Δημητσάνα - Βυτίνα - Στεμνίτσα

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Καλημέρα!
Μιας και ετοιμάζω τις τελευταίες λεπτομέρειες, κάποιες ερωτησούλες και από μένα..
1. Αθήνα-Δημητσάνα καλύτερα από Λεβίδι?
2. Στην επιστροφή αν φύγουμε νωρίς βγαίνει ένα πέρασμα από χιονοδρομικό Μαινάλου? Και γενικά αξίζει?
3. Καλύτερο μονοπάτι στην φύση είναι το Μονή Φιλοσόφου - Μονή Προδρόμου και πίσω? (2 ώρες σύνολο?)
4. Κάποιο άλλο μονοπατάκι εκεί κοντά?
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Πολύ θετικές οι εντυπώσεις από Δημητσάνα κ γύρω περιοχές!

Πολύ ζεστοί και ευγενικοί άνθρωποι. Στο θέμα του φαγητού θα πω πως βρήκαμε πολύ μέτριο τον Θόλο (τον περιμέναμε πολύ καλύτερο, ειδικά μετά από όσα είχα διαβάσει), σε αντίθεση με το πολύ νόστιμο “Καπηλείο των Αθανάτων” με τα εξαιρετικά κεφτεδάκια και το ζουμερό κοντοσούβλι! :D

Πάρα πολύ νόστιμη και η πίτσα που φαγαμε το τελευταίο βράδυ!

ΥΓ: Δοκιμάστε σοκολατόπιτα από το kato apo to roloi!!
ΥΓ2: Πολύ ωραίος ο ξενώνας Εν Δημητσάνη τελικά! Φοβερές υπηρεσίες με πολύ ευγενικό προσωπικό (αν και λίγο τσιμπημένο)
ΥΓ3: Το 3-λαλούν το περίμενα πιο "ζωντανό", δεν ξέρω αν φταίει το ότι πήγαμε νωρίς!

Αυτά τα “φρέσκα” νέα από μένα!! Και 2 φωτογραφίες από την χιονισμένη Δημητσάνα!!





 

vanda87

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Καλησπέρα!!! Θα ήθελα κάποιες πληροφορίες από όποιον μπορεί να έχει πάει δημητσάνα εκδρομούλα... Θέλουμε με το φίλο μου να πάμε ένα διήμερο μέσα στον Οκτώβρη Δημητσάνα. Και ήθελα να ρωτήσω τα εξής γιατί δεν έχω ιδέα από εκείνα τα μέρη!!!

1) Συμφέρει οικονομικά κ πρακτικά να πάμε με αμάξι ή με ΚΤΕΛ? (από Αθήνα)
2) Αν δεν πας με αμάξι, ξέρετε κάποιο ξενδοχείο που να είναι αρκετά κεντρικά στο κέντρο ώστε να μη θέλει πολύ περπάτημα;
 

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη, ξανά!!
Κοίτα, είναι μία εύκολη διαδρομή περίπου 2,5 ωρών. Δεν γνωρίζω τι κοστίζει το κτελ για να το αντιπαραβάλω.
Νομίζω πως τα περισσότερα ξενοδοχεία είναι στο κέντρο, οπότε βρες ένα που να ταιριάζει στα οικονομικά σου και κοίτα αν είναι κοντά. Το χωριό είναι μικρό οπότε δεν θα σε προβληματίσει. Παρόλα αυτά αν έχεις αυτοκίνητο (που το συνιστώ) μπορείς να κάνει και βόλτες στην γύρω περιοχή.
 

vanda87

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Κοίτα, είναι μία εύκολη διαδρομή περίπου 2,5 ωρών. Δεν γνωρίζω τι κοστίζει το κτελ για να το αντιπαραβάλω.
Νομίζω πως τα περισσότερα ξενοδοχεία είναι στο κέντρο, οπότε βρες ένα που να ταιριάζει στα οικονομικά σου και κοίτα αν είναι κοντά. Το χωριό είναι μικρό οπότε δεν θα σε προβληματίσει. Παρόλα αυτά αν έχεις αυτοκίνητο (που το συνιστώ) μπορείς να κάνει και βόλτες στην γύρω περιοχή.
Ευχαριστώ πολύ! Ναι το σκέφτομαι αρκετά για το αμάξι.. Κάπου διαβασα ότι καλύτερα ειναι να το αφήνεις καπου στην αρχη του χωριού γιατι μέσα είναι λίγο στενα για να βρεις να σταματήσεις. Ισχύει;
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Ευχαριστώ πολύ! Ναι το σκέφτομαι αρκετά για το αμάξι.. Κάπου διαβασα ότι καλύτερα ειναι να το αφήνεις καπου στην αρχη του χωριού γιατι μέσα είναι λίγο στενα για να βρεις να σταματήσεις. Ισχύει;
Nαι
 

koutsavaki

Member
Μηνύματα
183
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
ΠΡΟΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΤΑΓΟΝΙΑ - ΓΗ ΤΟΥ ΠΥΡΟΣ
Καλησπέρα!!! Θα ήθελα κάποιες πληροφορίες από όποιον μπορεί να έχει πάει δημητσάνα εκδρομούλα... Θέλουμε με το φίλο μου να πάμε ένα διήμερο μέσα στον Οκτώβρη Δημητσάνα. Και ήθελα να ρωτήσω τα εξής γιατί δεν έχω ιδέα από εκείνα τα μέρη!!!

1) Συμφέρει οικονομικά κ πρακτικά να πάμε με αμάξι ή με ΚΤΕΛ? (από Αθήνα)
2) Αν δεν πας με αμάξι, ξέρετε κάποιο ξενδοχείο που να είναι αρκετά κεντρικά στο κέντρο ώστε να μη θέλει πολύ περπάτημα;
Θα πρότεινα να πάτε με το αυτοκίνητο....δεν νομίζω να υπάρχει ευκολία με το ΚΤΕΛ. Πέρα του ότι αν έχετε αυτοκίνητο μπορείτε να κάνετε βόλτα και στην γύρω περιοχή , η οποία είναι πανέμορφη. Ξενοδοχεία θα βρεις αρκετά στην Δημητσάνα, λιγότερα στην Στεμνίτσα και αρκετά στην γειτονική Βυτίνα (δεν θα στη πρότεινα, την θεωρώ πιο τουριστική σε σχέση με την γραφικότητα της Δημητσάνας που είναι η αγαπημένη μου).
 

vanda87

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Θα πρότεινα να πάτε με το αυτοκίνητο....δεν νομίζω να υπάρχει ευκολία με το ΚΤΕΛ. Πέρα του ότι αν έχετε αυτοκίνητο μπορείτε να κάνετε βόλτα και στην γύρω περιοχή , η οποία είναι πανέμορφη. Ξενοδοχεία θα βρεις αρκετά στην Δημητσάνα, λιγότερα στην Στεμνίτσα και αρκετά στην γειτονική Βυτίνα (δεν θα στη πρότεινα, την θεωρώ πιο τουριστική σε σχέση με την γραφικότητα της Δημητσάνας που είναι η αγαπημένη μου).
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Όσο πιο πολύ το εσκέφτομαι μάλλον για το αυτοκίνητο το βλέπω..γιατι κι εγω θα θελα πολύ να παω στη γυρω περιοχη βόλτα..
 

islandergirl

Member
Μηνύματα
24
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
και πάλι ...Πελοπόννησος
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Καραϊβικής
Καλησπέρα και από εμένα είμαι εντελώς νέα στο φόρουμ,θα ήθελα τα φώτα σας!
Σχεδιάζουμε δυο άτομα γύρω στο Φεβρουάριο ένα ταξίδι από Αθήνα -Διακοφτό και μετά Καλάβρυτα με οδοντωτό .Από Καλάβρυτα θέλουμε να πάμε για δυο- τρεις μέρες Ορεινή Αρκαδία(Δημητσάνα - Στεμνίτσα) μετά Ναύπλιο και επιστροφή Αθήνα .Αυτό έχουμε σαν πλάνο αλλά γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει σύνδεση εύκολη από Καλάβρυτα προς Αρκαδία με κτελ η τρένο καθότι δεν θα έχουμε αυτοκίνητο?
Ευχαριστώ πολύ
 

koutsavaki

Member
Μηνύματα
183
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
ΠΡΟΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΤΑΓΟΝΙΑ - ΓΗ ΤΟΥ ΠΥΡΟΣ
Καλησπέρα και από εμένα είμαι εντελώς νέα στο φόρουμ,θα ήθελα τα φώτα σας!
Σχεδιάζουμε δυο άτομα γύρω στο Φεβρουάριο ένα ταξίδι από Αθήνα -Διακοφτό και μετά Καλάβρυτα με οδοντωτό .Από Καλάβρυτα θέλουμε να πάμε για δυο- τρεις μέρες Ορεινή Αρκαδία(Δημητσάνα - Στεμνίτσα) μετά Ναύπλιο και επιστροφή Αθήνα .Αυτό έχουμε σαν πλάνο αλλά γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει σύνδεση εύκολη από Καλάβρυτα προς Αρκαδία με κτελ η τρένο καθότι δεν θα έχουμε αυτοκίνητο?
Ευχαριστώ πολύ
Καλησπέρα. Λίγο δύσκολο αυτό που ζητάς. Δεν νομίζω πως υπάρχουν συχνά δρομολόγια και αν υπάρχει έστω και ένα που να συνδέει τα Καλάβρυτα με ορεινή Αρκαδία.
 

islandergirl

Member
Μηνύματα
24
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
και πάλι ...Πελοπόννησος
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Καραϊβικής
Καλησπέρα. Λίγο δύσκολο αυτό που ζητάς. Δεν νομίζω πως υπάρχουν συχνά δρομολόγια και αν υπάρχει έστω και ένα που να συνδέει τα Καλάβρυτα με ορεινή Αρκαδία.
Ευχαριστώ πολύ γι την άμεση απάντηση αν και απογοητεύτηκα λιγάκι:(
Αρα μάλλον θα πρέπει να ξεχάσουμε τη ταξίδι με τον οδοντωτό:( και ίσως να φύγουμε κατευθείαν από Αθήνα για Δημητσάνα με ΚΤΕΛ. Φαντάζομαι τουλάχιστον μέσω Τρίπολης θα υπάρχει τακτική σύνδεση με Ναύπλιο .Επίσης μήπως γνωρίζετε για το χειμώνα της Πελοποννήσου πχ υπάρχει περίπτωση χωριά να μένουν αποκλεισμένα ή υπάρχει σχετική πρόνοια καθότι είμαι νησιώτισσα και μάλιστα σε πεδινό νησί:) δηλαδή άσχετη:D
 
Last edited by a moderator:

koutsavaki

Member
Μηνύματα
183
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
ΠΡΟΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΤΑΓΟΝΙΑ - ΓΗ ΤΟΥ ΠΥΡΟΣ
Μάλλον κάπως λάθος απάντησα και εμφανίζεται μπερδεμένα η απάντησή μου μαζί με τις ευχαριστίες μου προς τη φίλη που έκανε τον κόπο ν απαντήσει στο ερώτημά μου :( καθότι σήμερα έγινα μέλος του φόρουμ κι ακόμα τώρα το μαθαίνω πως λειτουργεί ζητώ ταπεινά συγγμώμη
Μέσω Τρίπολης πιστεύω πως υπάρχει πιο συχνή σύνδεση με λεωφορείο για Ναύπλιο... Μια ώρα απόσταση είναι. Όσο για τον καιρό τα κεντρικά χωριά, Δημητσάνα - Βυτίνα- Στεμνίτσα δύσκολο να αποκλειστούν, γιατί περιμένουν από τον χειμώνα να δουλέψουν. Ανάλογα πάλι τι κακοκαιρίες θα κάνει. Θυμάμαι πέρσι που είχα επισκεφτεί τα μέρη εκείνα τον Ιανουάριο (μετά από ένα μεγάλο κύμα κακοκαιρίας που είχε περάσει) τα παραπάνω χωριά ήταν μια χαρά στον δρόμο, σε κάτι άλλα όμως ήταν αδύνατο να πας. Εννοείτε πως το Ναύπλιο δεν θα το βρεις αποκλεισμένο ;)....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom