Για τη βαρεμάρα τις μέρες της καραντίνας

cacao

Member
Μηνύματα
64
Likes
82
Παρεξηγησες.κ γω να σας κολλούσα ένα συγνώμη θα το έλεγα.
Ίσα ίσα που τους αγαπάω κ αδημονω να ξαναπαω.θα ήθελα να έφτυναν λιγότερο όμως (αγαπημένη συνήθεια για όσους δεν ξέρουν) πόσο μάλλον λόγω ιου
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.790
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Συνταγή #ΜένουμεΣπίτι Νο2

Μακαρόνια σαν Mac 'n' Cheese (με ελάχιστο cheese)
που όμως από γεύση, σκιζν (που θα λεγαν και στα Τρίκαλα :haha: )

Υλικά:
Μακαρόνια αυτά για τα μακ εν τσηζ ή κοχυλάκια ή ό,τι άλλο μακαρόνι μικρού μήκους (σαν τις ταινίες ένα πράγμα) θέλετε
Σάλτσα Κολοκύθας (ίδια με τη χθεσινή συνταγή, χωρίς το κάρυ ή έτοιμη σάλτσα κολοκύθας)

Λίγη ποσότητα από πολύχρωμες πιπεριές κομμένες σε κυβάκια (προαιρετικά)
Τυρί μπρι (ή ροκφορ ή γκοργκοντζόλα ή μπλε τυρί Δανίας), ένα τυρί τελοσπάντων έντονο σε γεύση και λίγο αλμυρό κατα προτίμηση, για δυο μερίδες έβαλα περίπου 15-20 γρ
Κεφαλογραβιέρα ή άλλο τυρί ίδιου βεληνεκούς, έβαλα πολύ λίγο, αλλά εξαρτάται τα γούστα
Καρύδια και σπόρους κολοκύθας για το γαρνίρισμα ή ό,τι άλλο ξηροκάρπι θέλετε
Πιπέρι πάντα και λίγο αλάτι

Εκτέλεση:
Βράζουμε ταυτόχρονα τα μακαρόνια και ζεσταίνουμε τη σάλτσα κολοκύθας μαζί με τις ψιλοκομμένες πιπεριές σε ένα τηγάνι. Βγάζουμε τα μακαρόνια λίγο πριν την ώρα τους, τα σουρώνουμε και τα ρίχνουμε στο τηγάνι με τη σάλτσα. Αμέσως ρίχνουμε και το μπρι και τρίβουμε την κεφαλογραβιέρα, ανακατεύουμε πολύ καλά και ρίχνουμε αλατοπίπερο ανάλογα με τα γούστα. Σβήνουμε το μάτι. Γαρνίρουμε με τα ξηροκάρπια. Το τρώμε. Ζεστό, να κάψει και τον ιό. ;)
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.883
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Σήμερα θα κινηθώ αλά ρωσικά. Αφού λύσω όλες μου τις ασκήσεις και κάνω την επανάληψη στα ρώσικα έχω τις εξής προτάσεις .

" Ο βραβευμένος "Son of Sofia / Ο Γιος της Σοφίας" της Elina Psykou έρχεται απόψε Τρίτη 17.03 στην ΕΡΤ2 (22:00)
1584458066840.png

Το καλοκαίρι του 2004, ο εντεκάχρονος Μίσα φτάνει από τη Ρωσία στην Ελλάδα, στην Αθήνα των Ολυμπιακών Αγώνων, για να ζήσει με τη μητέρα του, Σοφία, έπειτα από ένα μεγάλο διάστημα αποχωρισμού. Αυτό που δεν ξέρει είναι ότι στην Αθήνα τον περιμένει ένας νέος πατέρας."



- 7 ρωσικά μουσεία στην οθόνη σας δωρεάν

https://www.rbth.com/arts/331631-ru..._MJls2K8vrnCDFDQDMnhaTArUthKvuWzSrbs9OcQPRASY




- Δωρεάν αναμετάδοση εμβληματικών παραστάσεων απο την Όπερα Μετροπόλιταν
Την Κυριακή 22/3 Eugene Onegin του Τσαικόφσκι

https://www.culturenow.gr/h-metropo...gDW2iRGz0eOXUPgG6CLFbYU#.Xm0IS6sSOyE.facebook


- Πρόταση ταινίας για τους πιστούς Χριστιανούς της παρέας μας που τους λείπει η εκκλησία και θέλουν να τονώσουν την πίστη τους :

Το νησί : Πρόκειται για μια περιπέτεια, που αφηγείται την ιστορία του π. Ανατόλιου, ενός παράξενου μοναχού σ' ένα νησί του ρωσικού βορρά. Ο μοναχός εκείνος, παλεύοντας με προσωπικά πάθη, έζησε ως "διά Χριστόν σαλός", δηλαδή παρίστανε τον τρελό κρύβοντας από τους άλλους ότι είχε γίνει πλέον ένας άγιος. Μόνο τα παιδιά και οι ταπεινοί αντιλαμβάνονταν τι κρυβόταν μέσα στην ψυχή του.
Ολόκληρη ταινία




ΚΑΙ ΝΑ ΘΥΜΑΣΤΕ :
1584458232147.png




"Να πλένετε τα χέρια σας μετά την εργασία και πριν το φαγητό. Τα βρώμικα χέρια μπορεί να είναι πηγή μόλυνσης"
Πόστερ της ΕΣΣΔ του 1931
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.317
βὰζω εντελὼς τὼρα στο μπλὰουπουνκτ βὶντεο, να δω ενα vhs...

... το World War Z

imdb λέει:

Former United Nations employee Gerry Lane traverses the world in a race against time to stop a zombie pandemic that is toppling armies and governments and threatens to destroy humanity itself.

Κέρδισε στο νήμα το contagion· το οποίον θα δω αύριον - ΠοΘ.
Υπάρχει και το παλαιότερο 12 monkeys.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
737
Likes
1.884
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Εγώ στο μεταξύ συνεχίζω κ τα ισπανικά μου στο Duolingo. Όπου ναναι τερματίζω τις πίστες κ ξεκινάω επανάληψη κ εξασκηση
Τι καλο που ειναι, μπηκα κι εγω να δω τα ισπανικα και κολλησα....
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
υγ. Καθόλου βαρεμάρα για εμένα: working from home και τα έχω παίξει :(
Εγώ πάλι δε μπορώ να συγκεντρωθώ και να δουλέψω απ' το σπίτι, χαζεύω πολύ:cry:
Σαν τα φοιτητικά μου χρόνια, κάθομαι και κάνω δουλειές του σπιτιού μόνο και μόνο για να αναβάλλω τις άλλες υποχρεώσεις:rolleyes:
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
19:01
Τα νεύρα μου !! .... το πρωί για 2 ώρες ο απέναντι μου , έβαλε στο ΔΙΑΠΑΣΩΝ, βαριά λαϊκά και ξεκίνησε πάλι! .... !! πρέπει να τον ακούει όλη η περιοχή !:harakiri:

ερε τι έχει να γίνει τις επόμενες μέρες!!!...
όλους στο Δαφνί μας βλέπω να συναντιόμαστε ...όταν βγούμε από τα σπίτια μας....

22:00 ενημέρωση:
...... τώρα.... μάλλον σταμάτησε η μουσική ..αμήν !!! :clap: :clap:
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Τα νεύρα μου !! .... το πρωί για 2 ώρες ο απέναντι μου , έβαλε στο ΔΙΑΠΑΣΩΝ, βαριά λαϊκά και ξεκίνησε πάλι! .... !! πρέπει να τον ακούει όλη η περιοχή !:harakiri:

ερε τι έχει να γίνει τις επόμενες μέρες!!!...
όλους στο Δαφνί μας βλέπω να συναντιόμαστε ...όταν βγούμε από τα σπίτια μας....
Απολαυσε το, εμεις ακουμε κομπρεσερ απο το πρωι μεχρι το βραδι και δεν μπορουμε να βγουμε στον κηπο απο τη σκονη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom