Γκρινιάζουν οι κάτοικοι της «υποδειγματικής» Βιέννης..

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.416
Δε σταματούν να διαμαρτύρονται για την καθημερινότητά τους..
avstatic.doldigital.net_vimawebstatic_FD19952CE12E739954F184BAA96BE5CE.jpg



Είναι όμορφη, καθαρή, ασφαλής, έχει καλές συγκοινωνίες, υψηλή ποιότητα ζωής και υπέροχα πάρκα. Και όμως οι κάτοικοι γκρινιάζουν, από το πρωί μέχρι το βράδυ. Καλώς ήλθατε στη Βιέννη!

«Αν και οι περισσότεροι είναι, βαθιά μέσα τους, υπερήφανοι για την πόλη τους, έχουν μια μακρά παράδοση στην γκρίνια. Σαν να είναι το χόμπι τους να εκφράζουν δυσαρέσκεια και να παραπονιούνται. Αυτή η τάση να παραβλέπουν τα καλά πράγματα στη ζωή τους και να βρίσκουν πάντα κάτι στραβό, είναι εντυπωσιακή. Εχουν μάλιστα μια ειδική λέξη για την γκρίνια «raunzen». Πολλές συζητήσεις τελειώνουν με τη φράση «Nix ist wie frueher» (σσ τίποτα δεν είναι όπως παλιά)», γράφει η ανταποκρίτρια του BBC Μπέθανι Μπελ.

Αυτόν τον μήνα, ενώ οι περισσότερες πόλεις στην Ευρώπη ζουν εποχές ακρίβειας και λιτότητας, η Βιέννη μείωσε την τιμή των ετήσιων καρτών απεριορίστων διαδρομών στα μέσα μεταφοράς από 449 σε 365 ευρώ - δηλαδή σε ένα ευρώ την ημέρα. Μέσα σε λίγες ημέρες πουλήθηκαν χιλιάδες επιπλέον κάρτες.

Αλλά, φυσικά, άρχισαν αμέσως και οι γκρίνιες.

«Επεσε η τιμή του εισιτηρίου; Μάλιστα. «Αλλά τώρα δεν θα πέφτει καρφίτσα στο μετρό και κανένας δεν θα βρίσκει θέση στα τραμ». Αυτά ακούς από το πρωί μέχρι το βράδυ στη Βιέννη...», γράφει η Μπελ.

Σύμφωνα με έρευνα που έγινε για λογαριασμό του περιοδικού Economist η αυστριακή πρωτεύουσα βρέθηκε στη δεύτερη θέση (μετά το Βανκούβερ του Καναδά) σε λίστα με 140 πόλεις του κόσμου οι οποίες αξιολογήθηκαν ως προς την ποιότητα ζωής. Το 2005 η Βιέννη είχε καταλάβει την πρώτη θέση στην ίδια λίστα.

ΤΟ ΒΗΜΑ - Γκρινιάζουν οι κάτοικοι της «υποδειγματικής» Βιέννης - κόσμος
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Εάν η Αθήνα γίνει σαν την Βιέννη σε ποιότητα ζωής, ορκίζομαι και δεσμεύομαι ότι δεν θα γκρινιάζω περισσότερο από 5 λεπτά την ημέρα.
 

phoenix

Member
Μηνύματα
69
Likes
46
Ααααχχ! Προτείνω να αλλάξουμε πόλεις για 6 μήνες να δουν τη γλύκα!
 
Last edited by a moderator:

dark_elf

Member
Μηνύματα
38
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Έλα μου ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβία και Η.Π.Α.
Υπάρχει κάπου να δηλώσουμε ενδιαφέρον για αμοιβαία ετήσια μετανάστευση ??? Αν ναι link παρακαλώ !!!!!! :p :p :p
 

phoenix

Member
Μηνύματα
69
Likes
46
Εεε μα πια!! Το πράγμα δεν πάει άλλο! Ούτε οι γειτονιές στον Άγιο Παντελεήμονα τέτοιο χάλι! Τσ,τσ,τσ...
 
Last edited by a moderator:

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Ααααχχ! Προτείνω να αλλάξουμε πόλεις για 6 μήνες να δουν τη γλύκα!
Υπάρχει κάπου να δηλώσουμε ενδιαφέρον για αμοιβαία ετήσια μετανάστευση ??? Αν ναι link παρακαλώ !!!!!! :p :p :p
Τελικά, για πόσο καιρό θα είναι; Μπορώ να μείνω για πάντα;;;;
 
Last edited by a moderator:

phoenix

Member
Μηνύματα
69
Likes
46
Προτείνω να το πάμε λάου λάου! Δοκιμαστικά, έξι μήνες, μετά ανανέωση για άλλους 6, μετά ανανέωση για άλλους 6 και μετά μονιμότητα! Σαν κάτι συμβάσεις από το πάλαι ποτέ (θυμάται κανείς?!)
 
Last edited by a moderator:

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Προτείνω να το πάμε λάου λάου! Δοκιμαστικά, έξι μήνες, μετά ανανέωση για άλλους 6, μετά ανανέωση για άλλους 6 και μετά μονιμότητα! Σαν κάτι συμβάσεις από το πάλαι ποτέ (θυμάται κανείς?!)

Α...κάτι σα να μου'ρχεται στο μυαλό... Αλλά αυτή τη λέκξη ''μονιμότητα'' δε τη γνωρίζω... Μήπως είχε αντικατασταθεί απο τη λέξη ''αορίστου'' και μπερδεύομαι;
Πάω ας είναι και.... αορίστου... και με σύνταξη στα 50 έτη εργασίας, δεν έχω πρόβλημα, πάλι κερδισμένος θα είμαι!!
 
Last edited by a moderator:

phoenix

Member
Μηνύματα
69
Likes
46
Α...κάτι σα να μου'ρχεται στο μυαλό... Αλλά αυτή τη λέκξη ''μονιμότητα'' δε τη γνωρίζω... Μήπως είχε αντικατασταθεί απο τη λέξη ''αορίστου'' και μπερδεύομαι;
Πάω ας είναι και.... αορίστου... και με σύνταξη στα 50 έτη εργασίας, δεν έχω πρόβλημα, πάλι κερδισμένος θα είμαι!!
Ναι μωρέ! Κ ξέρεις ποιό θα είναι το καλύτερο? Συνταξιούχοι πια, θα επιστρέψουμε στην τροπική πατρίδα μας για άραγμααααα!:haha:
 
Last edited by a moderator:

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.416
Εδώ πάει το "ο εχθρός του καλού δεν είναι το κακό αλλά το καλύτερο"....Και οι Γάλλοι γκρινιάζουν για το σύστημα εκπαίδευσης, τα πάρκα τους, τις συγκοινωνίες τους και δεν ξέρω τι άλλο αλλά δεν έχουν στο μυαλό τους την Ελλάδα δηλαδή το χειρότερο αλλά κάτι καλύτερο απο αυτό που είναι τώρα....

Παρόλα αυτά καλά είναι να βλέπεις και τι γίνεται γύρω σου και να μην το παραξηλώνεις με γκρίνιες...:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.517
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom