Για τη βαρεμάρα τις μέρες της καραντίνας

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.763
Από την βαρεμάρα,το πρωΐ μου λέει η γυναίκα μου.Αυτό το ράφι πρέπει να φύγει από εδώ και να πάει στο άλλο το δωμάτιο.Σε κανονικές συνθήκες καμία εβδομάδα θα το κοιτούσα,την επόμενη εβδομάδα θα το κατέβαζα και στον μήνα πάνω θα ήταν έτοιμο.Βαριά βαριά σε 2 μήνες.Τώρα σε ενα τέταρτο έβαζε βιβλία στην καινούργια θέση.Μέχρι που πήρε θάρρος και μου ζήτησε να αλλάξω θέση στο καλοριφέρ.Εδώ έκανα μισή ώρα.Σε κ.σ. θα δούλευε του χρόνου τον χειμώνα.Έχω ακούσει τόσο πολύ κλασική μουσική που με απείλησε ότι θα κοιμηθώ στον κήπο αν δεν αλλάξω σταθμό.Βρέχει κιόλας.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Εκτός από την άπειρη δουλειά που έχω, φίλοι και γνωστοί έχουν μεριμνήσει και μου στέλνουν καθημερινά να δουν αν "είμαι καλά, πώς είναι τα πράγματα εδώ κλπ". Στις επόμενες ημέρες λογικά θα σκάσουν μύτη και συμμαθητές απ'το σχολείο που έχουμε να μιλήσουμε 10 χρόνια.

Ο κοροναϊός όλους μας ενώνει
ΜΓΔ
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
λύσεις για να ξεπερνάμε την ανία τις μέρες που θα είμαστε κλεισμένοι στο σπίτι.
1. Δουλεύουμε από το σπίτι, οπότε αφιερώνουμε εξ' ορισμού αρκετό χρόνο εκεί.
2. Γυμναζόμαστε στο σπίτι, υπάρχουν άπειρα προγράμματα πλέον στο youtube που δεν απαιτούν εξοπλισμό και μπορούν να αντικαταστήσουν την άθληση παραπάνω από επάξια όσο χρειαστεί.
3. Πέφτουμε με τα μούτρα στα βιβλία. Ήδη ξεκίνησα κάποια του Dan Brown τα οποία τόσο καιρό απεύευγα λόγω όγκου.
4. Αφιερώνουμε χρόνο στη μουσική, είτε ακούγοντας είτε παίζοντας. Ξεσκονίστε παλιά Βινύλια και CD, ήρθε η ώρα να ξαναβγούν στη φόρα. Επίσης να πω ότι δεν υπάρχει καλύτερη ασχολία απ' το να μάθεις ένα μουσικό όργανο, κάτι που κάνω τα τελευταία χρόνια έτσι κι αλλιώς, βρίσκοντας χρυσή ευκαιρία για βελτίωση και παραπάνω μελέτη τώρα που έχω το τετράχορδο μέρα νύχτα δίπλα μου να με περιμένει!
5.
Βλέπουμε σειρές/ταινίες που πάντα θέλαμε αλλά δεν είδαμε και τιες αφήναμε για ''μετά''.
6. Ολοκληρώνουμε επιτέλους τις δουλειές στο σπίτι που εκκρεμούν ίσως και χρόνια. Είναι μια καλή συγκιρία για αλλαγές και εκκαθαρίσεις. Ας μη κρυβόμαστε, όλοι έχουμε κάτι στη κατηγορία αυτή.

Διαβάστε κι άλλες Ταξιδιωτικές Ιστορίες. Τι καλύτερο.
Αυτό δεν έχει σταματήσει ποτέ.

Γράψτε ταξιδιωτικές ιστορίες για τα μέρη που επισκεφτήκατε πρόσφατα ή και πιο παλιά.
Τελειώστε τις ιστορίες που έχετε σε εξέλιξη. Χρόνο θα έχουμε...
Αυτό τελευταίο σημαίνει κι επιπλέον δουλειά για σας τους Moderators όμως :haha:
Όταν ξεπεράσουμε το ξενέρωμα από τα 3 ταξίδια που χάσαμε :( σε τρεις διαφορετικές ηπείρους λόγω της κατάστασης, συν το παραδοσιακό ταξίδι για το Ελληνικό Πάσχα που επίσης ακυρώθηκε, βρούμε λίγο την άκρη με τη ψυχοφθόρα διαδικασία των αποζημιώσεων, και γενικά όταν δούμε λίγο το όλο θέμα που μας εχει τύχει πιο αισιόδοξα καθώς είναι κάτι που δε μπορούμε να αποφύγουμε πλέον, θ' συνεχιστεί το ποστάρισμα στις υπάρχουσες ιστορίες αλλά και η συγγραφή των νέων από παλιότερα ταξίδια. Υλικό υπάρχει, όχι όμως κέφι...
 
Last edited:

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.424
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Υποθέτω μιλάς για μπουζούκι @psilos3
Εμείς εδώ παίζουμε κλαρινέτο εγώ, πιάνο η κόρη, κιθάρα και φλάουτο και ευελπιστούμε σε καλύτερες μέρες. Τότε που δεν είχαμε σκοτούρες και τα βλέπαμε όλα πράσινα
3DCB888B-3AA7-48EB-AE09-4FDABB84A406.jpeg
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.427
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Όταν ξεπεράσουμε το ξενέρωμα από τα 3 ταξίδια που χάσαμε σε τρεις διαφορετικές ηπείρους λόγω της κατάστασης, συν το παραδοσιακό ταξίδι για το Ελληνικό Πάσχα, βρούμε λίγο την άκρη με τη ψυχοφθόρα διαδικασία των αποζημιώσεων, και γενικά όταν δούμε λίγο το όλο θέμα που μας εχει τύχει πιο αισιόδοξα καθώς είναι κάτι που δε μπορούμε να αποφύγουμε πλέον, θ' συνεχιστεί το ποστάρισμα στις υπάρχουσες ιστορίες αλλά και η συγγραφή των νέων από παλιότερα ταξίδια. Υλικό υπάρχει, όχι όμως κέφι...
Σε βρίσκω πολύ αισιόδοξο για το Πάσχα, δυστυχώς. Και σε εμένα, το κέφι για οτιδήποτε ταξιδιωτικό έχει πέσει κατακόρυφα. Καλά ξεμπερδέματα!
 

alvadi

Member
Μηνύματα
554
Likes
2.820
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
That.

Λέω σε όλους ότι τώρα με την εργασία από το σπίτι έχω ακόμη λιγότερο χρόνο μες στη μέρα και δε με πιστεύουν....
Σε πιστεύω, περισσότερο χρόνο είχα να χαζέψω όταν ξεκινούσα από το σπίτι στις 8:00 και επέστρεφα στις 23:00. Τώρα είμαι σπίτι, 4 μέρες προσπαθώ να κανω δουλειά 8 ωρών, και ολη τη μέρα ειμαι στη κουζινα, πρωινο, τακτοποιηση πιατων, μαγειρεμα, ξανατακτοποιηση μεσημεριανών, κόψε φρουτο για το απόγευμα, απλωσε ρούχα, μάζεψε, σιδέρωσε.. απαπαπαπα...και οποτε καθομαι να δουλεψω αρχίζουν τα "μαμά" :)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Υποθέτω μιλάς για μπουζούκι @psilos3
Πάντα, διότι είμαστε και ρεμπετολαϊκοροκ τύποι πανω απ' όλα!

mp.jpg


Εμείς εδώ παίζουμε κλαρινέτο εγώ, πιάνο η κόρη, κιθάρα και φλάουτο και ευελπιστούμε σε καλύτερες μέρες. Τότε που δεν είχαμε σκοτούρες και τα βλέπαμε όλα πράσινα
Εσείς έχετε ξεφύγει, ολόκληρη ορχήστρα φτιάξατε. Βοηθάει και κάνει πολύ πιο ευχάριστη τη μελέτη όμως.
Μουσική δωματίου, όνομα και πράγμα...
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.424
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Για το back ground δε θα σχολιασω
Μου είναι πολύ οικεία όλα αυτά, μιας και μένουμε στην ίδια πόλη :)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Σε βρίσκω πολύ αισιόδοξο για το Πάσχα, δυστυχώς. Και σε εμένα, το κέφι για οτιδήποτε ταξιδιωτικό έχει πέσει κατακόρυφα. Καλά ξεμπερδέματα!
Καθόλου αισιόδοξος, ακριβώς αυτό λέω αλλά μάλλον το συνέταξα για τ' ανάθεμα.
Πέρα από τα τρία ταξίδια στο εξωτερικό λοιπόν, ακυρώθηκε και το ταξίδι μας το Πάσχα κάτι που πονάει εξίσου πολύ.
Από το μακρινό 2004 έχω να κάνω Πάσχα στο σπίτι μου. Κάθε χρόνο κι ένας διαφορετικός προορισμός εντός Ελλάδας. Κάθε χρόνο και ένα καινούριο μέρος, έθιμο κτλ. Φέτος πάει κι αυτό...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom