Ελβετία Ηνωμένο Βασίλειο Ιταλία Δεκέμβρη να πάω Μιλάνο,Ζυρίχη ή Λονδίνο ;

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
Καμια ταλαντευση! Δεν υπαρχει συγκριση! Οι περατζαδες στον δουναβη, η παλια πολη, το καστρο, οι γεφυρες, ο λοφος Γκελερτ, η πλατεια Ηρωων, τα σπα και ο ρομαντισμος που αποπνεει η Βουδαπεστη, δε συγκρινεται με το Μιλανο!
Kαι τα υπέροχα ιαματικά λουτρά!
 

Joannaaa

Member
Μηνύματα
31
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού!
και αν σου πω οτι παραδειγμα με 148 ευρώ πας Βαρκελώνη..10-14 Δεκεμβρη...με Aegean ??? μαγεια με τις Χριστουγενιάτικες αγορες και το στολισμο στη πολη??και τον φιλο το Gaudi??.σε ποσες θα πηγαινες?? :haha:....

Πέφτεις μέσα και σε ημερομηνίες αναχώρησης βλέπω - αλλά έχω πάει Βαρκελώνη :p
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Μάλλον συγκρίνουμε άλλα πράγματα. Η Βουδαπέστη είναι υπέροχη, μόλις ένα κλικ λιγότερο ωραία από την Βιέννη, αλλά...
Ακόμη αποπνέει και ειδικά τον χειμώνα, έναν Σοβιετικό επαρχιωτισμό... αυτό, παρέα με τον καιρό, ίσως την καθιστούν κάπως θλιβερή τα Χριστούγεννα... θα μου πουν όμως μερικοί, προκρίνεις δηλαδή το μουντό και βροχερό Μιλάνο? Θα πω ανάλογα τι θέλεις να δεις και πως θέλεις να περάσεις... αν είσαι σε φάση κοσμοπολιτισμού η σύγκριση μεταξύ των δύο πόλεων αποτελεί ύβρη... το Μιλάνο στα μαγαζιά, το θέαμα και την εστίαση είναι υπερπαραγωγή, ενώ η Βουδαπέστη θλιβερός κομπάρσος... αν όμως κάποιος επιθυμεί πιο χαλαρούς ρυθμούς και με την ύψιστη προϋπόθεση να τον ευνοήσει και ο καιρός, τότε η Βουδαπέστη με την μεστή απλότητα και υποβλητικότητα των αξιοθεάτων σίγουρα είναι ο νικητής... αν εγώ έπρεπε να διαλέξω θα διάλεγα το Μιλάνο... τα Χριστούγεννα πάντα είμαι ή θέλω να είμαι σε μουντ κοσμοπολιτισμού.... θέλω να φάω καλά, να περπατήσω σε όμορφους δρόμους, να δω ωραίους ανθρώπους, να νιώσω Ευρωπαίος... ε στο Μιλάνο έχω όλα όσα επιθυμώ... συνεπώς δίλημμα ουσιαστικό δεν υπάρχει... ρώτα την καρδιά σου τι γουστάρει και αποφάσισε...

Υ.Γ. Την Βαρκελώνη μαζί με την Πράγα τις θεωρώ τις πιο υπερτιμημένες πόλεις της Ευρώπης... η Πράγα είναι μια περίπτωση πόλης, που με τον ζωολογικό κήπο του κέντρου της θαμπώνει άπειρους ταξιδιώτες προσφέροντας ουσιαστικά ένα τουριστικό πυροτέχνημα... η Βαρκελώνη πάλι μου θυμίζει φτιασιδωμένη πόρνη των λιμανιών... χυμώδης και εντυπωσιακά ντυμένη είναι ταμένη να πλανεύει αδαείς... σίγουρα το πρόστυχο έχει θαυμαστές και μάλιστα πολλούς, αλλά φευ, είναι μακριά από την αισθητική μου...
 

Joannaaa

Member
Μηνύματα
31
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού!
τα Χριστούγεννα πάντα είμαι ή θέλω να είμαι σε μουντ κοσμοπολιτισμού.... θέλω να φάω καλά, να περπατήσω σε όμορφους δρόμους, να δω ωραίους ανθρώπους, να νιώσω Ευρωπαίος...
Αυτό ακριβώς !

Γενικά ο χειμώνας είναι πιο "αρχοντική" εποχή από τις υπόλοιπες . Θέλεις να καλομάθεις τον εαυτό σου και τα Χριστούγεννα με την χρυσόσκονη και το γιορτινό τους κλίμα σου δίνουν την τέλεια αφορμή.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Αυτό ακριβώς !

Γενικά ο χειμώνας είναι πιο "αρχοντική" εποχή από τις υπόλοιπες . Θέλεις να καλομάθεις τον εαυτό σου και τα Χριστούγεννα με την χρυσόσκονη και το γιορτινό τους κλίμα σου δίνουν την τέλεια αφορμή.
Τελικά ΜΙΛΑΝΟ..! και με τα μισα χρηματα στα αεροπορικα απο οτι η Βουδαπέστη (75ε Ryanair) !!!..Εγω παντως εκεινες τις μερες θα ειναι ΛΟΝΔΙΝΟ..!!:xalara:
 

Joannaaa

Member
Μηνύματα
31
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού!

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.770
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Εγώ περισσότερο συγκλίνω με τα όσα είπε ο Traveller.

Σχετικά με τις 3 αρχικές σου επιλογές, είναι βέβαιο πως και οι τρεις πόλεις είναι κοσμοπολίτικες, με πρωτεργάτη φυσικά το Λονδίνο -εξάλλου θα το έχεις διαπιστώσει και η ίδια αφού έχεις πάει ξανά. Φώτα, βιτρίνες και "καλό" κόσμο θα βρεις σε όλες.

Το Μιλάνο ή θα το ερωτευτείς ή θα σου φανεί κάπως αδιάφορο. Εγώ προσωπικά το λατρεύω. Το έχω επισκεφθεί πολλάκις αλλά πάντοτε καλοκαίρι και άνοιξη, οπότε για Χριστούγεννα δεν ξέρω ακριβείς πληροφορίες. Μπορείς φυσικά να βρεις ξενοδοχεία για κάθε γούστο και budget.

Η Ζυρίχη από την άλλη είναι πιο γραφική και συνάμα πολυτελής. Γι'αυτό και θα σου κοστίσει αναμφισβήτητα πολύ περισσότερο. Αν δε σε επηρεάζει το οικονομικό, ίσως είναι η καλύτερη επιλογή λόγω των δυνατοτήτων που προσφέρει για κοντινές εκδρομές. Και η ελβετική φύση είναι πανέμορφη!

Στο Λονδίνο δε θα αναφερθώ λεπτομερώς. Το μόνο που έχω να πω είναι ότι θεωρείται "must" για Χριστούγεννα.

Δύσκολη η επιλογή πάντως...
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Το αγαπώ!

Επίσης την διαφορά εισιτηρίων την δίνεις στα ξενοδοχεία :)
αν εννοεις για Μιλάνο.. διανυχτερευεις στο Alta Bergamo..οικονομικο (απο 50 ευρώ δίκλινο ), ομορφο,και πας απο κει Μιλανο με λεωφορειο,και καμμια εδρομουλα τριγυρω..
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
αν και συμφωνω με τους περισσότερους για τα περισσότερα,ριχνω την ψηφο μου στη Βουδαπεστη:)
 

amazon

Member
Μηνύματα
178
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
vietnam
Ταξίδι-Όνειρο
Παντου
Εφ όσον Λονδίνο εχεις πάει ....
Ζυρίχη δεν έχω πάει να πω την αλήθεια ..

+ 1 ψηφο για Μιλάνο ειχα πάει Πρωτοχρονια πρίν μερικά χρόνια και ήταν υπέροχο , στολισμένο και συμφωνώ με traveller εαν θες το κοσμοπολίτικο να ανοίξει το μάτι σου απο κόσμο βιτρίνες μυρωδίες και γεύσεις , να ψωνίσεις και το κάτιτις βρε παιδι μου :D(γυναίκες είμαστε ) πας Μιλάνο.
Είναι στολισμένο έχει αγορές χριστουγεννίατικες στα στενάκια δίπλα στην Duomo , εγώ προσωπικά ειχα περάσει όμορφα και κάποια στιγμή θα το ξαναεπισκεφτώ για ένα τριήμερο ...
Όπως είπε σωστα κάποιος παραπάνω το Μιλάνο ή το λατρευεις ή το μισείς .
Εγω το λάτρεψα !!!:clap:

Όπου και εαν αποφασίσεις να πας ,να πέρασεις όμορφα ενα ταξίδι ειναι πάντα ενα ταξίδι αφου μπορείς να το κάνεις και να δείς κατι διαφορετικό αυτο έχει σημασία !!
 
Last edited:

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Μιλάνο, μακράν, για τις πινακοθήκες και γενικώς την τέχνη που είναι συγκεντρωμένη εκεί (κι επειδή Λονδίνο έχεις ξαναπάει).
Μου αρέσει και η αρχιτεκτονική του. Γενικώς το Μιλάνο μου βγάζει μια "αρχοντιά". Δεκέμβρη ακόμα περισσότερο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.954
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Για να καταλάβω, σκέφτεσαι που θα πας Χριστούγεννα και δε βάζεις καν στην κουβέντα τη μοναδική Ευρωπαϊκή χώρα που οι πόλεις της είναι super το Δεκέμβριο? (Ναι, τη Γερμανία λέω).
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.356
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom