Γύρος Πελοποννήσου

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Θα προσθέσω στα όσα πολύ σωστά έχουν αναφέρει οι προηγούμενοι ότι στην επιστροφή σου, περνώντας από Κορινθία, πάρε τον δρόμο για Λουτράκι (όχι βέβαια για να πας Καζίνο) διέσχισε το και συνέχισε για Λίμνη Βουλιαγμένης. Από Κόρινθο περίπου 20 κμ., και φτάσε μέχρι την άκρη στο ακρωτήριο Ηραίο, στον φάρο, όπου θα δεις (κανόνισε την ωρα) ένα από τα πιο ωραία ηλιοβασιλέματα της ζωής σου. (ε, και λίγο ρομαντισμός ποτέ δεν έβλαψε)
Η διαδρομή τα έχει όλα. Τοπία, αρχαία, λίμνες κλπ.
 

Nefeli-

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
εξοπλισμός ο απαραίτητος!!! :) κι αφού τα είπαμε, τα συζητήσαμε, τ'αποφασίσαμε... σκηνές, υπνόσακκοι, παγούρια, υποστρώματα, ψυγειάκια, φακοί και ένα σωρό άλλα προέκυψαν!!! :) εγώ δεν έχω ιδέα απο κάμπινγκ! ο συνταξιώτης μου, καλύτερα απο μένα αλλά και πάλι πρέπει να οργανωθούμε! έχετε να προτείνετε κάτι για εξοπλισμό; πολλές μάρκες πολλά χαρακτηριστικά διάφορες τιμές πελάγωσα!!! επίσης καημός μεγάλος ολα τα ΑΝΤΙ αντι-κουνουπικά, ΑΝΤΙ-ΦΙΔΙΚΑ!!! και μόνο στην ιδέα ενός φιδιού... τρέχω 100 χλμ και κοιτάω πίσω αν έρχεται! :) τελικά θα πάω κάμπινγκ; ο ενθουσιασμός μεγάλος! αλλά μου φαίνεται ΒΟΥΝΟ!:roll:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Καλησπέρα και καλές διακοπές! Η Πελοπόννησος έχει πολύ ωραία μέρη για να επισκεφθείς. Εγώ μπορώ να σου προτείνω ένα το οποίο λατρεύω! Είναι η παραλία της Καλογριάς! Βγαίνοντας λοιπόν από από την Πάτρα και μετά από περίπου 40χλμ κατευθυνόμενη προς Πύργο θα δεις μια ταμπέλα που σε βγάζει από εθνική και λέει προς χωριό Λάππα. Αν μπεις λοιπόν σ΄αυτό το χωριό θα δεις ταμπέλες που σε οδηγούν στην Καλογριά μετά από 11χλμ. Για να φτάσεις εκεί θα περάσεις μέσα από ένα πανέμορφο προστατευόμενο δάσος με λιμνη και στο τέλος θα αντικρύσεις μια εκπληκτική αμμουδερή παραλία με κρυστάλλινα νερά, έναν φοβερό αμμόλοφο και χωρίς πολύ τουρισμό! Ειδικά αν δεν πας Σαββατοκύριακο και κάτσεις δίπλα στον αμμόλοφο και όχι μπροστά στο ξενοδοχείο που πάνε όλοι οι τουρίστες θα έχεις πολύ λίγο κόσμο δίπλα σου! Έτσι κι αλλιώς δεν θα έχεις πρόβλημα, η παραλία είναι τεράστια! Τώρα για τιμές στα ξενοδοχεία δεν ξέρω πολλά γιατί εγώ έχω το εξοχικό μου κοντά οπότε δεν τα χρειάστηκα ποτέ! Μπορείς όμως να ψάξεις στο internet: παραλί Καλογριάς, Ν. Αχαίας. Αυτό που ξέρω είναι οτι στις καντίνες δεν χρεώνεσαι τις ξαπλώστρες αλλά μόνο οτι πιεις που έτσι κι αλλιώς δεν είναι ακριβά. (Τουλάχιστον μέχρι πέρυσι). Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο, να πας και να το ευχαριστηθείς, είναι πραγματικά πανέμορφα και ρίξε καμιά βουτιά και για μένα που φέτος είμαι έγκυος και δυστυχώς δεν μπορώ να πάω! κλαψ :(Προσοχή επειδή είδα και την απάντηση της Kleopatras, η Καλογριά που σου προτείνει δεν είναι η ίδια με τη δικιά μου, η μία είναι στη Μεσσηνία και η άλλη στην Αχαία, απλώς έχουν το ίδιο όνομα!!!
Να συμπληρωσω οτι ειναι Καλογριά Αχαιας και Καλόγρια Μεσσηνιας.
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
για την Καλογρια στην αχαια δε θα πολυσυμφωνησω μια παραλια μεγάλη με πολυ άμμο είναι που πεθαινεις από τη ζέστη χωρις η θάλασσα να ειναι τιποτα ιδιαιτερο...υπάρχουν πολλά ωραιοτερα μέρη...προσωπικά γουστα είναι αυτα βέβαια....πάντως προσφατα που ειχα παει στην μάνη ειδα αρκετά κάμπιγκ προς το γύθειο αλλά νομιζω ότι υπάρχουν και αλλου...μάλιστα σχολιάσαμε οτι αν θέλει κανεις να κάνει κάμπιγκ η λακωνια είναι το ιδανικο μερος...σιγουρα βάλε ένα από τους σταθμους σου εκει....
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ενα συν και απο μενα σε αυτο.Τα καμπινγκ στο Γυθειο θα βοηθησουν πολυ και για γυρο της Μανης και για Μονεμβασια και για Ελαφονησο(με λιγο δρομο παραπανω βεβαια εκει)
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
στον ν. ηλείας η παραλία της κουρούτας,κατά τη γνώμη μου πολύ καλύτερη από τη καλόγρια..αν θες ρίξε μια ματιά εδώ:Kourouta beach :: Τουριστικός Οδηγός - Κουρούτα Αμαλιάδας. Tourist Guide - Kouro
έχει δημοτικό κάμπινγκ και πολλά ενοικιαζόμενα..δίπλα είναι και η ζαχάρω,επίσης ωραία παραλία.
επίσης η παραλία του καιάφα είναι μοναδική,δες αυτό για διαμονήΖαχάρω Πελοπόννησος Διαμερίσματα Studios Banana Place Ηλεία
αυτά τα μέρη εκτός που είναι όμορφα και με πολύ καλές παραλίες,είναι κοντά σε αρχαία ολυμπία και τα ορεινά χωριά του ν. ηλείας για βόλτες και φαγητό..
καλά να περάσετε!!!!
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
για την Καλογρια στην αχαια δε θα πολυσυμφωνησω μια παραλια μεγάλη με πολυ άμμο είναι που πεθαινεις από τη ζέστη χωρις η θάλασσα να ειναι τιποτα ιδιαιτερο...υπάρχουν πολλά ωραιοτερα μέρη...προσωπικά γουστα είναι αυτα βέβαια....πάντως προσφατα που ειχα παει στην μάνη ειδα αρκετά κάμπιγκ προς το γύθειο αλλά νομιζω ότι υπάρχουν και αλλου...μάλιστα σχολιάσαμε οτι αν θέλει κανεις να κάνει κάμπιγκ η λακωνια είναι το ιδανικο μερος...σιγουρα βάλε ένα από τους σταθμους σου εκει....
Η λακωνια εννοειται πως ειναι MUST !!! ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ camping εκει... :)
Στη καλογρια αχαιας εχω παει...δε μου αρεσε καθολου.ενταξει αμμο εχουν κι αλλες παραλιες αλλα τοτε φυσουσε πολυ κ η αμμος σε μαστιγωνε! απαισια! δεν εχεις τοσες μερες να δεις κ τη παραμικρη παραλια της πελοποννησου.ασ'την απ'εξω καλυτερα αυτη...

Ενα συν και απο μενα σε αυτο.Τα καμπινγκ στο Γυθειο θα βοηθησουν πολυ και για γυρο της Μανης και για Μονεμβασια και για Ελαφονησο(με λιγο δρομο παραπανω βεβαια εκει)
Καλυτερα να κανεις camping στο γυθειο και να κανεις εκει εκδρομες και μετα να πας σε δωματιο στη νεαπολη να δεις τα υπολοιπα μερη και την ελαφονησο χωρις να σε φανε οι δρομοι στο πηγαινε-ελα...και τα δωματια στη νεαπολη εχουν πολυ καλυτερες τιμες απ'αυτα στην ελαφονησο που τα χτυπανε !!!

εξοπλισμός ο απαραίτητος!!! :) κι αφού τα είπαμε, τα συζητήσαμε, τ'αποφασίσαμε... σκηνές, υπνόσακκοι, παγούρια, υποστρώματα, ψυγειάκια, φακοί και ένα σωρό άλλα προέκυψαν!!! :) εγώ δεν έχω ιδέα απο κάμπινγκ! ο συνταξιώτης μου, καλύτερα απο μένα αλλά και πάλι πρέπει να οργανωθούμε! έχετε να προτείνετε κάτι για εξοπλισμό; πολλές μάρκες πολλά χαρακτηριστικά διάφορες τιμές πελάγωσα!!! επίσης καημός μεγάλος ολα τα ΑΝΤΙ αντι-κουνουπικά, ΑΝΤΙ-ΦΙΔΙΚΑ!!! και μόνο στην ιδέα ενός φιδιού... τρέχω 100 χλμ και κοιτάω πίσω αν έρχεται! :) τελικά θα πάω κάμπινγκ; ο ενθουσιασμός μεγάλος! αλλά μου φαίνεται ΒΟΥΝΟ!:roll:
Μη τρελαινεσαι...! Λιγες μερες θα κανεις camping...Δε θα πας για κανα μηνα...
Σκηνη, υπνοσακους, υποστρωμα (οπωσδηποτε), ενα φακο και κανα φιδακι για τα κουνουπια. Δε νομιζω καν οτι χρειαζεστε ψυγειο... Ταλαιπωρια μεγαλη θα'ναι να κουβαλατε τοσα πραγματα απ'το ενα μερος στο αλλο!! Και για σκηνη μη κοιτας τιποτα τρελο και υπερβολικο εκτος κι αν εχεις σκοπο να το κανεις πιο συχνα απο'δω και περα κ θες καποια καλη... Παρε μια απλη μεγαλη σκηνη και θα'σαι μια χαρα...Μιλαμε για υπνο το πολυ 5 βραδιων.Ετσι κι αλλιως συνεχεια εξω θα ειστε.
Δες αυτα τα θεματα θα σε βοηθησουν αλλα μην αγχωνεσαι και κανεις τη ζωη σου δυσκολη

πρωταρησ, βοηθηστε με στισ αγορεσ μου - E-Camping Forum

Πρωτη φορα καμπινγκ-Επιλογη σκηνης - E-Camping Forum

Απαραίτητα για Camping - E-Camping Forum
 

kategri

Member
Μηνύματα
13
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Λας Βέγκας
Ε όχι και χωρίς πολύ τουρισμό!
Κοντά στην Καλόγρια (Αχαϊας) υπάρχει μία ακόμα φοβερότερη παραλία (με λίγο κατσικόδρομο όμως για να φτάσεις) το Γιαλισκάρι!
Όταν λέω χωρίς πολύ τουρισμό εννοώ οτι δεν γίνεται χαμός όπως σε άλλες παραλίες! Κάνω εκεί διακοπές από τα 7 μου και τώρα είμαι 31. Έχω πάει όλους τους μήνες του καλοκαιριού και ακόμα και τον Αύγουστο δεν έχει τραγικό κόσμο! Έκτος απ΄ τα Σαββατοκύριακα που κάνουν ντου οι πατρινοί αλλά και πάλι παίζει ρόλο σε ποιο σημείο της παραλίας θα κάτσεις. Έτσι κι αλλιώς είπαμε είναι τεράστια! Έχεις πολύ δίκιο για το Γιανισκάρι, φοβερή παραλία πιο απόμωνομένη και όντως ο κατσικόδρομος παλεύεται, να τη δοκιμάσεται σίγουρα!
 

gd197

Member
Μηνύματα
73
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία check, άλλα τώρα
το γιαννισκάρι είναι εξαιρετική παραλία, είχα πάει το προηγούμενο ΣΚ....αρκει να μην πας κυριακή μεσημέρι που σκάει όλη η πάτρα....εμένα μου αρέσει και η διαδρομή προς την παραλία με τις λιμνοθάλασσες στο πλάι
πάντως και εγώ μάλλον θα προτιμούσα να εχω σαν βάση καποια περιοχή κοντα σε λίμνη καϊάφα, ζαχάρω ή ακομά πιο χαμηλα στην μεσσηνία...και σαν δεύτερη βάση στην Λακωνία το Γύθειο για να κάνω εκδρομές και στο πόδι της Μάνης και στο πόδι της Μονεμβάσιας
 

tigerakos

Member
Μηνύματα
70
Likes
2
Καλησπέρα αν κατάλαβα καλά είσαι από πάτρα.? και εγώ φέτος διάλεξα να κάνω περίπου το ίδιο, αλλά θα πας Μονεμβασία -Γύθειο σε ξενοδοχείο γιατί έχω μόνο 7 μέρες και η σκηνή για 3 μέρες είναι ταλαιπωρία.

Όσο ωραία και να είναι η Πελοπόννησος όμως πρέπει να ξέρεις ότι κάνει και πολύ ζεστή και στο λέω αυτό γιατί την έχω πατήσει και εγώ με σκηνή και καιγόμασταν στον ήλιο. Λόγο ότι τα κάμπινγκ δεν είχαν διαθεσιμότητα μας έβαλαν στον ήλιο6 μέρες.( από τότε δεν πήγα ξανά κάμπινγκ) για αυτό θέλει πολύ οργάνωση και είδα ότι τα παΐδια ποιο πάνω στα έχουν πει.

Ανεπιφύλακτα να πας καλόγρια Απέχει 45 χλμ. από την Πάτρα και θεωρείται ένα από τα καλύτερα παραθαλάσσια τουριστικά θέρετρα της περιοχής. H αμμώδης εκτεταμένη παραλία και το πευκοδάσος της Στροφυλιάς.
Είδα ότι λες όμως για 5 μέρες οπότε είναι λίγο για να αλλάζετε μέρη και να στήνετε σκηνές ίσως πρέπει να καταλήξετε σε 2 μέρη το πολύ.
 

Nefeli-

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση :)
γενικά δεν πολυσυμπαθούμε τις φουλαρισμένες παραλίες και απ'ότι μου είπαν στην καλογρια γίνεται Ο ΧΑΜΟΣ τώρα... η άμμος δεν με τρελαίνει ιδιαίτερα παρά μόνο σαν θέαμα... δεν μπορώ να φανταστώ να κολλάει επάνω μου και να την τρώμε κιόλας :) προτιμώ λίγο απόμακρες παραλίες με βοτσαλάκι, αλλά σίγουρα θα την επισκεφθώ :) τώρα για τις μέρες, σιγά σιγά αυξάνονται... πιστεύω ότι θα το κάνουμε 2 βδομάδες στο τέλος χεχεχε θα πάμε κάμπινγκ και για την εμπειρία και γιατί δεν μας παίρνει και για φουλ μέρες σε ξενοδοχείο. αποφάσισα να μην αγχωθώ για το κάμπινγκ σκηνές αντοχές ηλιοπροστασίες κτλ κτλ... θα πάμε όσο πιο ανάλαφροι γίνεται σε οργανωμένο κάμπινγκ εννοείται και απο εκεί κι έπειτα θα ενεργήσουμε ανάλογα...
πάντα θα βρίσκεται ένα δέντρο για ίσκιο μια τέντα ... ένα αναψυκτήριο κτλ κτλ :) είχα αγχωθεί πολύ με την οργάνωση κι αυτά που θα πρέπει να έχουμε αλλα στο κάτω κάτω θα έχουμε και το αμάξι αν θέλουμε κάτι θα το παίρνουμε απο έξω... τόσα μέρη θα επισκεφθούμε και για τρόφιμα και για τα υπόλοιπα νομίζω μπορούμε να εφοδιαστούμε απο παντού. στο κάτω κάτω ελλάδα είμαστε!!!

σας ευχαριστώ πολύ όλους! καινούργιες ιδέες λύσεις και απόψεις ευπρόσδεκτες
 

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κούβα
Nefeli- το site e-camping που σε παρέπεμψε ο/η manelaki είναι κατά την γνώμη μου το καλύτερο που υπάρχει σχετικά με κάμπινγκ. Έχει όλα (φαντάζομαι) τα κάμπινγκ της Ελλάδας οργανωμένα ανά νομούς και με βαθμολογία από τα μέλη του site. Θα βρεις εκεί πολλές πληροφορίες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.913
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom