EasyJet Διαβατήριο ή ταυτότητα ( ημερομηνία λήξης)

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Η Αγγλία δεν ανήκει στις χώρες της Σένγκεν και γι`αυτό όταν επιστρέφεις από Λονδίνο-Αθήνα,περνάς εκ νέου έλεγχο διαβατηρίων -ταυτοτήτων στην Ελλάδα.Ίσως γι`αυτό το λόγο και τα πιο πολλά στοιχεία.
Αρκεί η ταυτότητα για το Η.Β. Το γιατί η Easyjet ζητάει τόσες πληροφορίες μπορεί να το απαντήσει κάποιος ειδικός.

EEA and Swiss nationals - visa application guide
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Η είσοδος στο Ηνωμένο Βασίλειο γίνεται κανονικά με έλεγχο διαβατηρίων ή άλλου ταξιδιωτικού εγγράφου για το οποίο υπάρχει συμφωνία ανάμεσα στο ΗΒ και στις υπόλοιπες χώρες τις ΕΕ να χρησιμοποιείται αντί διαβατηρίου. (αστυνομική ταυτότητα). Συνοριακό έλεγχο κατά την είσοδο-έξοδο από το ΗΒ υφίστανται ΟΛΟΙ οι ταξιδιώτες είτε είναι Βρετανοί πολίτες, είτε πολίτες της ΕΕ είτε πολίτες άλλων χωρών. Ως εκ τούτου η ταυτότητα στο ταξίδι μας στη Βρετανία έχει το ρόλο του διαβατηρίου.

Στα ταξίδια μας από την Ελλάδα προς τις χώρες που ανήκουν στη συνθήκη Schengen η ταυτότητα ή το διαβατήριο είναι απλώς αποδεικτικό της ταυτότητάς μας. Δεν υπάρχει συνοριακός έλεγχος κατά την είσοδό μας σε άλλη χώρα που ανήκει στη Schengen και χρησιμοποιούμε την ταυτότητα ή το διαβατήριο για την είσοδό μας στο αεροπλάνο ή για κάποιον έκτακτο έλεγχο ταυτοτήτων (που τελευταία στα αεροπλάνα που πηγαίνουν από Ελλάδα προς Γερμανία έχουν ενταθεί, λόγω του μεγάλου αριθμού λαθρομεταναστών που βρίσκονται στην Ελλάδα)

Η Easy jet λοιπόν είναι υποχρεωμένη (όπως και όλες οι εταιρείες που πετούν στο ΗΒ) να ελέγχουν ότι ο επιβάτης έχει όλα τα ταξιδιωτικά έγγραφα που απαιτούνται για την είσοδο στη χώρα κι επειδή συνήθως το έγγραφο αυτό είναι το διαβατήριο ζητούν την ημερομηνία λήξης. Αν χρησιμοποιείς ταυτότητα όπου στις ελληνικές δεν έχει ημερομηνία λήξης, βάζεις τα 10 χρόνια από τώρα και είσαι άνετος, δεν πρόκειται κανείς να ασχοληθεί μαζί σου.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.008
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Η είσοδος στο Ηνωμένο Βασίλειο γίνεται κανονικά με έλεγχο διαβατηρίων ή άλλου ταξιδιωτικού εγγράφου για το οποίο υπάρχει συμφωνία ανάμεσα στο ΗΒ και στις υπόλοιπες χώρες τις ΕΕ να χρησιμοποιείται αντί διαβατηρίου. (αστυνομική ταυτότητα). Συνοριακό έλεγχο κατά την είσοδο-έξοδο από το ΗΒ υφίστανται ΟΛΟΙ οι ταξιδιώτες είτε είναι Βρετανοί πολίτες, είτε πολίτες της ΕΕ είτε πολίτες άλλων χωρών. Ως εκ τούτου η ταυτότητα στο ταξίδι μας στη Βρετανία έχει το ρόλο του διαβατηρίου.
Εξαίρεση αποτελούν οι επιβάτες πτήσεων εσωτερικού (εννοείται), αλλά και οι επιβάτες από/προς Ιρλανδία.
 

jahlive1985

Member
Μηνύματα
80
Likes
247
Επόμενο Ταξίδι
Μαδαγασκάρη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
έκλεισα κι εγώ μόλις χθές εισιτήρια για το Εδιμβούργο με την easyjet.Μου ζήτησε άκριβως τις ίδιες λεπτομέρειες, μόνο που εγώ θα πάω με άλλα τρία άτομα τα οποία έχουν μόνο ταυτότητα οπότε ήμουν έτοιμος να ανοίξω κι εγώ θέμα για αυτό. Απότι κατάλαβα στην ημερομηνία λήξης θα βάλω σίγουρα 10 χρόνια μετά όπως έκαναν και τα παιδιά από πάνω. Το θέμα είμαι εάν τελικά μπορώ να πάω Σκωτία με τατυτότητα. διάβασα πως το Ηνωμένο Βασίλειο συμμετέχει υπό όρους στη Σένγκεν. ισχ'υει και στη για τη Σκωτία ότι είπε προηγουμένως ο thessaris?
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
έκλεισα κι εγώ μόλις χθές εισιτήρια για το Εδιμβούργο με την easyjet.Μου ζήτησε άκριβως τις ίδιες λεπτομέρειες, μόνο που εγώ θα πάω με άλλα τρία άτομα τα οποία έχουν μόνο ταυτότητα οπότε ήμουν έτοιμος να ανοίξω κι εγώ θέμα για αυτό. Απότι κατάλαβα στην ημερομηνία λήξης θα βάλω σίγουρα 10 χρόνια μετά όπως έκαναν και τα παιδιά από πάνω. Το θέμα είμαι εάν τελικά μπορώ να πάω Σκωτία με τατυτότητα. διάβασα πως το Ηνωμένο Βασίλειο συμμετέχει υπό όρους στη Σένγκεν. ισχ'υει και στη για τη Σκωτία ότι είπε προηγουμένως ο thessaris?
Το Ηνωμένο Βασίλειο περιλαμβάνει και την Σκωτία, οπότε δεν θα συναντήσετε κάποιο πρόβλημα, πέρα ίσως από το κατσάδιασμα ορισμένων υπαλλήλων που θα σας προτρέψουν την επόμενη φορά που θα έρθετε να έχετε εκδόσει διαβατηριο!
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Κατ' αρχήν η Σκωτία είναι επαρχία του Ηνωμένου Βασιλείου (όπως και η Βόρεια Ιρλανδία και η Ουαλία). Δεν υπάρχουν σύνορα μεταξύ Αγγλίας-Σκωτίας κλπ κλπ. και ό,τι ισχύει για την Αγγλία ισχύει και για τη Σκωτία.

Επίσης να πω κάτι που απ' ότι βλέπω δεν το διευκρίνισα στο προηγούμενο post: Το Ηνωμένο Βασίλειο ΔΕΝ συμμετέχει στη συνθήκη Schengen. Γι΄αυτό και υπάρχει συνοριακός έλεγχος ταυτότητας ή διαβατηρίου στα σύνορα του ΗΒ. Στις χώρες που ανήκουν στη συνθήκη όπως είπα και πριν την ταυτότητα ή το διαβατήριο τα χρησιμοποιούμε μόνο για ταυτοποίηση στοιχείων στο check in, στο boarding ή σε κάποιον έκτακτο αστυνομικό έλεγχο για εντοπισμό παράνομων λαθρομεταναστών.
 

fatsa

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα,να κανω μια ερώτηση?
Εχουμε κλείσει με easyjet και στο ονομα του ενος εχει γινει λαθος.Πρέπει να το διορθώσουμε,εκει που λεει για αλλαγη ονόματος στην ιστιοσελιδα ή δε θα υπάρξει θέμα στο αεροδρόμιο?
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Φυσικα και θα υπαρξει θεμα (μαλλον θεματαρα) και φυσικα πρεπει να μπειτε εκει που λεει για αλλαγη ονοματος και να το αλλαξετε, με την αναλογη χρεωση βεβαια!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.865
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom