Για φοιτητές (και όχι μόνο) που ψάχνονται για εξωτερικό

mariannax91

Member
Μηνύματα
20
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
καλησπέρα! ειμαι φοιτητρια γεωπονικού και δυστυχώς το τμήμα διασύνδεσης της σχολής είναι,πώς να το πω....αδιάφορο!ενδιαφέρομαι για πτυχιακή ασκηση 3μηνη(Μάρτιο-Μαϊο του '14) στο εξωτερικό (Ευρώπη κατα προτίμηση).Το πανεπιστήμιο μου συμμετέχει στα προγράμματα ΙΑESTE κ erasmus πρακτικη.Το Leonardo da vinci απ'οτι διάβασα σε κάποιο site της σχολής έχει λήξει (ή τουλάχιστον δεν αφορά πλεον φοιτητές του ΓΠΑ).Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει τί διαδικασίες πρέπει να κανω? μιλάω εγώ απευθείας με τα πανεπιστήμια που ενδιαφέρομαι ή μέσω της σχολής? φοιτιτική εστία δικαιούμαι?τα χρήματα ορίζονται αναλογα με το κόστος διαβίωσης της κάθε χώρας?Έχει κάνει κανείς απο εσάς πρακτική μέσω erasmus?ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη για τις πολλές ερωτησεις!
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
καλησπέρα! ειμαι φοιτητρια γεωπονικού και δυστυχώς το τμήμα διασύνδεσης της σχολής είναι,πώς να το πω....αδιάφορο!ενδιαφέρομαι για πτυχιακή ασκηση 3μηνη(Μάρτιο-Μαϊο του '14) στο εξωτερικό (Ευρώπη κατα προτίμηση).Το πανεπιστήμιο μου συμμετέχει στα προγράμματα ΙΑESTE κ erasmus πρακτικη.Το Leonardo da vinci απ'οτι διάβασα σε κάποιο site της σχολής έχει λήξει (ή τουλάχιστον δεν αφορά πλεον φοιτητές του ΓΠΑ).Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει τί διαδικασίες πρέπει να κανω? μιλάω εγώ απευθείας με τα πανεπιστήμια που ενδιαφέρομαι ή μέσω της σχολής? φοιτιτική εστία δικαιούμαι?τα χρήματα ορίζονται αναλογα με το κόστος διαβίωσης της κάθε χώρας?Έχει κάνει κανείς απο εσάς πρακτική μέσω erasmus?ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη για τις πολλές ερωτησεις!
Έχεις αρκετό χρόνο μπροστά σου για να το ψάξεις..Για IAESTE απευθύνσου στους ίδιους, μην περιμένεις από τη σχολή σου.
Αφού μιλάμε για πρακτική άσκηση όμως δε θα πας σε πανεπιστήμιο στο εξωτερικό οπότε δεν καταλαβαίνω τι εννοείς να μιλήσεις απευθείας με τα πανεπιστήμια έξω. Πρέπει να βρεις κάποια εταιρία/οργανισμό όπου θα κάνεις την πρακτική και προφανώς πρέπει να μιλήσεις με τη σχολή σου για τα μετέπειτα διαδικαστικά. Από το λίγο που γνωρίζω σχετικά με διαμονή, δε δίνεται προτεραιότητα σε όσους είναι για πρακτική. Η υποτροφία εξαρτάται όπως είπες από το κόστος διαβίωσης της κάθε χώρας και είναι γενικά λίγο πιο υψηλή από την αντίστοιχη για erasmus.
 

mariannax91

Member
Μηνύματα
20
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Στο site της σχολής μας ανέφερε οτι μέσω IAESTE μπορουμε να κανουμε πρακτική άσκηση σε ιδιωτικούς φορείς κ σε πανεπιστήμια και έχει μάλιστα και την λίστα των πανεπιστημίων της Ευρώπης οπου μπορείς να στέιλεις αίτηση!το ξέρω οτι εχω καιρό (Δεκέμβρη γίνονται οι αιτήσεις νομιζω) απλα ηθελα να μην τρέχω( ειναι αυτη η ανυπομονησία του πρωτάρη!!!).Σε ευχαριστώ πολυ για την έγκαιρη απάντηση σου =)
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Καλησπέρα να ρωτήσω λίγο γιατί με ενδιαφέρει πολύ το συγκεκριμένο κόνσεπτ. Εγώ παλαιότερα έχω κάνει πρακτική με aiesec και ενδέχεται να κάνω άλλες 2 με την ίδια οργάνωση γιατί έμεινα ικανοποιημένος. Θα ήθελα όμως αν ρωτήσω αν υπάρχουν άλλοι οργανισμοί τέτοιου τύπου που συμπεριλαμβάνουν όμως χώρες όλου του κόσμου. Εγώ έχω τελειώσει οργάνωση και διοίκηση στο πανεπιστήμιο μακεδονίας αλλά θα ήθελα να δοκιμάσω να κάνω μερικές πρακτικές σε παράξενες χώρες μέχρι τα 30 μου.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Η aiesec περιλαμβάνει σχεδόν όλες τις χώρες...Όσο ήμουν εθελόντρια θυμάμαι να ζητούν να στείλουμε φοιτητή να διδάξει αγγλικά σε μοναστήρι του Νεπάλ...
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
ναι aiesec είναι σούπερ αλλά το κακό είναι ότι εγώ μπορώ να είμαι μέλος μέχρι του χρόνου τον Μάιο :(
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Δεν φτάνουν οι παράδες δυστυχώς χαχα. Άλλωστε πάντα μου άρεσε πιο πολύ να διαθέτω αυτά τα χρήματα και να κάνω πρακτικές. Έχω κάνει ήδη 2 μία στο εξωτερικό εθελοντική και μία στην Ελλάδα κανονική που είναι και η εταιρεία που τελικά με κράτησε και εργάζομαι εκεί τώρα. Το κακό είναι ότι θα ήθελα να συνεχίσω να κάνω πρακτικές γιατί μαθαίνεις πάρα πολλά πράγματα σε αυτές.
 

Voyager1

Member
Μηνύματα
286
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος της Γης
Home

Τουρκικές Υποτροφίες. Και με αφορμή αυτές, ποια η γνώμη σας για τα τουρκικα πανεπιστημια;
 

marian90

Member
Μηνύματα
83
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Ενημερώθηκα οτι το προγραμμα comenius που ειναι μεσω ικυ δεν θα συνεχιστει του χρονου ξερετε αν ισχυει και για το leonardo da vinci;
Ξερει κανεις πληροφοριες για leonardo;ποιος μπορει να συμμετεχει, πότε γινονται οι αιτησεις κτλ;
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
If you are unemployed, under 30 years of age and you have found a job vacancy of at least 4 months abroad, you can apply to receive a grant of 2.500 euro.
You can use it to pay trips, rents, room and board, language courses, or everyhing else you will need to easily face your first job experience abroad.

http://www.mcz.it/en/news/n36-job-creation-2013.html
 
Last edited by a moderator:

thch81

Member
Μηνύματα
92
Likes
70
Πλέον τα προγράμματα κινητικότητας φοιτητών προωθούνται πολύ εκτός από τις υπόλοιπες ευρωπαϊκές χώρες κ στην Ελλάδα κ στην Κύπρο, καθώς συμβάλλουν θετικά στην αξιολόγηση προγραμμάτων, τμημάτων κ εκπαιδευτικών ιδρυμάτων ανώτατης εκπαίδευσης. Το υπεύθυνο διοικητικό ή εκπαιδευτικό προσωπικό θα σας δώσει κατάλληλες πληροφορίες.

ΠΡΟΣΟΧΗ! Φροντίστε να ρωτήσετε όσο περισσότερα γίνεται. Σε τι γλώσσα διδάσκονται τα μαθήματα; Ποια η αντιστοιχία μαθημάτων στα 2 εκπαιδευτικά ιδρύματα κ το περιεχόμενο των μαθημάτων; Tι γίνεται με τη διαμονή μου εκεί-εχω δυνατοτητα να μείνω σε εστια; αν όχι, πως μπορώ να βρω σπίτι;-. Αν ταυτόχρονα έχετε ήδη λάβει θέμα πτυχιακής εργασίας ρωτήστε κ τον εισηγητή σας για δυνατούς τρόπους επικοινωνίας. Αν πάτε για πρακτική σε αλλη χώρα, πχ για 3 μηνες, ρωτήστε αν αναγνωρίζεται όλο αυτό το διάστημα πρακτικής από το αρχικό σας ίδρυμα, ώστε να μην υπάρξουν καθυστερήσεις στο πτυχίο σας (έχω δει περιπτώσεις).

Το πιο βασικο να επιλέξετε εκπαιδευτικό ίδρυμα που παρέχει υψηλό επίπεδο στο αντικείμενο των σπουδών σας. Δυστυχώς, έβλεπα πως οι περισσότεροι φοιτητές μου ενδιαφέρονταν περισσότερο για τη διασκέδαση που τους παρέχει ο συγκεκριμένος τόπος κ πως θα πραγματοποιήσουν ταξίδια από την πόλη που θα μένουν. Το ίδιο έβλεπα κ απο φοιτητές από άλλες ευρωπαίκές χώρες μέσω προγραμμάτων κινητικότητας. Τις μισές μέρες απουσίαζαν, με αποτέλεσμα να έχουν ξεπεράσει το ανώτατο όριο απουσιών. Επίσης υπήρχαν διαφορές στο περίγραμμα μαθημάτων των προαπαιτούμενων μαθημάτων (το οποιο για μενα δεν ειναι κακό, γιατί σκοπός είναι να μαθεις κ αλλα πραγματα που δεν διδασκονται στη καθε χώρα, λόγω πολιτισμικών κ κοινωνικών διαφορών) κ η γλώσσα διδασκαλίας ήταν μη ομιλούμενη ή κατανοητή από τους φοιτητές. Οπότε κακώς ή καλώς είναι κ στην ευχέρια του καθηγητή του εκάστοτε μαθήματος πως θα χειριστεί το ζήτημα, καθώς κ στο ενδιαφέρον ή όχι του ίδιου του φοιτητή.

Βασικός σας στόχος σε αυτά τα προγράμματα είναι ο εμπλουτισμός των γνώσεων σας, η ανταλλαγή ιδεών κ τελικά να ενσωματώσετε τα νέες γνώσεις που θα λάβετε εκεί στην δικιά σας νοοτροπία κ κουλτούρα. Κ φυσικά θα κάνετε κ τα ταξίδια σας κ θα διασκεδάσετε.Όλα χωρούν! Ευτυχώς υπάρχουν κ επιλογές φθηνής διαμονήςκ μεταφορικών για τα ταξίδια σας!!!!! Προσέξτε όμως μην παρατείνετε τον χρόνο απόκτησης του πτυχίου σας. Πιστεύω ότι ολα αυτά τα προγράμματα εναι ευκαιρίες που σας παρέχονται κ 'πιαστε' την ευκαιρία, μην την αφήσετε να φυγει!!!!! Ανοίγουν οι ορίζοντές σας! Είναι εμπειρία ζωής που θα τη θυμάστε για πάντα!!!!! Γι αυτό σωστός προγραμματισμός κ όχι επιπόλαιες κινήσεις!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.882
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom