Για τους καλοφαγάδες:Αγαπημένη κουζίνα, πέραν της ελληνικής!

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Δε θα συμφωνήσω καθόλου για τη Γιαπωνέζικη, κυρίως λόγω της "μονοτονίας" που παρουσιάζει (στα δικά μας μάτια), και της ευρηματικής μεν, άνοστης δε εμμονής στο ωμό ψάρι (Και ναι, έχω δοκιμάσει αρκετές φορές σούσια κλπ, ακόμα και στα καλύτερα του Παρισιού - στο Τόκυο όχι ακόμα).

Για μένα, νo 1,2,3 και 4 η Γαλλική κουζίνα. Απλά εκτός συναγωνισμού, τόσο στις εστιατοριακές εκφάνσεις της (φτηνές και ακριβές), όσο και στο φαγητό στο σπίτι και στο πρόχειρο φαγητό. Από την πιο απλή σούπα, τις μπαγκέτες του ψωμιού, τα εκπληκτικά τυριά, και τα κρουασάν, ως τα "δε συμβιβάζομαι με τίποτα" φαγητά, τα κρασιά πρώτης ποιότητας και γλυκά όπως το Millefeuille (Μιλφέιγ) και το Souffle au chocolat κλπ, η Γαλλική κουζίνα κρατάει τα σκήπτρα.

Αμέσως μετά, νο 5, η Ιταλική κουζίνα (και τα γράφω αυτά μασουλώντας κριτσίνια, Grana Padano και προσούτο).
Ακολουθούν Γερμανική, Αργεντίνικη/Βραζιλιάνικη, Ισπανική, Ρώσικη, Μεξικάνικη κλπ

Και βέβαια, όταν μιλήσουμε για γλυκά, οι Τούρκοι πλασάρονται εύκολα στην τρίτη θέση, (λίγο κάτω από τα Ιταλικά παγωτά).
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.775
Likes
1.100
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
Δε θα συμφωνήσω καθόλου για τη Γιαπωνέζικη, κυρίως λόγω της "μονοτονίας" που παρουσιάζει (στα δικά μας μάτια), και της ευρηματικής μεν, άνοστης δε εμμονής στο ωμό ψάρι (Και ναι, έχω δοκιμάσει αρκετές φορές σούσια κλπ, ακόμα και στα καλύτερα του Παρισιού - στο Τόκυο όχι ακόμα).

Για μένα, νo 1,2,3 και 4 η Γαλλική κουζίνα. Απλά εκτός συναγωνισμού, τόσο στις εστιατοριακές εκφάνσεις της (φτηνές και ακριβές), όσο και στο φαγητό στο σπίτι και στο πρόχειρο φαγητό. Από την πιο απλή σούπα, τις μπαγκέτες του ψωμιού, τα εκπληκτικά τυριά, και τα κρουασάν, ως τα "δε συμβιβάζομαι με τίποτα" φαγητά, τα κρασιά πρώτης ποιότητας και γλυκά όπως το Millefeuille (Μιλφέιγ) και το Souffle au chocolat κλπ, η Γαλλική κουζίνα κρατάει τα σκήπτρα.

Αμέσως μετά, νο 5, η Ιταλική κουζίνα (και τα γράφω αυτά μασουλώντας κριτσίνια, Grana Padano και προσούτο).
Ακολουθούν Γερμανική, Αργεντίνικη/Βραζιλιάνικη, Ισπανική, Ρώσικη, Μεξικάνικη κλπ

Και βέβαια, όταν μιλήσουμε για γλυκά, οι Τούρκοι πλασάρονται εύκολα στην τρίτη θέση, (λίγο κάτω από τα Ιταλικά παγωτά).
taver είσαι άπαιχτος μα κάνε και λίγο κράτει και για να μπορείς να φας αργότερα και γιατί η ryanair παραμονεύει....
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
συμφωνω με τον taver για την γιαπωνεζικη. θεωρω ομως την ιταλικη καλυτερη, μου παει περισσοτερο τι να κανω ?
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.210
Likes
5.678
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη η Νότια Αμερική
Όπου έχω φάει βιετναμέζικο (δυστυχώς όχι ακόμα στο Βιετνάμ) έχω πάθει την πλάκα μου. Μ' αρέσει πάρα πολύ. Γι' αυτό το λόγο, και πολλούς ακόμα βέβαια, έχω το Βιετνάμ πολύ ψηλά στη λίστα των επόμενων ταξιδιών. Εννοείται ότι Γαλλία, Ιταλία, Τουρκία και Ισπανία είναι πάνω πάνω στα τοπ των προτιμήσεών μου σε ό,τι έχει να κάνει με το φαγητό.
Και μια χώρα όπου δεν θα ξαναπήγαινα μόνο για το φαγητό της: Ολλανδία. Αδιάφορο, αδιάφορο, αδιάφορο (και λίγα λέω...)
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντού για πάντα
Το καλύτερο φαγητό μάλλον το έχω φάει στην Κίνα και την Ταϊλάνδη και κυρίως street food και snacks στο δρόμο. Σίγουρα το καλύτερο ήταν στις νότιες επαρχίες της Κίνας, στις περιοχές των Dai, απίστευτη κουζίνα. Ακολουθεί Βιετναμέζικο, Ινδικό (στο Μυανμάρ), Μεξικάνικο, όλα κατά κύριο λόγο street food. Πολύ καλό και το Τσέχικο αφού είμαι και μεγάλος φαν της σούπας. Δεν ξεχνάω το Λάος που μπορεί η κουζίνα του γενικά να είναι μια μίξη Ταϊλανδέζικου με Κινέζικο αλλά έχει το καλύτερο ρύζι: sticky rice.

Επίσης μπορεί να σας φανεί περίεργο αλλά μια πολύ ενδιαφέρουσα κουζίνα είναι η Αμερικάνικη. Και δεν μιλάω φυσικά για τα κλασσικά: burgers, barbeque κλπ (οπου δεν με χαλάνε καθόλου και αυτά) που πολλοί νομίζουν πως είναι το μόνο φαγητό στις ΗΠΑ αλλά στα διάφορα τοπικά. Ανάλογα τις συνήθειες και τα υλικά του κάθε μέρους έχουν και την δική τους κουζίνα: πχ Southern Food (κοτόπουλο, πουρές, ψωμί από καλαμποκάλευρο κλπ), Tex-Mex (μεξικάνικο κατά βάση), Northeastern (επηρεασμένο πολύ από τις Ευρωπαϊκές κουζίνες λόγω μεταναστών) κλπ. Το καταπληκτικό είναι πως τις εισαγόμενες κουζίνες τις έχουν ενώσει με τρομερό τρόπο με τις παραδοσιακές αλλά και μεταξύ τους και έτσι το αποτέλεσμα θυμίζει λίγο και από τα δύο αλλά είναι κάτι το ξεχωριστό!

Από αυτά που ειπώθηκαν και διαφωνώ είναι τα εξής:
Γιαπωνέζικο: έχω δοκιμάσει αρκετές φορές sushi και μάλιστα σε καλά εστιατόρια στις ΗΠΑ και δεν μου αρέσει καθόλου. Εκτός από sushi, ότι έχω άλλο έχω φάει, καλό ήταν αλλά δεν ξετρελάθηκα.
Khmer: δεν έχουν δική τους κουζίνα πέρα από το πιάτο με το ψάρι και την καρύδα. Είναι μια μίξη μεταξύ Ταϊλάνδης και Βιετνάμ, όχι και πολύ πετυχημένη.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Θα διαφωνίσω με το σούσι;). Έφαγα μόνο μια φορά στη ζωή μου, αλλά μου άρεσε υπερβολικά. Μέχρι τότε νόμιζα ότι ήταν αηδία. Ίσως παίζει ρόλο ότι εκεί που το έφαγα, το έφτιαξαν πολύ ωραίο, που απορούσα αν όντως ήταν ωμό αυτό που φάγαμε.
.:: Sushi Berlin - Thai Berlin ::.
Το πιάτο που πήραμε:
6728_1191264299419_1162733396_30597635_7396700_n.jpg (image)
Και το αποτέλεσμα:
6728_1191265579451_1162733396_30597643_4365149_n.jpg (image) :D

Ελπίζω να μου δοθεί η ευκαιρία να φάω και στην Ελλάδα, αλλά από όσο ξέρω εκεί είναι πανάκριβα.
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Photography trip
Τρελαίνομαι για ινδική και ταϋλανδέζικη κουζίνα! Θυμάμαι όταν είχαμε πάει Μαυρίκιο το ξενοδοχείο είχε βραδιά αφιερωμένη στην ινδική κουζίνα! Ετσι λοιπόν κι εγώ άρχισα να παίρνω τα πάντα στο πιάτο μου, ένα σωρό άγνωστες αλλά υπέροχες γεύσεις, απορώ πώς δεν είχα εντερικά προβλήματα μετά!:cool: Επίσης από τις αγαπημένες μου είναι η λιβανέζικη κουζίνα, δώσε μου ταμπουλέ και πάρε μου την ψυχή!
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Θα διαφωνίσω με το σούσι;). Έφαγα μόνο μια φορά στη ζωή μου, αλλά μου άρεσε υπερβολικά. Μέχρι τότε νόμιζα ότι ήταν αηδία. Ίσως παίζει ρόλο ότι εκεί που το έφαγα, το έφτιαξαν πολύ ωραίο, που απορούσα αν όντως ήταν ωμό αυτό που φάγαμε.
.:: Sushi Berlin - Thai Berlin ::.
Το πιάτο που πήραμε:
6728_1191264299419_1162733396_30597635_7396700_n.jpg (image)
Και το αποτέλεσμα:
6728_1191265579451_1162733396_30597643_4365149_n.jpg (image) :D

Ελπίζω να μου δοθεί η ευκαιρία να φάω και στην Ελλάδα, αλλά από όσο ξέρω εκεί είναι πανάκριβα.
τιτα ποιοι ειναι αυτοι που τρωνε το φαγητο σου ? παλι νηστικια εμεινες ?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom