Ελβετία Ηνωμένο Βασίλειο Ιταλία Δεκέμβρη να πάω Μιλάνο,Ζυρίχη ή Λονδίνο ;

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
Zυρίχη, θα πάω τον Μάρτιο, όσοι φίλοι και γνωστοί έχουν ταξιδέψει, μου έχουν πει ότι είναι πανέμορφη, ειδικά η παλιά πόλη της. Δεν θεωρώ ότι είναι bussiness destination, ίσως στη Γενεύη ταιριάζει ο χαρακτηρισμός αυτός. Σίγουρα βέβαια αξίζει να τριγυρίσεις και στην Ελβετική εξοχή.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Zυρίχη, θα πάω τον Μάρτιο, όσοι φίλοι και γνωστοί έχουν ταξιδέψει, μου έχουν πει ότι είναι πανέμορφη, ειδικά η παλιά πόλη της. Δεν θεωρώ ότι είναι bussiness destination, ίσως στη Γενεύη ταιριάζει ο χαρακτηρισμός αυτός. Σίγουρα βέβαια αξίζει να τριγυρίσεις και στην Ελβετική εξοχή.
" αν δεν βαριεσαι διαβασε αυτο..και μην μεινεις ΜΟΝΟ στη Ζυρίχη (Η παλια πολη ΟΜΟΡΦΗ! αλλα εχει εξαντληθει σε ενα 2ωρακι.)..φιλικη συμβουλη :)
http://www.travelstories.gr/community/threads/Διασχίζοντας-την-Ελβετία-σε-4-1-μερες.49576/
 

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
" αν δεν βαριεσαι διαβασε αυτο..και μην μεινεις ΜΟΝΟ στη Ζυρίχη (Η παλια πολη ΟΜΟΡΦΗ! αλλα εχει εξαντληθει σε ενα 2ωρακι.)..φιλικη συμβουλη :)
http://www.travelstories.gr/community/threads/Διασχίζοντας-την-Ελβετία-σε-4-1-μερες.49576/
To έχω διαβάσει ήδη! Σκοπεύω εκτός Ζυρίχης να πάω Βέρνη και Λουκέρνη. Σ' ευχαριστώ για τις συμβουλές.
 

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
Αγαπητοί συνταξιδιώτες ,
Είμαι σε διαδικασία οργάνωσης ενός ταξιδιού που σκέφτομαι να πραγματοποιήσω τον Δεκέμβρη . Θα παραθέσω κάποιες παραμέτρους με σκοπό να σας βοηθήσω για να με βοηθήσετε να επιλέξω προορισμό.
Εγώ θα πρότεινα Στρασβούργο είναι μαγικά τα Χριστούγεννα με την χριστουγεννιάτικη αγορά και 4 μέρες είναι μια χαρά!
 

Joannaaa

Member
Μηνύματα
31
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού!
Εγώ θα πρότεινα Στρασβούργο είναι μαγικά τα Χριστούγεννα με την χριστουγεννιάτικη αγορά και 4 μέρες είναι μια χαρά!
Σκεφτόμουν για αρχές Δεκέμβρη αλλά ούτως η άλλως τα εισιτήρια είναι περί των 300 ευρώ το άτομο !
 

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
Σκεφτόμουν για αρχές Δεκέμβρη αλλά ούτως η άλλως τα εισιτήρια είναι περί των 300 ευρώ το άτομο !
Α κατάλαβα! :cry:
Η χριστουγεννιάτικη αγορά στο Στρασβούργο, να έχεις γενικά υπόψιν σου, ξεκινά τέλη Νοέμβρη και κλείνει 31 Δεκέμβρη.

Λονδίνο δε θα στο πρότεινα, αφού έχεις ήδη πάει...υπάρχουν τόσα μέρη να δεις.
Το Μιλάνο αδιάφορο θα το χαρακτήριζα.
Η Ζυρίχη δεν είναι και copy-paste με Βιέννη, μπορεί να μοιάζουν αλλά δε θα έλεγα τόσο πολύ.
Η Βενετία σού λέει κάτι;
Το Άμστερνταμ;
 

Jazzination

Member
Μηνύματα
11
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Η Ζυρίχη είναι πράγματι μια υπέροχη πόλη τα Χριστούγεννα! Σίγουρα όπως αναφέρθηκε παραπάνω είναι ακριβής προορισμός, εγώ είχα μείνει ένα βράδυ μόνο που είχε η πτήση επιστροφής μου ανταπόκριση οπότε δεν μπορώ να σου πω πολλά, αλλά σίγουρα είναι μια πόλη βγαλμένη κυριολεκτικά από παραμύθι! (ειδικά όταν την πετύχαμε και χιονισμένη)
Μια εναλλακτική πρόταση, πέρα από τη Βουδαπέστη την οποία συστήνω ανεπιφύλακτα(!!!) είναι και η Σκανδιναβία...
Έχω κάνει Χριστούγεννα και στο Ελσίνκι, το οποίο το συνδυάζεις και με μια μονοήμερη με πλοιαράκι στην παγωμένη Βαλτική στο γειτονικό Ταλίν, αλλά και στη Στοκχόλμη.
Έχω την εντύπωση ότι και οι δύο αυτές πόλεις σου προσφέρουν σχετικά οικονομικές διακοπές, τουλάχιστον πριν 2 χρόνια που είχα πάει εγώ ήταν πολύ καλά. Η Σκανδιναβία αξίζει με τα χίλια πάντως! ;)
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Με δυο κουβέντες... όλες οι επιλογές είναι σούπερ...

Το Λονδίνο είναι Λονδίνο, έχει καταπληκτική ατμόσφαιρα και όσες φορές να πάει κανένας, ειδικά τα Χριστούγεννα, είναι αξέχαστο...

Το Μιλάνο είναι μια μεγαλούπολη που λατρεύω... φοβερές βόλτες στο χρυσό τρίγωνο, παράσταση στην Σκάλα και εστιατόρια με φαγητό επιπέδου... δεν είναι κλασσικός χριστουγεννιάτικος προορισμός αλλά προσωπικά όσα προανέφερα είναι απόλυτα του γούστου μου γιαυτό και θεωρώ ένα χειμερινό τριήμερο στο Μιλάνο την τέλεια επιλογή...

Η Ζυρίχη τώρα είναι η πιο όμορφη Ελβετική πόλη με ότι σημαίνει αυτό... σικάτες γειτονιές, εντυπωσιακές εκκλησίες, υπέροχα καταστήματα... με δυο λόγια φοβερή εμπειρία και υπέροχη περίπτωση να ξεφύγεις από την Ελληνική μιζέρια...

Στο δια ταύτα... όπου και να πας θα περάσεις καταπληκτικά... υποθέτω ότι το Λονδίνο θα είναι τρίτη επιλογή σου μια που έχεις ξαναπάει, συνεπώς αν ήμουν στην θέση σου και είχα να διαλέξω μάλλον στο νήμα θα διάλεγα την Ζυρίχη, ειδικά αν το οικονομικό δεν είναι τεράστιο πρόβλημα...

Για τις άλλες προτάσεις που γράφτηκαν τώρα δυο λόγια... ασφαλώς και το Παρίσι είναι μια εξαιρετική επιλογή αλλά θα προτιμούσα να το επισκεφθώ άλλη εποχή... η Μπρυζ ναι είναι πανέμορφη, αλλά χειμωνιάτικα χάνει πολύ από την ανοιξιάτικη γοητεία της... η Βουδαπέστη πάλι θα ήταν μια καλή λύση αλλά για χριστούγεννα και η Ζυρίχη και το Μιλάνο είναι καλύτερα... η Πράγα είμαι μια tourist tap από μόνη της και ειδικά τις μέρες των γιορτών με χιλιάδες κατσαπλιάδες τουρίστες να την κατασπαράζουν είναι ακόμη πιο θλιβερή... τέλος, Χριστούγεννα είναι μάλλον η χειρότερη εποχή που μπορείς να επισκεφθείς την Κωνσταντινούπολη.. για Σκανδιναβία δεν έχω άποψη, ποτέ δεν έχω πάει χειμώνα, αλλά πιθανολογώ ότι τέτοιες μέρες θα είναι ερημιά και σκοτάδι...
 

Joannaaa

Member
Μηνύματα
31
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού!
Έβαλα στο παιχνίδι και την Βουδαπέστη με 185 ευρώ το εισιτήριο μετ'επιστροφής και π0λύ καλά ξενοδοχεία με λιγότερο από 100 ευρώ ανά διανυκτέρευση .

Νομίζω πως η Ζυρίχη θέλει περαιτέρω μέρες για να την ευχαριστηθείς - όχι τόσο την ίδια , όσο και τις γύρω περιοχές .

Το Παρίσι το αγαπώ , γι'αυτό θα το πλανάρω μια ανοιξιάτικη ολόκληρη εβδομάδα μου εκεί.

Συνεπώς ταλαντεύομαι μεταξύ Μιλάνου και Βουδαπέστης !
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.013
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Έβαλα στο παιχνίδι και την Βουδαπέστη με 185 ευρώ το εισιτήριο μετ'επιστροφής και π0λύ καλά ξενοδοχεία με λιγότερο από 100 ευρώ ανά διανυκτέρευση .

Νομίζω πως η Ζυρίχη θέλει περαιτέρω μέρες για να την ευχαριστηθείς - όχι τόσο την ίδια , όσο και τις γύρω περιοχές .

Το Παρίσι το αγαπώ , γι'αυτό θα το πλανάρω μια ανοιξιάτικη ολόκληρη εβδομάδα μου εκεί.

Συνεπώς ταλαντεύομαι μεταξύ Μιλάνου και Βουδαπέστης !
Καμια ταλαντευση! Δεν υπαρχει συγκριση! Οι περατζαδες στον δουναβη, η παλια πολη, το καστρο, οι γεφυρες, ο λοφος Γκελερτ, η πλατεια Ηρωων, τα σπα και ο ρομαντισμος που αποπνεει η Βουδαπεστη, δε συγκρινεται με το Μιλανο!
 

Joannaaa

Member
Μηνύματα
31
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού!
Το γεγονός ότι στον τίτλο του θέματός μου αναφέρομαι σε 3 πόλεις και στο τέλος θα πάω σε 4η , με ξεπερνά ! :lol:
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
και αν σου πω οτι παραδειγμα με 148 ευρώ πας Βαρκελώνη..10-14 Δεκεμβρη...με Aegean ??? μαγεια με τις Χριστουγενιάτικες αγορες και το στολισμο στη πολη??και τον φιλο το Gaudi??.σε ποσες θα πηγαινες?? :haha:....
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.755
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom