Γύρος Πελοποννήσου

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
KLEOPATRA said:
Το playaki είναι το best value for money της περιοχής .
Φθηνό πεντακάθαρο και με αξεπέραστη θέα στο κόλπο του Οιτυλου
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Καταρχας εσυ κατι χρωστας ενα χρονο τωρα ..αλλα πουυυυυυ!!!
Κατα δευτερον και το Σελανα ειναι καλη περιπτωση ...εμαθα το Πασχα οτι δινει το δωματιο ολη τη σεζον 60 ευρω ..οσοι ενδιαφερονται ας παρουν ενα τηλ να το διασταυρωσουν.
 

kostasdel

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
παίδες έχω και εγώ παρόμοια αποστολή για το καλοκαίρι: να ξεναγήσω φίλους από εξωτερικό στην πελοπόννησο αρχές Αυγούστου. Το πρόγραμμα ξεκινάει Τρίτη από το αεροδρόμιο του Αράξου με δικό μου αμάξι και τελιώνει το πρωί του Σαββάτου στο ίδιο μέρος. Οι μέρες είναι λίγες, οπότε μάλλον αποκλείεται ο γύρος της πελοποννήσου και θα πρέπει να επικεντρωθούμε σε μια περιοχή. Έχω καταλήξει σε Μονεμβασιά-Ελαφονήσι. Για καλή μου τύχη έχουν πάει παλιότερα σε Ναύπλιο-Επίδαυρο οπότε μπορούν να παρακαφθούν.
Δεν έχω όμως οδηγική εμπειρία κάτω από το Ναύπλιο. Πως είναι οι δρόμοι και πόση ώρα απέχει η Μονεμβασιά από αυτό;
Που αξίζει να μείνουμε;
Ελαφόνησος είναι τόσο δυνατή όσο λένε ή είναι υπερεκτιμημένος προορισμός;
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Διαρκεια διαδρομης συμφωνα με το google ειναι 3 ωρες.
Η Ελαφονησος αξιζει για τη παραλια του Σιμου και των νησιων της Παναγιας. Μιλαμε για εκπληκτικα νερα!!! Οπωσδηποτε πρεπει να πατε αλλα το νησι δεν εχει κατι αλλο να κανετε εκτος απο ατελειωτο αραγμα στη παραλια. Δε ξερω ποσες μερες θελετε να διαθεσετε εκει αλλα σιγουρα 2 μερες χρειαζονται, μια για καθε παραλια να τις χαρει το ματι σας!
 

kostasdel

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
έλεγα να χρησιμοποιήσω σαν βάση κάτι κοντά στην μονεμβασιά και να κάνω εξορμήσεις για 2-3 μέρες εκεί τριγύρω. Κανα βολικό μέρος για διαμονή που να πιάνει τα μέρη εκεί;
Δεν ξέρω όμως πόση ώρα οδήγηση θα είναι από Άραξο-Μονεμβασιά για να βγει σε μια μέρα.
Για ελαφόνησο τα διάβασα σε άλλα θέματα και καλύφθηκα
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Εμένα η πρόταση μου θα ήταν να κάνετε μια μίνι περιοδεία στην Νότια Πελ/νησσο.
Δηλαδή από 'Αραξο να πάτε Πύλο για 2 μέρες -να δείτε την παραλία της Βοιδοκοιλιάς και τους καταρράχτες στο Πολυλίμνιο (εγω πήγα πέρυσι και εντυπωσιάστικα!! (άραξος -Πύλος 3 ώρες)
Απο εκεί Καρδαμύλη (1,30 ώρα) κάνετε μια διανυκτέρευση
και από Καρδαμύλη - Μονεμβασιά 2,30 ώρες όπου μπορείτε να μοιράσεται τις υπόλοιπες ημέρες μεταξύ Μονεμβασιάς & Ελαφόνησου

**Τωρα είδα τις μέρες... Νόμιζα ότι είχατε 8 όπως λέει ο τίτλος του τόπικ
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
παίδες έχω και εγώ παρόμοια αποστολή για το καλοκαίρι: να ξεναγήσω φίλους από εξωτερικό στην πελοπόννησο αρχές Αυγούστου. Το πρόγραμμα ξεκινάει Τρίτη από το αεροδρόμιο του Αράξου με δικό μου αμάξι και τελιώνει το πρωί του Σαββάτου στο ίδιο μέρος. Οι μέρες είναι λίγες, οπότε μάλλον αποκλείεται ο γύρος της πελοποννήσου και θα πρέπει να επικεντρωθούμε σε μια περιοχή. Έχω καταλήξει σε Μονεμβασιά-Ελαφονήσι. Για καλή μου τύχη έχουν πάει παλιότερα σε Ναύπλιο-Επίδαυρο οπότε μπορούν να παρακαφθούν.
Δεν έχω όμως οδηγική εμπειρία κάτω από το Ναύπλιο. Πως είναι οι δρόμοι και πόση ώρα απέχει η Μονεμβασιά από αυτό;
Που αξίζει να μείνουμε;
Ελαφόνησος είναι τόσο δυνατή όσο λένε ή είναι υπερεκτιμημένος προορισμός;
αρχες αυγουστου στην ελαφονησο θα βρεις 2 παραλιες φουλ στο κοσμο και στις ξαπλωστρες. Μονεμβασια ωραια αλλα και παλι μακρια.
Δε θα εκανα τοσα χιλιομετρα και 5-6 ωρες σε χαλια δρομο στη θεση σου.

Κατα τη γνωμη κανε ενα παρομοιο συνδιασμο. Πηγαινε Ολυμπια και μετα προς Κορωνη-Μεθωνη -Πυλο για να δουν τα καστρα και χωρια σε αυτο το ποδι και Βοδοικοιλια για πιο ιδιαιτερη παραλία, και αν προλαβεις και προς μεσσηνιακη μανη. Ασε που παραλιες ομορφες θα βρεις γενικα εκει γυρω...
Ειναι πιο κοντα και εξισου ομορφα.
 

kostasdel

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Χμμμ με βάζεις σε αμφιβολίες τώρα... Πιστεύεις ότι η δυτική ακτή είναι ισαξια σε αξιοθέατα; Παραλίες είναι η πρώτη προτεραιότητα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom