EasyJet Διαβατήριο ή ταυτότητα ( ημερομηνία λήξης)

gian7

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
οποτε εφοσον μου ζηταει οταν συμπληρωνω τα στοιχεια,στο "ημερομηνια ληξης" γραφω οτι θελω?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.825
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Για διαβατήριο υπολόγισε γύρω στα 90 ευρώ και γύρω στις 5-10 εργάσιμες μέρες,ανάλογα με το που μένεις. Για Αγγλία τώρα,έχω την εντύπωση ότι θα χρειαστείς διαβατήριο επειδή το Ηνωμένο Βασίλειο δεν είναι στη Ζώνη Σένγκεν.
Για πτήσεις εντός της ευρωπαικής ένωσης στην ζώνη schengen δεν είναι υποχρεωτικό να χρησιμοποιήσεις διαβατήριο, μπορείς και με ταυτότητα αρκεί να είναι νέου τύπου και να έχει επώνυμο, όνομα και πατρώνυμο στα λατινικά. :xmas_cheesygrin:
Να υποθέσω ότι απαντάτε με αποκλειστικό σκοπό να μπερδέψετε? Αφού εμφανώς δεν το 'χετε.... Ο ένας δεν ξέρει τι έγγραφα αρκούν για ταξίδι εντός ΕΕ και μπερδεύει την ΕΕ με τη ζώνη Σέγκεν, και ο άλλος δεν ξέρει καν ότι το Ην. Βασίλειο είναι εκτός Σέγκεν....
Ο άνθρωπος απλά είχε το πρόβλημα ότι του ζητείται ημερομηνία λήξης ταυτότητας (που έχει απαντηθεί εκατοντάδες φορές στο travelstories).
 

kostasdoboj

Member
Μηνύματα
53
Likes
35
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Ναι ΟΚ κάναμε ένα λάθος...επίσης αν πρόσεξες, έγραψα ΈΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ και επίσης μετά ξαναέγραψα ότι δεν χρειάζεται διαβατήριο και πόσταρα και το link της Ευρωπαϊκής Ένωσης όπου γράφει για τα ταξιδιωτικά έγγραφα. Το ότι κάποιος ρωτάει κάτι που έχει απαντηθεί πολλές φορές, πάει σε αυτόν που έκανε την ερώτηση και όχι σε κάποιον που έδωσε την απάντηση. Και τέλος, το ειρωνικό στυλ ''απαντάτε για να μπερδέψετε'' και το υπεροπτικό ''εμφανώς δεν το έχετε'' μπορούσες να το αποφύγεις από τη στιγμή που όταν απάντησες ο ενδιαφερόμενος είχε λάβει τελικά την απάντηση του.
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Για πτήσεις εντός της ευρωπαικής ένωσης στην ζώνη schengen δεν είναι υποχρεωτικό να χρησιμοποιήσεις διαβατήριο, μπορείς και με ταυτότητα αρκεί να είναι νέου τύπου και να έχει επώνυμο, όνομα και πατρώνυμο στα λατινικά. :xmas_cheesygrin:
Το πατρώνυμο το έχουν μεν οι ταυτότητες νέου τύπου, όχι ,ομως ότι χρειάζεται. Κανένα Διαβατήριο δεν έχει το πατρώνυμο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.825
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Ναι ΟΚ κάναμε ένα λάθος...επίσης αν πρόσεξες, έγραψα ΈΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ και επίσης μετά ξαναέγραψα ότι δεν χρειάζεται διαβατήριο και πόσταρα και το link της Ευρωπαϊκής Ένωσης όπου γράφει για τα ταξιδιωτικά έγγραφα.
Για να είμαι ειλικρινής, δεν είχα προσέξει πως το ίδιο πρόσωπο απάντησε ποιό κάτω με το link. Αυτό βέβαια δε μετριάζει το επίπεδο προσοχής που πρέπει να δείχνουμε για την ακρίβεια των απαντήσεων μας ΠΡΙΝ τις αναρτήσουμε....
Το ότι κάποιος ρωτάει κάτι που έχει απαντηθεί πολλές φορές, πάει σε αυτόν που έκανε την ερώτηση και όχι σε κάποιον που έδωσε την απάντηση.
Φυσικά.
Και τέλος, το ειρωνικό στυλ ''απαντάτε για να μπερδέψετε'' και το υπεροπτικό ''εμφανώς δεν το έχετε'' μπορούσες να το αποφύγεις από τη στιγμή που όταν απάντησες ο ενδιαφερόμενος είχε λάβει τελικά την απάντηση του.
Δες παραπάνω. Και, όπως πάντα, σχολιάζω την απάντηση κι όχι τον απαντώντα. Είμαι σίγουρος πως κι εσύ πρέπει να θεωρείς ότι η συγκεκριμένη απάντηση δεν πρέπει να συγκαταλέγεται στις "επιτυχημένες" σου στιγμές....
 

CHRIS1983

Member
Μηνύματα
53
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
κωνσταντινουπολη ή NYC??
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαυρικιος
Να υποθέσω ότι απαντάτε με αποκλειστικό σκοπό να μπερδέψετε? Αφού εμφανώς δεν το 'χετε.... Ο ένας δεν ξέρει τι έγγραφα αρκούν για ταξίδι εντός ΕΕ και μπερδεύει την ΕΕ με τη ζώνη Σέγκεν, και ο άλλος δεν ξέρει καν ότι το Ην. Βασίλειο είναι εκτός Σέγκεν....
Ο άνθρωπος απλά είχε το πρόβλημα ότι του ζητείται ημερομηνία λήξης ταυτότητας (που έχει απαντηθεί εκατοντάδες φορές στο travelstories

Καταρχήν ήταν αναμενόμενο ότι κάποιος πού ξέρει ''πολλά'' θα ειρωνευόταν για τις απαντησεις που δώσαμε.Η διάνοια όμως δεν ανήκει μόνο σε εσένα ..
Η ερώτηση ήταν αν αρκεί μόνο η ταυτότητα για να ταξιδέψει στο Λονδίνο και αν όχι πόσες μέρες βγαίνει το διαβατήριο γιατι η easy jet ζητάει ημερομηνία λήξης. Ναι το ηνωμένο βασίλειο δεν είναι στην ζώνη schengen αλλά μπορείς να ταξιδέψεις εκτός από το διαβατήριο και με ταυτότητα, άρα η απάντηση ήταν σωστή, αυτή είναι η ουσία...
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
512
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Είχα εκφράσει καποιες αποριες με μέιλ στην easyjet μεταξυ των οποιων και το περιβοητο και χιλιοσυζητημενο με την ημερομηνια ληξης ταυτοτητας και η απαντηση τους ηταν αυτη:

However, for the expiry date, you will have to enter it from the date you entered the Advanced Passenger Information. For example, if you entered the information on 21 December 2012, you can enter the expiry as 21 December 2017. This is the standard procedure for Identification Cards that do not have expiry dates.

Παντως εμεινα εκπληκτη απο την ταχυτητα με την οποια μου απαντησαν και τη σαφηνεια των απαντησεων τους. Απο αυτα που διαβαζα εδω για τις λοκο δεν περιμενα καν να παρω απαντηση.... Ευχαριστη εκπληξη!
 

katia1981

Member
Μηνύματα
93
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο - Δουβλίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Νορβηγικά φιορδ
αυτό το γράφει και μέσα στο site όταν πας να βάλεις τα στοιχεία σου στο API κάπου εκεί δεν θυμάμαι ακριβώς .... και έλεγε αυτό ακριβώς που έγραψες ... πάντως σε ευχαριστούμε που το ανεφερες για να γίνει πιο ξεκάθαρο !!
 

pierikos

Member
Μηνύματα
27
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Το ψάχνω
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ!
Παιδιά, προς ενημέρωση όλων, οι αστυνομικές ταυτότητες ισχύουν για 15 χρόνια από την ημερομηνία έκδοσής τους. Σε όλες τις κρατήσεις μου λοιπόν βάζω 15 έτη μετά και όλα οκ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.492
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom