Διαβατήριο

Giorgiosin

Member
Μηνύματα
18
Likes
44
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
Καμπότζη, Μογγολία
Γειά σας . Θα ήθελα την βοήθεια σας οποίος γνωρίζει κάτι πάνω στο θέμα μου.
Ζω στην Γερμανία και έκανα αίτηση για διαβατήριο του γιού μου στο Μόναχο στη ελληνική πρεσβεία εγώ και ο γιός μου έχουμε ελληνική ιθαγένεια και ο σύζυγός μου έχει αλβανική. Τώρα αυτοί μου έχουν κάνει λάθος το επίθετο του . Από MUCAJ που είναι το σωστό και έχω κλείσει τα εισιτήρια μας , μου το έχουν κάνει MOUTSAI. . Τώρα εγώ πρέπει να να ταξιδέψω στις 20.12.22 προς Αλβανία οπωσδήποτε γιατί έχω κλείσει εισιτήρια. Τι να κάνω σε αυτή τι περίπτωση ? Έχετε κάποια ιδέα ? Εάν έχω μαζί μου το διαβατήριο και όλα τα χαρτιά ( ληξιαρχική πράξη , βιβλιάριο υγείας, πιστοποιητικό γέννησης, πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης, και επιβεβαίωση από την ελληνική πρεσβεία πως αυτό το επίθετο που είναι στο διαβατήριο είναι λάθος μας και ότι είναι ίδιο με το επίθετο του πατέρα του θα μου δημιουργήσουν πρόβλημα στα να με αφήσουν να περάσω ?🙏
Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων🙏🙏
Καλησπέρα. Στα ελληνικά διαβατήρια το επώνυμο μεταφράζεται από τα ελληνικά στα αγγλικά. Δηλαδή το MUCAJ μεταφράζεται στα ελληνικά ΜΟΥΤΣΆΙ και από εκεί γίνεται MOUTSAI σε λατινικούς χαρακτήρες. Να σας δώσω και ένα παράδειγμα. Ο μπασκετμπολίστας Ντόρσεϊ γράφεται NTORSEY στο διαβατήριο ενώ κανονικά το κανονικό είναι DORSEY.
 
D

Delmem38110

Guest
Καλησπέρα. Στα ελληνικά διαβατήρια το επώνυμο μεταφράζεται από τα ελληνικά στα αγγλικά. Δηλαδή το MUCAJ μεταφράζεται στα ελληνικά ΜΟΥΤΣΆΙ και από εκεί γίνεται MOUTSAI σε λατινικούς χαρακτήρες. Να σας δώσω και ένα παράδειγμα. Ο μπασκετμπολίστας Ντόρσεϊ γράφεται NTORSEY στο διαβατήριο ενώ κανονικά το κανονικό είναι DORSEY.
κάνεις το ίδιο λάθος που έκαναν και αυτοί οι κρετίνοι εκτός και αν δεν είχαν όλες τις πληροφορίες για το αυθεντικό πατρώνυμο του αγοριού.
το αγόρι έχει λατινικό πατρώνυμο που αποδόθηκε σωστά με ελληνικούς χαρακτήρες
δεν μπορεί να γίνει ξανά το αντίστροφο δηλαδή να το αποδώσουν από τα ελληνικά στα λατινικά αλλάζοντας το εντελώς..
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Οι γνώμες μπορεί να περισσεύουν, η νομοθεσία είναι μία.
Δεν κάνει ο καθένας ότι θέλει, τα ονόματα στις ελληνικές ταυτότητες είναι γραμμένα στην ελληνική γλώσσα (αλίμονο δηλαδή αν ίσχυε κάτι διαφορετικό) και η μεταγραφή των ελληνικών χαρακτήρων σε λατινικούς γίνεται σύμφωνα με το πρότυπο ΕΛΟΤ 743, όπως ορίζεται σε κοινή υπουργική απόφαση. Και μάλιστα προβλέπεται και παρέκκλιση από το πρότυπο αυτό, μετά από αίτημα του ενδιαφερόμενου, με άλλα στοιχεία όπως αυτά είναι εγγεγραμμένα σε προηγούμενο ταξιδιωτικό ή άλλο έγγραφο ελληνικής ή ξένης αρχής, το οποίο και προσκομίζεται.
 
D

Delmem38110

Guest
Οι γνώμες μπορεί να περισσεύουν, η νομοθεσία είναι μία.
Δεν κάνει ο καθένας ότι θέλει, τα ονόματα στις ελληνικές ταυτότητες είναι γραμμένα στην ελληνική γλώσσα (αλίμονο δηλαδή αν ίσχυε κάτι διαφορετικό) και η μεταγραφή των ελληνικών χαρακτήρων σε λατινικούς γίνεται σύμφωνα με το πρότυπο ΕΛΟΤ 743, όπως ορίζεται σε κοινή υπουργική απόφαση. Και μάλιστα προβλέπεται και παρέκκλιση από το πρότυπο αυτό, μετά από αίτημα του ενδιαφερόμενου, με άλλα στοιχεία όπως αυτά είναι εγγεγραμμένα σε προηγούμενο ταξιδιωτικό ή άλλο έγγραφο ελληνικής ή ξένης αρχής, το οποίο και προσκομίζεται.
μα εδώ δεν χρειαζόταν να κάνουν τίποτε. υπήρχε το αυθεντικό επίθετο και το προσαρμοσμένο στη Ελληνική. αυτοί το αγνόησαν ίσως επειδή δεν ήξεραν πως γράφετε κανονικά και το προσάρμοσαν ξανά.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.023
Likes
41.005
μα εδώ δεν χρειαζόταν να κάνουν τίποτε. υπήρχε το αυθεντικό επίθετο και το προσαρμοσμένο στη Ελληνική. αυτοί το αγνόησαν ίσως επειδή δεν ήξεραν πως γράφετε κανονικά και το προσάρμοσαν ξανά.
Ορθως το αγνοησαν αφου αυτες τις οδηγιες εχουν, οπως ειπε ο @adiaforos . Ο πολιτης πρεπει να φερει εγγραφο που δειχνει πως επιθυμει να γραφεται αφου το τεκμηριωσει.


Ποτε μα ποτε μα ποτε μη συγχεετε την κοινη λογικη με τον αλγοριθμο της δημοσιας διοικησης.
 

Liam

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Ορθως το αγνοησαν αφου αυτες τις οδηγιες εχουν, οπως ειπε ο @adiaforos . Ο πολιτης πρεπει να φερει εγγραφο που δειχνει πως επιθυμει να γραφεται αφου το τεκμηριωσει.


Ποτε μα ποτε μα ποτε μη συγχεετε την κοινη λογικη με τον αλγοριθμο της δημοσιας διοικησης.
Σύμφωνα απόλυτα με όλα όσα λέτε αλλά τους έδωσα και διαβατήριο του άνδρα μου και το κάνανε φωτοτυπία για αυτό με στεναχωρεί όλο αυτό το θέμα τούς το τόνισα από την αρχή λίγη προσοχή στο επίθετο να γραφτεί όπως του πατέρα του. Αλλά κανένα ενδιαφέρον πια κάνουν ότι θέλουν και εγώ τρέχω τώρα από γραφείο σε γραφείο να βρω λύση . Σας ευχαριστώ πολύ όλους σάς για της απάντησης
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
591
Likes
2.390
Θεωρητικη ερωτηση που μου δημιουργηθηκε επειδη νομιζα πως ειχα χασει την ταυτοτητα μου κ ταξιδευα δυο μερες μετα.

Αν οντως την ειχα χασει, θα μπορουσα να ταξιδεψω απο Ελλαδα προς Σενγκεν με διαβατηριο που εχει ισχυ 2 μηνες μονο;
 

Sarko1979

Member
Μηνύματα
32
Likes
72
Θεωρητικη ερωτηση που μου δημιουργηθηκε επειδη νομιζα πως ειχα χασει την ταυτοτητα μου κ ταξιδευα δυο μερες μετα.

Αν οντως την ειχα χασει, θα μπορουσα να ταξιδεψω απο Ελλαδα προς Σενγκεν με διαβατηριο που εχει ισχυ 2 μηνες μονο;
Άνετα, δεν θα αντιμετωπιζες κανένα πρόβλημα πιστεύω. Με την μικρή ταξιδέψαμε με διαβατήριο τώρα τα Χριστούγεννα και έληγε σε έναν μήνα. Χώρες που περάσαμε με το αυτοκίνητο Σκόπια, Σερβία, Ουγγαρία Αυστρία.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Θεωρητικη ερωτηση που μου δημιουργηθηκε επειδη νομιζα πως ειχα χασει την ταυτοτητα μου κ ταξιδευα δυο μερες μετα.

Αν οντως την ειχα χασει, θα μπορουσα να ταξιδεψω απο Ελλαδα προς Σενγκεν με διαβατηριο που εχει ισχυ 2 μηνες μονο;
Ναι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.384
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom