τίτλο "Επιστροφή στα Seventies" και μπαίνεις στο πετσί του ρόλου σου. Αν δεν σε πιστέψουν, μη τα βάψεις μαύρα, εκεί είναι χαλαρά τα πράγματα με τα "μαύρα", δεν θα σε κλείσουν μέσα για πολύ. Άσε που οι παροχές του Δανέζικου σωφρονιστικού συστήματος ούτε στα πιο άγρια όνειρά σου. Τι δουλειά στην Ελλάδα και μ@λ@κίες. Στη χλίδα θα σ'έχουν εκεί πέρα, με στρώματα cocomat και γκουρμέ πιάτα. Τύφλα νά'χουν Σκαρμούτσος και Λαζάρου! Ούτε που θα θες να βγεις!

Γι αυτό σου λέω: win-win situation.

ΥΓ. Αν δεν θες να κάνεις τα παραπάνω, βγάλε τα εισιτήρια, βάλε κι ένα χιλιάρικο στην τσέπη και πηγαίνετε να περάσετε καλά και να γουστάρετε όπως οι περισσότεροι άνθρωποι. Δυστυχώς, αλλιώς δεν γίνεται.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.663
Likes
50.503
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Όσο για το "χοστελάκι" και το couchsurfing, δεν ταιριάζει σε πολλούς αυτή οι οικειότητα με αγνώστους στον ύπνο και στην τουαλέτα...
To couchsurfing έχει ξεπεράσει τα 6 εκατομμύρια χρήστες. Στα δε hostels συνολικά γίνονται δεκάδες εκατομμύρια διανυκτερεύσεις κάθε χρόνο. Δεν τους λες και λίγους ανθρώπους... Βασικά σε χόστελ μένουν περισσότεροι απ' ό,τι σε πεντάστερα, παγκοσμίως. Είναι τεράστια βιομηχανία, ειδικά στην Ευρώπη.
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Τρίτον: Πας στου Μιράν και αγοράζεις τον καλύτερο παστουρμά. Ψιλοκομμένο, τσιγαρόχαρτο. Με τσιμένι. Να μυρίζει. Επιστροφή back home.
:lol:
Ο παστουρμάς που αποσκοπεί; Στο να μην σε "πάρουν μυρωδιά" τα μαστουρόσκυλα στο αεροδρόμιο;
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
:lol:
Ο παστουρμάς που αποσκοπεί; Στο να μην σε "πάρουν μυρωδιά" τα μαστουρόσκυλα στο αεροδρόμιο;
Βουλωμένο γράμμα διαβάζεις! :haha:
Πρώτον αποπροσανατολίζει τα σκυλιά και δεύτερον οι τελωνιακοί απομακρύνονται και ούτε κοιτάζουν τη βαλίτσα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom