Ιορδανία Γυρίσαμε απο την Πέτρα!!!!

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.501
Likes
8.021
Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες!!! Και μας βάζεις και ιδέες για σούπερ και πολύ διαφορετικό 2ήμερο!
 

stayros

Member
Μηνύματα
78
Likes
181
Καλησπέρα σας....
σας έγραψα αναλυτικά τα κόστη για να δείτε ότι ενώ είναι ένα διήμερο στην ουσία...βγαίνει αρκετά ψηλά....αυτή όμως είναι η αλήθεια...ας το έχετε κατά νου...και αν σκεφτούμε τι ζητούσαν τα ταξιδιωτικά γραφεία για την ενοικίαση ιχ....τότε πάμε ακόμη πιό ψηλά....ή σκεφτείτε να γινόταν επιλογή 5άστερου ξενοδοχείου....
Σας δίνω το κινητό του Αλί Abu 00962 79 5632869.
Αξιόπιστη λύση και βέβαια πολύ φθηνώτερη από όλες τις προσφορές που πήρα.....
Ενοείται ότι θα κάνετε παζάρια με τον Αλί.
Κλείνοντας θέλω να σας ευχαριστήσω όλους σας για τις τόσο χρηστικές πληροφορίες που μου δώσατε για να κάνω πραγματικότητα αυτό το μικρό ταξίδι...
Αυτά από μένα...και πάντα στη διάθεση σας....
 

finikass

Member
Μηνύματα
84
Likes
20
Ταξίδι-Όνειρο
εκτός από τη Γη???
Σας δίνω το κινητό του Αλί Abu 00962 79 5632869.
Αξιόπιστη λύση και βέβαια πολύ φθηνώτερη από όλες τις προσφορές που πήρα.....
Ενοείται ότι θα κάνετε παζάρια με τον Αλί.
Αλί Αλί και τριςΑλί!!!!!!!:haha: Ευχαριστούμε stayro :clap:
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Μπράβο Σταύρο μην ακούς κανέναν.. Πολύ καλά έκανες!! Δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα από το να ξεφεύγεις έστω και για 1 διήμερο όποτε σου δίνεται ευκαιρία.. Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Καλησπέρα σας....σας έγραψα αναλυτικά τα κόστη για να δείτε ότι ενώ είναι ένα διήμερο στην ουσία...βγαίνει αρκετά ψηλά....αυτή όμως είναι η αλήθεια...ας το έχετε κατά νου...και αν σκεφτούμε τι ζητούσαν τα ταξιδιωτικά γραφεία για την ενοικίαση ιχ....τότε πάμε ακόμη πιό ψηλά....ή σκεφτείτε να γινόταν επιλογή 5άστερου ξενοδοχείου....

Υπάρχουν ελληνικά γραφεία που ειδικεύονται στην Ιορδανία και πουλάνε πακέτο 4 ημερών (δηλαδή 1 μέρα παραπάνω), σε 4άρι, ή 5άρι, με πολύ περισσότερες υπηρεσίες (με ημιδιατροφή και επισκέψεις εκτός από Πέτρα και Νεκρά, έχουν επίσης Γέρασα, Μαντάμπα, Νέμπο, Ουάντι Ραμ ).
Και ποσό ίδιο μ'αυτό που τελικά πλήρωσες.
Δεν μπορώ να αναφέρω τα γραφεία, αλλά μια βόλτα στο γκουγκλ, θα πείσει και τον πιο δύσπιστο.
Δεν μπορώ να καταλάβω αυτή την εμμονή με τα ξένα γραφεία που - και καλά - δίνουν καλύτερες τιμές. Δεν δίνουν ρε παιδιά!!!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Εδω συμφωνώ με traveladdict.
Ταξίδια οπως αίγυπτος,ιορδανία τυνησία ..ειδικα για αυτές τις τρείς χώρες δύο με τρία τουριστικά γραφεία έχουν άκρες για τα καλύτερα και φθηνα πακέτα.
θα φέρω ένα παράδειγμα.
τυνησία τρία άτομα με οδηγό ξεναγό τζίπ δέκα μερες φαγητό full extra αεροπορικά βενζίνες πετρέλαια κλπ...μόνο 750 ευρώ έκαστος...πλήρης αυτονομία γυρίσαμε ολη την χώρα και απο ξενοδοχεία πεντάστερα παρακαλώ...
οποιος ενδιαφέρεται ας στείλει πμ να του πω το πρακτορείο αυτό.
 

stayros

Member
Μηνύματα
78
Likes
181
Καλημέρα σας....
Συμφωνώ μαζί σας για το κόστος και για την ύπαρξη ελληνικών γραφείων με πολύ ενδιαφέρουσες προσφορές....αλλά....
όταν αποφασίζεις σήμερα για να πετάξεις σε 3 μέρες....όταν πρέπει να πετάξεις Παρασκευή απόγευμα και την Κυριακή πρέπει να επιστρέψεις....τότε ξέρεις πολύ καλά ότι το κόστος θα είναι υψηλό....
γι αυτό υπάρχει το φόρουμ να διαβάζουμε...να αντλούμε πληροφορίες...και να αποφασίζουμε ανάλογα....
όσο για την Τυνησία και την Αίγυπτο...πάει πέταξε το πουλάκι....ποιός τολμά να πάει τώρα εκεί?
μόνη μας παρηγοριά το Μορόκο...που είναι και ο επόμενος προορισμός μας...αυτή τη φορά για 7 νύκτες....
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Α, οκ τώρα έγινε κατανοητό.
Νόμισα ότι το κάνατε μόνοι σας για μεγαλύτερη οικονομία. Αν είναι θέμα χρόνου, τότε έχεις δίκιο.

Είχα ρωτήσει κάποτε τη renata για το τοπικό πρακτορείο που χρησιμοποίησε στη Myanmar, γιατί της είχε έρθει φτηνά.
Τους έστειλα email και όντως ήταν φτηνοί.
Αλλά όταν τους ζήτησα τις ίδιες υπηρεσίες για μεμονωμένους που έπαιρνα απο τα ελληνικά πρακτορεία, με όλα τα έξτρα που αυτό συνεπάγεται, ξεναγούς, εισόδους, μεταφορές και ΙΔΙΑ ξενοδοχεία, η τιμή ήταν η ίδια.
Το ίδιο έκανα με την Ινδία, με γραφείο που αναφέρθηκε εδώ μέσα. Ίδιο αποτέλεσμα.
Οπότε, γιατί να μη τα δώσω εδώ και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, από το να τρέχω στο άγνωστο και να μη ξέρω τι με περιμένει?
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Καλώς ήρθατε!Καλό αλλά λίγο βρε παιδί μου!Με το που συνειδητοποιείς οτι έφτασες στη χώρα...την αποχαιρετάς κιόλας!Άντε και στα επόμενα!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δεν μπορώ να αναφέρω τα γραφεία,
γιατι όχι? μια απλή αναφορά, χωρίς προώθηση συγκεκριμμενου γραφείου, δεν αντιτίθεται πάντως στους κανόνες του φορουμ. για να καταλάβουμε κι εμείς για τι ποσά κ προσφορές μιλάμε.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Καλημέρα και απο μένα. Καλως ηραθατε. Ηταν οντως ενα "αλλιώτικο" Σαβ/κο. Μακάρι να μπορούσαμε να εχουμε ολοι 4-5 τέτοια το χρόνο.Να πεταγόμασταν για ενα καφέ στη ΄Βιέννη, ενα μπανάκι στην Νεκρά, ενα τσαι στο Λονδίνο κλπ....

Οσο για τα πρακτορεία εγω πάντως βρίσκω μεγάλες διαφορές αναμεσα στα ελληνικά και τα κινέζικα που ψάχνω. Εχω ζητησει προσφορές για μεμονωμένο απο Versus, Acadimos, Heronia, Cosmorama,multipath κ.α... Οι μισοι δεν μου απαντάνε εδω και 2 μήνες(εχω μιλησει μαζι τους 3-4 φορες,μου ειπαν οτι "ναι φυσικά και αναλαμβάνουν prive πακέτα") και ακομη περιμένω mail. Και οι αλλοι ειναι πολυυυυ ακριβοι... Οταν τους εστειλά ακριβως το πρόγραμμα και τις τιμες των κινέζων απλώς χαθηκαν!!!
Δεν εχω μεγάλη πειρα και μέτρο συγκρισης πάντως μου δινουν την εντύπωση της¨"αρπαχτης" θελουν απο 3 ατομα να βγάλουν τεράστιο κέρδος.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Εχω ζητησει προσφορές για μεμονωμένο απο Versus, Acadimos, Heronia, Cosmorama,multipath κ.α... Οι μισοι δεν μου απαντάνε εδω και 2 μήνες(εχω μιλησει μαζι τους 3-4 φορες,μου ειπαν οτι "ναι φυσικά και αναλαμβάνουν prive πακέτα") και ακομη περιμένω mail. Και οι αλλοι ειναι πολυυυυ ακριβοι... Οταν τους εστειλά ακριβως το πρόγραμμα και τις τιμες των κινέζων απλώς χαθηκαν!!!

Προφανώς γνωρίζουν ότι έχεις πάει σε πολλά γραφεία και τους βάζεις να δουλεύουν τσάμπα και μετά χωρίς να τρέχει τίποτα, τους πετάς ένα: λυπάμαι δεν θα πάω (αυτό στην καλύτερη περίπτωση, γιατί οι περισσότεροι δεν μπαίνουν καν στον κόπο να ειδοποιήσουν το γραφείο ότι δεν ενδιαφέρονται).
Στην Ευρώπη και Αμερική όταν πάει κάποιος να ζητήσει προσφορά, πληρώνει ένα ποσό για έξοδα προσφοράς, γιατί κάποιοι θα δουλέψουν, θα στείλουν emails, θα ασχοληθούν μαζί του.
Αν υπάρξει συμφωνία, τότε το ποσό που δόθηκε συμψηφίζεται, αν όχι το χάνει ο πελάτης.
Δεν γίνεται όπως εδώ που ο καθένας μας πάει σε 10 γραφεία και βάζει ένα σωρό κόσμο να δουλεύει χωρίς αντίκρισμα.
Για να μη πω τα προγράμματα που ξεσηκώνουν οι μεμονωμένοι από τα γραφεία.
Αφού αντιγράψουν ωραία ωραία ένα πρόγραμμα, το κάνουν μόνοι τους και μετά πουλάνε και μούρη ότι είναι ...ψαγμένοι και πρωτοποριακοί και οι άλλοι κάθονται σαν χάνοι τους θαυμάζουν. Τι λες βρε παιδί μου! και πως το οργάνωσες μόνη σου! που τα ανακάλυψες αυτά! κλπ κλπ.
Έχει γίνει ουκ ολίγες φορές εδώ μέσα με ανθρώπους που το παίζουν κοσμογυρισμένοι με τις πλάτες άλλων - και τους βρίζουν και από πάνω...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.839
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom