Γνώμες τρίτων για δικά μας ταξίδια

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Δεν ενοιωσες ποτε την αναγκη να φλεξαρεις? Δεν μεθυσες και ξεφυγες και περιαυτολογησες? Δεν ενοιωσες αβολα με περπατημενη γυναικα μικροτερος και φουσκωσες τον αριθμο των γυναικων που πηγες? Δεν ενοιωσες ποτε γαματος που πηγες ξερω γω Ινδονησια ή Μαγαδασκαρη ή δεν ξερω και γω που και ενοιωσες την αναγκη να το μοιραστεις. Δεν σκεφτηκες ποτε πως καποιος που ταξιδευει συχνα μακρινα και ακριβα ταξιδια πως βγαζει αρκετα λεφτα? Δεν εχεις νοιωσει ποτε ζηλια ή και φθονο μην σου πω για καποιον αλλον? Ουτε εκανες ποτε πλακα σε καποιον για τα λεφτα που βγαζει ή για τις αφραγκιες που τον δερνουν αναλογα με τις ταξιδιωτικες του επιλογες? Τωρα μιλαμε ή κλανουμε?
Κυκλοφορώ ανάμεσα σας !
Σε ολα τα ερωτηματικα σου η απάντηση ειναι οχι.
Μονο στον αριθμο των ανδρων που εχω παει φουσκωσα το νουμερο γιατι ηταν περπατημενος ο παρτενερ και αυτό μια φορα.
Σ τη λίστα με τα επτα θανάσιμα αμαρτηματα που τα εχω όλα ο φθόνος ειναι εβδομος στην καταταξή.
Δεν κανω ποτέ πλάκα ή ερωτησεις ή αναφορες στα οικονομικα του συνομιλητή μου. Πες με παλαιομοδιτισα αλλά το θεωρω ακομψο και αγενές.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.045
Xaxaxa

μου εχει συμβει με τη μανα μου .Εγω στο Νεπάλ ,φασαριες στην Αιγυπτο να λεει στον αδελφό μου
που γυριζει αυτη κινδυνευει
Αλλα ηταν παιδι του πολεμου ,ειχε τελειωσει μόνο Δημοτικό.
Νεοι ανθρωποι να μην γνωριζουν που ειναι ο Ινδικος και που η Κούβα δεν το δεχομαι.
Οπως σοκαρομαι με την νυφη μου ,αποφοιτη Πανεπιστημιου οταν σε κουιζ ποσες περιπου χωρες εχει η Αφρική η παικτρια να απαντάει οκτώ , εγω να τραβαω τα μαλλια μου και αυτη να αναρωτιεται γιατι.
Η Γεωγραφια ειναι βασικό μαθημα για μενα ,να γνωριζεις τα κυριοτερα για τον πλανητη που ζεις.
Να μην ξερεις το Σουρίναμ η ποσες ειναι οι Γουινεες κατανοητο αλλά οχι που πεφτει η Αμερική η η Ρωσια. Και οι δυο ημασταν καλες στα Αρχαια και τα Λατινικά αλλά σε μια συνομιλια δυσκολα τα χρησιμοποιουμε. Ασχετως ταξιδιων οταν γινεται κατι πχ τωρα με το Ισραηλ καλό ειναι να γνωρίζουμε που πεφτει και τα συνορα του . Για να κατανοουμε τη βαρυτητα της καταστασης και τις επιπτώσεις που μπορει να φερει στις ζωες μας στον τουρισμο μας για παραδειγμα.
Χμμμμ, αλλαξαν οι εποχες. Αν δεν ξερεις που ειναι η Κουβα και το Ισραηλ, βγαζεις το κινητο και το ψαχνεις.
Αλλα πραγματα οριζουν την αξια της μορφωσης ενος ανθρωπου, οπως ηταν παντα, οχι η ποσοτητα των γνωσεων αλλα η ανθρωπια.

Ομως θα το πω: αν μιλαμε για ξενους σε μας ανθρωπους, ας πουμε οτι εχει σημασια να τους τσεκαρουμε τις γνωσεις τους στα κουιζ.
Αν μιλαμε για φιλους κι αγαπημενους, εχει τοση σημασια για σας αν ξερουν? Νομιζα οτι προτεραιοτητα εχει η συναισθηματικη σχεση Εχει σημασια αν η μανα μου ξερει γεωγραφια? Δεν ξερει, αλλα δεν με νοιαζει, δεν την εξεταζω αν ηταν καλη μαθητρια, δεν ειναι καλυτερη μαμα η χειροτερη γι αυτο.


Ασχετο με την Κικη που την ταγκαρω λογω απαντησης, σαν γενικη εντυπωση απο τη συζητηση , η θεματοθετρια αρχικα και καποιοι συμμετεχοντες στη συνεχεια της συζητησης δυνανται να ασκουν σκληρη κριτικη στο τι ξερει η δεν ξερει ο κοσμος γυρω τους. Να τα λεμε κι αυτα, οτι καποιο ποσοστο ταξιδευτων, παρα το ανοιχτο τους πνευμα, ειναι δυνατον να κανουν αυστηρη κριτικη στους φ ι λ ο υ ς τους οταν λειπουν, αλλα να συνεχιζουν την παρεα και να μη λενε "κοφτο ρε" στον εαυτο τους η τους φ ι λ ο υ ς τους αν ενοχλουνται.

Δεν σταματα να με εκπλησσει ποτε το στιλ των ταξιδευτων.
.
 
Last edited:

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.405
Χμμμμ, αλλαξαν οι εποχες. Αν δεν ξερεις που ειναι η Κουβα και το Ισραηλ, βγαζεις το κινητο και το ψαχνεις.
Αλλα πραγματα οριζουν την αξια της μιρφωσης ενος ανθρωπου, οπως ηταν παντα, οχι η ποσοτητα των γνωσεων αλλα η ανθρωπια.

Ομως θα το πω: αν μιλαμε για ξενους σε μας ανθρωπους, ας πουμε οτι εχει σημασια να τους τσεκαρουμε τις γνωσεις τους στα κουιζ.
Αν μιλαμε για φιλους κι αγαπημενους, εχει τοση σημασια για σας αν ξερουν? Νομιζα οτι προτεραιοτητα εχει η συναισθηματικη σχεση Εχει σημασια αν η μανα μου ξερει γεωγραφια? Δεν ξερει, αλλα δεν με νοιαζει, δεν την εξεταζω αν ηταν καλη μαθητρια, δεν ειναι καλυτερη μαμα η χειροτερη γι αυτο.


Ασχετο με την Κικη που την ταγκαρω λογω απαντησης, σαν γενικη εντυπωση απο τη συζητηση , η θεματοθετρια αρχικα και καποιοι συμμετεχοντες στη συνεχεια της συζητησης δυνανται να ασκουν σκληρη κριτικη στο τι ξερει η δεν ξερει ο κοσμος γυρω τους. Να τα λεμε κι αυτα, οτι καποιο ποσοστο ταξιδευτων, παρα το ανοιχτο τους πνευμα, ειναι δυνατον να κανουν αυστηρη κριτικη στους φ ι λ ο υ ς τους οταν λειπουν, αλλα να συνεχιζουν την παρεα και να μη λενε "κοφτο ρε" στον εαυτο τους η τους φ ι λ ο υ ς τους αν ενοχλουνται.

Δεν σταματα να με εκπλησσει ποτε το στιλ των ταξιδευτων.
.
Νομίζω εδώ πέρα σε αυτό το ποστ βρίσκεται όλη η ουσία. Μόρφωση είναι η ανθρωπιά και η ακεραιότητα ενός χαρακτήρα. Τίποτα άλλο.

Επίσης όπως κάποιοι κοιτούν αφ'υψηλού και με κριτική κάποιον που δεν ξέρει που πέφτει η Μαδαγασκάρη, έτσι υπάρχουν άλλοι πολύ πιο εκπαιδευμένοι για τους οποίους φαίνεται τρελό που οι πρώτοι δεν γνωρίζουν πως να γράφουν κώδικα ή οτιδήποτε άλλο.

Η εκπαίδευση πάνω στη γνώση είναι θέμα προσβασιμότητας, κουλτούρας, προνομίου.

Η καλλιέργεια ενός χαρακτήρα όμως;
Εκπαίδευση έχουν πολλοί, καλλιέργεια λίγοι.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Να ξεκαθαρίσω κάτι. Αποφεύγω να σχολιάζω εμφανείς ελλείψεις σε γνώση άλλων σε οποιοδήποτε θέμα.Αλλα στην οικογένειά μας έχουμε άλλους κωδικούς. Εγγονή ,γυιος, αδελφός και εγώ εχουμε γνώσεις Γεωγραφιας. Γονίδιο από τον πατέρα μου .Η νύφη πειράζει εμάς που την βρίσκουμε με άτλαντες και χάρτες και μας θεωρεί βλαμμένα και εμείς πειράζουμε αυτήν για την απόλυτη έλλειψη γνώσεων Γεωγραφίας ακόμα και για χώρες που έχει ταξιδέψει.Στο προηγούμενο ποστ την έφερα για παράδειγμα γιατί οντως είναι εντυπωσιακά αγεωγραφητη....τίποτα παραπάνω που να χρήζει περαιτέρω ανάλυσης.
 
Last edited:

mariath

Member
Μηνύματα
2.221
Likes
5.757
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Χμμμμ, αλλαξαν οι εποχες. Αν δεν ξερεις που ειναι η Κουβα και το Ισραηλ, βγαζεις το κινητο και το ψαχνεις.
Αλλα πραγματα οριζουν την αξια της μορφωσης ενος ανθρωπου, οπως ηταν παντα, οχι η ποσοτητα των γνωσεων αλλα η ανθρωπια.
Δεν πήγα να τεστάρω κανέναν σε γνώσεις γεωγραφίας. Εδώ μιλάμε για ανθρώπους που έρχονται και σου πετάνε την αποψάρα τους μέσα στα μούτρα σου χωρίς να τους ρωτήσεις. "Πού θα πας; Α, εκεί πνίγονται, εκεί σκάνε βόμβες, εκεί γίνεται πόλεμος" Άνθρωποι που ξινίζουν τα μούτρα αν δεν πας Ρώμη, Παρίσι, Λονδίνο.
Αλλά είπαμε, εγώ πλέον ζεν. Αυτοί τα δικά τους κι εγώ τα δικά μου. Δεν θα συνεννοηθούμε ποτέ αλλά τι σημασία έχει;
 

Dr. Claw

Member
Μηνύματα
23
Likes
54
Η παλια γενια εχει υποστει και το "πως πετατε με low cost" και το "εκει πανε οι πλεμπες, οποιος εχει λεφτα παει Παρισι και μονο" απο ινφλουενσερς του φορουμ, το "πτησεις απο τα καλαθια" και αλλα πολυ ωραια που λενε οι ταξιδευτες μεταξυ τους
Μην τολμήσει κανείς να πει αλήθειες, τον τρώει η μαρμάγκα. Σαν το ΚΟ.ΛΑ.Ν ένα πράμα

Εχω ξεχωρίσει κάποιες κατηγορίες συνομιλητων-επικριτων ολα αυτα τα χρόνια..
To the point η σταχυολόγηση που έκανες

'' πόσο σου κοστισε ολη αυτή η ιστορια''
Μ@λ@κια έκανες απαντανε πριν τελειώσω..
Η ατάκα πρέπει να ειπωθεί είτε πρόκειται για ανταλλακτικό μηχανής είτε για μονωτικό ταράτσας. Σε επιχείρημα από ετοιμόλογο συνομιλητή ο κοπιώδης διάλογος τελειώνει με ένα “Ναι εντάξει δίκιο έχεις” και αλλαγή θέματος.

Αυτοι που σε επικρινουν επειδή θεωρουν οτι πετάς λεφτά σε κατι μη υλικό που δεν θα σου μείνει τίποτα κατα τη γνώμη τους.Δε μπορούν να καταλάβουν οτι η ζωή ειναι ειναι εικόνες και εμπειρίες Ειχε πει κάποτε ο Σωτηρακοπουλος οτι το ποδόσφαιρο ειναι το σημαντικότερο δευτερεύον πράγμα στη ζωη μας
Πετάς και κάτι για Δανέζη, Σαχίνη ή Φλέσσα και άσε να αναρωτιούνται σε ποιο πρωτάθλημα παίζουν ή πού το είδες στον κατάλογο

Η πλειοψηφία όσων έχω γνωρίσει που τους αρέσει να ταξιδεύουν πολύ (και έχουν διάθεση να συζητήσουν για τα ταξίδια τους), το κάνουν συνήθως με έναν τρόπο επίδειξης και αυτοπροβολής που δε συνάδει με τους υποτιθέμενους ανοικτούς ορίζοντες που θα έπρεπε να έχουν αποκτήσει από τα εν λόγω ταξίδια
Όπως όταν σε πρήζει κάποιος για τα προσωπικά του και ακούς την ίδια ιστορία με άλλα πρόσωπα. Κάτι αντίστοιχο με τα ταξίδια τους
 

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
253
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
"Πως και πηγές μόνος ρε; Εγώ δε θα το έκανα ποτέ" και
"Πάσχα/Καλοκαίρι είναι για Ελλάδα ρε, τι να πας να κάνεις έξω;" είναι προσωπικά οι δύο ερωτήσεις/αντιδράσεις που δέχομαι συχνότερα.

Η πρώτη αναμενόμενη και δεν το βλέπω να εξαλείφεται ποτέ, η δεύτερη όπως πάνε οι τιμές στους περισσότερους ελληνικούς προορισμούς ίσως και να σταματήσει σε λίγα χρόνια.
 

Irouli

Member
Μηνύματα
113
Likes
146
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Επειδή δεν ακούστηκε αντίστοιχη απάντηση, θα παραθέσω την εξής συνομιλία που είχα μετά την επιστροφή από Μαλδίβες.
Μαλδίβες πήγες ε; ναι ήταν πολύ ωραία. Ναι ξέρω πήγε και ο Χ αλλά εκείνος το έκανε σωστά (ως σωστά νοείται το ότι έμεινε σε resort) . Ναι φαντάζομαι από το resort τα είδε εντελώς διαφορετικά , εν αντιθέσει με εμένα τον λάθος ταξιδιώτη που έμενε σε local island.
 

s-travelholic

Member
Μηνύματα
55
Likes
346
Εμένα πάντως θα με βόλευε αν οι γονείς μου ήταν αγεωγράφιτοι και δεν παρακολουθούσαν όλα τα ντοκυμαντέρ και τις ειδήσεις από τον κόσμο. Τώρα για να μην ανησυχούν, δεν τους λέω που πάω από πριν, στέλνω στη ξαδέρφη μου την ταξιδιωτική ασφάλεια που έχω κάνει και τα μέρη που θα πάω. Μόνο την γιαγιά κατάφερα μια φορά να καθησυχάσω λέγοντας της ότι πας " Πάρο-Νάξο-Περού". Στους γονείς πετάω μια μέρα πριν το ταξίδι " αύριο πετάω για Βασώρα" με ύφος "παω μια στιγμή στο περίπτερο για τσιγάρα" και μέχρι να το συνηδειτοποιήσουν έχω φύγει και τους κάνω βιντεοκλήσεις με ντόπιους να λένε " γεια σου μαμά" και τους πεθαίνω!
 

Maryd14

Member
Μηνύματα
30
Likes
57
Ξέχασες την ατάκα "Τα Χριστούγεννα είναι για την (ευρύτερη) οικογένεια!" Πόσο συμφωνώ!
"Πως και πηγές μόνος ρε; Εγώ δε θα το έκανα ποτέ" και
"Πάσχα/Καλοκαίρι είναι για Ελλάδα ρε, τι να πας να κάνεις έξω;" είναι προσωπικά οι δύο ερωτήσεις/αντιδράσεις που δέχομαι συχνότερα.

Η πρώτη αναμενόμενη και δεν το βλέπω να εξαλείφεται ποτέ, η δεύτερη όπως πάνε οι τιμές στους περισσότερους ελληνικούς προορισμούς ίσως και να σταματήσει σε λίγα χρόνια.
 
Μηνύματα
416
Likes
1.366
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Το παν ξεκιναει απο την νοοτροπια που υπηρχε στην Ελλαδα για πολλα χρονια.Ποτε δεν θα μπορουσα οτι σαν λαος ειχαμε βαθια μεσα μας το ταξιδιωτικο DNA.Οι παλιοτερες και πιο βασανισμενες γενιες που ειναι οι παππουδες και οι προπαππουδες μας προσπαθησαν να φτιαξουν σπιτικα ,να κανουν οικογενεια και να τα ορθοποδησουν.Αρκετοι απο αυτους τα πετυχαν αρκετα καλα παρα τις δυσκολιες και σημερα τα δωσαν τους γονεις μας και στην συνεχεια εχουμε εμεις κληρονομησει καποια πατρικα κα εξοχικα .Ετσι υπηρχε βαθια η νοοτροπια μαζευε τα λεφτα σου,εχε ενα κεραμειδι ,ενα εξοχικο και την οικογενεια σου.Οποτε το ταξιδι ηταν κατι που δεν υπηρχε καν σαν σκεψη.Πολλοι προερχομαστε και απο οικογενειες που τα παιδικα μας χρονια τα περασαμε στα εξοχικα και καλοκαιρινες διακοπες ηταν στο χωριο,ομορφες αναμνησεις ομως.Καλα καλα δεν ταξιδευανε ουτε εντος Ελλαδος.Οποτε δεν υπηρχε ουτε το διακοπες στη Φολεγανδρο και τριημερο στη Βυτινα.
Η αμεσως επομενη γενια εποχης 80 90 τα αεροπορικα ηταν πανακριβα και θυμαμαι που λεγαν οι δικοι μου που ταξιδευαν με Ολυμπιακη βαζαν τα καλα τους ρουχα και βγαζαν αναμνηστικες φωτογραφιες,εννοεται οι προορισμοι ηταν συγκεκριμενοι Ευρωπαικοι.

Ολες αυτες οι αντιδρασεις των γυρω βγαζουν νοημα γιατι παραξενευονται καθως δεν ειναι καθολου στην νοοτροπια τους

Η σημερινη γενια ειναι διαφορετικη τα φτηνα εισητηρια ειναι παντου (πλεον οχι και τοσο ... :p ,)μαζι με την πληροφορια και το ιντερνετ καναν τa 00'ς νεους να ταξιδευουν αρχικα μονο Ευρωπη ειτε city breaks σε κυριως πολεις Κεντρικης Ευρωπης ειτε αρχισαν να σπουδαζουν σε πολεις του εξωτερικου ανοιγοντας του οριζοντες τους περα απο τα στενα ορια της Ελλαδος.
Απο το 2012 και λιγο πιο η νεα γενια ξεκινησε τα εκτος Ευρωπης ,οι ταξιδιωτικες εκπομπες αυξηθηκαν και εκπομπες τυπου world party για μενα με αναψε ενα λαμπακι μεσα μου,οτι υπηρχαν και αλλοι προορισμοι εκτος απο Λονδινο και Βιεννη.Προσωπικα δικη μου αποψη οτι επαιξαν και αυτο τον ρολο τους στο να σπαστουν καποια ταξιδιωτικα taboo και να δει καποιος οτι υπαρχουν και πιο εναλλακτικοι τροποι να ταξιδευεψεις

Το ταξιδιωτικο μικροβιο το ειχα απο μικρη ηλικια που διαβαζα Χαρη Πατση εγκυκλοπεδιες για χωρες και για ζωα ,εβλεπα national geographic ουτε ινσταγκραμ και οι ταξιδιωτικες εκπομπες τα 90 'ς λιγοστες και μονο στην ΕΡΤ.Ετσι νοερα ταξιδευα απο το Περου μεχρι το Μεξικο και την Αφρικη μεχρι που στα 18 μου εκανα το πρωτο ταξιδι με αεροπλανο στο Βελγιο ,παρατηρουσα τα παντα απο τα μαγαζια μεχρι τον κοσμο πως περπαταγε,καπνιζε ,μιλαγε ολα.


Απο τοτε ταξιδευω καθε χρονο ξεκινησα με ενα ταξιδι το χρονο και ολο και αυξανω τα ταξιδια μου σε παραπανω ετησιως.Οι κριτικες απο τους γυρω μου τεραστιες,ολοι μου λεγαν ''παλι ταξιδακια εισαι'',''μην χαλας λεφτα '' ,΄΄ που πας εκει θα σε σφαξουν'' πλεον δεν με νοιαζει καθολου.Ο πατερας μου δεν ταξιδεψε ποτε εκτος Ελλαδος ουτε εχει μπει ποτε σε αεροπλάνο.Η μητερα μου ταξιδευει περισσοτερο ,παρολα αυτα την εχω ξεπερασει κατα πολυ.


Τιποτα δεν με εριξε ,εθιστηκα στα ταξιδια με τον πιο υγιη τροπο και δεν θα σταματησω ποτε την αγαπη αυτη.Το φορουμ εδω μου εδωσε δυναμη ειδα οτι εχουμε ατομα με την ιδια αγαπη και παθος ,που μπορουν να με καταλαβουν,χωρις να νιωθω οτι κουραζω οταν στις μισες κουβεντες που λεω μιλαω για ταξιδια.

Πλεον ολοι οσοι με γνωριζουν με εχουν συνονημο με τα ταξιδια,πλεουν το εχουν καταλαβει ολοι.Πλεον εχουν σταματησει Δεν μπορω να καταλαβω ομως δεν νιωθω οτι κανω κατι περιεργο ή πολυ διαφορετικο.Οταν μου λενε ελα ρε θηριο που εχω παει σε κοντα 20 χωρες που να γνωριζαν ατομα του φορουμ που ειμαι αρχαριος μπροστα τους.

Πριν 5 χρονια γνωρισα την κοπελα μου δεν ειχε καθολου ταξιδεψει ουτε εκεινη ουτε η παρεα τους και καταφερα με επιμονη και υπομονη να την βαλω μεσα στον μαγικο κοσμο των ταξιδιων,παντα εννοειται με σεβασμο στα ορια και τα θελω του αλλου.Αλλα τελικα βγηκε σε καλο .Την τρελα την ιδια στον βαθμο τον δικο μου δεν την πλησιαζει αλλα πλεον ταξιδεουμε συχνα μαζι.Πλεον μου στελνει φωτογραφιες που θα την παω επομενο ταξιδι.


Τα προηγουμενα ταξιδια τα εκανα με 3 αλλους φιλους μου για πολλα ετη ηταν αποκλειστικα και το ταξιδιωτικο παρεακι μου με την ιδια τρελα με μενα και παραπανω.Τα τελευταια ταξιδια τα εκανα μονο με την κοπελα μου αλλα μετα απο καιρο αποφασισαμε να κανουμε ενα ταξιδακι οπως παλια σαν αντροπαρεα.Εκει να δεις ασχημα σχολια ''πας να γκομενισεις'',''καλα πας διακοπες χωρις την κοπελα σου και την αφηνεις εδω'? ''καλα και πως σε αφησε ''.Ελλαδα 2023 αυτο .Λες και σε ενα ταξιδι ο μονος λογος ειναι να γκομενισω,να δωσω 300 ευρω σε αεροπορικα και να παω στην αλλη ακρη σωστα τα λενε.

Ευρωπη και Ελλαδα εχω παει πολυ πλεον με εχουν συνηθισει .Το μονο κολλημα που ειχα και με κραταγε κολλημενο να τολμησω ενα ταξιδι εκτος Ευρωπης.Φετος πηγα στο Ντουμπαι.Να μου πεις προορισμος που σε πολλους δεν αρεσει ,για μενα ομως το πρωτο βημα εγινε και πλεον ξεκινησα και τα πιο μακρυνα και υπερατλαντικα συντομα,

Μην ακους τι λενε οι εμπειριες θα σου μεινουνε ,να πας στο Ουζμπεκισταν και ασε τους αλλους να κανουν την ζωη που θελουν εννοειται με καθε δικαιωμα τους.

Συγγνωμη για τα πολλα αλλα ηθελα να τα πω..
 
Last edited:

vasilios

Member
Μηνύματα
57
Likes
106
Το παν ξεκιναει απο την νοοτροπια που υπηρχε στην Ελλαδα για πολλα χρονια.Ποτε δεν θα μπορουσα οτι σαν λαος ειχαμε βαθια μεσα μας το ταξιδιωτικο DNA.Οι παλιοτερες και πιο βασανισμενες γενιες που ειναι οι παππουδες και οι προπαππουδες μας προσπαθησαν να φτιαξουν σπιτικα ,να κανουν οικογενεια και να τα ορθοποδησουν.Αρκετοι απο αυτους τα πετυχαν αρκετα καλα παρα τις δυσκολιες και σημερα τα δωσαν τους γονεις μας και στην συνεχεια εχουμε εμεις κληρονομησει καποια πατρικα κα εξοχικα .Ετσι υπηρχε βαθια η νοοτροπια μαζευε τα λεφτα σου,εχε ενα κεραμειδι ,ενα εξοχικο και την οικογενεια σου.Οποτε το ταξιδι ηταν κατι που δεν υπηρχε καν σαν σκεψη.Πολλοι προερχομαστε και απο οικογενειες που τα παιδικα μας χρονια τα περασαμε στα εξοχικα και καλοκαιρινες διακοπες ηταν στο χωριο,ομορφες αναμνησεις ομως.Καλα καλα δεν ταξιδευανε ουτε εντος Ελλαδος.Οποτε δεν υπηρχε ουτε το διακοπες στη Φολεγανδρο και τριημερο στη Βυτινα.
Η αμεσως επομενη γενια εποχης 80 90 τα αεροπορικα ηταν πανακριβα και θυμαμαι που λεγαν οι δικοι μου που ταξιδευαν με Ολυμπιακη βαζαν τα καλα τους ρουχα και βγαζαν αναμνηστικες φωτογραφιες,εννοεται οι προορισμοι ηταν συγκεκριμενοι Ευρωπαικοι.

Ολες αυτες οι αντιδρασεις των γυρω βγαζουν νοημα γιατι παραξενευονται καθως δεν ειναι καθολου στην νοοτροπια τους

Η σημερινη γενια ειναι διαφορετικη τα φτηνα εισητηρια ειναι παντου (πλεον οχι και τοσο ... :p ,)μαζι με την πληροφορια και το ιντερνετ καναν τa 00'ς νεους να ταξιδευουν αρχικα μονο Ευρωπη ειτε city breaks σε κυριως πολεις Κεντρικης Ευρωπης ειτε αρχισαν να σπουδαζουν σε πολεις του εξωτερικου ανοιγοντας του οριζοντες τους περα απο τα στενα ορια της Ελλαδος.
Απο το 2012 και λιγο πιο η νεα γενια ξεκινησε τα εκτος Ευρωπης ,οι ταξιδιωτικες εκπομπες αυξηθηκαν και εκπομπες τυπου world party για μενα με αναψε ενα λαμπακι μεσα μου,οτι υπηρχαν και αλλοι προορισμοι εκτος απο Λονδινο και Βιεννη.Προσωπικα δικη μου αποψη οτι επαιξαν και αυτο τον ρολο τους στο να σπαστουν καποια ταξιδιωτικα taboo και να δει καποιος οτι υπαρχουν και πιο εναλλακτικοι τροποι να ταξιδευεψεις

Το ταξιδιωτικο μικροβιο το ειχα απο μικρη ηλικια που διαβαζα Χαρη Πατση εγκυκλοπεδιες για χωρες και για ζωα ,εβλεπα national geographic ουτε ινσταγκραμ και οι ταξιδιωτικες εκπομπες τα 90 'ς λιγοστες και μονο στην ΕΡΤ.Ετσι νοερα ταξιδευα απο το Περου μεχρι το Μεξικο και την Αφρικη μεχρι που στα 18 μου εκανα το πρωτο ταξιδι με αεροπλανο στο Βελγιο ,παρατηρουσα τα παντα απο τα μαγαζια μεχρι τον κοσμο πως περπαταγε,καπνιζε ,μιλαγε ολα.


Απο τοτε ταξιδευω καθε χρονο ξεκινησα με ενα ταξιδι το χρονο και ολο και αυξανω τα ταξιδια μου σε παραπανω ετησιως.Οι κριτικες απο τους γυρω μου τεραστιες,ολοι μου λεγαν ''παλι ταξιδακια εισαι'',''μην χαλας λεφτα '' ,΄΄ που πας εκει θα σε σφαξουν'' πλεον δεν με νοιαζει καθολου.Ο πατερας μου δεν ταξιδεψε ποτε εκτος Ελλαδος ουτε εχει μπει ποτε σε αεροπλάνο.Η μητερα μου ταξιδευει περισσοτερο ,παρολα αυτα την εχω ξεπερασει κατα πολυ.


Τιποτα δεν με εριξε ,εθιστηκα στα ταξιδια με τον πιο υγιη τροπο και δεν θα σταματησω ποτε την αγαπη αυτη.Το φορουμ εδω μου εδωσε δυναμη ειδα οτι εχουμε ατομα με την ιδια αγαπη και παθος ,που μπορουν να με καταλαβουν,χωρις να νιωθω οτι κουραζω οταν στις μισες κουβεντες που λεω μιλαω για ταξιδια.

Πλεον ολοι οσοι με γνωριζουν με εχουν συνονημο με τα ταξιδια,πλεουν το εχουν καταλαβει ολοι.Πλεον εχουν σταματησει Δεν μπορω να καταλαβω ομως δεν νιωθω οτι κανω κατι περιεργο ή πολυ διαφορετικο.Οταν μου λενε ελα ρε θηριο που εχω παει σε κοντα 20 χωρες που να γνωριζαν ατομα του φορουμ που ειμαι αρχαριος μπροστα τους.

Πριν 5 χρονια γνωρισα την κοπελα μου δεν ειχε καθολου ταξιδεψει ουτε εκεινη ουτε η παρεα τους και καταφερα με επιμονη και υπομονη να την βαλω μεσα στον μαγικο κοσμο των ταξιδιων,παντα εννοειται με σεβασμο στα ορια και τα θελω του αλλου.Αλλα τελικα βγηκε σε καλο .Την τρελα την ιδια στον βαθμο τον δικο μου δεν την πλησιαζει αλλα πλεον ταξιδεουμε συχνα μαζι.Πλεον μου στελνει φωτογραφιες που θα την παω επομενο ταξιδι.


Τα προηγουμενα ταξιδια τα εκανα με 3 αλλους φιλους μου για πολλα ετη ηταν αποκλειστικα και το ταξιδιωτικο παρεακι μου με την ιδια τρελα με μενα και παραπανω.Τα τελευταια ταξιδια τα εκανα μονο με την κοπελα μου αλλα μετα απο καιρο αποφασισαμε να κανουμε ενα ταξιδακι οπως παλια σαν αντροπαρεα.Εκει να δεις ασχημα σχολια ''πας να γκομενισεις'',''καλα πας διακοπες χωρις την κοπελα σου και την αφηνεις εδω'? ''καλα και πως σε αφησε ''.Ελλαδα 2023 αυτο .Λες και σε ενα ταξιδι ο μονος λογος ειναι να γκομενισω,να δωσω 300 ευρω σε αεροπορικα και να παω στην αλλη ακρη σωστα τα λενε.

Ευρωπη και Ελλαδα εχω παει πολυ πλεον με εχουν συνηθισει .Το μονο κολλημα που ειχα και με κραταγε κολλημενο να τολμησω ενα ταξιδι εκτος Ευρωπης.Φετος πηγα στο Ντουμπαι.Να μου πεις προορισμος που σε πολλους δεν αρεσει ,για μενα ομως το πρωτο βημα εγινε και πλεον ξεκινησα και τα πιο μακρυνα και υπερατλαντικα συντομα,

Μην ακους τι λενε οι εμπειριες θα σου μεινουνε ,να πας στο Ουζμπεκισταν και ασε τους αλλους να κανουν την ζωη που θελουν εννοειται με καθε δικαιωμα τους.

Συγγνωμη για τα πολλα αλλα ηθελα να τα πω..
+1000.τα είπες όλα.δυστυχως ακόμα επικρατεί η νοοτροπία (κυρίως στην επαρχία) να φτιάξουνε σπίτια..φυσικά δεν είναι κακό αλλά δεν είναι ο κανόνας στην ζωή όπως πιστεύουν....και αυτό το έχουν μεταφέρει και στις νέες γενιές...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.761
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom