Δημητσάνα - Βυτίνα - Στεμνίτσα

fou

Member
Μηνύματα
79
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Καλά να περάσετε
 

stefanos80

Member
Μηνύματα
80
Likes
5
ευχαριστώ, απλώς πρέπει να βρω καλό και οικονομικό ξενώνα γιατί η παρέα βρίσκει τιε μέχρι τώρα προτάσεις μου γύρω στα 80 ευρώ πολύ ακριβές.
 
Μηνύματα
116
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος του μεταξιού
Η Στεμνίτσα είναι πραγματικά πολύ γραφική, όπως και η Δημητσάνα. Για τη Βυτίνα δε θα έλεγα το ίδιο, έχει όμως καλό φαγητό και ωραία καταλύματα, αν και ακριβά. Μάλλον δε θα σε καλύψει.
Οι διαδρομές μέσα από το δάσος είναι άπαιχτες! Λίγο μετά τη Βυτίνα (με κατεύθυνση προς Δημητσάνα) στρίβεις αριστερά και ακολουθείς τον δασικό δρόμο για Δημητσάνα. Εύχεσαι να μην τελειώσει!!!
Εγώ έμεινα στη Δημητσάνα τον Απρίλιο. Έχει αρκετές και ιδιαίτερα καλαίσθητες επιλογές για διαμονή, απλά θα ήθελα να σημειώσω κάτι, με το φόβο να φανώ υπερβολική: τα 9 στα 10 καταλύματα βλέπουν προς το νεκροταφείο της πόλης. Για μένα αυτό είναι μία λεπτομέρεια σχετικώς δυσάρεστη, ειδικά τη νύχτα...
Λόγω του παραπάνω θέματος επέλεξα να μείνω στον ξενώνα "Εν Δημητσάνη", που έχει διαφορετική θέα. Έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένη, αλλά μάλλον θα είναι λίγο ακριβά τα δωμάτια το χειμώνα. Πάντως είχα ψάξει πολύ τότε, οπότε σου παραθέτω σχεδόν όλα δωμάτια της Δημητσάνας, για να διαλέξεις όποιο σου ταιριάζει καλύτερα, αν τελικά αποφασίσεις να μείνεις εκεί:


Δημητσάνα
Θεονύμφη
Εν Δημητσάνη (εκεί μείναμε εμείς, στο δωμάτιο Νάρκισσος)
Πύργος Ξενιου
Προσέληνος
Λούσιου Νύμφες
Έναστρον
Ξενώνας Καζάκου
Ξενώνας Βελισσαρόπουλου
Δημητσάνα Hotel (θέα εκπληκτική, αλλά υστερεί σε "ατμόσφαιρα")
Amanites
Αρχοντικό Δεληγιάννη

Καλά να περάσετε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

taniakar

Member
Μηνύματα
245
Likes
126
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Προσωπικά η Βυτίνα δεν μου άρεσε καθόλου... Από ορεινή Αρκαδία μου άρεσε περισσότερο η Καρύταινα και η Στεμνίτσα ως οικισμοί, ενώ στη Δημητσάνα μού άρεσε περισσότερο από πλευράς φύσης και πράσινου... Δες πρώτα που θα καταλήξεις και μετά για καταλύμματα, ξανασυζητάμε!
Συμφωνώ απόλυτα! Η Βυτίνα δε λέει τίποτα, η Στεμνίτσα είναι πολύ όμορφη, ενώ είναι υπέροχη και η Καρύταινα (αλλά δυστυχώς πολύ μακρυά από τους υπόλοιπους 3 οικισμούς, οπότε δύσκολα να τη συνδυάσεις μ' αυτούς). Καλά να περάσεις!
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Θα συμφωνήσω κι εγώ με το ότι η Βυτίνα είναι ένα αδιάφορο χωριό. Η Δημητσάνα και η Στεμνίτσα είναι πάρα πολύ γραφικές.
Η Δημητσάνα έχει 4-5 ταβέρνες, 1-2 παραδοσιακά καφέ και ένα μπαράκι, αν θυμάμαι καλά. Η Στεμνίτσα πιο λίγα.
Έχω μείνει στην Δημητσάνα, στο στο Hotel Δημητσάνα, και συμφωνώ με την paty ότι έχει καταπληκτική θέα στο φαράγγι του Λούσιου, μέχρι και τα φουγάρα της Μεγαλόπολης που καπνίζουν φαίνονται! Τα δωμάτια είναι κλασικά ξενοδοχείου, χωρίς να είναι ψυχρά.
Έχει όμως άλλα δύο θετικά:
α) δεν είναι στο κέντρο του χωριού και κατά συνέπεια έχει αρκετό χώρο στάθμευσης
β) διαθέτει ένα πολύ ωραίο lobby με αναπαυτικούς καναπέδες, τζάκι και ένα πολύ καλό μπαρ όπου μπορείς να πιείς το ποτό σου χαλαρά. Όταν είχα πάει, αυτός ο χώρος το βράδυ ήταν γεμάτος.
Η τιμή του δίκλινου, πριν από πέντε περίπου χρόνια για το ΣΚ, ήταν 120 ευρώ.
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
κατω απο 80 ευρω...δυσκολο το βλεπω. ψαξε για κανα ενοικιαζομενο δωματιο.

αν δεν ηταν τα 80 ευρωπουλα......στου καψια "το αρχοντικο του καλτεζιωτη"...με τρελλαινει..ενα βημα απο το χιονοδρομικο της οστρακινας.
καλο και το "τρικολονιο" στη στεμνιτσα.

....μη ξεχασετε απο στεμνιτσα να παρετε κανα ταψι γαλακτομπουρεκο....λεει!!
 

stefanos80

Member
Μηνύματα
80
Likes
5
παιδιά σας ευχαριστώ όλους - Ηλέκτρα ευαριστώ για τα καταλύματα-.

όσο διαβάζω τόσο απορώ πως τόσα χρόνια δεν είχα πάρει χαμπάρι ότι υπάρχει τόσο όμορφο μέρος κοντά στην Αθήνα.

Για το κόστος από ότι καταλαβαίνω για να μείνω σε κάτι αξιοπρέπες δεν πέφτω κάτω από 80 ευρώ.
 

Kat - Sta

Member
Μηνύματα
35
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΗΡΑΚΛΕΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Γενικα να ξερεις ο χειμερινος τουρισμος ειναι ακριβος συγκριτικα με τον θερινο.
Ο ξενωνας που σου εδωσα ειναι 20 χιλ απο Χιονοδρομικο και 6 χιλ απο Δημητσανα.
Η Δημητσανα εχει ταβερνες ,λιγα καφε ..ειχε ακομα και ενα μπαρακι-ΛΙθος /Πετρα καπως ετσι λεγοταν.
Βραχος :)
Μιας και η Δημητσάνα ειναι ο τόπος καταγωγής μου ξερω τα πάντα για εκεί :)
 

Kat - Sta

Member
Μηνύματα
35
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΗΡΑΚΛΕΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
αν και είναι πολύ κοντά στην Αθήνα, τα χωριά της ορεινής Αρκαδίας δεν έχω καταφέρει να τα επισκεφτώ. από φωτο που βλέπω στο ιντερνετ εντυπωσιάστηκα, οπότε κανονίζω Σ/Κ.

- Σε ποιό από τα χωριά είναι καλύτερα να μείνει κανείς?
- υπάρχει κάποιος καλός ΄και οικονομικός ξενώνας?
Για Διαμονη προτίνω ανεπιφύλακτα Εν Δημητσάνη υπέροχος ξενώνας στην είσοδο του χωριού ,φοβερά δωμάτια πεντακάθαρα με πουπουλένια παπλώματα τζακάκι άφθονα ξύλα στήλες υδρομασάζ και αρωματοθεραπείας φιλικοί ιδιοκτήτες ..Να μην ξεχάσω τα απίστευτα σπιτικά πρωίνα της ιδιοκτήτριας με την αξιομνημόνευτη ολόφρεσκη πορτοκαλόπιτα.
Για καφεδάκι και χαλαρό ποτάκι Cafe-Bar Antica στο΄κέντρο του χωριού με τρελλιάρικο ντεκορ και ζεστή ατμόσφαιρα.
Bar Vraxos που ακουμπαει κυριολεκτικα πανω σε ενα βραχο .
Θόλος για φαγητο σπιτικο ,νόστιμα μαγειρευτά και εξαιρετικό κυνήγι.
Το στέκι της Γεύσης για Σουβλάκια και ψητά.
Μουσείο Υδροκίνησης απαραιτήτως και νεράκι απ τη πηγούλα διπλα στο εκλλησακι του Αγ. Γιαννη.
Κρυφό σχολείο επίσκεψη που δεν πρέπει να χάσετε...και μονή Αιμυαλών κρεμμασμεη στα βράχια.
Και για τους τολμηρούς μια επισκεψη στον Λούσιο για rafting :)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.787
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom