Για τους καλοφαγάδες:Αγαπημένη κουζίνα, πέραν της ελληνικής!

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
χαχαχα! όχι, πήραμε πιάτο για 5 άτομα (35ευρώ) και μας περίσσεψε κιόλας. Δεν ξέρω πώς και γιατί, αλλά φουσκώνεις εύκολα με sushi.
(έτσι για την ιστορία, είναι ο Ινδός, ο Γερμανός Ρ.Λ. και αυτουνού το πρόσωπο που έχει παραμορφωθεί λόγω κίνησης, είναι ο Αλγεριανός)
 

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Δηλώνω fan της Μεξικάνικης κουζίνας μια και μου αρέσουν οι έντονες και spicy γεύσεις. Η Γαλλική γαστρονομία δε με απογοήτευσε σχεδόν ποτέ και επίσης μια ευχάριστη έκπληξη ήταν η Αυστριακή κουζίνα και ζαχαροπλαστική (ίσως επειδή μου αρέσουν τα άγλυκα γλυκά).
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Βρε παιδιά, εμένα που μου αρέσουν όοοοοολες οι έθνικ κουζίνες, αρκεί να τις απολαμβάνω στον τόπο όπου γεννήθηκαν????? ;) Ακόμα κι ένα μέτριο πιάτο, γίνεται υπέρτατο όταν το γεύεσαι στη δική του ατμόσφαιρα!!! Ακόμα και το πιο 'φτωχό', σε κάνει να νιώθεις πλούσιος και χορτασμένος, όταν τα πάντα γύρω σου είναι 'ταξιδεμένα'....

Αδυναμίες? Έχω, το ινδικό φαγητό, και spicy μάλιστα....
Αλλά δε θα ξεχάσω κι ένα θεϊκό, divine, πώς το λένε, βρε παιδί μου, χοιρινό με σάλτσα μήλου και μέντα στα ιρλανδικά Αράν.....Μια από τις top 10 γεύσεις από τα ταξίδια μου...Όπου αλλού κι αν το δοκίμασα, Ιρλανδίας συμπεριλαμβανομένης, απλά δεν ήταν το ίδιο...
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
εγω ψηφιζω κινεζικη κουζινα!!!!!!!!!!!!ολες οι αλλες επονται!!
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
εμενα παλι δεν μου αρεσουν οι μπερδεway καταστασεις
προτιμω τις καθαρες και απλες γευσεις δηλ. να καταλαβαινω τι ειναι αυτο που τρωω, ουτε τα καυτερα μου αρεσουν ιδιαιτερα, ουτε τα ωμα οποτε δεν με συγκινουν οι κουζινες της ανατολής
δηλωνω λατρης της μεσογειακής κουζινας με πρωτη στο βαθρο την ιταλικη(τι ιταλοφιλοι ειμαστε), δευτερη την ισπανική ενω το χαλκινο δινω στην ελληνικη
τεταρτη θεση επαξια η τουρκικη και black list η αγγλικη
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Εγώ ψηφίζω ιταλική και μεξικάνικη!!!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Ιταλική, τούρκικη και μεξικάνικη.

Αααα... αφήνω οπωσδήποτε χώρο και για τα γερμανικά λουκάνικα.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
σχιστομάτα κουζίνα και οτι ναναι!!
γλύτωσα το ξύλο και φέτος που έτρωγα συνέχεια fried noodls with sea food!!
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
μου αρεσει πολυ η γερμανική και αυστριακή κουζινα και τα γλυκά τους φυσικά...
μπορώ να πώ οτι με ενθουσιαζει πολυ και η ινδική κουζινα..που την γεύομαι εδω στην ελλαδα...και μαλιστα φαγητα μαγειρεμενα απο ινδη νοικοκυρα...μου αρεσουν πολυ τα καυτερα..τα χρησιμοποιω και εγω καθημερινα στην κουζινα μου.. βαζω τσιλι πιπεριες .. καλλιεργημένες βεβαια στον κήπο μου..
αγαπώ παρα πολυ την κρητικη κουζινα....ειλικρινα τους ζηλευω για τα φαγητά τους...
εεεε...δεν θα μπορουσα να αφησω απέξω την ιταλική κουζίνα...η οποια παντα με γοητευει με τις μακαροναδες, τις πιτσες, τις μπρουσκετες..τα ρυζοτα...τα γλυκα...
και επειδη το φαγητο θελει και το κρασακι του...τα πινω όλα...κατα προτιμηση κοκκινο....
 

discolata

Member
Μηνύματα
305
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
raja ampat
τα καλύτερα γεύματα της ζωής μου τα εχω φαει στη νοτιοανατολική τουρκια , στο ανόι & στο χοι αν , στο παρίσι , παντού στην αργεντινή ( οπου έβαλα 3 κιλά)
πάντα μου τρεχουν τα σαλια για φαλάφελ ( αιγυπτο-λιβανεζικα) , σουπα μπορτς και σασλικ ( ρωσικα) , κρεμμυδοσουπα και παπια κονφί και σαλιγκάρια ( γαλλικά) , μακάνια λάσσι & μάνγκο λάσι & butter νάαν ( ινδικά) , pho ga - pho bo ( βιετναμεζικες σουπες) , χουνκιαρ μπεγεντί ( τουρκικο) κλπ κλπ ...


black list η ιρλανδέζικη πλην των scones :)
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Επειδή είδα οτι σε πολλούς φίλους αρέσει το ινδικό φαγητό και επειδή δε μου φαίνεται οτι είναι πολύ εύκολο να τρέχουμε συχνά ως την Ινδία, προτείνω ανεπιφύλακτα το Jaipur Palace στο Μαρούσι (Αγ. Κων/νου και Θέμιδος). Διαθέτει φοβερό φαγητό και υπέροχο περιβάλλον. Η μερακλίδικη διακόσμηση σε ταξιδεύει πάντως...όσο για το καυτερό, το ρυθμίζεις ανάλογα με τα γούστα σου! Νομίζω πως την Κυριακή το μεσημέρι έχει μπουφέ, όπου μπορείς να δοκιμάσεις διάφορα πιάτα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.219
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom