Γύρος Πελοποννήσου

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Αν καταλαβα καλα δεν θα μεινετε σε ξενοδοχεια αλλα σε καμπινγκ.
Εγω γνωριζω το καμπινγκ της Καλογριας στην Στουπα Μεσσηνιας και τα 1-2 καμπινγκ που υπαρχουν στο Μαυροβουνι Γυθειου.Γκουγκλαρε τα για να βρεις τις ακριβεις ονομασιες και ινφο.
Μια προταση διαδρομης απο μενα(πιο παραλιακη και λιγοτερο ορεινη μιας και ειναι καλοκαιρι):Πατρα-Ηλεια (γυρω στα περιξ αρχαια Ολυμπια-παραλιες κλπ)-Καλαματα (Πυλος-παραλια Βοιδοκοιλιας -καστρο Μεθωνης -Κορωνη)-Μανη -Γυθειο-Μονεμβασια -Νεαπολη -Ελαφονησος με την φοβερη παραλια του Σιμου.Μετα ανεβειτε προς Λεωνιδιο-Αστρος και Ναυπλιο-Επιδαυρο-Πορτο Χελι.
Γυρνατε απο Κορινθο και τη γνωστη διαδρομη προς Πατρα.
:αν δεν βγαζουν οι μερες για ολα αυτα δες τι σου αρεσει και κανε επιλογες.
Καλα να περασετε.
 

kategri

Member
Μηνύματα
13
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Λας Βέγκας
Καλησπέρα και καλές διακοπές! Η Πελοπόννησος έχει πολύ ωραία μέρη για να επισκεφθείς. Εγώ μπορώ να σου προτείνω ένα το οποίο λατρεύω! Είναι η παραλία της Καλογριάς! Βγαίνοντας λοιπόν από από την Πάτρα και μετά από περίπου 40χλμ κατευθυνόμενη προς Πύργο θα δεις μια ταμπέλα που σε βγάζει από εθνική και λέει προς χωριό Λάππα. Αν μπεις λοιπόν σ΄αυτό το χωριό θα δεις ταμπέλες που σε οδηγούν στην Καλογριά μετά από 11χλμ. Για να φτάσεις εκεί θα περάσεις μέσα από ένα πανέμορφο προστατευόμενο δάσος με λιμνη και στο τέλος θα αντικρύσεις μια εκπληκτική αμμουδερή παραλία με κρυστάλλινα νερά, έναν φοβερό αμμόλοφο και χωρίς πολύ τουρισμό! Ειδικά αν δεν πας Σαββατοκύριακο και κάτσεις δίπλα στον αμμόλοφο και όχι μπροστά στο ξενοδοχείο που πάνε όλοι οι τουρίστες θα έχεις πολύ λίγο κόσμο δίπλα σου! Έτσι κι αλλιώς δεν θα έχεις πρόβλημα, η παραλία είναι τεράστια! Τώρα για τιμές στα ξενοδοχεία δεν ξέρω πολλά γιατί εγώ έχω το εξοχικό μου κοντά οπότε δεν τα χρειάστηκα ποτέ! Μπορείς όμως να ψάξεις στο internet: παραλί Καλογριάς, Ν. Αχαίας. Αυτό που ξέρω είναι οτι στις καντίνες δεν χρεώνεσαι τις ξαπλώστρες αλλά μόνο οτι πιεις που έτσι κι αλλιώς δεν είναι ακριβά. (Τουλάχιστον μέχρι πέρυσι). Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο, να πας και να το ευχαριστηθείς, είναι πραγματικά πανέμορφα και ρίξε καμιά βουτιά και για μένα που φέτος είμαι έγκυος και δυστυχώς δεν μπορώ να πάω! κλαψ :(Προσοχή επειδή είδα και την απάντηση της Kleopatras, η Καλογριά που σου προτείνει δεν είναι η ίδια με τη δικιά μου, η μία είναι στη Μεσσηνία και η άλλη στην Αχαία, απλώς έχουν το ίδιο όνομα!!!
 

Nefeli-

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
σας ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση στο ποστ μου! δεν θα μείνουμε αποκλειστικά σε κάμπινγκ, απλά το συζητάμε για μια πιο αποδοτική λύση για την συνέχεια των διακοπών μας. Έχω ακουστά για την παραλία της Καλογριάς και θα ήθελα πολύ να πάω! ευχαριστώ kategri! θα κάνω πολλές βουτιές για να βγει και το μπεμπέ δραστήριο! να σου ζήσει και καλώς να το δεχτείτε!
kleopatra σε ευχαριστώ παρα πάρα πολύ θα μελετήσω την διαδρομή και θα δούμε τι μπορεί να γίνει με τις μέρες. Αρχικά είπαμε για βδομάδα... τώρα βλέπουμε! και δεν σκέφτομαι μόνο κάμπινγκ! θα ψάξω αυτά που πρότεινες ευχαριστώ!
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Μπορεις να γλυτωσεις χρηματα μενοντας και σε πιο ορεινα σημεια...
Υπαρχουν πολλα καμπινγκ στη πελοπονησσο αλλα πρεπει να διαλεξεις τα καλυτερα και να μη μετακομιζεις συχνα γιατι θα'ναι ενα θεμα με τοσα πραγματα...
 

Nefeli-

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
manelaki έχεις δίκιο ψάχνω 3 σταθερά σημεία! έχεις να προτείνεις πουθενά για διαμονή; ό,τι υπάρχουν πολλά, το κάνει ακόμα πιο δύσκολο... :)
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.036
Καλησπέρα και καλές διακοπές! Η Πελοπόννησος έχει πολύ ωραία μέρη για να επισκεφθείς. Εγώ μπορώ να σου προτείνω ένα το οποίο λατρεύω! Είναι η παραλία της Καλογριάς! Βγαίνοντας λοιπόν από από την Πάτρα και μετά από περίπου 40χλμ κατευθυνόμενη προς Πύργο θα δεις μια ταμπέλα που σε βγάζει από εθνική και λέει προς χωριό Λάππα. Αν μπεις λοιπόν σ΄αυτό το χωριό θα δεις ταμπέλες που σε οδηγούν στην Καλογριά μετά από 11χλμ. Για να φτάσεις εκεί θα περάσεις μέσα από ένα πανέμορφο προστατευόμενο δάσος με λιμνη και στο τέλος θα αντικρύσεις μια εκπληκτική αμμουδερή παραλία με κρυστάλλινα νερά, έναν φοβερό αμμόλοφο και χωρίς πολύ τουρισμό! Ειδικά αν δεν πας Σαββατοκύριακο και κάτσεις δίπλα στον αμμόλοφο και όχι μπροστά στο ξενοδοχείο που πάνε όλοι οι τουρίστες θα έχεις πολύ λίγο κόσμο δίπλα σου! Έτσι κι αλλιώς δεν θα έχεις πρόβλημα, η παραλία είναι τεράστια! Τώρα για τιμές στα ξενοδοχεία δεν ξέρω πολλά γιατί εγώ έχω το εξοχικό μου κοντά οπότε δεν τα χρειάστηκα ποτέ! Μπορείς όμως να ψάξεις στο internet: παραλί Καλογριάς, Ν. Αχαίας. Αυτό που ξέρω είναι οτι στις καντίνες δεν χρεώνεσαι τις ξαπλώστρες αλλά μόνο οτι πιεις που έτσι κι αλλιώς δεν είναι ακριβά. (Τουλάχιστον μέχρι πέρυσι). Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο, να πας και να το ευχαριστηθείς, είναι πραγματικά πανέμορφα και ρίξε καμιά βουτιά και για μένα που φέτος είμαι έγκυος και δυστυχώς δεν μπορώ να πάω! κλαψ :(Προσοχή επειδή είδα και την απάντηση της Kleopatras, η Καλογριά που σου προτείνει δεν είναι η ίδια με τη δικιά μου, η μία είναι στη Μεσσηνία και η άλλη στην Αχαία, απλώς έχουν το ίδιο όνομα!!!
Ε όχι και χωρίς πολύ τουρισμό!
Κοντά στην Καλόγρια (Αχαϊας) υπάρχει μία ακόμα φοβερότερη παραλία (με λίγο κατσικόδρομο όμως για να φτάσεις) το Γιαλισκάρι!
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Θα σου προτεινα να διαλεξεις δυο camping, ενα στη μεσσηνια κι ενα στη λακωνια... κι απο'κει να κανεις τις εξορμησεις σου για να βλεπεις οτι μπορεις περισσοτερο απ'το καθε νομο.νομιζω πως αυτοι οι δυο εχουν και τις περισσοτερες ομορφιες κι ετσι συμφερει να κατσεις περισσοτερες μερες σ'αυτους τους δυο (γι'αυτο και προτεινω camping για οικονομικους λογους). Μετα Ηλεια και Αργολιδα καλυτερα να βρεις ενα δωματιο και να κατσεις λιγοτερες μερες.Νομιζω πως οι μερες ομως ειναι πολυ λιγες για ολα αυτα .
Για camping μεσσηνιας δες εδω ΜΕΣΣΗΝΙΑ - Σελίδα 2
και λακωνιας εδω ΛΑΚΩΝΙΑ
Εγω μαλλον θα πηγαινα camping 4 μερες μεσσηνια σε camping (βοιδοκοιλια, κορωνη, μεθωνη, καρδαμυλλη), μετα 3 μερες camping λακωνια στο γυθειο κοντα (γυθειο,αρεοπολη,μανη) και 2 μερες σε δωματιο στη νεαπολη (νεαπολη,ελαφονησσος,μονεμβασια), μετα αλλες 2 μερες σε δωματιο στην αργολιδα(ναυπλιο και λεωνιδιο αν προλαβαινα) και μετα 1 μερα στα τρικαλα κορινθιας σ'αυτο το ξενωνα να ξεκουραστω απ'την οδηγηση κι να δω κι ενα χειμερινο προορισμο το καλοκαιρι σ'αυτο το ξενοδοχειο με 50 ευρω Αρχοντικό Φιαμέγκου . Αυτο το πλανο θα ηταν ιδανικο νομιζω αν εχετε αντοχες, μερες και υπομονη για να αλλαζετε μερος διαμονης.Ετσι θα δεις πολλα περισσοτερα αλλα σιγουρα ξεφευγεις απο τη μια βδομαδα...
 

Nefeli-

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
manelaki! ευχαριστώ πάρα πολύ για τις σελίδες!!! ενθουσιάστηκα :) άρχισα να το οργανώνω λίγο και παίρνει σάρκα και οστά!! :) πω πω εκδρομές παιδιά! καλοκαίρι βουρ!!!:cool:
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
ααα και αν πας μεσσηνια μη παραλειψεις να πας στο πολυλιμνιο!!!διαβασε εδω να ενθουσιαστεις!
Πολυλίμνιο - Messinia - Μεσσηνία
ελπιζω να πας πολλες μερες και να το ευχαριστηθεις για οποιαδηποτε αλλη πληροφορια πες μας...

κατι αναλογο με το πολυλιμνιο εχει και η ηλεια
Οι καταρράκτες της Νέδας

και δες και καποια αναλογα θεματα που ειχαν ανοιχτει παλιοτερα
http://www.travelstories.gr/%F0%E5%EB%EF%F0%FC%ED%ED%E7%F3%EF%F2/9063-%F0%E5%EB%EF%F0%FC%ED%ED%E7%F3%EF%F2.html

http://www.travelstories.gr/%F0%E5%EB%EF%F0%FC%ED%ED%E7%F3%EF%F2/7887-%F4%E1%EE%DF%E4%E9-%F3%F4%E7%ED-%F0%E5%EB%EF%F0%FC%ED%ED%E7%F3%EF.html

http://www.travelstories.gr/%E1%ED-...E%F3%EF%F5-%F3%E5-7-8-%E7%EC%DD%F1%E5%F2.html
 
Last edited by a moderator:

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Eνα μέρος που έχω και εγω να σου προτείνω ειναι το κυπαρίσι.
βρίσκεται ανατολικα της πελοποννήσου.πηγαίνεις απο τους μολάους.ειναι ένα εκπληκτικό μέρος τουλάχιστον ήταν πρίν 6 χρονια που το είχα επισκεφτεί.
δύο πράγματα μου έμειναν.η διαδρομή μέχρι να πας και η θαλασσα του.
καλα ταξίδια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.244
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom