Για τη βαρεμάρα τις μέρες της καραντίνας

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.501
ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ
1.
Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Θεάτρου, το Θέατρο Σταθμός, δίνει τη δυνατότητα στους θεατρόφιλους να παρακολουθήσουν στην ιστοσελίδα του https://stathmostheatro.gr/online-parastaseis/, για επτά ημέρες και χωρίς καμία οικονομική επιβάρυνση, δύο από τις μεγαλύτερες του επιτυχίες.
Πρόκειται για τις παραστάσεις «Ο Ουρανός και… το Παντελόνι του», των Λούλα Αναγνωστάκη – Ιάκωβου Καμπανέλλη, με τους Νένα Μεντή και Χρήστο Χατζηπαναγιώτη και «Ο ήχος του όπλου», της Λούλας Αναγνωστάκη, με τους Πέγκυ Σταθακοπούλου, Τζένη Σκαρλάτου, Σταύρο Μερμήγκη, Βασιλική Τρουφάκου, Αγησίλαο Μικελάτο και Κώστα Νικούλι.

2. AIDA του Verdi https://www.lamonnaie.be/en/streaming/1679-aida#

3. YouTube ολόκληρη η παράσταση το «Γάλα» του Βασίλη Κατσικονούρη σε σκηνοθεσία του Νίκου Μαστοράκη (2006), με τους Μάνια Παπαδημητρίου, Γιάννο Περλέγκα, και Κωνσταντίνο Παπαχρόνη & Μαρία Παπαστεφανάκη

4. "Τρειςευτυχισμένοι" του Eugène Labiche, σε σκηνοθεσία Γιάννη Χουβαρδά, 2017, Σάββατο 28/3 (10:00 π.μ. έως 10:00 π.μ. της επόμενης ημέρας)
https://poreiatheatre.com/plays/oi-treiseytyxismenoi/
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο

Το αγαπημένο μου κανάλι για βίγκαν συνταγές (δεν είμαι βίγκαν). Ό,τι έχω κάνει έχει βγει εξαιρετικό.
Είναι στα ιταλικά, αλλά επειδή όταν μαγειρεύει δείχνει όλα τα υλικά, θεωρώ ότι καταλαβαίνει κανείς τι λέει.

υγ. Αφού δεν πάμε Ιταλία, ας έρθει η Ιταλία σπίτι μας..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.778

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Δεν έχω χάσει τελειώς ελπίδα ότι θα κάνω τον Λίβανο τον Ιούλιο αλλά είπα να κάνω μια εβδομάδα Λιβανέζικης κουζίνας για να παρηγορηθώ.

Μέρα 1: Κεμπέ

Βασίστηκα σε αυτή την συνταγή με κάποιες παραλλαγές: https://www.thespruceeats.com/easy-beginner-kibbeh-recipe-2355367

Εκτός από τα βασικά, για δύο μερίδες χρειάζεσαι: ένα κρεμύδι, 200 γρ. πληγούρι μουλιασμένο από το προηγούμενο βράδυ, μισό κιλό κιμά αρνήσιο, κύμινο και μπαχάρι. Και ένα επεξεργαστή τροφίμων (γρήγορη έκδοση) ή ένα γουδί-γουδοχέρι και την εκπομπή του travelstories στο pc (αργή έκδοση).

Ψιλοκόβουμε το κρεμύδι και βάζουμε το μισό στον επεξεργαστή τροφίμων μαζί με το πληγούρι (αφού το στεγνώσουμε) και τον μισό κιμά και κάνουμε ένα πολτό. Εναλλακτικά, με παρέα την εκπομπή του travelstories, κάνουμε τον ίδιο πολτό με το γουδί και το γουδοχέρι για περίπου όσο κρατάει το δεύτερο επεισόδιο. Τηγανίζουμε τον υπόλοιπο κιμά μαζί με το υπόλοιπο κρεμύδι και τα μπαρχαρικά. Αφού κρυώσει, φτάχνουμε φωλίτσες με τον πολτο, τις γεμίζουμε με τον τηγανισμένο κιμά και τις κλείνουμε σε σχήμα μεγάλων κεφτέδων. Τηγανίζουμε σε μπόλικο λάδι τους κεφτέδες και σερβίρουμε με (Λιβανέζικο) γιαούρτι.

Παρτήρηση: Δοκίμασα και τις δύο εκδοχές και η δεύτερη (αργή) είναι πολύ καλύτερη γιατί ο πολτός δεν είναι πολύ συμπαγής και οι κεφτέδες τηγανίζονται πολύ πιο ομοιόμορφα (εξωτερικό/εσωτερικό) αλλά και καλύτερη παρουσίαση.


IMG_2771.JPG

Η δεύτερη εκδοχή.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Δεν έχω χάσει τελειώς ελπίδα ότι θα κάνω τον Λίβανο τον Ιούλιο αλλά είπα να κάνω μια εβδομάδα Λιβανέζικης κουζίνας για να παρηγορηθώ.

Μέρα 1: Κεμπέ

Βασίστηκα σε αυτή την συνταγή με κάποιες παραλλαγές: https://www.thespruceeats.com/easy-beginner-kibbeh-recipe-2355367

Εκτός από τα βασικά, για δύο μερίδες χρειάζεσαι: ένα κρεμύδι, 200 γρ. πληγούρι μουλιασμένο από το προηγούμενο βράδυ, μισό κιλό κιμά αρνήσιο, κύμινο και μπαχάρι. Και ένα επεξεργαστή τροφίμων (γρήγορη έκδοση) ή ένα γουδί-γουδοχέρι και την εκπομπή του travelstories στο pc (αργή έκδοση).

Ψιλοκόβουμε το κρεμύδι και βάζουμε το μισό στον επεξεργαστή τροφίμων μαζί με το πληγούρι (αφού το στεγνώσουμε) και τον μισό κιμά και κάνουμε ένα πολτό. Εναλλακτικά, με παρέα την εκπομπή του travelstories, κάνουμε τον ίδιο πολτό με το γουδί και το γουδοχέρι για περίπου όσο κρατάει το δεύτερο επεισόδιο. Τηγανίζουμε τον υπόλοιπο κιμά μαζί με το υπόλοιπο κρεμύδι και τα μπαρχαρικά. Αφού κρυώσει, φτάχνουμε φωλίτσες με τον πολτο, τις γεμίζουμε με τον τηγανισμένο κιμά και τις κλείνουμε σε σχήμα μεγάλων κεφτέδων. Τηγανίζουμε σε μπόλικο λάδι τους κεφτέδες και σερβίρουμε με (Λιβανέζικο) γιαούρτι.

Παρτήρηση: Δοκίμασα και τις δύο εκδοχές και η δεύτερη (αργή) είναι πολύ καλύτερη γιατί ο πολτός δεν είναι πολύ συμπαγής και οι κεφτέδες τηγανίζονται πολύ πιο ομοιόμορφα (εξωτερικό/εσωτερικό) αλλά και καλύτερη παρουσίαση.


View attachment 304161
Η δεύτερη εκδοχή.
Μου άνοιξες την όρεξη!!
Αν συνεχίσουμε να τρώμε κεμπε κλπ. εν μέσω καραντίνας, σε λίγο καιρό θα έχουμε όλοι σκεμπέ!!
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Μου άνοιξες την όρεξη!!
Αν συνεχίσουμε να τρώμε κεμπε κλπ. εν μέσω καραντίνας, σε λίγο καιρό θα έχουμε όλοι σκεμπέ!!
Εκείνο που πρόσεξα είναι ότι στενεψε η πολυθρόνα.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Γοργονες και μαγκες του φορουμ,το σπιτι κοντευει να λιωσει απο το καθαρισμα και τελειωνουν οι επιλογες..Σκεφτηκα να γραψω μια ιστοριουλα,ετσι με τη ρεγουλα..θα χρειαστω βοηθεια γιατι δεν ξερω καθολου πως..υπομονετικα και αναλυτικα οποιος προαιρειται.ισως ετσι περασει η ωρα πιο δημιουργικα απο το να φτιαχνω χαλβαδες ..
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Γοργονες και μαγκες του φορουμ,το σπιτι κοντευει να λιωσει απο το καθαρισμα και τελειωνουν οι επιλογες..Σκεφτηκα να γραψω μια ιστοριουλα,ετσι με τη ρεγουλα..θα χρειαστω βοηθεια γιατι δεν ξερω καθολου πως..υπομονετικα και αναλυτικα οποιος προαιρειται.ισως ετσι περασει η ωρα πιο δημιουργικα απο το να φτιαχνω χαλβαδες ..
Ξεκίνα από εδώ και αν έχεις απορίες όλο και κάποιος θα βοηθήσει!
https://www.travelstories.gr/community/threads/Οδηγίες-για-συγγραφή-Ταξιδιωτικής-Ιστορίας.47956/
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.732
Σήμερα έφυγα από το σπίτι μου στις 10 το πρωί και πήγα στο γραφείο μου. Είχα να πάω μια βδομάδα. Μια εργαζόμενη αποφάσισε να πάει σε κηδεία αποθανόντος από τον γνωστό ιό. Η κόρη του ανθρώπου που πέθανε ήταν φίλη της. Της εξήγησα ότι ήταν λογικό να συμπαρασταθεί στη φίλη της, αλλά τις επόμενες 15 ημέρες δεν θα ερχόταν σε επαφή με τους λοιπούς εργαζόμενους στην εταιρεία. Το τήρησε.
Στο γραφείο μου τέλειωσα τη σύσκεψη γρήγορα. Τελικά εξελίχθηκε σε σύσκεψη ρουτίνας.
Μόλις τελείωσα πήγα στο μπαρ του γραφείου μου και άνοιξα ένα μπουκάλι Cardhu. Το απόλαυσα. Βγήκα από το γραφείο μπήκα στο αυτοκίνητό μου και έφτασα στο σπίτι μου. Έκανα μια βόλτα για να ξεσκουριάσω. Βλέπω έναν άνθρωπο που ψαρεύει και τον χαιρετώ. Προχώρησα, αλλά ύστερα από είκοσι μέτρα κοιτάω προς τα πίσω και δεν υπήρχε ούτε ψαράς, ούτε το αυτοκίνητό του. Μάλλον με θεώρησε χαφιέ. Προχώρησα στην παραλία. Είχα σχεδόν φτάσει στο σπίτι μου. Βλέπω μια νέα γυναίκα να περπατάει. Με χαιρέτησε με παγωμένο χαμόγελο. Άρχισα να μην αισθάνομαι καλά. Άρχισα να σκέφτομαι γιατί εγώ που είχα διωχθεί και φυλακιστεί επί χούντας, υπήρχαν άνθρωποι που με θεωρούσαν χαφιέ. Τους έγραψα και προχώρησα σκεπτόμενος το ότι "μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι". Προσέγγισα στο σπίτι μου. Άκουσα ήχους δελφινιών. Προσπάθησα να τα φωτογραφίσω. Δεν τα κατάφερα. Ήταν και η βροχή που δυνάμωσε. Και το τηλέφωνο δεν είναι και η καλύτερη φωτογραφική μηχανή. Φωτογράφισα.

1.jpg


Η βροχή συνέχισε και τελικά μπήκα σπίτι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.675
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom