Δημητσάνα - Βυτίνα - Στεμνίτσα

stefanos80

Member
Μηνύματα
80
Likes
5
αν και είναι πολύ κοντά στην Αθήνα, τα χωριά της ορεινής Αρκαδίας δεν έχω καταφέρει να τα επισκεφτώ. από φωτο που βλέπω στο ιντερνετ εντυπωσιάστηκα, οπότε κανονίζω Σ/Κ.

- Σε ποιό από τα χωριά είναι καλύτερα να μείνει κανείς?
- υπάρχει κάποιος καλός ΄και οικονομικός ξενώνας?
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
ΚΑΛΛΙΡΡΟΗ ROOMS - Αρχική σελίδα
Εμενα μου αρεσε αυτος ο ξενωνας μεσα στο δασος 6χιλ απο Δημητσανα.
Η Δημητσανα ειναι πολυ γραφικη και οχι τοσο τουριστικη οσο η Βυτινα.
Ιανουαριο το δικλινο εχει 85 και απο Φεβρουαριο 75
Δεν ξερω αν λεγοντας οικονομικα θελεις κατι παρακατω ,ριξε μια ματια και αποφασιζεις.
 

maska_29

Member
Μηνύματα
381
Likes
788
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω το Σέλας...
Πριν λίγες βδομάδες βρέθηκα στην περιοχή. Την είχα επισκεφτεί άλλη μια φορά στα γρήγορα. Ένα λιγότερο γνωστό χωριό που μου άρεσε είναι τα Λαγκάδια. Ωραία επιλογή είναι και η Καστάνιτσα καθώς και η Καρύταινα. Βέβαια δε βγαίνουν όλα σε ένα Σ/Κ, διαλέγεις...
 

stefanos80

Member
Μηνύματα
80
Likes
5
είχα την εντύπωση ότι οι αποστάσεις μεταξύ τους είναι μικρές.

δεν θέλω πολυκοσμία οπότε θα αποφύγω τη Βυτίνα, αλλά θέλω το βράδυ να μπορώ να βρω 1-2 εστιατόρια και κανενα καφέ με κόσμο.

παρατηρώ ότι οι τιμές είναι ιδιαίτερα υψηλές. δηλαδή με 70? βρίσκεις δωμάτιο με τα πολύ στοιχειώδη....
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Γενικα να ξερεις ο χειμερινος τουρισμος ειναι ακριβος συγκριτικα με τον θερινο.
Ο ξενωνας που σου εδωσα ειναι 20 χιλ απο Χιονοδρομικο και 6 χιλ απο Δημητσανα.
Η Δημητσανα εχει ταβερνες ,λιγα καφε ..ειχε ακομα και ενα μπαρακι-ΛΙθος /Πετρα καπως ετσι λεγοταν.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.991
Προσωπικά η Βυτίνα δεν μου άρεσε καθόλου... Από ορεινή Αρκαδία μου άρεσε περισσότερο η Καρύταινα και η Στεμνίτσα ως οικισμοί, ενώ στη Δημητσάνα μού άρεσε περισσότερο από πλευράς φύσης και πράσινου... Δες πρώτα που θα καταλήξεις και μετά για καταλύμματα, ξανασυζητάμε!
 

nikoskal

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
είχα την εντύπωση ότι οι αποστάσεις μεταξύ τους είναι μικρές.

δεν θέλω πολυκοσμία οπότε θα αποφύγω τη Βυτίνα, αλλά θέλω το βράδυ να μπορώ να βρω 1-2 εστιατόρια και κανενα καφέ με κόσμο.

παρατηρώ ότι οι τιμές είναι ιδιαίτερα υψηλές. δηλαδή με 70? βρίσκεις δωμάτιο με τα πολύ στοιχειώδη....
καλησπέρα stefanos80, οι αποστάσεις μεταξύ τους είναι μικρές,
περίπου 5 λεπτά στεμνίτσα δημητσάνα και συνεχίζοντας στον ίδιο δρόμο σε λίγο φτάνεις βυτίνα.΄
είναι πολύ ωραία διαδρομή, μην χάσεις το μοναστήρι του άγιου ιωάννη του , εξαιρετικό φαράγγι και τοπίο.
έχει πολύ καλό και οικονομικό φαγητό στην περιοχή, όσο για την βυτίνα αν και είμαι φαν της στεμνίτσας θα σε βολέψει στο παρκάρισμα και έχει τις περισσότερες επιλογές διασκέδασης.

πιστεύω ότι η Στεμνίτσα είναι απ τα γραφικότερα χωριά στην ελλάδα, αφού δεν έχει ίχνος από μπετόν, αλουμίνιο και σοβαδες. μπορεί να εντυπωσιάσει τον καθένα
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
πολυ ωραιο χωριο,εκτος απο δημητσανα,στεμνιτσα,κλπ ειναι και τα ανω δολιανα...εχει απιστευτη διαδρομη απ τον αγιο πετρο προς τα δολιανα...σουπερ φαγητο και ενα εκπληκτικο καφε με τελεια γλυκα!Αυτο που με χαλασε ειναι η Βυτινα...επισης πολυ ωραια ειναι η δαδρομη απο βυτινα προς τριπολη μεσα απ το μαιναλο..περνας απο αλωνισταινα κλπ
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
έμεινα 2 βράδια τον Ιανουαριο στον ξενώνα Λούσιος στη Δημητσάνα. Δωμάτιο με τζάκι και πρωινό με 80?. Αρκετά καλός ξενώνας και σε πολύ καλό σημείο της Δημητσάνας. Το χωριό είναι πανέμορφο με καλό φαγητό και 2 όμορφα καφέ (το πιό γνωστό και άξιο αναφοράς το ''τρείς λαλούν'' με ζωντανή τζάζ κάποια βράδια). Απο Κυριακή απόγευμα τα πάντα ερημώνουν και Κυριακή βράδυ δε βρίσκεις ούτε φάντασμα στους δρόμους ειδικά αν έχει πολύ κρύο. Υπάρχει το μουσείο υδροκίνησης σαν αξιοθέατο χωρίς να είναι κάτι το εντυπωσιακό.

Η Στεμνίτσα απο την άλλη είναι όντως ένα υπέροχο χωριό και ίσως λίγο πιο ήσυχο απο τη Δημητσάνα. Αν και πήγαμε μόνο για μια σύντομη βόλτα φύγαμε με τισ καλύτερες εντυπώσεις και μάλλον θα μείνουμε εκεί αν βρεθούμε πάλι σε εκείνα τα μέρη. Οι στεμνιτσιώτες είναι πολύ κοινωνικοί και φιλόξενοι αν ενδιαφερθείς λίγο για το χωριό τους.

Η Βυτίνα όπως είπαν και παραπάνω δεν είναι και τόσο γραφική χωρίς να είναι άσχημη, απλά δε σου προκαλεί την αίσθηση ότι είσαι στο 1800 όπως τα άλλα 2 χωριά. Έχει όμως το καλό ότι συγκεντρώνει πιο πολλές επιλογές και τα ''κόκκινα πυθάρια'' με αρκετά καλό φαγητό αλλά τιμές Αθήνας.

Γενικά είναι μια πολύ ωραία εκδρομή, κοντά στην Αθήνα και με πολλά και όμορφα αξιοθέατα και διαδρομές. Εύκολα ξοδεύεις 3 μερόνυχτα χωρίς να βαρεθείς.

Edit: ξέχασα να συμπληρώσω ότι η κατάσταση με τα αυτοκίνητα στον κεντρικό δρόμο της Δημητσάνας ειδικά Σάββατα και Κυριακές είναι απελπιστική. Μπορεί να κολλήσεις για ώρα, καλυτερα πάρκαρε έξω απο το χωριό και συνέχισε με τα πόδια.
 

stefanos80

Member
Μηνύματα
80
Likes
5
Από τα σχόλια σας καταλήγω ότι η Στεμνίτσα να ήταν το χωριό που μου ταιριάζει καλύτερα. Αλλά από ότι ψάνχω έχει 2-3 ξενοδοχεία/δωμάτια με τιμές πολύ υψηλές....
 

fou

Member
Μηνύματα
79
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Η Στεμνίτσα και μένα μου αρέσει πολύ και συνφωνώ με την Κλεοπάτρα ότι ο χειμερινός τουρισμός είναι ακριβός σε σχέση με τον θερινό.
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Kαι για μένα η Δημητσάνα και η Στεμνίτσα ξεχωρίζουν σαν προορισμοί. Η Βυτίνα δεν με ενθουσίασε. Στη Δημητσάνα έχω μείνει στο hotel Δημητσάνα με συμπαθητικά δωμάτια, εκπληκτική θέα στο φαράγγι του Λούσιου, στο άκρο του οικισμού και στο Ένστρον το οποίο είναι πολύ όμορφο αλλά ξεφεύγει λίγο σε τιμές. Για φαγητό στη Δημητσάνα μου αρέσουν ο Δρυμώνας και ο Θόλος και για καφέ-ποτό το υπέροχο 3 Λαλούν. Καλά να περάσετε!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom