Για φοιτητές (και όχι μόνο) που ψάχνονται για εξωτερικό

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
pemi θα βόλευε ιδιαίτερα αν μάθαινες κι άλλες πληροφορίες.
thnx
 

panosast

Member
Μηνύματα
320
Likes
34
IASTE ειναι καλη φαση για πρακτικη και εγω προσφατα το εμαθα για την σχολη μου απλα τωρα θελω να τελειωνω και δεν ειμαι σε φαση να παω για καποιο διαστημα εξωτερικο αν και θα το ηθελα παρα πολυ...
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
εννοειται πως μας ενδιαφερει .. ειχανε προχθες μια ενημερωση στο ΕΜΠ για ολες τις μη κερδοσκοπικες και μη κερδοσκοπικου χαρακτηρα φοιτητικες οργανωσεις (IAESTE,ESN,AEGEE,BEST κλπ κλπ),αλλα η παρουσιαση ητανε κανα 10λεπτο στη καθεμια οποτε δεν μαθαινες κατι ουσιαστικο .. οποτε περιμενουμε details .. το μονο που θυμαμαι για IAESTE ειναι οτι οι αιτησεις αρχιζουν τον Οκτωβρη,οτι η πρακτικη ειναι απο 8 βδομαδες μεχρι 1 χρονο και στο οτι εισερχομενοι-εξερχομενοι φοιτητες πρεπει να ειναι το ιδιο νουμερο ..
Taver ειναι και για μεταπτυχιακους,αλλα επειδη οπως προειπα πρεπει να ειναι το ιδιο νουμερο εισερχομενων-εξερχομενων αν πχ εγω θελω να παω σαν μεταπτυχιακος για πρακτικη στο εξωτερικο,θα πρεπει αντιστοιχα να βρεθει και ενας μεταπτυχιακος του εξωτερικου να εχει εκδηλωσει ενδιαφερον για το ΕΜΠ ... Οποτε οι θεσεις ειναι σχετικα λιγες ..
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Kατι παρομοιο με την IASTEE ειναι και το Vulcanus. Απ'οτι γνωριζω το προγραμμα αυτο ειναι μεγαλυτερης διαρκειας (γυρω στο χρονο) και στο ΕΜΠ σε στελνει μονο Ιαπωνια (για τις αλλες σχολες δεν ξερω)

Τους 2 πρωτους μηνες απλως μαθαινεις τη γλωσσα και τους υπολοιπους δουλευεις.

Σου χορηγουν 15000(!) ευρω για τις αναγκες σου και τη διαμονη σου την αναλαμβανουν αυτοι!

Δυστυχως η σελιδα που περιγραφει λεπτομερως το προγραμμα ειναι υπο κατασκευη αλλα παρτε τη σελιδα για τα πρακτικα (αιτησεις κτλ)
«Υποβολή υποψηφιοτήτων στο πρόγρα
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Και ενα λινκ για IAESTE
IAESTE Athens

(παλι απο το ΕΜΠ ειναι αλλα νομιζω κατατοπιζει γενικα)
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Kατι παρομοιο με την IASTEE ειναι και το Vulcanus. Απ'οτι γνωριζω το προγραμμα αυτο ειναι μεγαλυτερης διαρκειας (γυρω στο χρονο) και στο ΕΜΠ σε στελνει μονο Ιαπωνια (για τις αλλες σχολες δεν ξερω)

Τους 2 πρωτους μηνες απλως μαθαινεις τη γλωσσα και τους υπολοιπους δουλευεις.

Σου χορηγουν 15000(!) ευρω για τις αναγκες σου και τη διαμονη σου την αναλαμβανουν αυτοι!

Δυστυχως η σελιδα που περιγραφει λεπτομερως το προγραμμα ειναι υπο κατασκευη αλλα παρτε τη σελιδα για τα πρακτικα (αιτησεις κτλ)
«Υποβολή υποψηφιοτήτων στο πρόγρα
To Vulcanus είναι μόνο για Ιαπωνία. Είχα κάνει πέρσυ αίτηση αλλά δε με πήραν. Ο ανταγωνισμός είναι αρκετά μεγάλος (διαλέγουν από όλη την Ευρώπη) οπότε αν δεν έχεις πολύ καλό μέσο όρο και καλές συστατικές πολύ δύσκολα σε παίρνουν.
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Ειχα κάνει πρακτική με IAESTE το 2006. Ηταν να πάω για 2 μήνες στο Ομαν αλλα τελευταία στιγμή επαιξε ενα προβλημα με την θέση και τελικά το μόνο που βρηκα ήταν πρακτική στη Σλοβακία.. Και πάλι καθόλου ασχημα.. Την επόμενη χρονιά βρήκα για Ιράν αλλά επειδή συνέπεσε με την έναρξη του μεταπτυχιακού μου στην κρήτη δεν πήγα...

Γενικά ειναι για προπτυχιακούς πολυτεχνικών σχολών και πάλι όχι όλων.. Αν θυμάμαι καλά είναι για ΕΜΠ, Πάτρα, Ξανθη και ίσως Αριστοτέλειο. Βεβαια, κάποιος από άλλο Πολυτεχνειο ίσως να μπορεί να βρει καποια θέση αν έρθει σε επικοινωνία με κάποια από ναυτές τις σχολές..

κάπου το νοέμβριο-δεκεμβριο γίνονται οι αιτήσεις.. Στην τελική κατάταξη ρόλο παίζει το έτος που βρίσκεσαι (το 4 ετος πιάνει τις περισσότερες μονάδες), ο βαθμός που έχεις βγάλει μέχρι εκείνο το έτος και ο αριθμος των μαθημάτων που χρωστας από τα προηγούμενα έτη...
Κάπου τον Ιανουάριο βγαίνει η λίστα κατάταξης και τον Φεβρουάριο γίνεται η διαδικασία επιλογής..

Ακομα και τελευταίος να είσαι στη λίστα υπάρχει πιθανότητα να βρεις κάποια θέση, γιατι μπορεί να έχει περισσέψει..

Οσο αφορα την πρακτική μου στη Σλοβακια, περισσότερο διακοπές ήταν παρά πρακτική. Την έκανα στο Πολυτεχνειο του Κοσίτσε, καθέ μέρα πήγαινα στο γραφειο μου χαλαρά, έκανα ένα μικρο πρότζεκτ και πολλά ταξιδια σε διαφορα μέρη της Σλοβακίας, στην Πολωνία, Αυστρία, Ουγγαρία, Σερβία, Κροατία...Καθόλου άσχημα!


Οσο για το Vulcanus, είναι όπως τα λέει ο Fitziano. Πολύ χαρτούρα και διαδικάστικα και ελάχιστες οι πιθανότητες. Αρχικά πρέπει να επιλεγεις ανάμεσα από πόσους στην Ελλάδα και μετά ανάμεσα από πολλούς περισσότερους Ευρωπαίους στις Βρυξέλες, Τελικά τα καταφέρνουν ελαχιστοι-μετρημένα στα δάχτυλα Ελληνες.
Είναι για πρακτική ενός έτους στην Ιαπωνιά.. Οι προσπάθειες μου αποδήχτηκαν άκαρπες εν έτη 2008...
 

pemi

Member
Μηνύματα
24
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
αγνωστο ακομα...
Ταξίδι-Όνειρο
να παω παντουυυυ!!!
Αν και με καλυψε στα περισσοτερα ο Vito θα σας πω και γω αυτα που εμαθα.

Ναι, οντως οι αιτησεις γινονται Νοεμβριο-Δεκεμβριο. Κάθε σχολη στο ΕΜΠ έχει ξεχωριστο αριθμο θεσεων και συγκεκριμενα μερη. Κανεις αίτηση και φτιαχνουν έναν αλγόριθμο ανάλογα με το έτος που είσαι, τα μαθήματα που χρωστάς (όσο λιγότερα τόσο το καλύτερο) και με τη βαθμολογία που έχεις μέχρι εκείνη τη στιγμή (όσο μεγαλύτερη, τόσο το καλύτερο) και έτσι φτιάχνουν μια λίστα που ξεκιναει με αυτον με το καλύτερο "σκορ".
Ο αλγόριθμος είναι εδω (είναι λίγο πιο περίπλοκος από αυτά που λέω): http://www.ntua.gr/iaeste/doc/ALGORITHMOS-CORRECT.pdf
Τον Ιανουάριο-Φεβρουάριο καλούνται οι φοιτητές να διαλέξουν θέση από τον κατάλογο των πρακτικών. Ξεκινάω ο φοιτητής με το καλύτερο "σκορ" και η θέση που διαλέγει διαγράφεται. Μετά ακολουθεί η σειρά του δεύτερου και πάει λέγοντας. Σε εκείνη τη φάση από ό,τι κατάλαβα σου κάνουν και μια-δυο τυπικές ερωτήσεις για το λόγο που διάλεξες τη συγκεκριμένη θέση και αν έχεις κάποια σχέση με το θέμα που θα κάνεις την πρακτικη- τιποτα ιδιαιτερο ομως.
Το πότε θα γίνει η πρακτική και το πόσο θα διαρκέσει το γνωρίζεις απο πριν. Σε κάθε θέση που υπάρχει στη λίστα ,από την οποία διαλέγεις, έχει ο "εργοδότης" παραθέσει από πριν τη διάρκεια και ποια εποχή ζητάει να κανεις την πρακτική καθώς και το ποσό που θα πληρωθεις.
Σε αυτό το πρόγραμμα υπάρχουν χώρες από όλο τον κόσμο αλλα διαφέρουν από σχολή σε σχολή(ακόμα και μέσα στο ΕΜΠ π.χ.). Η Ιαπωνία υπάρχει γενικά και ήθελε να πάει και η φίλη μου αλλά δεν μπόρεσε γιατί έχουν περιορισμό ηλικίας για τη δική της σχολή(25 ετών και πάνω). Μπορεί να ζητάνε και πολλά προσόντα, αυτό δεν το ξέρω γιατι σταμάτησε να ψάχνει όταν είδε τον περιορισμό. Α! εκτος ιαπωνίας και άλλες χώρες ή πανεπιστήμια έχουν περιορισμούς πχ ηλικίας όποτε αποφασίζεις ανάλογα.
Άμα τελικά πάρεις μια θέση σε κάποια χώρα, το πρόγραμμα αναλαμβάνει να σου βρει σπίτι να μείνεις. Δεν σου καλύπτει έξοδα για κάτι αλλά όσο κάνεις την πρακτική σου πληρώνεσαι από την εκάστωτε εταιρία-πανεπιστημιο (ποσό που πάλι το γνωρίζεις όταν κάνεις την αιτησή σου).
Πάντως η φίλη μου έμεινε πολύ ευχαριστημένη και θα ξαναπήγαινε. Έκανε την πρακτική της ,που είναι υποχρεωτική για τη σχολή της ,στο εξωτερικό. Γνώρισε καινούριους ανθρώπους, έκανε γνωριμίες, πήγε εκδρομές.
Αυτά έμαθα. Ελπίζω να είναι κατατοπιστικά.Για οποιαδήποτε απορία εδώ είμαι!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.867
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom