Ιορδανία Γυρίσαμε απο την Πέτρα!!!!

tou dromou

Member
Μηνύματα
141
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΛΩΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
στην Ελλαδα ο Κανονας σου κανει προσφορα με 30 ερω και τα αφαιρει μετα
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Προφανώς γνωρίζουν ότι έχεις πάει σε πολλά γραφεία και τους βάζεις να δουλεύουν τσάμπα και μετά χωρίς να τρέχει τίποτα, τους πετάς ένα: λυπάμαι δεν θα πάω (αυτό στην καλύτερη περίπτωση, γιατί οι περισσότεροι δεν μπαίνουν καν στον κόπο να ειδοποιήσουν το γραφείο ότι δεν ενδιαφέρονται).
Στην Ευρώπη και Αμερική όταν πάει κάποιος να ζητήσει προσφορά, πληρώνει ένα ποσό για έξοδα προσφοράς, γιατί κάποιοι θα δουλέψουν, θα στείλουν emails, θα ασχοληθούν μαζί του.
Αν υπάρξει συμφωνία, τότε το ποσό που δόθηκε συμψηφίζεται, αν όχι το χάνει ο πελάτης.
Δεν γίνεται όπως εδώ που ο καθένας μας πάει σε 10 γραφεία και βάζει ένα σωρό κόσμο να δουλεύει χωρίς αντίκρισμα.
Για να μη πω τα προγράμματα που ξεσηκώνουν οι μεμονωμένοι από τα γραφεία.
Αφού αντιγράψουν ωραία ωραία ένα πρόγραμμα, το κάνουν μόνοι τους και μετά πουλάνε και μούρη ότι είναι ...ψαγμένοι και πρωτοποριακοί και οι άλλοι κάθονται σαν χάνοι τους θαυμάζουν. Τι λες βρε παιδί μου! και πως το οργάνωσες μόνη σου! που τα ανακάλυψες αυτά! κλπ κλπ.
Έχει γίνει ουκ ολίγες φορές εδώ μέσα με ανθρώπους που το παίζουν κοσμογυρισμένοι με τις πλάτες άλλων - και τους βρίζουν και από πάνω...
Διαφωνώ μαζί σου. Μπορουν κάλλιστα να μου πουν "Οχι δεν αναλμβάνουμε μεμονωμένα φτιάχνουμε ενα προγραμμα συγκεκριμένο και οποιος θελει ακολουθει αυτο!!!!"
Αλλα δεν θελουν να το παραδεχτούνε θελουν να "υπερηφανευονται" οτι μπορουν να αναλάβουν τα πάντα, οτι μπορουν να προσφέρουν το σπάνιο, το περιεργο, το μη τουριστικό.Για να τα κάνεις ομως αυτά θα πρεπει να διαθετεις πολυ καλα οργανωμένη επιχειρηση με "ακρες" παντου..

***Το πρόγραμμα το ειχα ήδη ετοιμο εγω και τους το εστειλα με ολες τις λεπτομέριες....(αυτοι θα μπορούσαν να κλεψουν τις ιδεες. Ειναι πολυ καλύτερο απ'οτιδήποτε "ελληνικο" εχω δει)
Φυσικά και καναν 2-3 μηνες να μου απάντησουν και τωρα που τελειωσαν τα Χριστούγεννα και βρηκαν χρόνο αποφάσισαν να ασχοληθουν και μαζί μας.
Κάπως ετσι ειναι τα πράγματα.
ΥΓ1 οσο για τα γραφεία του εξωτερικού δεν μας ζήτησαν ποτέ τιποτα για να μας φτιάξουν ενα πρόγραμμα.
ΥΓ2 Πλεον με το internet οι πληροφοριες ειναι τοσο ευκολα προσβάσιμες που δε νομιζω οτι καποιος περιμενει να "κλεψει" το προγραμμα καποιου γραφειου για να φανει εξυπνος και πολυταξιδεμενος. Με ενα post στο travelstories π.χ. μπορεις να μαθεις τοσα οσα 5-10 γραφεια θα χρειαζοταν να σου τα βρούνε.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Διαφωνώ μαζί σου. Μπορουν κάλλιστα να μου πουν "Οχι δεν αναλμβάνουμε μεμονωμένα φτιάχνουμε ενα προγραμμα συγκεκριμένο και οποιος θελει ακολουθει αυτο!!!!"
Αλλα δεν θελουν να το παραδεχτούνε θελουν να "υπερηφανευονται" οτι μπορουν να αναλάβουν τα πάντα, οτι μπορουν να προσφέρουν το σπάνιο, το περιεργο, το μη τουριστικό.Για να τα κάνεις ομως αυτά θα πρεπει να διαθετεις πολυ καλα οργανωμένη επιχειρηση με "ακρες" παντου..

***Το πρόγραμμα το ειχα ήδη ετοιμο εγω και τους το εστειλα με ολες τις λεπτομέριες....(αυτοι θα μπορούσαν να κλεψουν τις ιδεες. Ειναι πολυ καλύτερο απ'οτιδήποτε "ελληνικο" εχω δει)
Φυσικά και καναν 2-3 μηνες να μου απάντησουν και τωρα που τελειωσαν τα Χριστούγεννα και βρηκαν χρόνο αποφάσισαν να ασχοληθουν και μαζί μας.
Κάπως ετσι ειναι τα πράγματα.
ΥΓ1 οσο για τα γραφεία του εξωτερικού δεν μας ζήτησαν ποτέ τιποτα για να μας φτιάξουν ενα πρόγραμμα.
ΥΓ2 Πλεον με το internet οι πληροφοριες ειναι τοσο ευκολα προσβάσιμες που δε νομιζω οτι καποιος περιμενει να "κλεψει" το προγραμμα καποιου γραφειου για να φανει εξυπνος και πολυταξιδεμενος. Με ενα post στο travelstories π.χ. μπορεις να μαθεις τοσα οσα 5-10 γραφεια θα χρειαζοταν να σου τα βρούνε.

Και δεν περίμενα να συμφωνήσεις.
Ούτε να παραδεχτείς ότι έβαλες τόσους ανθρώπους να δουλεύουν τσάμπα για σένα. Πολύ καλά έκαναν και δεν σου απάντησαν.
Και πάω στοίχημα ότι στον Κανόνα που ζητάει χρήματα, δεν πήγες (δεν τον αναφέρεις άλλωστε...)
Αναφέρεις τουλάχιστον 5 γραφεία και με το κ.α. που γράφεις, υποννοείς ότι είναι περισσότερα.
Δύο τουλάχιστον, από τα γραφεία που ανέφερες προσφέρουν το σπάνιο, το περιεργο, το μη τουριστικό. Και σε διαβεβαιώ ότι έχουν πολλές άκρες. Και θα ασχολιόταν μαζί σας από την αρχή, αν τους είχες σκάσει την εγγύηση - που είναι καθ'όλα νόμιμη.

*** Το πρόγραμμα αποκλείεται να το έκανες μόνη σου, σίγουρα το σήκωσες από κάποιο ξένο γραφείο. Και σιγά μην ο Μπίζας σου έκλεβε τις ιδέες. Αυτός - άσχετα αν δεν τον συμπαθώ - έχει γυρίσει όλο τον κόσμο και έχει άκρες παντού, το δικό σου πρόγραμμα έχει ανάγκη?

Υ.Γ. 1 Όταν λέω γραφεία του εξωτερικού, γράφω σαφέστατα για αντίστοιχα με τα ελληνικά, σε Ευρώπη και Αμερική. Σε τέτοια πήγες για να σου κάνουν προσφορά για την Κίνα? Μάλλον σε τοπικά κινέζικα απευθύνθηκες.

Υ.Γ. 2 Αφού μπορείς να βρεις τα πάντα από το ιντερνετ, τι τους βάζεις τους ανθρώπους να δουλεύουν??? Βρεστα όλα από κει και άστους ήσυχους. Άσε που κι'αυτοί μπορούν να κάνουν το ίδιο και να μη χρειάζεται να κλέψουν το πολύτιμο πρόγραμμα σου...

Υ.Γ. Και δεν είναι μόνο ο Κανών που ζητάει να πληρωθεί για τη δουλειά του. Πρώτη διδάξασα είναι η Trekking Hellas. Πρόκειται για εταιρίες που σέβονται τη δουλειά τους και δεν χάνουν το χρόνο τους με ανθρώπους που παίρνουν σβάρνα όλα τα τουριστικά γραφεία.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Και δεν περίμενα να συμφωνήσεις.
Ούτε να παραδεχτείς ότι έβαλες τόσους ανθρώπους να δουλεύουν τσάμπα για σένα. Πολύ καλά έκαναν και δεν σου απάντησαν.
Και πάω στοίχημα ότι στον Κανόνα που ζητάει χρήματα, δεν πήγες (δεν τον αναφέρεις άλλωστε...)
Αναφέρεις τουλάχιστον 5 γραφεία και με το κ.α. που γράφεις, υποννοείς ότι είναι περισσότερα.
Δύο τουλάχιστον, από τα γραφεία που ανέφερες προσφέρουν το σπάνιο, το περιεργο, το μη τουριστικό. Και σε διαβεβαιώ ότι έχουν πολλές άκρες. Και θα ασχολιόταν μαζί σας από την αρχή, αν τους είχες σκάσει την εγγύηση - που είναι καθ'όλα νόμιμη.

*** Το πρόγραμμα αποκλείεται να το έκανες μόνη σου, σίγουρα το σήκωσες από κάποιο ξένο γραφείο. Και σιγά μην ο Μπίζας σου έκλεβε τις ιδέες. Αυτός - άσχετα αν δεν τον συμπαθώ - έχει γυρίσει όλο τον κόσμο και έχει άκρες παντού, το δικό σου πρόγραμμα έχει ανάγκη?

Υ.Γ. 1 Όταν λέω γραφεία του εξωτερικού, γράφω σαφέστατα για αντίστοιχα με τα ελληνικά, σε Ευρώπη και Αμερική. Σε τέτοια πήγες για να σου κάνουν προσφορά για την Κίνα? Μάλλον σε τοπικά κινέζικα απευθύνθηκες.

Υ.Γ. 2 Αφού μπορείς να βρεις τα πάντα από το ιντερνετ, τι τους βάζεις τους ανθρώπους να δουλεύουν??? Βρεστα όλα από κει και άστους ήσυχους. Άσε που κι'αυτοί μπορούν να κάνουν το ίδιο και να μη χρειάζεται να κλέψουν το πολύτιμο πρόγραμμα σου...

Υ.Γ. Και δεν είναι μόνο ο Κανών που ζητάει να πληρωθεί για τη δουλειά του. Πρώτη διδάξασα είναι η Trekking Hellas. Πρόκειται για εταιρίες που σέβονται τη δουλειά τους και δεν χάνουν το χρόνο τους με ανθρώπους που παίρνουν σβάρνα όλα τα τουριστικά γραφεία.
Δεν καταλαβαινω το ύφος σου!!!! Κια το θεωρω καπως επιθετικό. Δεν νομιζω πως δικαιούσαι να εισαι τοσο επικριτικός.(Εκτος και αν ειναι της μοδας και θα το ακολουθησουμε ολοι.Αναφερομαι στον Παγκαλο και τις αναφορες του περι κοπριτων και τζαμπατζηδων) Η ιστορια εχει ως εξης: Καποιοι κατι πουλάνε και κάποιοι κατι αγοράζουν. Οι δευτεροι δικαιούνται να κάνουν μια ερευνα αγοράς. Εγω αυτο εκανα πηρα τηλεφωνο και ρωτησα αν μπορουν να μου προσφερουν αυτο που θελω στην τιμη που το θέλω. Οι "πωλητες" ειδαν- εκριναν- εψαξαν (οτι ρημα θελεις βάλε) και μου προτειναν το προιον τους. Οσοι μου ζητησαν προμήθεια την πήραν(αν εκει ειναι η αντιρρηση σου).Τωρα για τους υπολοιπους ετσι ειναι τα πραγματα.... και εγω δουλευω και εξυπηρετω ανθρώπους που μπορει να μη μου αφηνουν τελικα ουτε δεκάρα τσακιστη. Ετσι ειναι το εμποριο "και η σκονη που μπαινει στο μαγαζι σου ειναι κερδος".
Δεν θα ηθελα να συνεχισω αυτη τη συζητηση.. Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου.
ΥΓ Μου εστειλαν προσφορες οπως ανεφερα.... Μολις τελειωσαν τα Χριστουγεννα.

Ασε που ειμαστε εντελως οφ τοπικ εδω και ώρα.... Σε λιγο θα μας διαγράψουν!!! Ζητώ συγνώμη για την ακομψη παρεμβαση στο θέμα της Πετρας..
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Έχεις δίκιο, δεν χρειάζεται να το συνεχίσουμε, ούτε να μαλώνουμε σε ξένο αχυρώνα...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Για να μη πω τα προγράμματα που ξεσηκώνουν οι μεμονωμένοι από τα γραφεία.
Αφού αντιγράψουν ωραία ωραία ένα πρόγραμμα, το κάνουν μόνοι τους και μετά πουλάνε και μούρη ότι είναι ...ψαγμένοι και πρωτοποριακοί και οι άλλοι κάθονται σαν χάνοι τους θαυμάζουν. Τι λες βρε παιδί μου! και πως το οργάνωσες μόνη σου! που τα ανακάλυψες αυτά! κλπ κλπ.
Nα συμπληρώσω ότι η αντιγραφή προγραμμἀτων από γραφεία ισχύει όχι μόνο από την πλευρά μεμονωμένων Ελλήνων, αλλά και από την πλευρά γραφείων Ελληνικών που αντιγράφουν προγράμματα μεγάλων και καταξιωμένων ξένων γραφείων...
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Σ'αυτό με βρίσκεις απολύτως σύμφωνο.
Ειδικά αυτό με το όνομα του γνωστού λέοντος, σκίζει στο θέμα!!!!!
Αντιγράφει ακόμα και ελληνικά γραφεία...
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ας γίνω και εγω γαιδουρι και ας μπω σε ξενο αχυρωνα , ζητωντας
συγγνώμη απο τον αρχικο ποστερ .
Μου συνεβηκε προσφατα και αξιζει να το αναφερω.
Λογω πειρας (πολλα χρονια ταξιδιωτικη πρακτορας ) , αγαπης προς τα ταξιδια και ενημερωσης απο βιβλια, ιντερνετ και travelstories εφτειαξα μονη μου το προγραμμα για ενα ταξιδι 20 ημερων στη Κεντρικη Αμερική.
Σκεφτηκα οτι λογω επαγγελματος θα επεφτε όλο στη πλατη μου
επειδή οι άλλοι 3 συνταξιδιωτες , αφου κουβεντιασαμε και καταληξαμε για το προγραμμα μου δηλωσαν να τα κανονισω όλα
εγώ. Πηγα σε γνωστο ταξιδιωτικο πρακτορειο που ειδικευεται σε αυτες τις χωρες και του εδωσα το ετοιμο προγραμμα για να μου τα κλεισουν όλα αυτοί , για να γλυτωσω τη σκοτουρα .
Μου εκανε ασχημη εντυπωση οτι η υπαλληλος δεν ηξερε οτι απο
τη χωρα που θα επιστρεφαμε δε εχει κατευθειαν πτηση για Ευρωπη και η τελευταια νυχτα υποχρεωτικα θα γινοταν σε διπλανη χωρα
όπως και πολλές αλλες γνωσεις που οφειλε να εχει αλλά δεν ειχε για τις συγκεκριμενες χωρες . Κατα τη γνωμη μου οταν πουλας κάτι, πρεπει να ξερεις το αντικειμενο καλιτερα απο τον αγοραστη.
Μετα απο μια εβδομαδα ελαβα την απαντηση . Η τιμη ηταν 4100 ευρω το ατομο και οι πτησεις πολυ αβολες με μετρια αεροπορικη
εταιρεια που λογω ωραριων εχανες μια ολοκληρη μερα στο πηγαινε .
Αφου ξεπερασα το σοκ της τιμης ειπα να το ψαξω μονη μου.
Εκλεισα τα αεροπορικα με καλιτερη εταιρεια και βολικα ωραρια πτησεων εστειλα email σε τοπικο γραφειο ζητωντας ακριβως το ιδιο προγραμμα . Μου απαντησαν αμεσως , μου τα εκλεισαν όλα αψογα και η τιμη ;
Ολα μαζι 2700 ευρω το ατομο .
Οσο και να ηθελα να υποστηριξω το ελληνικο γραφειο και να τα εχω όλα ετοιμα στο πιατο , τα 1400 ευρω διαφορά δεν με αφησαν.
Αν "ταλαιπωρηθηκα" ; Λιγο ναι , γιατι ειχα και άλλους τρεις που τα περιμεναν όλα ετοιμα και ίσως επειδη μου θυμιζε και το επαγγελμα μου , αλλά η διαφορά ηταν πολυ μεγαλη να για σκεφτω την οποια ταλαιπωρία μου.
Αν νοιωθω οτι κουρασα την υπαλληλο του γραφειου;
Νομιζω οτι μπαινοντας στο σαιτ να βρει τα αεροπορικα και να στειλει ενα email στον πρακτορα της με το ετοιμο προγραμμα και να μου στειλει εμενα ενα email με την απαντηση δεν επαθε και τιποτα , αν οχι τιποτα άλλο τωρα με το ιντερνετ ειναι παιγνιδι αν σκεφτω τις ωρες που ημουνα στο τηλεφωνο με τις αεροπορικες για να κλεισω εισιτηρια για τους πελατες μου !
Αν επρεπε το εν λόγω γραφειο να βγαλει κερδος ;
Εννοειται πως ναι , αλλά αν μου ζητουσε π.χ. 300 ευρω παραπανω ισως να εμπαινα στο πειρασμο να βγω απο τη βαβουρα , αλλωστε 1200 ευρω κερδος ειναι πολυ για την ανταλλαγη καποιων emails , αλλά 5600 ευρω κερδος , ε οχι !!
Εννοειται οτι την ευχαριστησα για το κοπο της όταν μου απαντησε,
ειπαμε γαιδουρια ειμαστε που και που:lol:
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
KIKI
Εχω γελάσει πολύ με την παρέμβαση σου...Τα ιδια επαθα και εγω πανω κάτω αλλα εσύ το παρουσίασες πολυ πιο ευχάριστα. Καλή σου μέρα!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
..........................
Τωρα ειδα το λαθος μου.
Το ταξιδι ειναι Λατινική Αμερικη , αλλά γιατι δεν μπορω να μπω στο αρχικο κειμενο να το διορθωσω ; :roll:
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
scripta manent :)

Έχω μια ένσταση. Γιατί είναι κακό να αντιγράψει κάποιος το πρόγραμμα ενός πρακτορείου ή ένα πρακτορείο το πρόγραμμα κάποιου άλλου. Αφού η πληροφορία υπάρχει ελεύθερη στο διαδίκτυο...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.864
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom